Okuyacak bölüm bulamiyorum .

Bu şekilde düşüncelerle gördüğünüz üzere sınava odaklanmaniz zor.
O yüzden bölüm veya meslek odaklı düşünmek yerine hergun mutlaka kendinizi çalışmaya zorlamaniz şart.
Zaten iyi bir puan aldıktan sonra oturup rehberlik hizmeti de alarak bölüm seçimini yaparsınız.
Kaldı ki bizim ülkemizde okuduğu işi yapmayan binlerce insan da var.Yani en kötü ihtimalle başka bir sektöre yonelirsiniz.
Birde tavsiyem illa okuyacağım diyorsanız bir şey diyemem elbette ama ilginizin olduğu alanda kurslar vs alıp bir an evvel sektöre atılıp çalışmaya başlamakta meslek sahibi olmak için yeterli aslında.
Ben iki tane üniversite bitirdim hala istedigim gibi para kazanamıyorum çok mutlu muyum hayır.
Kardeşim lise mezunu ne yaptıysak okumak istemedi kendine iş kurdu çok mutlu şu anda.
Büyük şehirde olsaydım bir ihtimal dediğinizi düşünürdüm ancak koy yerinde tarım ve teksilden başka bir şey yok . Buraya tıkılıp kalmak istemiyorum açıkçası

Büyük şehirde olsaydım bir ihtimal dediğinizi düşünürdüm ancak koy yerinde tarım ve teksilden başka bir şey yok . Buraya tıkılıp kalmak istemiyorum açıkçası
Yaşadığınız yere yakın illerde de bunu yapabilirsiniz aslında.
Ailenizin bir süre sizi desteklemesi lazım sadece.

Her şeye bir bahane bulan insana bölüm beğendirmek zordur. Yani her işin, bölümün bir sıkıntısı var. Malesef erken yaşta seçim yapılmak zorunda bırakılıyoruz ama en azından herkes benzer yaşlarda yapıyor bu seçimi.
EA tarafından Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü revaçta diye biliyorum ama siz girip mezun olana kadar ne olur bilmiyorum açıkcası. Bu bölümü bir araştırın derim.

Ben plan yaptım, hedef koydum da ne oldu? Bazen her şey planladığın gibi gitmez, yoldayken öğrenirsin görürsün neyin sana uygun olup olmadığını.

Hedefini söyleyeyim alabileceğin en iyi puanı almak. Sonra gerçekten adamakıllı objektif bir şekilde kendini değerlendirmek. Mesela iletişimin güçlü değilse yüksek puan aldın diye hukuk yazmamalısın. El becerin, yaratıcılığın yoksa gidip mimarlık okumamalısın.

He denersin en olmadı görürsün uygun değilse. 1-2 yıl insan hayatında çok da önemli değil. Hele ki tüm hayatını etkileyecek bir meseleyse

Mezuna kaldim ve bir türlü okuyacak bölüm bulamadım. Hangi bölümü düşünürsem düşüneyim istemiyorum . İç mimarlik okusam işsiz kalır mıyım düşüncesi veya da gastronomi bölümünün çalışma şartları çok ağır... Bir türlü yol yordam bulamadım. Böyle böyle depresyona girdim ve kilo alımı, bunalım, mutsuzluk bit ton şey y.aşadım.
Sınava 5 ay kaldi . Geçen sene yaptığım hatalarım aynisini yapıyorum. Sürekli bor amacım yok diyorum kendi kendime . Hal böyle olunca da çalışasım gelmiyor . Aylardır doğru düzgün çalışmadım bile . 1 gün çalışıyorum 2 gün yatıyorum. Bir de derece yapacaktım sözde ... Bıktım artık buraya actigim bininci konu bu . Lütfen bana tm bolumunde ve benim yaşımda olsaydınız hangi bölümü okurdunuz söyler misiniz ? Hangi bölüme baksam bir bit yeniği çıkıyor. Sayısalcı olsam işim daha kolay olacaktı kesinlikle ... kendinizi nasıl motive ediyorsunuz bunaldığıniz ve çalışmak istemediğiniz zamanlarda? Gerçekten bunaldım tek istediğim burdan s2ktir olup gitmek ... Çok hayalperest bir insanım. Hayallere dalıyorum sürekli ve o hayal eleminin içinden çıkamıyorum. Saatlerce hayal kuruyorum . Asker olmak isterdim küçüklüğümden beri ama isitme cihazi kullandığım için olamam. Sürekli keşke böyle olmasaydı da Asker olsaydım diyorum bu aralar . Kafam sürekli ona gidiyor . Bir yandan da güzel bir şehirde güzel bir üniye gitmek dilediğim gibi gezmek görmek istiyorum çok arada derede kaldim ...
saglik ile ilgili oku ? En cok aranan is

Mezuna kaldim ve bir türlü okuyacak bölüm bulamadım. Hangi bölümü düşünürsem düşüneyim istemiyorum . İç mimarlik okusam işsiz kalır mıyım düşüncesi veya da gastronomi bölümünün çalışma şartları çok ağır... Bir türlü yol yordam bulamadım. Böyle böyle depresyona girdim ve kilo alımı, bunalım, mutsuzluk bit ton şey y.aşadım.
Sınava 5 ay kaldi . Geçen sene yaptığım hatalarım aynisini yapıyorum. Sürekli bor amacım yok diyorum kendi kendime . Hal böyle olunca da çalışasım gelmiyor . Aylardır doğru düzgün çalışmadım bile . 1 gün çalışıyorum 2 gün yatıyorum. Bir de derece yapacaktım sözde ... Bıktım artık buraya actigim bininci konu bu . Lütfen bana tm bolumunde ve benim yaşımda olsaydınız hangi bölümü okurdunuz söyler misiniz ? Hangi bölüme baksam bir bit yeniği çıkıyor. Sayısalcı olsam işim daha kolay olacaktı kesinlikle ... kendinizi nasıl motive ediyorsunuz bunaldığıniz ve çalışmak istemediğiniz zamanlarda? Gerçekten bunaldım tek istediğim burdan s2ktir olup gitmek ... Çok hayalperest bir insanım. Hayallere dalıyorum sürekli ve o hayal eleminin içinden çıkamıyorum. Saatlerce hayal kuruyorum . Asker olmak isterdim küçüklüğümden beri ama isitme cihazi kullandığım için olamam. Sürekli keşke böyle olmasaydı da Asker olsaydım diyorum bu aralar . Kafam sürekli ona gidiyor . Bir yandan da güzel bir şehirde güzel bir üniye gitmek dilediğim gibi gezmek görmek istiyorum çok arada derede kaldim ...
yeni oluşabilecek meslek dallarına girişin. grafik tasarım, sosyal medya giibi bölümler. hem iş imkanı yüksek hem de okuması keyifli olabilecek bölümler. ayrıca iş fırsatı olabilecek bölümlerden de.

Merhaba,
Kişinin kendine en uygun mesleği seçebilmesi, yeteneklerinin,ilgilerinin ve değerlerinin farkında olması, kendini iyi tanıması ile mümkün olabilir.
Mesleki Yönelim- Yaklaşım Envanterleri size bu konuda yardımcı olacaktır.

Aileniz zengin değilse iç mimarlık ve psikoloji hayallerinizden uzak durun bence. Benim çok sayıda psikoloji mezunu arkadaşım var, danışan alabilmesi için bir sürü eğitim almaları gerekiyor ve eğitimler kolay karsilanamayacak kadar pahalı. O eğitimleri olmayınca eksik oluyor, danışan alamiyorsun, tercih edilmiyorsun. Tanıdığım çoğu psikoloji mezunj bu eğitimlere para biriktirmek için için saçma işlerde çalışıp meslekten uzaklaşiyorlar:KK43: İc mimar desen okurken bile malzemeler aşırı pahalı. Çok ciddi bir bütçe gerekiyor projelerini layıkıyla yapabilmek için. Ailesi ciddi ciddi güzel kazanmayan iç mimar arkadaşlarım çok büyük zorluk çektiler okurken.
Hukuk vs zaten çok puanı var
Eğer çocukları seviyorsan, enerjisi yuksek biriysen öğretmenlik düşünebilirsin
Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkiler de güzel bir meslek, bu bölümden güzel paralar kazanan arkadaşlarım var. Ama herkes insan kaynaklarında calisiyor, başka mesleklerde çalışanlar da küçük bir eğitim alıp ik'ya giriyor, sonra deneyim kazanıp yükseliyor. Yani çeku bölümünün çok bir ayırt ediciligi yok...
Bilemedim ya, zor bir süreç:)
Asla ozlemedigim yıllar şu üni öncesi dönem. İnşallah güzel bir bölüm kazanırsın da hayatının bu sıkıcı evresi kapanır güzelce

Ortada puan olmadan meslek seçmek kimseye bir şey katmaz. Diyelim kafanda bir meslek hedefi belirledin, sonra çalışman ve puanın ona yetmezse ne olacak? Yine hayal kırıklığı.

Derece yapan insanların hiçbiri mesleği düşünüp çalışmıyor. Ben tmde derece yapmış biriyim, puanım geldikten sonra okulları araştırıp öyle tercih yaptım. Çevremdeki tüm başarılı insanlar da bu şekildeydi.

Şuan liseden yeni mezun olsam kesinlikle sözelden hazırlanıp özel eğitim öğretmeni olurdum. Sınava giren herkes atanıyor o bölümde.
Büyük kriterin iş imkanı olması diye anladım kesinlikle işsiz kalmazsın.
Eğer rahat bi hayat istiyorsan dene derim arkadaşım yarın gün okula gidip 35-40 bin maaş alıyor şuan ve tek öğrencisi var

Şu anda hangi bölümü okursan oku, hepsinden o kadar çok mezun varki iş bulmak çok zor. Önce sınava kadar tabiri caizse eşwk gibi çalışın sonra iyi puan alın. İstediğiniz şehri ve bölümü yazarsınız. Hedef yüksek puan almak olsun

Ortada puan olmadan meslek seçmek kimseye bir şey katmaz. Diyelim kafanda bir meslek hedefi belirledin, sonra çalışman ve puanın ona yetmezse ne olacak? Yine hayal kırıklığı.

Derece yapan insanların hiçbiri mesleği düşünüp çalışmıyor. Ben tmde derece yapmış biriyim, puanım geldikten sonra okulları araştırıp öyle tercih yaptım. Çevremdeki tüm başarılı insanlar da bu şekildeydi.
Peki. Eksiklerim var ama hiç değilim. 5 ayda derece yapmak mümkün mü? En azından ilk 10 bin ....

bence diğer bölümlere göre çok iyi. uzmanlık alıp kendikliniğini açabilirsin, ilk başta hazır bir klinikte çalışabilirsin. okullarda da formasyonla öğretmenlikde yapılabiliyor sanırım prosedüre hakim değilim. yada yüksek lisanstan sonra akademisyenliğe devam edebilirsin. online bile psikolojik danışmanlık çok yaygınlaştı, bence düşünmelisin yatkın olduğuna inanıyorsan.
seans ücretleri çok iyi:)
Psikolojinin iş imkanları geniş ama biraz maddiyata bakan bir bölüm. Devlet üniversitelerinde klinik psikoloji yüksek lisansı yapmak çok zor. Özel üniversitelerde yapıyor çoğu insan. Özel almaları gereken terapi eğitimleri de var. Bu eğitimleri ayıracak bütçeyi ayarlamak gerekiyor maalesef

X