Ölüm nedeni şoke edecek

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.870
40.715

Ölüm nedeni şoke edecek
Firavunların en ünlüsü Tutankamon'un ölümü hakkındaki son iddia, tüm bilinenleri unutturacak

Mısır Keşif Topluluğu (Egypt Exploration Society) başkanı Dr. Chris Naunton mumyayı keşfeden Arkeolog Howard Carter’ın daha önce yayınlanmamış notlarını inceledikten sonra Tutankamon’un ölüm nedeni olarak yeni bir tez ortaya attı.aşırı hız yapan bir at arabasının çarpmasıyla öldüğü sonucuna vardıklarını söyledi.
Dr. Chris Naunton'a göre Tutankamon aşırı hız yapan bir at arabasının çarpmasıyla öldü.
Dr. Naunton trafik kazası ile ilgili teorilerini mumya üzerinde gerçekleştirdikleri adli tıp testleri ile de doğruladıklarını belirtti.
Nauton, at arabasının tekerleğinin Tutankamon’un göğsünü ezdiğini ve bedenini neredeyse paramparça ettiğini, bu nedenle de mumyalama işlemini gerçekleştirenlerin cesedi uygun bir biçimde muhafaza etmekte zorlandıklarını açıkladı.Tahminen 18 yaşında öldüğüne inanılan Tutankamon’un vahşi bir siyasi cinayete kurban gittiğine inanılıyordu.Tutankamon ya da daha bilinen adıyla Kral Tut, hayatı boyunca belirgin bir başarı göstermemiş bir firavundu. Mısır’ın sınırlarını genişletmedi ya da kendinden önceki birçok firavun gibi zaferler kazanmadı ancak, bugün en çok bilinen ve de muhtemelen en ünlü firavundur.
Kral Tut’un mezarının keşfi 19.yy’da çok büyük bir keşifti. Howard Carter tarafından 4 Kasım 1922’de Krallar Vadisi’nde bulundu. O kadar olağanüstü bi şeydi ki dünya çapında yankı bulmuştu.
Kral Tut’un mezarının keşfine kadar bütün kraliyet mezarların

ın hazine avcıları tarafından yağmalandığı düşünülmekteydi.
İlk kez bir mezar neredeyse hiç dokunulmamış ve hısızlardan korunmuş bir şekilde binlerce yıl sonra bulunuyordu. Mezar, birçok insanın ancak rüyasında görebileceği Kral Tut’un hayatına ışık tutan görkemli bir hayat tarzını gözler önüne sermekteydi.

Tutankamon’un hayatı hakkında az şey bilinmesine rağmen dokuz gibi çok genç bir yaşta tahta çıktığını bilmekteyiz. Tut tahta çıktığı sıralarda babasının yeni bir din yaratma tutkusu nedeniyle Mısır çalkantılı günler geçirmekteydi. Akhenaton olarak bilinen babası, inanç sistemini ve kendisinden önce süre gelmiş binlerce yıllık alışkanlıkları değiştirmişti. Bu değişim birçok vatandaşı ve rahibi kızdırmıştı. Tutankamon’a ise yönetmek için kaos ve öfke içinde bir Mısır kalmıştı.

Mezarında bulunan koltuk değneklerine bakılırsa oldukça sorunlu bir çocuktu. Babasının ölümünden sonra Tutankhaton tahta geçti. Nefetiti ve Akenaton’un kızı, kendi üvey kardeşi Ankhsenpaton ile evlendirildi. Tahta geçtikten sonra babasının tek tanrılı güneşe yani Aton’a tapılan yeni dinini destekledi.Birkaç yıl sonra Tutankhaton Akhenaton tarafından yasaklanmış çok tanrı inancını geri getirdi.Hemen ardından da ismini Tutankamon, karsının ismini ise Ankhesenamon olarak değiştirdi.Kral Tut’un onuncu hükümdarlık yılında, Mısırlılar Hititlilerle savaşa girmişti. Bu karşılaşma sırasında Tutankamon birden öldü.Kral Tut ardında erkek bir varis bırakmadı ve doğan çocuklarda zaten ölü doğmuştu. Tutankamon 18 ya da 19 yaşında öldü.Akenaton’un sarayında yüksek mevkili olan Ay, firavun olarak tahtta hak iddia etti. Ay, ülkeyi sadece dört yıl yönetebildi ve tahta çıktıktan kısa bir süre sonra da öldü.

.kaynak:sözcü..

Tutankomun hayatının ortaokul yılarımda okumuştum. En çok tanınan firavun olmasının nedeni mezarı ile ile ilgili efsaneler. ne hikayeler ne hikayeler, okurken kanınız donar. nedense garip bir şekilde hayranı olmuştum bu tazenin:KK1:

Tutankamon’un mezarı krallar vadisi'nde yer almaktadır. Tutankhamun'un mumyası haricinde mezardan çıkarılanlar Kahire müzesinde sergilenmektedir. Mezar diğer mezarların görkemi yanında sönük kalır. Bugün bile bunun nedeni bilinmemektedir. Sanki Tutankamon aceleyle gömülmüştür. Araştırmacılara göre mezar bir soylu için hazırlanmaktaydı fakat o sırada Tutankamon ölünce aceleyle buraya gömdürüldü. Tutankamon’un mezarı iki odadan ve ilk odaya inen bir merdivenden oluşmaktadır. İlk odada bir at arabası, Tutankamon’un tahtı ve bunlar gibi Tutankamon’un hayattayken kullandığı paha biçilemez eserler bulunmuştur. Bu oda bulunduğunda, odanın Krallar Vadisi'inde yer almasından dolayı, bir mezar olması gerektiğini düşünen Howard Carter ve arkadaşları odanın duvarlarına vurarak duvarın arkasındaki boşlukları aradılar. Sonunda bir boşluk bulundu ve duvar kırıldı. Duvarın arkasındaki bir odada, yeni bir oda gibi görünen kocaman bir tahta kutu vardı. Kutu mühürlüydü. Howard Carter, mühürü -hayatında gördüğü ve göreceği en güzel şeyi- görmüştü. Bir lahtin içindeki som altından tabut mum ışığında bile parlıyordu. Howard Carter bu keşfi ile kendisine iyi bir kariyer sağlasa bile fakirlik ve unutulmuşluk içinde ölürken cenazesine bir iki kişi dışında kimse katılmamıştır. Ayrıca mezara giren kişilerin ateşli bir hastalıktan teker teker ölmesi de firavunun laneti adında bir hurafe başlatmıştır.
Wikipedia

Tutankomun hayatının ortaokul yılarımda okumuştum. En çok tanınan firavun olmasının nedeni mezarı ile ile ilgili efsaneler. ne hikayeler ne hikayeler, okurken kanınız donar. nedense garip bir şekilde hayranı olmuştum bu tazenin:KK1:
aynen. pekte üzülmüştüm. 18 yaşında öldüğünü öğrenince.
birde padişah 2.osmana (genç osman) ,üzüldümdü. oda 18 de boğdurulmuştu..

arkadaşlar bu resim hangi filmdendi ya, çok tanıdık ama çıkaramadım, mumya filminden mi:KK53::KK53:

arkadaşlar bu resim hangi filmdendi ya, çok tanıdık ama çıkaramadım, mumya filminden mi:KK53::KK53:
chess bu resim tut'un gerçek mumyası.diğeride o mumyaya bakılarak gerçek yüzünü oluşturmuşlar.
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg

Son düzenleme:
anladım canım, şu similasyon halinin bi filmde olduğunu düşünmüştüm, benzer birini oynatmış olabilirler, çok tanıdık geldi çünkü. Ya da başka bir yerde haberde falan okudum herhalde

anladım canım, şu similasyon halinin bi filmde olduğunu düşünmüştüm, benzer birini oynatmış olabilirler, çok tanıdık geldi çünkü. Ya da başka bir yerde haberde falan okudum herhalde
o sanırım bir filmden olabilir. renkli çünkü resim. siyah beyaz olurdu yoksa. birde eski havası yok sanki. banada öyle geldi.

aynen. pekte üzülmüştüm. 18 yaşında öldüğünü öğrenince.
birde padişah 2.osmana (genç osman) ,üzüldümdü. oda 18 de boğdurulmuştu..
Genç Osman sadece boğdurulmakla kalmadı bir erkeğe yapılabilcek hakaretler yapıldı çok kötü muamelelere maruz kalarak öldürüldü.Nerden biliyorsun derseniz tarih mezunuyum ve Osmanlı tarihi dersimizde anlatmıştı hocamız.:KK14:

Son düzenleme:
Genç Osman sadece boğdurulmakla kalmadı bir erkeğe yapılabilcek hakaretler yapıldı çok kötü muamelelere maruz kalarak öldürüldü.Nerden biliyorsun derseniz tarih mezunuyum ve Osmanlı tarihi dersimizde anlatmıştı hocamız.:KK14:
off. çok şanssız bir delikanlıymış:KK43:

X