Ömrümü yedi bu elti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eltiniz akıllı bir kadınmış gelinim diye hizmet etmek zorunda değilim demiş kenara çekilmiş tabi ki büyük yaşlı insanlara saygı göstermek yeri geldiğinde yardım etmek bunlar olmalı ama çok da kendini yipratmamak lazım iş yapılır bu mesele değil ama hem iş yapıp hemde söylenmemek lazım ya hiç iş yapma yada yapıyor isen söylenme benim fikrim bu
Bizim bir akrabanin gelini vardı kız bulaşık yıkarken misal çocuklarla .... Abine soyle bulaşığı ben yıkıyorum vs gibi eşine haber yollardi sonra boşandılar tabi hem hiç iş yapmazdi hemde az bir hizmet edince olay çıkarırdı eltisiyle uğraşır dururdu eltisi her işe koşturdu ama asla kendine kimse laf söylemezdi çünkü kız ilkgunden çizgisini çekmişti 14 15 yıllık evli hala oyle kimse birşey ima bile edemez
Kadın iki işin ucundan tutacaksa bile sırf bunlara inat dokunmuyor bence. Konu sahibine baksana, elini versen kolunu alamayacaksın, erkeklere tek iş bırakmayana kadar durmaz.

Sizin köyden bir geliriniz var mı?
Fındık, inek, kumanya vb?
Eşinizin tek izin gününü de köy işleriyle harcaması falan içimi şişirdi yemin ederim.
Sizin dediklerinizi, yaşam şekliniz falan buradaki şehirli çalışan kadınların anlaması mümkün değil. Bir önceki neslin hayat tarzından bir adım ileri gidememişsiniz ve bu sorunlarınız bence kolay kolay çözülmeyecek.
Ayrıca eşinizin annesine hizmet etmek zorunda değilsiniz tekrar söylüyorum. Ha hasta olur bakıma muhtaç olur o zaman eğer isterseniz yardımcı olursunuz. Kendi anne ve babanıza da bakmak sizin göreviniz. Herkes kendi anne babasına bakmak durumunda. Ama siz çalışıp para kazanmadığınız için ve eşinizi evin reisi gördüğünüz için, onun annesine hizmet etmezseniz kendi ailenize de bakamayacağınızı düşünüyorsunuz. Zor bir hayatınız var üzüldüm sizin için.
Bunu bir türlü cevaplanıyor? Konunun başında sordum.

Malesef olayın fasrkli yerlere kayma durumu oldu. Şöyle ki biz eltime abime ve hatta kaynanasmlra zaten kızıyorduk ,ama yüz yuze gelmemiştik konu üzerine hep susuyorduk. Abime ,karısını kenara oturtup annesini karısına hizmet etmesine ses etmeyisine. (Kaynanam her yıl ameliyatlik bir hastaslik geçirir,gecirmesede uzun süre yatar) ( şimdi de ak cigerde nodül var yada leke adı neyse izlem altinda.) Eltime bu kadar rahat davrasnip ta aslında din bilgisi öğretmeni olmasına vicdan ve merhametten uzak olmasına. Bahçede böcek var korkuyorum deyip kaynanamin işini yapmwayip sıra kendine gelince kova kova toplyip evine götürmesini faslan baya yüzümüze karşı bizi salak yerine koyuyor olmasına , kaynama ise bana her işi tembih edip ,yetişemediğim işte laf vurmasina ,asma onu kayirmassina uzulse bile beni uyardığı gibi onu uyarmayisina sesiz kalisina aslında sessiz olmadığını bildiğim için onu da sasgini solunu toplayip yol gostermeyisine kızıyoruz. Eşimde dahil benle bu fikirlerde ama hep sustuk demeniz gibi.
Beyaz yaka yönetici dediğiniz din kültürü öğretmeni mi ?

O kadar hizmetlerini ettin etraflarında dört döndün de ne oldu bak. Kaynananlara göre cevap verdiğin için haketmiş sayıldın, eşin içinse dayak yemediğin için çokta sorun yok. Sen kendini korumaz değer vermezsen hiç kimse vermiyor. Ben de senin geçtiğin yolları geçtim tecrübeyle sabit. Bırak Allah aşkına eltin oturuyor mu sen de otur o kalkmıyorsa sen de kalkma. Hazır incelmişken inceldiği yerden kopsun.

Eltimde laz trobzonli demek ki bişe oyun yapiyorlar. Eltimin annesi de o kdar iyi inssan ki her işe koşar hiç gocunmaz laz şiveli konuşur. Anasını çok severim amsa kızı yaramiyor

sende bişe oyun yap🤷‍♀️
her işe koşmayı iyilik olarak algıladığınız sürece hizmetçilik yapmaya mahkumsunuz.

Bir de şu var.
Kaynım benim üstüme yürüdü,saldırdı eşimde ses etmedi.
Ben bir daha o kaynın yüzüne bakmam,onlar varken ortama girmem.
Eşim yada bir başkası bişey derse ağzının payını verirdim.
Konu sahibi kendine sahip cikmamissin.
Hâlâ gidicem hizmet edicem diyorsun tek bir lafinda aynı şeyler yeniden yaşanır benden demesi.
İkinci konu açtım. Kavga oldu. O kısmı okuyun ,

Merhaba ,grupta yeniyim aslında derdim olmasa yada içimden atabiliyor olsaydım yazmazdım.
Konuya gelirsek. Basım kaynım ve eltimle belada. Ama öyle böyle değil ,sanırsınız yarisiyoruz ölümüne .Söyle kaynimla düğünüm arasinda iki ay var. Kendisi eşimden baya büyük geç evlendi sayılıyor benden yaşça küçük bir bayanla ,eltimle . iki çocuğumda da eltimle ayni zamanlarda hamile kaldık hatta ikincisini beş ay kadar sakladim o da yapmasin diye ama sadece ay farkini uzatabildim sene yok aralarinda malesef. Bu dert olan birinci kısım ,ikinci kısım sulalede eltim için yada abim için o olmasa evlenemezdi iyiki geldi. Gibi sayısız pohpohlama cümlesi dolaştı halen devam ve artık yedi yıllık olduk ikimizde. Ve sadece evlendi abimle diye hanimvari bir dolasma var, elini birşeye surmedigi gibi gelen misafire hizmet etmiyor. Belki sart değil ama onun yapmadığı kısımları ben iki kat fazla çaba ediyorum şöyle ki . Eşimin ailesiyle beş yıl bir kaldım ben, o ayrıydı ama sürekli geldi gitti ve yaz boyu yatılı misafir ağırlıyoruz. Beş yıl yazları bana çok yoğun ve yorucu oluyor, eltimde evde herşeye karışıp yönetmeye çalışırken(ben öyle hissediyordum) misafirlere sıra gelince hizmet yerine onlardan fazla misafir oluyor. Oysa ikimizde evin geliniyiz. Onu geçtim eşi açken kimseye sormaz mutfaga geçer yemek hazırlar beş dakikada masayi donatir ama abim toksa evde kimseye acmısın demez bir cay yapar geçer köşeye. Bende bu yıl ayrıldım ama halen onun eksiklerini tamamlamak zorundaymisim gibi hissediyorum. Ona sofra kur denmiyor kaynanamgil için diyorum bana söylüyorlar. Geçen yılbaşı zaten olaylarin tırmanışa geçmesine neden oldu. Şöyle ki yılbaşında köye gittik kaynanamlara onlarda geldi. Ben hastaydım grip ama ayakta duramayacak gibiyim. Kaynanamda hasta ama benden bir tık iyi ,eltimse sapa saglam. Oturuyor. Eşim işten geldi balık temizledi (baya büyüktü o yüzden ben yapmadım) kaynanam tavaya koydu baligi ,ben masa hazırladım eltim sadece oturuyor. Kaynanam hasta onun işini al elinden oturt kadını , hayrın dokunsun ,yapmadı. Bir şekilde yemek yendi masayi kaldırdım yer supurulecek eşime rica ettim. Eşim kalkti abisi yengesi varken yeri süpürdü makineyle . Eltim sadece izledi. Ve yemeği yiyip gittiler. Biz çok üzüldük sadece yapmasada hatır için eşime ben yapayım demesi gerekirdi demedi. Sonrasında baska bir olay ise bize köyde oda yapılmisti ayrılık sonrasi gelip kalmamız için ama kaynanamın eski bazasi ve vitrinden bozma bir dolap olan odada kaliyorduk ,onlarda kaynanamin odasinda kalıyorlardı. Aynı şekilde onlarında odası bizimki gibiydi kendi eşyaları vardı Kaynanam onlar gelince mutfakta yatiyordu. Bunlar kaynanamın yattigi odayi kitlemeye basladilar. Dört beş haftadan fazla sürdü bu olay eşim ve ben üzüldük odayı bizim cocuklarimiz girmesin diye kitlediklerini düşündük ki oncesinde böyle bir durum hiç olmadi. Ben onun pek çok çamaşırını birken kaynanamgille yıkayıp asmisligim katlamisligim var. Odayi bir şekilde actirdik bu kadar da havalanma olmaz diyerek. Sonrasında oğlu kızım üzerinde müthiş bir baskı kurmasya basladi beş yaş ama kizim ağlarken asla çocuklarını uyarmadilar hatta bir ara oğlunu kızıma özel bölgesini gösterirken yakaladim kaynanama söylemistim. Böyle böyle birikiyor zaten bir çok şey. Sonrasında kızımı oglundan korumaya ve eltimin oğlunu uyarmaya basladin kızıma karışmaması icin. Çünkü hakkım olduğunu düşünüyorum. Kızım benim. Çocuğa da kötü bir hitap yada asagilama cümlesi kurmadım. Oysa eltim kızıma karsi bizim yanimizda sayisiz "agzina acibiber surerim. Çekil suradan. Bana bak bana, anne döv şunu (kızımı) "gibi birçok sayısız psikolojik şiddet içeren cümlesi varken. Biz büyüklerin çocuk için kavga olmaz lafına inanarak sustuk. Hata etmişiz. Büyük hata. İşte benim uyarmam onlarda olayi patlatacak nokta oldu.
Asıl olayin gelişi ,ben bayramdan önce giderek evi temizledim yorgunum bide onlar gelmiş. Çocuk yere muz kabuğu atmis dediğim yere muz kabuğu atma burasıda ev temizleniyor. Kardesin küçük atabilir ama sen yapma. Çocuk bu lafına odaya geçip ağlamış ki oncesinde pipi olayindan dolayı sürekli gözün üzerindeydi. Sanırım benden çekinir olmuş. Kaynim oğlu ağlamış diye üzerime yurudu. Eşimin tatile gelen amcasi kurtardi beni. Kaynım Üç kere yeltendi. Ama dokunmadı. Dokunamadi. Ve bu kişi bir yönetici. Basit biri cahil felan değil.baya masa başı beyaz yakali yönetici. Kaynangil çocuk için kavga olmaz diyerek ortaya atıldılar ama abim durmuyordu. Kaynanam bayilinca durdu. Güya abim beni oğlu için uyardiginda, " tamam " deyip susmam gerekiyormuş. Susmamisim. Ondan üzerime yurumus. Var mı böyle bir dunya. Tabiki sormaliyim. Kendimi aciklamaliyim yanlisim yok çünkü olay uzerinden soruyorum neden böyle şöyle ben ne yaptım. Anlamam lazim ,adamin egosu vatanmis ben farkında değilmişim. Eşim geldi sağolsun neden yaptın abi yakismasi bida olmasin demesi gerkirken tek dediği iyiki daha fazla ileri gitmedin. Bu yani. Saka gibi. Çok uzun oldu kusuras bakmayın asıl mesele burda basladi ama konu çok uzun. Devamı va
Aklını böyle şeylerle yorma kimseye hizmet etmek zorunda değilsin kimseye köle olma kv evi temizlemek ney oğulları tutsun bir kadın temizletsin. Madem ünv mevzun uzunusun boşuna mı okudun KPSS çalış KPSS kazanmaya bak yada okuduğun bölümde bir işe gir tarlada ve kv evinde çalışmaktan iyidir çünkü öyle görünüyor ki senin bütün hayatın çocuklar , eş , kv , kv temizliği ve hizmeti , tarla , ve bahçe işleri o yüzden kurban rolündesin kendine de kurban rolüne yardımcı olarak eltini seçmişsin fakat eltide gayet sınırları olan ne yapması gerektiğini bilen biri olduğu için senin kurban rolüne ortak olmuyor bu yüzden de senin sinirlerin bozuluyor suçlu arıyorsun. Önce bu psikolojiden bir çık bol bol kitap oku meditasyon yap , kafanı dağıtacak muhakkak bi hobi olsun çünkü insanın kafasını meşgul eden bir şey olmayınca çevresindeki olaylara ve kişilere odaklanır ona kızar buna kızar bazen bulunduğu duruma isyan eder bezende uğraşacak birini bulamayınca kendine kızar. o yüzden senin acil tarafından kafanı meşgul etmen gerekiyor.

Değil mi? Yanlış tanımamışım Karadeniz kadınını.
Rizelisinden Trabzonlusuna çok tanıdığım var, çok güçlü çok çalışkan ama erkekleri muma çeviren kadınlar olarak tanıdım hepsini.
Benim gördüğüm onlarda kadınlar tarlada , evde sırtında yüküyle bahçede heryerde hep kadınlar çalışıyor. Hiç erkeğin çalıştığına şahit olmadım ben

Değil mi? Yanlış tanımamışım Karadeniz kadınını.
Rizelisinden Trabzonlusuna çok tanıdığım var, çok güçlü çok çalışkan ama erkekleri muma çeviren kadınlar olarak tanıdım hepsini.
Abla dediğin kadınlar gibisi var, bi de konu sahibi gibi hizmetçi ruhlular da var. Ortası çok az. 😂

Buyurun benim, beni mi çağırdınız 🙃
Sende mi Karadeniz’in hırçın dalgalarındansın😂 heh şöyleeee valla bir an şüpheye düştüm yanlış mı tanıdım diye ama çevremdekiler öyle 3-5 kişiden oluşmuyordu, İstanbul’da karadenizlinin çok olduğu ilçelerinden birinde yaşadım, sağıma baksam Rizeli, soluma baksam Trabzonlu, yer yer Ciresunlu, bir miktar Kastamonu, biraz Ofli😂
Oflileri ayrı tutuyorum onlar kendilerini direkt ofli diye ayırıyor, 35,5 Karşıyaka gibi:))
O kadar Karadenizliye maruz kaldım ki ilkokulda katıldığım folklor grubu bile Karadeniz yöresiydi😬

Karadeniz ayarlarımla oynadı bu konu🙄

Sende mi Karadeniz’in hırçın dalgalarındansın😂 heh şöyleeee valla bir an şüpheye düştüm yanlış mı tanıdım diye ama çevremdekiler öyle 3-5 kişiden oluşmuyordu, İstanbul’da karadenizlinin çok olduğu ilçelerinden birinde yaşadım, sağıma baksam Rizeli, soluma baksam Trabzonlu, yer yer Ciresunlu, bir miktar Kastamonu, biraz Ofli😂
Oflileri ayrı tutuyorum onlar kendilerini direkt ofli diye ayırıyor, 35,5 Karşıyaka gibi:))
O kadar Karadenizliye maruz kaldım ki ilkokulda katıldığım folklor grubu bile Karadeniz yöresiydi😬

Karadeniz ayarlarımla oynadı bu konu🙄
Tam ortasındayım hem de :KK70: Bekarken yaşadığım mahalle Ordulular mahallesi diye geçiyordu.
Bizde erkek inşaat işi yapar kadınlar da erkeği yönetir. Mesela halam kocasını iki oğlunu, gelinlerini. torunlarını yönetiyordu. Kimse sözünden çıkamazdı

Benim gördüğüm onlarda kadınlar tarlada , evde sırtında yüküyle bahçede heryerde hep kadınlar çalışıyor. Hiç erkeğin çalıştığına şahit olmadım ben
Evet öyleleri de var ama onlar eski kadınlardı sanki🙄 95 yaşında bir ninemiz vardı babamın arkadaşının annesiydi, vaktiyle o çok çalışmış ama gelinlerini çalıştırmadı oğullarını bastonla tehdit ederdi, kız torunlarını el üstünde tutuyordu, erkek torunlarına bastonu geçiriyordu:)

Evet öyleleri de var ama onlar eski kadınlardı sanki🙄 95 yaşında bir ninemiz vardı babamın arkadaşının annesiydi, vaktiyle o çok çalışmış ama gelinlerini çalıştırmadı oğullarını bastonla tehdit ederdi, kız torunlarını el üstünde tutuyordu, erkek torunlarına bastonu geçiriyordu:)
Bize böyle kadınlar lazım ya, yerim o nineyi 😍

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X