Önerilerinize ihtiyacım var çünkü bıktım

morciveert

e ben ne yapayım şimdi?
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2023
373
77
Kendimden çok sıkıldım artık. İş hayatımda çok özgüvensizim.
Bilmiyorum belki üniversiteyi açıköğretimden okumuş olduğumun verdiği bir özgüvensizlikte olabilir bu. Karakterimi değiştiremiyorum. Bi konuda haklıysam eğer sadece tanıdığım insanlara samimi olduğum insanlara derdimi anlatabiliyorum. Yabancı insanlarla özellikle iş hayatımda kendimi savunup fikirlerimi açıkca dile getiremiyorum. Benimle yaşıt ama kendini o kadar güzel ifade edebilen, diğer çalışanlar tarafından saygı duyulan bir arkadaşım var. Yanlış anlaşılmasın onu kıskanmıyorum ama neden onun gibi olamıyorum diye kendimi sorguluyorum. Şimdi işimde bölüm değişikliği yaparak kendi okuduğum bölüme geçmeye çalışıyorum, ama kendi müdürüme söylemem gerekiyor önce düşüncelerimi. Ama günlerdir düşünüyorum nasıl söyleyeceğim diye. Gittiğim bölümde mutlu olamazsam, yapamazsam diye. Açıktan okudum üstesinden gelemezsem die korkuyorum.
Kızlar ahayatıma bu şekilde devam etmek istemiyorum. Bir dönüm noktam olsun istiyorum. Bana önerebileceğiniz-özgüvenim için- izleyebileceğim bir film, okuyabileceğim bir kitap var mıdır? Yada önereceğiniz bir şey?
Teşekkür ederim okuduğunuz için.

Kendimden çok sıkıldım artık. İş hayatımda çok özgüvensizim.
Bilmiyorum belki üniversiteyi açıköğretimden okumuş olduğumun verdiği bir özgüvensizlikte olabilir bu. Karakterimi değiştiremiyorum. Bi konuda haklıysam eğer sadece tanıdığım insanlara samimi olduğum insanlara derdimi anlatabiliyorum. Yabancı insanlarla özellikle iş hayatımda kendimi savunup fikirlerimi açıkca dile getiremiyorum. Benimle yaşıt ama kendini o kadar güzel ifade edebilen, diğer çalışanlar tarafından saygı duyulan bir arkadaşım var. Yanlış anlaşılmasın onu kıskanmıyorum ama neden onun gibi olamıyorum diye kendimi sorguluyorum. Şimdi işimde bölüm değişikliği yaparak kendi okuduğum bölüme geçmeye çalışıyorum, ama kendi müdürüme söylemem gerekiyor önce düşüncelerimi. Ama günlerdir düşünüyorum nasıl söyleyeceğim diye. Gittiğim bölümde mutlu olamazsam, yapamazsam diye. Açıktan okudum üstesinden gelemezsem die korkuyorum.
Kızlar ahayatıma bu şekilde devam etmek istemiyorum. Bir dönüm noktam olsun istiyorum. Bana önerebileceğiniz-özgüvenim için- izleyebileceğim bir film, okuyabileceğim bir kitap var mıdır? Yada önereceğiniz bir şey?
Teşekkür ederim okuduğunuz için.

Özgüven biraz yaratılıştan birazda yetiştirilmeden gelir, lise mezunu olmama rağmen işimde ilerledim ve yöneticilik yaptım yüzde doksan mühendis çalıştıran bir şirkette. İşinizde iyi olursanız özgüveniniz biraz toparlar, iş hayatında kendinizi ifade edememe sebebiniz karşınızdakini gözünüzde büyütmeniz. Saygı ve iş sınırları içinde her istediğinizi dile getirebilirsiniz, bu da yaparak gelişir, önce ben bunu yaparım diyeceksiniz. Biraz ayna karşısında konuşma egzersizi de yapabilirsiniz, iyi gelir

Aslında biraz da karakterimizle ilgili bir durum. Kimimiz dışa dönükken kimimiz biraz daha içe dönüktür. Üniversiteden mezun olduğum bölümü açıktan okudum dediniz ya belki de bununla ilgili yeterli hissetmediğiniz için teklif etmekte güçlük çekiyorsunuzdur. Eğer böyleyse bile x hanım/bey biliyorsunuz bir süre önce şu bölümden mezun oldum. Eğer uygun pozisyon varsa o deparmanta geçmek istiyorum kendimi artık bu alan da geliştirmek uzmanlaşmak istiyorum diyebilirsiniz. Çok zor olmamalı. Bunun dışında özgüven için nokta atışı kitap, seminer vs tavsiye etmeyeceğim. Ancak şehrimizde bulunan herhangi bir konudaki konferans, okuduğunuz çeşitli kitaplar, dinlediğiniz verimli tüm videolar sizi geliştireceği için daha sağlam adım atarsınız.

X