Otizm korkum

EECK

Guru
Kayıtlı Üye
5 Haziran 2012
140
227
31
Merhabalar herkese

Oğlum 27 aylık bazı davranışları yüzünden çocuk psikoloğuna gittik bize sorduğu sorulara istinaden ve gözlemlemesi ile otizm olabilir ama büyük ihtimalle duyu bütünleme bozukluğu benim tavsiyem ergoterapiste gitmeniz duyu bütünleme çalışmalarına başlatmanız dedi. Bunun üzerine hemen ergoterapiste gittim. Özel hareket eğitimi ve duyu bütünleme çalışmaları olan bir program hazırladılar. Haftada 3 gün gidiyoruz. Çok üzülerek söylüyorum bunu çok hareketli ve zor bir çocuk olduğu yeme problemleri olduğu için ekrana maruz bıraktım oğlumu. Ergoterapiste gittiğimizden itibaren sıfır ekran ilerliyoruz, yaklaşık 10 gündür yani. Bu 10 günde uyku problemi bitti, giyinemeyen evde sürekli çıplak gezen oğlum artık kıyafetlerini çıkarmak için kendini yerlere atmıyor çok şükür. Çok uzun yazdığımın farkındayım belki bu gibi problemler yaşayanınız yada bunları yaşayan bir yakınınız vardır diye aşağıya olumlu ve olumsuz olan özelliklerini sıralayacağım. Bunları yaşayan tanı almış olan biri var mı?

İsme dönüp bakmıyor, ancak çok yüksek seste seslenirsek bakıyor yada canı istediğinde

Bazen komut alıyor bazen almıyor

Ara sıra parmak ucunda yürüyor

Eline aldığı objeleri genelde döndürüyor

Sinirlenince kafasını vuruyor, elleri ile kendine vuruyor, kendini yerlere atıyor

Konuşma şekli genelde tekrar olarak, soru cevap şeklinde değil

Eşyaları sürekli yere atıyor

Giyinmekten hoşlanmıyordu son 10 gündür çok daha iyi durumda

Kuma dokunamıyor

Araba tekerleklerini döndürerek oynuyor

Mesela tencereleri çıkartıp hepsini yan yana diziyor, rakamları yan yana diziyor

Öfke krizleri yaşıyor

Bazı eşyalara takıntılı bir yerden bi yere giderken eline herhangi bir şey almak istiyor

Bazen kendinden küçük yada kendi ile yaşıt çocuklara vuruyor

Bazı seslerden korkuyor kulaklarını kapatıyor

Genel olarak yemekleri ağzında biriktiriyor

Çok hareketli

Bütün rakamları Türkçe ve İngilizce sayıyor 10 a kadar

Renklerin hepsini biliyor

Harfleri Türkçe ve İngilizce biliyor

Resimlerdeki kişilerin kim olduğunu biliyor

Kuzeni ile yakalamaç oynuyor

Saklambaç oynuyor

Sebzeleri meyveleri biliyor

Bultak oyunlarını yapabiliyor

Hiçbir şeyi unutmuyor

Sarılıyor

Öpüyor

Merdiven inip çıkabiliyor

Topa ayakla vurabiliyor, babası ile top oynuyor

İşaret parmağını kullanabiliyor

İki kelimeli cümleler kurabiliyor

Göz teması var

Hayali oyunlar oynayabiliyor ( bebeğe bunu yedirelim dediğimde getirip nımnım çok güzel diyor)

Buradan alacağınız cevaplarin doğruluğu çok tartışmalı olur
çocuğunuzu takıp eden uzmanlar var zaten
bence kendinize bunu yapmayın,
çaresiz hissetmenizi anlıyorum ama burası boş yere daha çaresiz de hissettirebilir ya da tam tersi asla otizm değil denir öyle çıkar .
her ne olursa olsun baş edebileceğinize inanın lütfen.

Bu yazdiklariniz otizm belirtisi olan çocuklar daki davranişlar mi

Umarım tedavi iyi gelir canım benim. Oğlum dört buçuk yaşında işitme engelli konusmuyor yani. Başta saydığınız çoğu takıntı çıplak gezme vs onda da var. Otizm değil biliyorum ama aynı olunca çok şaşırdım.

Buradan alacağınız cevaplarin doğruluğu çok tartışmalı olur
çocuğunuzu takıp eden uzmanlar var zaten
bence kendinize bunu yapmayın,
çaresiz hissetmenizi anlıyorum ama burası boş yere daha çaresiz de hissettirebilir ya da tam tersi asla otizm değil denir öyle çıkar .
her ne olursa olsun baş edebileceğinize inanın lütfen.
Gerçekten çok çaresiz hissediyorum amacım burdan tanı edinmek değil sadece benzer durumları yaşayan biriyle konuşmak istememden kaynaklı, umarım her durumda baş edeceğim gücü hiç kaybetmem

Umarım tedavi iyi gelir canım benim. Oğlum dört buçuk yaşında işitme engelli konusmuyor yani. Başta saydığınız çoğu takıntı çıplak gezme vs onda da var. Otizm değil biliyorum ama aynı olunca çok şaşırdım.
Çıplak gezme ve takıntı genelde duyu bütünleme bozukluğu olan çocuklarda görülebiliyormuş banada öyle demişlerdi. Umarım biran önce tedavisinden güzel dönüşler alırız

Acaba biraz büyütüyor olabilir misiniz?
Cocuklar her seferinde olmasi gerektigi gibi davranmiyor.
Mesela komut almıyor demissiniz. Ben kendi kizimdan ornek vereyim isine gelmezse komut falan dinlemez. Hayir desem aglar yine ne istiyosa yapmaya çalışır.
Yan dönüp poposunu tutabildigini farkettiği için bezini baglatmak istemiyor bu aralar. Banyo için soyarim tarzan gibi bagira bagira kacar.
Cani istemezse ismine donup bakmaz. 3 4 kez seslenirsem bana kızar. Aklima gelenler bunlar. Demek istediğim şey şu: cocuklar herseyi istediğimiz gibi yapmıyor. Hersey istediğimiz gibi olsa bu kadar yorulmayiz. Gönlünüzü ferah tutun. Bu konuyu sadece uzmaniyla görüşün derim.

Doktora gidersek inşallah bunu da soracağım. Ben çok zorlanıyorum Rabbim CC sanada banada kolaylıklar versin tez zamanda 🧡
Çıplak gezme ve takıntı genelde duyu bütünleme bozukluğu olan çocuklarda görülebiliyormuş banada öyle demişlerdi. Umarım biran önce tedavisinden güzel dönüşler alırız

Merhabalar herkese

Oğlum 27 aylık bazı davranışları yüzünden çocuk psikoloğuna gittik bize sorduğu sorulara istinaden ve gözlemlemesi ile otizm olabilir ama büyük ihtimalle duyu bütünleme bozukluğu benim tavsiyem ergoterapiste gitmeniz duyu bütünleme çalışmalarına başlatmanız dedi. Bunun üzerine hemen ergoterapiste gittim. Özel hareket eğitimi ve duyu bütünleme çalışmaları olan bir program hazırladılar. Haftada 3 gün gidiyoruz. Çok üzülerek söylüyorum bunu çok hareketli ve zor bir çocuk olduğu yeme problemleri olduğu için ekrana maruz bıraktım oğlumu. Ergoterapiste gittiğimizden itibaren sıfır ekran ilerliyoruz, yaklaşık 10 gündür yani. Bu 10 günde uyku problemi bitti, giyinemeyen evde sürekli çıplak gezen oğlum artık kıyafetlerini çıkarmak için kendini yerlere atmıyor çok şükür. Çok uzun yazdığımın farkındayım belki bu gibi problemler yaşayanınız yada bunları yaşayan bir yakınınız vardır diye aşağıya olumlu ve olumsuz olan özelliklerini sıralayacağım. Bunları yaşayan tanı almış olan biri var mı?

İsme dönüp bakmıyor, ancak çok yüksek seste seslenirsek bakıyor yada canı istediğinde

Bazen komut alıyor bazen almıyor

Ara sıra parmak ucunda yürüyor

Eline aldığı objeleri genelde döndürüyor

Sinirlenince kafasını vuruyor, elleri ile kendine vuruyor, kendini yerlere atıyor

Konuşma şekli genelde tekrar olarak, soru cevap şeklinde değil

Eşyaları sürekli yere atıyor

Giyinmekten hoşlanmıyordu son 10 gündür çok daha iyi durumda

Kuma dokunamıyor

Araba tekerleklerini döndürerek oynuyor

Mesela tencereleri çıkartıp hepsini yan yana diziyor, rakamları yan yana diziyor

Öfke krizleri yaşıyor

Bazı eşyalara takıntılı bir yerden bi yere giderken eline herhangi bir şey almak istiyor

Bazen kendinden küçük yada kendi ile yaşıt çocuklara vuruyor

Bazı seslerden korkuyor kulaklarını kapatıyor

Genel olarak yemekleri ağzında biriktiriyor

Çok hareketli

Bütün rakamları Türkçe ve İngilizce sayıyor 10 a kadar

Renklerin hepsini biliyor

Harfleri Türkçe ve İngilizce biliyor

Resimlerdeki kişilerin kim olduğunu biliyor

Kuzeni ile yakalamaç oynuyor

Saklambaç oynuyor

Sebzeleri meyveleri biliyor

Bultak oyunlarını yapabiliyor

Hiçbir şeyi unutmuyor

Sarılıyor

Öpüyor

Merdiven inip çıkabiliyor

Topa ayakla vurabiliyor, babası ile top oynuyor

İşaret parmağını kullanabiliyor

İki kelimeli cümleler kurabiliyor

Göz teması var

Hayali oyunlar oynayabiliyor ( bebeğe bunu yedirelim dediğimde getirip nımnım çok güzel diyor)

Çok tatlısınız. 🌸 Her annenin bir dönem böyle endişelendiği süreçler oluyor. Sizin burada yazdıklarınızın çoğu kardeşimde vardı. Annemin çok endişeli olduğu zamanları, korkusunu hatırlıyorum. Bizimki 3 yaşına kadar pek düzgün cümle bile kuramıyordu. Hele parmak ucunda yürüyüp, bir gazete haberinde parmak ucunda yürümenin gelişim geriliği ilgili bir şeyler olduğunu okuyunca annemde iyice ipler kopmuştu. Sonra doktorlar, testler vs ile zaman geçildi. Meğer bizimkinin nazı bizeymiş, 2 seans gittiği dil terapistinde, kendisinden hiç beklenmeyen gelişim gösterince annem rahatlamıştı.

Çocuğun anne baba aileye, davranışları ile bir yabancıya davranışları farklı oluyor. Kendi gözlemlerinizle, işte belirtileri direkt hemen eşleştirmeyin. Dışarı çıkardığınızda yabancılarla, ya da gittiği doktordaki davranışları nasıl ona bakın.

2 yaşında yaramaz erkek çocuğu için bir sorun olduğunu düşünüp doktora danışdığınıza göre gayet bilinçli bir annesiniz. Gittiğiniz randevulardan da olumlu gelişmeler alınmış. Hiç öyle eline tablet verdim, diye kendinizi yormayın.

Otizm çok genel bir tanım. Çok çeşitleri var. Bu çeşitlerin günlük yaşantısını hiç etkilemeyecek olan tanıları var. Ama çocuğun huyu, karakteride böyle olabilir. Bu illa otizm ya da gelişiminde sorun olacak diye bir şey yok.

Mesela komut almıyor demissiniz. Ben kendi kizimdan ornek vereyim isine gelmezse komut falan dinlemez. Hayir desem aglar yine ne istiyosa yapmaya çalışır.
Yan dönüp poposunu tutabildigini farkettiği için bezini baglatmak istemiyor bu aralar. Banyo için soyarim tarzan gibi bagira bagira kacar.
Cani istemezse ismine donup bakmaz. 3 4 kez seslenirsem bana kızar. Aklima gelenler bunlar. Demek istediğim şey şu: cocuklar herseyi istediğimiz gibi yapmıyor. Hersey istediğimiz gibi olsa bu kadar yorulmayiz. Gönlünüzü ferah tutun. Bu konuyu sadece uzmaniyla görüşün derim.

Bu arada beni yanlis anlamayin. Uzman otizmden suphelenmedoyse onu dinlemenizde fayda var demek istedim. Bahsettiginiz davranışların bir kısmını cocuklar "birey " olduklarini farketmeye basladiklarinda uyguluyorlar

Bu arada beni yanlis anlamayin. Uzman otizmden suphelenmedoyse onu dinlemenizde fayda var demek istedim. Bahsettiginiz davranışların bir kısmını cocuklar "birey " olduklarini farketmeye basladiklarinda uyguluyorlar
Hayır hayır asla yanlış anlamadım hatta içime su serpti umarım bu benim gözümde büyüttüğüm bir şeydir geriye dönüp baktığımda ne üzülmüştüm diye bahsedeceğim bir durum olur.

Çok tatlısınız. 🌸 Her annenin bir dönem böyle endişelendiği süreçler oluyor. Sizin burada yazdıklarınızın çoğu kardeşimde vardı. Annemin çok endişeli olduğu zamanları, korkusunu hatırlıyorum. Bizimki 3 yaşına kadar pek düzgün cümle bile kuramıyordu. Hele parmak ucunda yürüyüp, bir gazete haberinde parmak ucunda yürümenin gelişim geriliği ilgili bir şeyler olduğunu okuyunca annemde iyice ipler kopmuştu. Sonra doktorlar, testler vs ile zaman geçildi. Meğer bizimkinin nazı bizeymiş, 2 seans gittiği dil terapistinde, kendisinden hiç beklenmeyen gelişim gösterince annem rahatlamıştı.

Çocuğun anne baba aileye, davranışları ile bir yabancıya davranışları farklı oluyor. Kendi gözlemlerinizle, işte belirtileri direkt hemen eşleştirmeyin. Dışarı çıkardığınızda yabancılarla, ya da gittiği doktordaki davranışları nasıl ona bakın.

2 yaşında yaramaz erkek çocuğu için bir sorun olduğunu düşünüp doktora danışdığınıza göre gayet bilinçli bir annesiniz. Gittiğiniz randevulardan da olumlu gelişmeler alınmış. Hiç öyle eline tablet verdim, diye kendinizi yormayın.

Otizm çok genel bir tanım. Çok çeşitleri var. Bu çeşitlerin günlük yaşantısını hiç etkilemeyecek olan tanıları var. Ama çocuğun huyu, karakteride böyle olabilir. Bu illa otizm ya da gelişiminde sorun olacak diye bir şey yok.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. O kadar kafamı kurcalıyor ki o belki otizm olabilir ihtimali. İşte sizler gibi kardeşi tanıdığı çocuğu aynı süreçleri yaşamış yada yaşayan kişilerin yorumları gerçekten bir nebze olsun rahatlatıyor. Otizm çok geniş bir yelpaze gerçekten ve hatta bize doktorumuz dışarda otizm olduğunu bilmeyen insanlar var dediğinde çok şaşırmıştım bende ama işte anne yüreği devreye girince maalesef mantık devreden çıkıyor geriye uykusuz geceler kalıyor.

Hayır hayır asla yanlış anlamadım hatta içime su serpti umarım bu benim gözümde büyüttüğüm bir şeydir geriye dönüp baktığımda ne üzülmüştüm diye bahsedeceğim bir durum olur.

Yok yok merak etmeyin. Mesela bir yere giderken elinde esya goturme huyu bizde de var. Yatak odasindan kaşık, koltugun altindan islak mendil paketi cikiyor. Gebeligimde orta risk down sendromu cikinca her gittigim doktora hala daha sorarim bisey var mi diye, gelisiminin normal oldugunu soylerler. Demekki eşya taşımak sizin cocugunuz içinde normal olabilir. Burada bir uye cikip benim cocugum otizmli ve esya tasiyor diyebilir size. Bende cocugum normal ve esya tasiyor diyorum. Bu durumda yanlis yonlendirilebilirsiniz

Cevabınız için çok teşekkür ederim. O kadar kafamı kurcalıyor ki o belki otizm olabilir ihtimali. İşte sizler gibi kardeşi tanıdığı çocuğu aynı süreçleri yaşamış yada yaşayan kişilerin yorumları gerçekten bir nebze olsun rahatlatıyor. Otizm çok geniş bir yelpaze gerçekten ve hatta bize doktorumuz dışarda otizm olduğunu bilmeyen insanlar var dediğinde çok şaşırmıştım bende ama işte anne yüreği devreye girince maalesef mantık devreden çıkıyor geriye uykusuz geceler kalıyor.

Ne demek 🌸 İnsanın bilmediği bir şeyden endişe etmesi çok normal. Ve bunları paylaşmak istemesi de normal. Ben size birkaç tane kitap linki bırakacağım. Bunlar üniversitelerde derslerde okutulan kitaplar. Kafanıza takılan, aklınızdaki soru işaretleri için kullanabilirsiniz. Pdf halini internetten indirip, gün içinde telefondan, tabletten okuyabilirsiniz.

İnşallah bir şeyi çıkmaz bebişin. Sağlıklı, mutlu bir ömür dilerim sizlere.

Öncelikle neden çocuk psikiyatristine gitmediniz merak ettim? Size tavsiyem iyi bir doktor bularak ise başlayın. Çocuğunuzda muhtemelen hafif düzeyde otizm ya da uyaran eksikliği var, benim oğlumun davranışlarına çok benziyor çünkü ama buna tabi ki psikiyatr karar verecek.

Duymama veya komut almama olayı oğlum gibi çocuklarda daha farklı oluyor maalesef Panda. Nasıl desem, çocuk fiziken orda ama ruhen farklı bir evrendeymiş gibi... konuşamıyorsa daha da kötü. Sessizce, elinde bir oyuncakla tüm günü geçirebiliyor çocuk.
Benim oğlum öfke krizleri hiç yaşamadı ama eğitime gelen çocuklardan kafasını sürekli duvara vuran ya da akla gelmeyecek nedenlerden sinir krizi geçirenleri biliyorum. Düşünsene her hafta aynı akşam gelen çöp kamyonu gelmedi diye kriz geçiren çocuk olmuştu 😔

Duymama veya komut almama olayı oğlum gibi çocuklarda daha farklı oluyor maalesef Panda. Nasıl desem, çocuk fiziken orda ama ruhen farklı bir evrendeymiş gibi... konuşamıyorsa daha da kötü. Sessizce, elinde bir oyuncakla tüm günü geçirebiliyor çocuk.
Benim oğlum öfke krizleri hiç yaşamadı ama eğitime gelen çocuklardan kafasını sürekli duvara vuran ya da akla gelmeyecek nedenlerden sinir krizi geçirenleri biliyorum. Düşünsene her hafta aynı akşam gelen çöp kamyonu gelmedi diye kriz geçiren çocuk olmuştu 😔

Tabiiki bariz farkliliklar vardır, anlayabiliyorum. Konu sahibi benim cocugum boyle, diger cocuklar sinir krizi gecirmiyor, her soyleneni yapiyor, ev hali cok normalmis diye dusunmesin istedim. Komut almama, ofkelenme, ismine bakmama vb durumlar her cocugun gelisiminin bir parcasi. Maalesef ozel durumu olan cocuklar daha yogun yaşıyor bunları. Hangi durum otizme, duyu butunleme bozukluguna uygun hangi durum yasinin normal davranışı bu konuda sadece uzmanini dinlese daha iyi olur. Sizde egitim aliyormussunuz, cocugunuzun ve sizin yolunuz aydinlik olsun 🌸

Benim oğlumda tam konuşamadığı için bazen öfke krizleri yaşıyor kafasını duvarlara yerlere vuruyor özel eğitim hocası bunu her çocuk yapar dedi bilemiyorum 😔

Doktorun dediklerini hafife almayin harfiyen uygulayin ekran 0 seklinde ilerleyin benzer sureclerden gecmis biri olarak cocugunuzda otizim belirtileri var diyebilirim benzer davranislar benim oglumdada vardi 0 ekran oyun terapisi ozel egitim ve cocuk psikeatristinin takibiyle cocugunuz tamamen duzelir merak etmeyin 4 yasa kadar cocuklar tamamen duzelebiliyor erken baslamissiniz zaten zamanla egitimle hepsi yoluna girer sadece etraftakilerin aman bu cocukta bisey yok her cocuk bir olmaz gibi sacma sapan sozlerine guvenip salmayin doktorlarin dediklerini harfiyen uygulayin bakin zamanla konusmasi takintilari komut almanasi vs hepsi duzelir cok sabirli olmaniz gerek

X