Otizm korkum

Benim oğlumda tam konuşamadığı için bazen öfke krizleri yaşıyor kafasını duvarlara yerlere vuruyor özel eğitim hocası bunu her çocuk yapar dedi bilemiyorum 😔
Benzer yollardan geçmiş bir anne olarak çocuğunuzun çok hızlı şekilde toparlayacagini düşünüyorum. 27 aylık olması büyük avantaj, ek olarak işaret parmağını kullanma ve göz teması var... Benim oğlumda 30 aylıkken eğitime başlamıştı; çok az göz teması vardı ve işaret parmağını kullanamıyordu.
Bu dönemde evdeki tüm ekranlari kapatın, biz oğlum uyumadigi sürece telefonları bile kaldırıyorduk.

Özel egitimde dersleri tabletten izliyorduk, ajandasina yapılan aktiviteleri de not alıyordu öğretmenlerimiz. Materyalleri eve verdikleri için tekrar tekrar yaparak pekiştirmesini sağladık. Maalesef haftada 3-4 ders çok yeterli değil, anne babaya büyük görev düşüyor.

Tabiiki bariz farkliliklar vardır, anlayabiliyorum. Konu sahibi benim cocugum boyle, diger cocuklar sinir krizi gecirmiyor, her soyleneni yapiyor, ev hali cok normalmis diye dusunmesin istedim. Komut almama, ofkelenme, ismine bakmama vb durumlar her cocugun gelisiminin bir parcasi. Maalesef ozel durumu olan cocuklar daha yogun yaşıyor bunları. Hangi durum otizme, duyu butunleme bozukluguna uygun hangi durum yasinin normal davranışı bu konuda sadece uzmanini dinlese daha iyi olur. Sizde egitim aliyormussunuz, cocugunuzun ve sizin yolunuz aydinlik olsun 🌸
2 yıl kadar özel eğitim aldık, geçen yıl ağustosta bitirdik çok şükür. Oyun terapisine devam edelim demiştik ama doktorumuz artık gerek olmadığını söyledi.. Oğlum gitmek istiyor diye dönem sonuna kadar devam ettireceğim. 🥰

2 yıl kadar özel eğitim aldık, geçen yıl ağustosta bitirdik çok şükür. Oyun terapisine devam edelim demiştik ama doktorumuz artık gerek olmadığını söyledi.. Oğlum gitmek istiyor diye dönem sonuna kadar devam ettireceğim. 🥰

Oo süper haber bu. Dogru yolda ilerleyince, sizin gibi ilgili ebeveynlerin elinde olunca aşılamayacak bir mesele olmuyor 😍 Allah evlatlarimiza saglikli, mutlu ömür nasip etsin

Merhabalar herkese

Oğlum 27 aylık bazı davranışları yüzünden çocuk psikoloğuna gittik bize sorduğu sorulara istinaden ve gözlemlemesi ile otizm olabilir ama büyük ihtimalle duyu bütünleme bozukluğu benim tavsiyem ergoterapiste gitmeniz duyu bütünleme çalışmalarına başlatmanız dedi. Bunun üzerine hemen ergoterapiste gittim. Özel hareket eğitimi ve duyu bütünleme çalışmaları olan bir program hazırladılar. Haftada 3 gün gidiyoruz. Çok üzülerek söylüyorum bunu çok hareketli ve zor bir çocuk olduğu yeme problemleri olduğu için ekrana maruz bıraktım oğlumu. Ergoterapiste gittiğimizden itibaren sıfır ekran ilerliyoruz, yaklaşık 10 gündür yani. Bu 10 günde uyku problemi bitti, giyinemeyen evde sürekli çıplak gezen oğlum artık kıyafetlerini çıkarmak için kendini yerlere atmıyor çok şükür. Çok uzun yazdığımın farkındayım belki bu gibi problemler yaşayanınız yada bunları yaşayan bir yakınınız vardır diye aşağıya olumlu ve olumsuz olan özelliklerini sıralayacağım. Bunları yaşayan tanı almış olan biri var mı?

İsme dönüp bakmıyor, ancak çok yüksek seste seslenirsek bakıyor yada canı istediğinde

Bazen komut alıyor bazen almıyor

Ara sıra parmak ucunda yürüyor

Eline aldığı objeleri genelde döndürüyor

Sinirlenince kafasını vuruyor, elleri ile kendine vuruyor, kendini yerlere atıyor

Konuşma şekli genelde tekrar olarak, soru cevap şeklinde değil

Eşyaları sürekli yere atıyor

Giyinmekten hoşlanmıyordu son 10 gündür çok daha iyi durumda

Kuma dokunamıyor

Araba tekerleklerini döndürerek oynuyor

Mesela tencereleri çıkartıp hepsini yan yana diziyor, rakamları yan yana diziyor

Öfke krizleri yaşıyor

Bazı eşyalara takıntılı bir yerden bi yere giderken eline herhangi bir şey almak istiyor

Bazen kendinden küçük yada kendi ile yaşıt çocuklara vuruyor

Bazı seslerden korkuyor kulaklarını kapatıyor

Genel olarak yemekleri ağzında biriktiriyor

Çok hareketli

Bütün rakamları Türkçe ve İngilizce sayıyor 10 a kadar

Renklerin hepsini biliyor

Harfleri Türkçe ve İngilizce biliyor

Resimlerdeki kişilerin kim olduğunu biliyor

Kuzeni ile yakalamaç oynuyor

Saklambaç oynuyor

Sebzeleri meyveleri biliyor

Bultak oyunlarını yapabiliyor

Hiçbir şeyi unutmuyor

Sarılıyor

Öpüyor

Merdiven inip çıkabiliyor

Topa ayakla vurabiliyor, babası ile top oynuyor

İşaret parmağını kullanabiliyor

İki kelimeli cümleler kurabiliyor

Göz teması var

Hayali oyunlar oynayabiliyor ( bebeğe bunu yedirelim dediğimde getirip nımnım çok güzel diyor)
Benim oğlum atipik hafif dereceli otizm ilk taniyi duyduğumda benimde hastane başıma yıkıldı ama şuan. Özel eğitim özel ilgiyle ve ekran göstermeden büyük yol kat ettik . Şükürler olsun. Belirtileriniz aynı benim oğlum da aynı ve ergoterapi alıyoruz duyu eğitimi . Güzel gidiyor şuan benimde oğlum şuan 2.5 yaşında ben 2 yaşında farketmiştm şükür erken başladık korkmayın otizm bir hastalık değil sadece daha fazla ilgi özen ve sabır istiyor .

Merhabalar herkese

Oğlum 27 aylık bazı davranışları yüzünden çocuk psikoloğuna gittik bize sorduğu sorulara istinaden ve gözlemlemesi ile otizm olabilir ama büyük ihtimalle duyu bütünleme bozukluğu benim tavsiyem ergoterapiste gitmeniz duyu bütünleme çalışmalarına başlatmanız dedi. Bunun üzerine hemen ergoterapiste gittim. Özel hareket eğitimi ve duyu bütünleme çalışmaları olan bir program hazırladılar. Haftada 3 gün gidiyoruz. Çok üzülerek söylüyorum bunu çok hareketli ve zor bir çocuk olduğu yeme problemleri olduğu için ekrana maruz bıraktım oğlumu. Ergoterapiste gittiğimizden itibaren sıfır ekran ilerliyoruz, yaklaşık 10 gündür yani. Bu 10 günde uyku problemi bitti, giyinemeyen evde sürekli çıplak gezen oğlum artık kıyafetlerini çıkarmak için kendini yerlere atmıyor çok şükür. Çok uzun yazdığımın farkındayım belki bu gibi problemler yaşayanınız yada bunları yaşayan bir yakınınız vardır diye aşağıya olumlu ve olumsuz olan özelliklerini sıralayacağım. Bunları yaşayan tanı almış olan biri var mı?

İsme dönüp bakmıyor, ancak çok yüksek seste seslenirsek bakıyor yada canı istediğinde

Sinirlenince kafasını vuruyor, elleri ile kendine vuruyor, kendini yerlere atıyor

Kuma dokunamıyor

Mesela tencereleri çıkartıp hepsini yan yana diziyor, rakamları yan yana diziyor

Öfke krizleri yaşıyor

Bazı eşyalara takıntılı bir yerden bi yere giderken eline herhangi bir şey almak istiyor

Çok hareketli

Saklambaç oynuyor

Hiçbir şeyi unutmuyor

Sarılıyor

Öpüyor

Göz teması var

Hayali oyunlar oynayabiliyor ( bebeğe bunu yedirelim dediğimde getirip nımnım çok güzel diyor)
Aradaki farkı İyi bilen bir Çocuk psikiyatristine (doktor olana ) gidin, duyu bütünlemeyle vakit kaybetmeyin derim. Otizm mi değil mi onlar tam tanıyı koyuyor. Önce özel eğitime başlaması ergoterapiyi yanında alması lazım. İşaret parmağı kullanımı ve hayali oyun oynaması olumlu, saklambaç oynaması çok olumlu , renkler sayılar zaten bilişsel bi problem olmuyor genelde hatta akademik anlamda daha iyi oluyorlar. Asıl odaklanılması gereken nokta isme canı isterse dönmesi, kendine vurması, krizleri , sürekli obje döndürmesi ve ekolali yapması (dediklerinizi aynen tekrar etmesi) obje taşıma duyusal da olabilir o madde ergoterapiyle geçebilir. yeme bozukluğu, giyinme problemleri, kuma dokunmama bunlar da duyusal ergoyla muhtemelen geçer. Ama dediğim gibi isme dönmeme, ekolali , parmak ucu yürüme vs. bunlar 27 aylık için kırmızı bayrak. Otizmin de yüksek fonksiyonlu türleri var çocuğa bakıyorsun konuşuyor gibi ama aslında kendi dünyasında ihtiyacı olursa iletişim kuruyor istemezse kurmuyor, sosyal duygusal gelişim geride, nesne odaklı, duyguları okuyamıyor ifade edemiyor gibi gibi bi sürü parametre var. Hangi şehirde yaşadığınızı da bilmiyorum ama psikolog yerine çocuk psikiyatri değerlendirmesi derim.

Allahım kolaylık versin inşallah arkadaşım.

Üç tane çocuğum var. Bu davranışların çoğu ara ara hepsinde ortaya çıktı. Bir oğlum bir ara bez değiştirmeme izin vermedi, hala bazı takıntıları var. Dışarı oyuncakla çıkmayı severler.

Kızım ağzında yemek tutar. 8 yaşında. Yemek yemeyi sevmez.

İkizlerin biri bebekken ben seslendiğim zaman bakmazdi. Hala canı istemezse duymaz, canı istemezse yapmaz. Öfke krizleri yaşar. Öfke krizi yaşamayan çocuk çok azdır.

Otizm ile ilgili bir şey diyemem ama emin olun bütün çocuklar da benzer davrandılar var. İyi bir doktor bulup tedaviye devam edin. Sağlıcakla büyütün inşallah.

Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum. Yazmayı atlamışım bugün hem çocuk psikiyatri hemde çocuk nörolog randevumuz var. Gelişmeleri haber vereceğim belki aynı durumda olan birilerine ışık olur yol olur.

Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum. Yazmayı atlamışım bugün hem çocuk psikiyatri hemde çocuk nörolog randevumuz var. Gelişmeleri haber vereceğim belki aynı durumda olan birilerine ışık olur yol olur.
en doğrusunu yapmışsınız, tebrik ediyorum. güzel haberlerle dönün inşallah

ekrani kesince cok toparlanan cocuk var.sabırlı davranin yolunuz uzun

Anlattığınız şeyler oğluma çok benziyor. Araba tekerlerini döndürür aşırı hareketli ağzında yemek biriktirir elinde oyuncağı olmadan çıkmaz hiç aklıma otizm gelmemişti. Ekran maruziyeti mi denir bilmiyorum sadece hafta sonları belki max 30 dk izler. Hafta içi asla yok. Cahil hissettim kendimi konuyu okuyunca. Hiç çocuğumu bu kadar incelemedim gerçekten.

Anlattığınız şeyler oğluma çok benziyor. Araba tekerlerini döndürür aşırı hareketli ağzında yemek biriktirir elinde oyuncağı olmadan çıkmaz hiç aklıma otizm gelmemişti. Ekran maruziyeti mi denir bilmiyorum sadece hafta sonları belki max 30 dk izler. Hafta içi asla yok. Cahil hissettim kendimi konuyu okuyunca. Hiç çocuğumu bu kadar incelemedim gerçekten.
Merhaba cahil hissetmeyin hiç çünkü bir farklılık olduğunda mutlaka anlıyorsunuz

Merhabalar herkese

Kuma dokunamıyor

Öfke krizleri yaşıyor

Çok hareketli

Saklambaç oynuyor

Hiçbir şeyi unutmuyor

Sarılıyor

Öpüyor

Göz teması var

Benim kızımda 24 aylik, sürekli soyunmak istiyor giyinmekten nefret ediyor , zorla giydiriyorum hemen soyunuyor tekrar. MaşaAllah algıları açık, herseyi anlayan, motor becerisi yüksek bi cocuk. Cümle kurmuyor. Kelimeler söylüyor sadece. Benimkide yemekleri ağzında tutuyor, yada tükürüyor

Ya bilemiyorum yanlış yönlendirmek istemem ama 9 yaşındaki oğlum sizin bebeğiniz yaşlarında iken hemen hemen anlattığınız birçok şeyi yapıyordu hiç otizmden suphelenmedim (eşim suphelenmisti biraz pimpirikli biri) Dr a götürdük olabilir dedi ama yine yanlış anlaşılmak istemiyorum çevremde arkadaşlarımın çocuklarında da gördüğüm üzere otizm tanısı cok basit bir şeymiş gibi hemen evet otizm olabilir diye düşünüyor bazı doktorlar ben cocugumda ki değişimin nedenini annenanne ve babaanne bakarken sürekli tv aciyorlardi arkadaşı yoktur ne istenirse yapılıyordu bunlardan kaynaklı diye düşünüp kreşe verdim 1 ayda zehir gibi oldu hemen otizm diye korkutmayin kendinizi

Benim oğlumda tam konuşamadığı için bazen öfke krizleri yaşıyor kafasını duvarlara yerlere vuruyor özel eğitim hocası bunu her çocuk yapar dedi bilemiyorum 😔
Benim oğlum 1.5 yaşında sakir şakir konuşurken de kafasını vurup, agresyon yaratıyordu.
Çok manasız şeylerden ağlıyordu saatlerce.
Hem destek alın, hemde biraz sürece bırakın derim, daha küçük çünkü. 🌸

Çok tatlısınız. 🌸 Her annenin bir dönem böyle endişelendiği süreçler oluyor. Sizin burada yazdıklarınızın çoğu kardeşimde vardı. Annemin çok endişeli olduğu zamanları, korkusunu hatırlıyorum. Bizimki 3 yaşına kadar pek düzgün cümle bile kuramıyordu. Hele parmak ucunda yürüyüp, bir gazete haberinde parmak ucunda yürümenin gelişim geriliği ilgili bir şeyler olduğunu okuyunca annemde iyice ipler kopmuştu. Sonra doktorlar, testler vs ile zaman geçildi. Meğer bizimkinin nazı bizeymiş, 2 seans gittiği dil terapistinde, kendisinden hiç beklenmeyen gelişim gösterince annem rahatlamıştı.

Çocuğun anne baba aileye, davranışları ile bir yabancıya davranışları farklı oluyor. Kendi gözlemlerinizle, işte belirtileri direkt hemen eşleştirmeyin. Dışarı çıkardığınızda yabancılarla, ya da gittiği doktordaki davranışları nasıl ona bakın.

2 yaşında yaramaz erkek çocuğu için bir sorun olduğunu düşünüp doktora danışdığınıza göre gayet bilinçli bir annesiniz. Gittiğiniz randevulardan da olumlu gelişmeler alınmış. Hiç öyle eline tablet verdim, diye kendinizi yormayın.

Otizm çok genel bir tanım. Çok çeşitleri var. Bu çeşitlerin günlük yaşantısını hiç etkilemeyecek olan tanıları var. Ama çocuğun huyu, karakteride böyle olabilir. Bu illa otizm ya da gelişiminde sorun olacak diye bir şey yok.
Benim oğluma da asperger sendromu denilmişti testlerin sonunda,neden bisiklet istemediğini ve kullanamayağını o gün öğrenmiştim mesela,ayrıca3,5yaşına kadar konuşmamıştı hiç .Ama ben bakışlar ve mimiklerinden anlayabiliyordum onu.Sonra birden konuşmaya başladı kendi.bazen zaman gerekebiliyor bazı gelişimleri için🥰

Herkese tekrardan merhaba psikiyatri görüşme sonucunda hiçbir sıkıntı olmadığını söyledi doktoru. Göz temasını, ismine bakmasını beğendi. 3 kelimeli cümleler kurdu doktorun yanında oyuncaklar vardı odada onlara ilgili davrandı problem görmediğini söyledi teste gerek duymadı.Hiperaktif olabilir ama 6 yaştan önce tanı koyulmaz bununla ilgili dedi. Ordan çıktık ardından biraz mesafe olarak uzakta olan çocuk nörologuna gittik çocuğum yorulduğu ve öğle uykusu uyuyamadığı için uykusu vardı o yüzden biraz gözü daldı ama uykuya dalmadan önce hep gözü dalar ben söyledim bu durumu da. Muayene sırasında bir olumsuzluk görmediğini söyledi. Denver testi yaptırabilirsiniz isterseniz dedi. Bu süreçte ben kendimi çok yıprattım dün gece balkonda oturdum sabah olmasını bekledim ağlaya ağlaya sanırım şuan için testi yaptırmayacağım o sürece kendimi ve oğlumu strese sokmak istemiyorum. Zaten ekransız bir yaşam ve gerekli terapilerle diğer öfke sorunlarının çözüleceğini düşündüm. 2 ay daha sıkı bir çalışma sonucu tekrar değerlendirmek için başka bir psikiyatriye götürmeyi düşünüyorum. Bu süreçte neler değişecek gözlemleyeceğim. Otizm tanısı alan yada şüphesi olan herkese sabır ve o büyük gücü içlerinde hissetmelerini diliyorum.

Merhabalar benim oğlumda da 29 aylık aynı belirtiler var neredeyse bir yıl geçmiş. Çocuğunuz şimdi nasıl? Önerebileceğiniz bir şey var mı?

X