Davranış Bozuklukları Otizm mi

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

merak42

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2023
3
0
26
Merhaba

Bebeğimde bazi farklılıklar farketmeye başladım cok endiseliyom otizmden korkuyoruz

Göz teması denilen sey tam anlamiyla ne demek benimle olan göz teması mi yada ona bir cism verdigimde sağa sola çevirdiğimde dikkatle bakmasimi

Oglum benimle ara ara göz teması kurabiliyor ve bakinca vuuu vuuu duuu duuu gibi mırıldaniyorda

Ben ona bisey vermek istediğimde onu havaya kaldirinca saga sola çevirdiğimde o cismi takip eder emziği oyuncağı vs herşey onu hizla takipte edebiliyor ve istiyor vermedigimde agliyorda bazen

Tam 12 ayini doldurunca yurumeye başladı şuan 14 aylik ve koşabiliyor dengesizlik hic yok ama son bir ay ayak baş parmagina basmaya basladi sadece 5 saniye gunde iki uc defa bunu yapar bazende hic yapmaz

Yemek yerken basini saga sola sallayarak elindeki bir seyi yer sıklıkla degil bunu bir iki kez farkettim

Uyu vakti geldiğinde beşiğine koyariz kendisi kolay kolay asla uyumaz eşim onu ayağında sallar uyutur ve çoğunlukla bana ihtiyaç duyar kapı aralığında bakarim uyudumu diye eşim onu sallarken beni görünce aglar ben onu salladigimda duruyor ve oylece erken uyuyabiliyor .
Beşikte dikkatimizi çeken başını yatagina surtup bir koseden bir köşeye gider
Başını koseye koyar poposunu tamamen kaldırır takla atan insanlar gibi biz bu durumda da endişeleniyoruz

Kendisi merdiven cikabiliyor yemek masasina tv masasina kanepeye cikabilir rahatlıkla ama bizimle fazla goz goze gelmiyor o ismiyle çağırdığımizda bazen bakar bazen bakmaz ama gel suyunu al diyince bakar direk

Eşim işten gelince kapi sesini duyar duymaz koşar gider bağırarak onun önünde durur sevinçle utangaç bir tavirla sonra biseyler mırıldiyor yani sanki biseyler anlatmak istiyor

Anne ,baba ,nene ,dededede, vuu vuuu havhav, kukuli, haki ,bıda bıda bıda bıda gibi kelimelerde ediyor ama çoğunlukla biz bu kelimeleri ona söyleyince uc dort defa sonra soyler bazende kendisi sabahlari kalkinca beşiğinde çıkmayı ister ağlar onu beşikten indirdigimizde direk odanin kapisini acmaya çalışır kapi koluda bozuk olduğu icin rahat acabiliyor direk salona gecer oyuncaklarinin yanina arabasini alir bir eliyle diger arabasını alir iksiinide surukler arabasina biner ve yerdeki diger arabasını da almaya çalışır iner onuda arabasinin uzerine alir. esyalrini oyuncaklarini yerden yere atar mutfakta acmayacgi dolap kapisi yok hepsini acar esylari ceker yere atar gozune kestirdiginide hosuna gideni alir salona kaçar ..

Son zamanlarda yerdeki minderin uzerine ayaklarıyla cikip iniyor biniyor iniyor biniyor geçenlerde trenle yolculuk yaptik o koca koridoru bir saat git gel yaptik hep ayaktaydı koltukta oturmasi oturmak istemiyor bebek arabasında oturmayi hic istemiyor kendisi yürümek istiyor elinden tuttuğumda kendini yere atıyor elini çekiştiyor kabul etmiyor kendisi tek başına yurumek istiyor dışarda da oyle bunu herzaman yapiyor ama onun dikkatini bisey cektimi ayağıyla ona Basar üzerinden gider gelir iki uc dk tekrar oraya denk geldiğinden yine yapar mesala kanalizasyon demiri felan yada bir baska bisey onun dikkatini çeken. Bunu ust uste boyle tekrarlamasi bizi endiselndiriuor korkuyoruz acaba cocgumuzun otizm belirtileri mi var diyoruz allah korusun cok korkuyorz ben size onun becerilerinide yazdim onun anormal bazi haraketlerinide lutfen bana yardımcı olun sizden cevaplar bekliyorum

Ve sürekli ayni oyuncakla oynamaz. Onu atar oburune gider elinde gezdirir ama hic oturmaz bi uykuda çocuk dinlenir kucağıma aldigimda bazen göğsümde on onbesdk durur tv izler ama hemen sıkılır kendini ceker inmek icin öpmeye karsi çıkmıyor ama sarilmaktan pek hoslanmiyor yabancı biri geldimi onu anliyor yani böyle bi ona bi ona bakar İnceler yüz ifadesi hafif şaşkınlık olur ama bes dk geçtimi onlarla hemen samimi olur çocuk gördümu oyun alaninda kosar gider yanina bes dk oyun alaninda durur ve sonra sahanin dışına cikar magzalara girer ordan oraya koşar esylari yere atar sizden gelecej yorumlar için tsk ederim umarim korkulack bisey yoktur saygılar...

Anlattiginiz bircok sey normal cocuk davranisi gibi geldi bana ama goz temasi onemli. Goz temasindan kasit sizinle goz temasi kurmasi nesneye bakmasi degil. Bazi seylerden hic bahsetmemissiniz mesela sizinle oyun oynuyor mu? 14 aylik bir bebek artik gozunuzun icine bakarak ce-e gibi oyunlar oynar, saklambac, kovalamaca vs. Ayrica yeni bir oyuncak, ilgisini ceken bir sey gordugunde size gosterir, paylasmak ister. Yani artik sadece nesnelere odaklaniyorsa cok normal degil cunku bu yaslarda sizinle oynamaya calismasi gerekiyor. Sizinle karsilikli top oynar mi mesela? Bay bay yapar mi? Istedigi ya da ilgilendigi seyleri eliyle isaret eder mi?

Mesala yeni bir oyuncak aldigimizda cok heycanlanir sevinir once bi bakar süzer sonra oynamaya başlar bizimle pek sık goz temasi kurmuyor sadece bazen kuruyor

Bebegimiz hep tv önündeydi ondan cok endişeliyim sonradan hatamizin farkina vardik dogru düzgün ilgi vermedik sadece siradan şeyler öğretici şeyler yapmadık cocuk cok haraketli hiperaktiv herseyi yapiyor bize normal geliyordu ama son zamanlarda korkmaya başladım. Kovalamaca oynamayi sever cee oynunu biz yapiyoruz o yapmiyor ama cok gülüyor seviniyor ona
Bisey ver dediğimiz de bilmiyor ama biz verdigimizde aliyor

Nesnelere odaklanma yok mesala ne olabilir oyuncularıni oynar butun evi dağıtır fırlatır atar dolap kapi birakmaz

Cok tvye maruz kaldiysa uyaran eksikligi de olabilir. O yastaki bir bebegin cok rahat ver komutunu anlamasi lazim ama hic birlikte oynamadiysaniz ogrenmemistir belki. Siz her turlu ekrani tamamen kesin ve gecikmeden bir doktora goturun.

Doktora götürdük öyle bir durum soz konusu degil çocuğunuzda dedi beni dikkaetlice dinliyor bakiyor dedi ama ara ara bu haraketlieride yapiyir mesala yemek yerken basini sallıyor evin icinde bazen durduk yere basini sallar

Diger cocuklarla oynarken saçından tutar guler kaçmak istiyor hep kovalamaca oynamak istiyor saklambaç oynariz evde ilgili oynar biliyom ben hala cok korkuyom google den araştırmalar benim elimi ayagimi yerden kesiyor zaten allahim inşallah bisey olmaz

Bence hepsi normal. Bazi seyleri ogrenememis o kadar. Ilgilenmek gerek bebeklerle, sosyalligi, iletisimi sizden ogrenecek. Tv konusunda da bu da yeni bir furya. Yani cocuk arada tv izledi diye ne olacak yahu.. yeterki ilgi gorsun sevgi gorsun. Benim bebegimde bi ara etrafa kafa atiyor, saga sola vuruyordu agzini meger on disi surme kisti olmus. O cikinca rahatladi cocugum. Kendilerince sebepleri var her hareketlerinin endiselenmeyin. Bol bol oynayin beraber eglenin. Allah saglik versin bebislere.

Ayrica google a basim agridi yazsan ölüyorsun diyor. Google bagimlisiydim delirtecekti beni bi ara. Bakmayin şu google a. Bir sorunu olan cocuk suphede birakmiyor bariz bir sekilde belli ediyor. Masallah enerjik. Siz fazla basit karbonhidratli beslemeyin abur cubur vermeyin protein agirlikli ve kaliteli karbonhidratli besleyin. Yuzme gibi bir sporada gidebilir nitelikli bir yerde. Ama sunu diyebilirim. Anlattiklariniz benim bebegimde de var. Ve tanidigim bir cok bebekte fazlasida var. Anormal bir sey goremedim.

X