Otizm şüphesi ...

Olabilir ama 2 yaşına gelmeden başladı bu hareketler ya çok erken değil mi :KK43: yüzünün ielanmasindan nefret eder o yüzünü yıkamak zulüm mesela .Eli kirkensin ,boya vs olsun anında yıkamalı ne bileyim sütünü hep aynı bardaktan içer ,suyunu ,çayını hepsinin ayrı bardağı var ve asla çayını su bardağından içmez mesela saçma geliyor eminim am aboyle ve artık darlaniyorim
Bunun için bir uzmandan yardim almalısınız bence,yavaş yavaş kurtulmak nasıl yaklasacaginizi bilebilmek için. Gorumcemin oğlu geçen yıl anaokulundaydı ve eline hamur vb.degerse tiksinip hemen yıkıyordu,kıyafeti minicik lekelensin çıkarıyordu bir kac tane daha takıntısı vardı.Bunlarin çoğunu öğretmeni sayesinde yenmiş,ogretmeni ıslak mendili yasaklamış,gorumcemin dediğine göre büyük düzelme varmış. Bence ilk is uzman desteği,diğeri de yarim gün kreş veya sosyalleşmek. Kalabalığa karışıp bir uğraşı olsun aklına gelmesin yani. Bu arada benimkilerde de ufak tefek takıntılar var,etiketli kıyafet giydiremem asla tenine değsin istemiyorlar,bebekken şapka eldiven patik asla giymediler. Saclarina takabildigim cok nadir toka var,gevserse kopuruyor buyugu vb.
Rahatsız oldugu için kızmayın sakin.

Dört yaşında artık, geç bile kalmışsınız açıkçası okul için. Kolej varsa kreş de vardır muhakkak. Tam gün gidebilecek yaşta. Tüm bu davranış problemlerinin çözüleceği yer okul. Çocuk psikiyatristi de muhtemelen aynı öneriyi yapacaktır size. Size yaptığı hırçınlıkları okulda öğretmenine ya da arkadaşlarına yapmayacak merak etmeyin.
Bu arada sanıyorum fazla koruyucu bir ebeveynlik tarzınız var. Bunun da etkisi vardır ufaklık üzerinde.
Ya işte çok yemek seçiyor ,hasta oluyor sık sık diye yanaşmadı eşim tam günü duyunca ..Bende sıkıldığını bildiğim icin ve orada aynı tavırları sergielr mi diye endişe duydum öyle kaldı .
Maalesef fazla koruyucu tavır sergiliyorjm kendi çocukluğumun acısını cikariyum sanırım :/ kendimi bildim bileli herseyle tek başıma başa cikmami gereketiren bir ailede büyüdüğüm için onu fazla koruyorum yalnız hissetsin istemiyorum ve daha da dibe götürüyorum sanırım

Otizm oldugunu hic dusunmedim yazdiklarinizdan.Bana arkadasa sosyallesmeye ihtiyaci var gibi geldi.Yani sosyalleserek pek cok sıkıntısını asacak gibi duruyor.Takıntılarıyla ilgili de size önerim pekistirmeyin uyarark.Benim oglumda da vardı bu tarz takintilar ben icten ice kendimi yesemde ona sanki sorun yokmus gibi davranip ilgisini baska konulara cekmeye calisarak unutturuyordum.Bizde ise yaradı bu yontem sizede oneririm.Bir ara devamli elini yikiyordu mesela derisi tahris oldu o derecede.Ben artik el yikayacagini anladigim anda baska bir yone ikgisini cektim uzuntumu ve rahatsizligimi belli etmedim mesela.Çözemeseydim kesjn psikologa gotururdum.

Otizmli degil de obsesif gibi geldi bana. Uzman degilim tabi ki ama boyle bir otizmliye hic rastlamadim. Okb gibi.
OKB hiç aklıma gelmemişti yaşı küçük diye inanın hep otizm mi doye aradstirdim .Cidden çok takıntılı eve bile karışıyor bazen şurası cokdaginik diye

Aslında merdiven altı kreş gibi kurmuslardi ilk açılış döneminde gittik yine kimse onun elledigi şeye elleyemez yani ne bileyim insan seciyo gibi resmen çocukların hepsiyle oynamaz 1-2 çocuk seçer ve diğerleri yok gibi davranıyor ...
Orası kapandi maalesef aslında lojmandayum evimin önü park yeşil alan kocamna bir bahçe ama çıkınca stresten elim kolum kafam uyusup dönüyorum eve belki ben hataliyim bilmiyorum ama sırf o kendine vurma hareketinden dolayı sürekli peşinde geziyorum gölge gibi belkide o daha da teikliyo bilmiyorum

Görüşmedik randevu almam gerekiyor 15-20 gün sonraya oluyor genelde ama eşim psikiyatr a gitmeden önce biraz daha serbest bırakmaktan ,telefon vs tamamen hayatından cikarark gözlemlemekten yana

4 yaş telefon tabletle oynaması çok erken.

Gergin oluyorlar, uykularını , sosyalliklerini etkiliyor. Evet kesinlikle azaltilmali.

Birden bire elinden alarak değilde başka oyun alanları bularak yaparsınız bunu.

Oyun mu oynuyor tablette ?

Peki kendine vurma başladığında , vurma yapma mi diyorsunuz, dikkat mi dagitiyorsunuz ; burada yaklaşım çok önemli.

Evde huzur nasıl ?

1 haftada telefon yüzünden otizm olmaz. Öncesinde var mıydı telefon tablet tv alışkanlığı?

Bence burada kafanız karışmasın konusunda uzman bir doktora takip ettirin. Emin olun çok daha iyi olur. Zaten uzman olan doktor hemen teşhis koymaz takip eder..
Evet dönem dönem çok şık olmasada vardı . Mesela yapboz oyununu çok sever basta telefonda başladı sonra gerçek yapbozlar aldık sonra araba yarışı vs oynamaya başladı son 2 aydır izinde iyice alisti ama 1-2 haftadır resmen elimizden filan almaya başladı o derece bıraksak 24 saat vermez :
Dediğiniz gibi uzmana danışmak ta fayda var teşekkür ederim

Bunun için bir uzmandan yardim almalısınız bence,yavaş yavaş kurtulmak nasıl yaklasacaginizi bilebilmek için. Gorumcemin oğlu geçen yıl anaokulundaydı ve eline hamur vb.degerse tiksinip hemen yıkıyordu,kıyafeti minicik lekelensin çıkarıyordu bir kac tane daha takıntısı vardı.Bunlarin çoğunu öğretmeni sayesinde yenmiş,ogretmeni ıslak mendili yasaklamış,gorumcemin dediğine göre büyük düzelme varmış. Bence ilk is uzman desteği,diğeri de yarim gün kreş veya sosyalleşmek. Kalabalığa karışıp bir uğraşı olsun aklına gelmesin yani. Bu arada benimkilerde de ufak tefek takıntılar var,etiketli kıyafet giydiremem asla tenine değsin istemiyorlar,bebekken şapka eldiven patik asla giymediler. Saclarina takabildigim cok nadir toka var,gevserse kopuruyor buyugu vb.
Rahatsız oldugu için kızmayın sakin.
Ya baska çocuk Görmeyince sadece benimki öyle gibi geliyor işte :) evet okul ,kreş vs belki bir yerden sonra yapmaya çekinerek haklsiiniz

Otizm oldugunu hic dusunmedim yazdiklarinizdan.Bana arkadasa sosyallesmeye ihtiyaci var gibi geldi.Yani sosyalleserek pek cok sıkıntısını asacak gibi duruyor.Takıntılarıyla ilgili de size önerim pekistirmeyin uyarark.Benim oglumda da vardı bu tarz takintilar ben icten ice kendimi yesemde ona sanki sorun yokmus gibi davranip ilgisini baska konulara cekmeye calisarak unutturuyordum.Bizde ise yaradı bu yontem sizede oneririm.Bir ara devamli elini yikiyordu mesela derisi tahris oldu o derecede.Ben artik el yikayacagini anladigim anda baska bir yone ikgisini cektim uzuntumu ve rahatsizligimi belli etmedim mesela.Çözemeseydim kesjn psikologa gotururdum.
O konuda bizde tahammulsuzlestik maalesef artık esimde bende ciddi ciddi uyarıyoruz yapma etme diye iyice hircinlasiyor biraz daha sabırla dediginz yöntemlere başvurmak gerek sanirim sağolun :)

OKB hiç aklıma gelmemişti yaşı küçük diye inanın hep otizm mi doye aradstirdim .Cidden çok takıntılı eve bile karışıyor bazen şurası cokdaginik diye
Benim bir yakinim bu sekilde onun da otizmli olmasi lazim o zaman 😁 ki mumkun degil. Obsesif sadece. Siz yine de bir uzmana danisin tabi.

4 yaş telefon tabletle oynaması çok erken.

Gergin oluyorlar, uykularını , sosyalliklerini etkiliyor. Evet kesinlikle azaltilmali.

Birden bire elinden alarak değilde başka oyun alanları bularak yaparsınız bunu.

Oyun mu oynuyor tablette ?

Peki kendine vurma başladığında , vurma yapma mi diyorsunuz, dikkat mi dagitiyorsunuz ; burada yaklaşım çok önemli.

Evde huzur nasıl ?
Bugün parka çıkardık bir ton çocuk var dönmüş telefonla oynayacağım deyince artık patladım ve cidden kızdım hata ettim biliyorum ama bir çocuk parkta neden. Telfon istesin ? Ve bugunden sonra artık telefon yok oğlum sadece 1 saat TV den çizgi film izkeyevilirsin dedim o da ya elif,Nasreddin hoca ve twirlywoods bunları seviyor birisini sectirecegim .
Yapboz ,zeka oyunu tarzı şeyleri çok seviyor sabah uyanınca 1 saat yapboz oynuyoruz mutlaka sonra basliyo şimdi telefon :/

Araba yarışı ,strateji oyunları var mesea. Boru gibi şekillerle yol yapıp topu hedefe götürüyor filanboyle seyler oynuyor birde ingilizce şarkılar filan dinliyor çocuk şarkıları

Evet o vurma hareketine tahammul edemiyorum özellikle 2-3 gündür onun öncesinde hep konuştum öyle yaoman guzel bir davranış değil ,onun yerine istemiyorum desen daha güzel olur diye

Ya işte çok yemek seçiyor ,hasta oluyor sık sık diye yanaşmadı eşim tam günü duyunca ..Bende sıkıldığını bildiğim icin ve orada aynı tavırları sergielr mi diye endişe duydum öyle kaldı .
Maalesef fazla koruyucu tavır sergiliyorjm kendi çocukluğumun acısını cikariyum sanırım :/ kendimi bildim bileli herseyle tek başıma başa cikmami gereketiren bir ailede büyüdüğüm için onu fazla koruyorum yalnız hissetsin istemiyorum ve daha da dibe götürüyorum sanırım

Kesinlikle davranışlarının sebebi sizin tutumunuz. Biraz bireyselleşmesine izin verirseniz zamanla azalacaktır diye tahmin ediyorum davranış bozuklukları.
Siz bir psikiyatriste gidin, o da yönlendirirse okul mevzusunu tekrar bir masaya yatırın ailece. Okulda düzelmeyen çok az çocuk gördüm ben.

Benim kendi tecrübelerimden yola çıkarak, size önerebileceklerim şunlar:Çocuğunuzu tam günde olsa kreşe verin.Durmaz diye düşünmeyin. Alışıyor ve seviyorlar. Sosyalleşmesi, paylaşmayı öğrenmesi açısından bu çok önemli.Aşırı korumacı yönünüzü dizginleyip, ona yerine getirebileceği küçük sorumluluklar verin. Bir pedegogla görüşün. Sizin ve çocuğunuzun gelişimi için vereceği tavsiyelere uyun.
Son olarak, ne alaka demeyin lütfen ve eğer düşünüyorsanız ikinci çocuğu yapın.Kardeşinin olması şimdi size zor gelebilir ama, ona çok katkı sağlayacaktır.

Kesinlikle davranışlarının sebebi sizin tutumunuz. Biraz bireyselleşmesine izin verirseniz zamanla azalacaktır diye tahmin ediyorum davranış bozuklukları.
Siz bir psikiyatriste gidin, o da yönlendirirse okul mevzusunu tekrar bir masaya yatırın ailece. Okulda düzelmeyen çok az çocuk gördüm be

Bugün parka çıkardık bir ton çocuk var dönmüş telefonla oynayacağım deyince artık patladım ve cidden kızdım hata ettim biliyorum ama bir çocuk parkta neden. Telfon istesin ? Ve bugunden sonra artık telefon yok oğlum sadece 1 saat TV den çizgi film izkeyevilirsin dedim o da ya elif,Nasreddin hoca ve twirlywoods bunları seviyor birisini sectirecegim .
Yapboz ,zeka oyunu tarzı şeyleri çok seviyor sabah uyanınca 1 saat yapboz oynuyoruz mutlaka sonra basliyo şimdi telefon :/

Araba yarışı ,strateji oyunları var mesea. Boru gibi şekillerle yol yapıp topu hedefe götürüyor filanboyle seyler oynuyor birde ingilizce şarkılar filan dinliyor çocuk şarkıları

Evet o vurma hareketine tahammul edemiyorum özellikle 2-3 gündür onun öncesinde hep konuştum öyle yaoman guzel bir davranış değil ,onun yerine istemiyorum desen daha güzel olur diye

Önce alıştırıp sonra ceza yöntemi olarak kullanmanız doğru değil ki . Bir daha yasak kelimesi onu daha da hircinlastirir.

Bu bir alışkanlık ve kolay kolay vazgecilmiyor.

Uçuş moduna alıp bir iki oyun yükleyin. Oynayınca sıkılır bir süre sonra. Video zaten açılmaz.

Günde yarım saat oynasa yeter zaten.

Temizlik takıntısı konusunda da kesin evden v ya cevreden biri sebep buna.

Yarım gün gidebileceği bir kreş olsa, kesinlikle faydasını görürsünüz. Otizm değil bence.

Evet dönem dönem çok şık olmasada vardı . Mesela yapboz oyununu çok sever basta telefonda başladı sonra gerçek yapbozlar aldık sonra araba yarışı vs oynamaya başladı son 2 aydır izinde iyice alisti ama 1-2 haftadır resmen elimizden filan almaya başladı o derece bıraksak 24 saat vermez :
Dediğiniz gibi uzmana danışmak ta fayda var teşekkür ederim

Yalnız benim bildiğim böyle uyaranlar 2,5 yaşa kadar çok risk oluşturuyor. Oğlunuz 4 yaşındaymış. Belli yaştan sonra oluşup ortaya çıkması pek imkan dahilinde gelmiyor bana.

Yani öncesinde tepkileri normaldi diyorsunuz.
Otizm konusunda geniş bilgim yok. Sadece her anne gibi takip ettim neyi neden yapıyor diye. Bana otizm gibi gelmedi. Ama bu benim kısıtlı fikrim..

Bence doktor takip etsin ki otizm mi takıntı mı öğrenin. Bu şüpheyle yaşanmaz..

Siz bir psikiyatriste gidin, o da yönlendirirse okul mevzusunu tekrar bir masaya yatırın ailece. Okulda düzelmeyen çok az çocuk gördüm ben.
Kesinlikle benim payım büyük sanırım çünkü bahçede kim görse su çocuğu bir bırak bişey yaptığı yok oynarlrda kavgada ederler boyle kaynasacakfilan diyorlar ..

Sanırım eşim dile getirmese bile evde olduğum için tam gün gitmesine ne gerek var modunda geziyor ...çünkü benim bu düşüncelerim işine geldi ve orada kapandı konu
Dediğiniz gibi bir süre gixlemleyip sonra yarım veya tam gün bir okula vermek gerek teşekkür efiyorum

Benim kendi tecrübelerimden yola çıkarak, size önerebileceklerim şunlar:Çocuğunuzu tam günde olsa kreşe verin.Durmaz diye düşünmeyin. Alışıyor ve seviyorlar. Sosyalleşmesi, paylaşmayı öğrenmesi açısından bu çok önemli.Aşırı korumacı yönünüzü dizginleyip, ona yerine getirebileceği küçük sorumluluklar verin. Bir pedegogla görüşün. Sizin ve çocuğunuzun gelişimi için vereceği tavsiyelere uyun.
Son olarak, ne alaka demeyin lütfen ve eğer düşünüyorsanız ikinci çocuğu yapın.Kardeşinin olması şimdi size zor gelebilir ama, ona çok katkı sağlayacaktır.
Teşekkür ediyorum :) genel olarak kreş/ okul iyi geleceği yönünde onerielr var eşimle görüşüp onceligi buna vereceğim

Açıkçası ikinciyi düşünmüyorum çünkü ben çok yıprandım sadece oğlumun takıntısı vs değil baska durumlarda var bu psikolojiyle ikinci bir çocuğun sorumluluğunu almak istemiyorum .Suanki en büyük hedefim kpss ye çalışıp atanabilmek sanırım bunlarda stres yapıyor bende

Otizmli öğrencilerim oldu,otizm değil gibi daha çok takıntı sanırım..Sizden kaynaklı olabilir yani düzen ve titizlik gibi takıntılarınız varsa çocuğa geçmiştir,örnek almıştır sizi..

X