Otizm şüphesi ...

capricorn87

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2016
2.011
1.714
İyi akşamlar ,oğlum 4 yaşında ..Konuşması vs gayet iyi yani oturup sohbet filan edebiliyor ,hayal gücü çok yüksek her gördüğü nesneden oyun vs üretebiliyor sadece soyletemedigi birkac harf var ...Bunları övmek için yazmıyorum anlaşılır olsun diye yazıyorum ..

Küçüklüğünde temastan çok hoşlanmazdi ama göz teması,adına tepki verme vs sorun yok hatta kucağımıza gelmeyi sarılmayı birlikte sarılıp yatmayi filan sever .Fakat arkadaşlarla oyun ,iletişim konusunda sıkıntı var biraz .

Mesela bir süredir birisi onun sacina,üzerine ,koluna ,bisikletine filan dokunsun delirmiş gibi kendisine ,yüzüne ,koluna hatta dokunduğu oyuncak bisiklet vs ne ise vuruyor kendinden geçmiş gibi ...Sebep neden dokunmuş ...

Konuşuyorum oğlum dokunmasını istemiyosan arkadaşına bunu şöyle dokunmani istemiyorum de diye tamam diyor iki gün sonra yine aynı ...

Kalabalık ortamlarda sıkılıyor hircinlasiyor vs ..
Takıntılı davranışları var mesela ,yaklaşık 2 yaşından beri düzen takıntısı ciddi derecede ,mesela diyelim kumandayı aldım o an sehpadan geri koyarken aldığım gibi koymadiysam o bile ağlatacak kadar rahatsız ediyor onu .oyuncak dolabından oyuncağını alıyor mesela kesinlikle boş olan yere koymaz aldığı yer neresiyse oraya ...Mesela şort diz kapaklarina değmeyecek dışarıda kaptiyi çeke çeke dolaşıyor ,her yemeği yemez ...aşırı hızlı hareket ederr ,çok sabırsız ve aceleci ...

Yıllık izin ,hastalık vs derken yemek yesin vs diye telefona alıştı maaleaef ve bu haftayı hastanede serunlarla geçirdik yatmak istemedi vs zaptetme yöntemine başvurduk .

Bilgisi ,tecrübesi olanlar lütfen yardımcı olun .Amacım oğluma kulp bulmak değil ama bir sorun varsa küçükken tedavisi ,yöntemi neyse uygulamak istiyorum .

Yani bu telefon vs uyaran fazlalığı mi cicuklardan soyutlanmıs gibi oldu oğlum kaynasmiyor ,rahatsız oluyor,temas istemiyor ...

Bulunduğum şehirde özel ,devlet pedagog yok .Çocuk psikiyatr var sadece o da devlet Hastanesi'nde ...

Çocuk doktoruyla biraz konuştuk ,yani uzman daha iyi bilir ama bence biraz arkadaş ortamına girmeye ihtiyaci var otizm için detaylı değerlendirme gerek vs dedi .

Teşekkür ediyorum şimdiden

4 yaşındaymış,kreşe göndermeyi denediniz mi ?

Çocuğu görmeden bir şey söylemek mümkün değil ama pek otizm gibi görünmüyor. Çocuk psikiyatristi işinizi görecektir. Bana biraz okb gibi geldi durum.

Ancak dört yaşında bir çocuğun artık yaşıtlarıyla bağımsız bir şekilde sosyalleşmesi lazım. Okula gidiyor mu? Gitmiyorsa hemen uygun bir okul bulup en azından yarım gün göndermekle başlayın işe.

Bir dönem düşündük hatta gidip baktikta .Evimin yanında devlet okulu var ama yaşı tutmadı ,özel kreşlerde 1-2 tane güvenilir var ve tam gün istiyorlar ve evime çok çok ters servis yok .Ve oğlumun tam gün durmak isteemyecegine çok çok eminim oyun grubu vs gittiğimizde bile yarım saat zor duruyor
O yüzden tam gün guvenemedim :/
Birde krste de bu kendine vurma vs davranışları yapıp arkadaşları dalga geçer diye kaygı duyuyorum çünkü buarda yaptılar ve ciddi etkielndi@K

Otizm gibi değil sanki,detaylı bilgim yok ama takıntı hastalığı filan olabilir mi?

Çocuğu görmeden bir şey söylemek mümkün değil ama pek otizm gibi görünmüyor. Çocuk psikiyatristi işinizi görecektir. Bana biraz okb gibi geldi durum.

Ancak dört yaşında bir çocuğun artık yaşıtlarıyla bağımsız bir şekilde sosyalleşmesi lazım. Okula gidiyor mu? Gitmiyorsa hemen uygun bir okul bulup en azından yarım gün göndermekle başlayın işe.
Burada sadece devlet e bağlı anaokulları yarım gün o da ay dan dolayı olmadı .Gerçekten adam gibi güvenilir 2 yer ve onlarda kolej tarzı ve kesinlikle tam.gun istiyorlar yarım gün seçeneği yok .Bir anda tam gün evden çıkması da olumsuz etkiler diye dusndum çünkü ciddi takıntılı hareketleri var kimse uğraşmaz .En basiti su iverken diyelim ki o an yüzüne su damladi çıldırıyor yüzunu derisini koparır gibi siliyor . Elleri oyun hamiru ,boya çamur vs olsa o an yıkanmalı vs

Otizmin karşılığı şu an toplumda olandan çok daha genis aslında. Oytun Erbaş i arastirmanizi önereceğim.

Otizm gibi değil sanki,detaylı bilgim yok ama takıntı hastalığı filan olabilir mi?
Olabilir ama 2 yaşına gelmeden başladı bu hareketler ya çok erken değil mi :KK43: yüzünün ielanmasindan nefret eder o yüzünü yıkamak zulüm mesela .Eli kirkensin ,boya vs olsun anında yıkamalı ne bileyim sütünü hep aynı bardaktan içer ,suyunu ,çayını hepsinin ayrı bardağı var ve asla çayını su bardağından içmez mesela saçma geliyor eminim am aboyle ve artık darlaniyorim

Allah yardımcınız olsun çocuk büyütmek zor işmiş. İnşallah en kısa zamanda sonuca ulaşırsınız ama otizm değil gibi. Takıntılı bi yapısı var gibi geldi.

Otizm çok çeşitli, yorum yapmak güç.

Çevre, geçmiş, yaşadıkları,ogretilenler , anne baba, hepsi birlikte degerlendirilmeli .

Oyun grubundan söz etmişsiniz , anne çocuk oyun okulları gibi bir yer mi burası ?

Eğer böyleyse sık gitmenizi tavsiye ediyorum , imkanınız varsa.

Hareketlerini daha çok gozlemlemis olursunuz.

Devlet hastanesindeki psikiyatri ile gorustunuz mu peki ?

Olabilir ama 2 yaşına gelmeden başladı bu hareketler ya çok erken değil mi :KK43: yüzünün ielanmasindan nefret eder o yüzünü yıkamak zulüm mesela .Eli kirkensin ,boya vs olsun anında yıkamalı ne bileyim sütünü hep aynı bardaktan içer ,suyunu ,çayını hepsinin ayrı bardağı var ve asla çayını su bardağından içmez mesela saçma geliyor eminim am aboyle ve artık darlaniyorim

Peki siz ya da çevrenizdeki birileri farkına varmadan bunu öğretmiş olabilir misiniz ?

Çok kirli, dokunma, içme , yeme , uyuma gibi..

Burada sadece devlet e bağlı anaokulları yarım gün o da ay dan dolayı olmadı .Gerçekten adam gibi güvenilir 2 yer ve onlarda kolej tarzı ve kesinlikle tam.gun istiyorlar yarım gün seçeneği yok .Bir anda tam gün evden çıkması da olumsuz etkiler diye dusndum çünkü ciddi takıntılı hareketleri var kimse uğraşmaz .En basiti su iverken diyelim ki o an yüzüne su damladi çıldırıyor yüzunu derisini koparır gibi siliyor . Elleri oyun hamiru ,boya çamur vs olsa o an yıkanmalı vs

Dört yaşında artık, geç bile kalmışsınız açıkçası okul için. Kolej varsa kreş de vardır muhakkak. Tam gün gidebilecek yaşta. Tüm bu davranış problemlerinin çözüleceği yer okul. Çocuk psikiyatristi de muhtemelen aynı öneriyi yapacaktır size. Size yaptığı hırçınlıkları okulda öğretmenine ya da arkadaşlarına yapmayacak merak etmeyin.
Bu arada sanıyorum fazla koruyucu bir ebeveynlik tarzınız var. Bunun da etkisi vardır ufaklık üzerinde.

Otizm çok çeşitli, yorum yapmak güç.

Çevre, geçmiş, yaşadıkları,ogretilenler , anne baba, hepsi birlikte degerlendirilmeli .

Oyun grubundan söz etmişsiniz , anne çocuk oyun okulları gibi bir yer mi burası ?

Eğer böyleyse sık gitmenizi tavsiye ediyorum , imkanınız varsa.

Hareketlerini daha çok gozlemlemis olursunuz.

Devlet hastanesindeki psikiyatri ile gorustunuz mu peki ?
Aslında merdiven altı kreş gibi kurmuslardi ilk açılış döneminde gittik yine kimse onun elledigi şeye elleyemez yani ne bileyim insan seciyo gibi resmen çocukların hepsiyle oynamaz 1-2 çocuk seçer ve diğerleri yok gibi davranıyor ...
Orası kapandi maalesef aslında lojmandayum evimin önü park yeşil alan kocamna bir bahçe ama çıkınca stresten elim kolum kafam uyusup dönüyorum eve belki ben hataliyim bilmiyorum ama sırf o kendine vurma hareketinden dolayı sürekli peşinde geziyorum gölge gibi belkide o daha da teikliyo bilmiyorum

Görüşmedik randevu almam gerekiyor 15-20 gün sonraya oluyor genelde ama eşim psikiyatr a gitmeden önce biraz daha serbest bırakmaktan ,telefon vs tamamen hayatından cikarark gözlemlemekten yana

1 haftada telefon yüzünden otizm olmaz. Öncesinde var mıydı telefon tablet tv alışkanlığı?

Bence burada kafanız karışmasın konusunda uzman bir doktora takip ettirin. Emin olun çok daha iyi olur. Zaten uzman olan doktor hemen teşhis koymaz takip eder..

X