Çocuk Hastalıkları Otizm mi ? Bilgisi olan lutfen cevap verebilid mi ?

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

ikimavisannesi

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2023
39
1
42
Merhaba arkadaslar

Daha öncede konu açmıştım buradan fakat gerçekten içim rahat olmadığı için buradaki tecrübeli annelerinde fikrini almak istiyorum

Oğlumun el ve ayaklarini çevirmesi ile şüphe etmis ve konu acmistim, Şuan oglum 12 Aylik fakat emar,eeg de bisey çıkmadı hatta wes testi yaptırdık genetik bir problem yok ancak oğlumda hala içimi kemiren biseyler var emzirirken goz temasi kurmuyor,İsmine bakıyor diye düşünüyorum ama sese mi bakıyor yoksa adına mı emin olamıyorum yakindan goz temasi kurmaktan kaçınıyor yani yakindan bi değişik bakıyor gözümün içine değilde sanki kaşima burnuma bakıyor gibi oda saniyelik ayrıca çok gözleri dalıyor bana bakıyor aaa ne guzel bakıyor şuanda diyorum kenara çekildiğimde hala ayni yere bakmış oluyor ,beni sanki bi araç olarak görüyor acıkınca yada canı yanınca beni istiyor yabancılarda ağlamıyor,sosyal gülümsemesi çok az nesneleri takip ediyor fakat hiç oyuncaklarla oynamıyor bi oyuncağı eline alıyor 5 sn sonra bırakıyor,surekli evde koltuk kenarlarını ve kapıları tutunarak yürüyor eline geçeni çekip yere atıyor keşfediyor belki ama aşırı bu şekilde 11.ayda emekleye baslasi fakat tek ayağını normla emekler şekilde yapiyor emeklerdekn diğer ayağını dizine değil de ayagina basarak ilerliyor tek ayağını örümcek bacağı gibi yapoyor yani ,ben hamile olduğumu bilmeden antibiyotik kullanmıştım acaba onun mu bir zararı oldu yada 38 yasinda dogum Yaptım ileri yaş annelik mi ? Birde uzamis sarilik oldu 3 ay cocuk sapsarı ve uyuyordu surekli bunlar mı sebep bilmiyorum,bazı anneleri okuyorum taklit yani alki ,bay bay yapıyormuş ama 15 . Ayda bunlarda kaybolmuş otizm tanisi almışlar. Oğlumda şuan alkış bay bay yapiyor ama bi etlilesimsizlik var konu hakkında bilgisi olan anneler yada başından böyle bir süreç geçmiş anneler var mıdır acaba çünkü 18 aylik olmadan kimse bir teşhis koymuyor.Bende bu süreçte kendimi aşırı derece yıprattım

Kendinizi bu kadar yıpratmanıza gerek yok . Stres yapmadan ve en önemlisi çocuğunuza bunu hissettirmeden sabırla bol bol ilgileneceksiniz. Bu süreçte ekran varsa mutlaka kapatın . Bol kitap bol etkinlik bol konuşma. Doktorların bile tani koyamadığı çocuğa biz ne diyebiliriz? Mecbur 1.5 2 yaşına gelmesini bekleyeceksiniz.

Televizyon asla izletmedim hala izletmiyorum buraya yazmamdaki sebep tecrübeli annelerin belki yol göstermesi olur bu şekilde olup otizm tanisi alan varmış 12 aylıktan gibi teşekkürler 🌸

Komut aliyor mu? Soylediklerinizi anladigini dusunuyor musunuz? Sizinle sicak iliski kuruyor mu? Bu arada arkadasimin agir otizmli (14 yasinda su an hic konusmadi) hic goz temasi falan olmayan kardesine bile 18 aylik tani konulmustu. 12 aylik kimsenin tani alabilecegini sanmiyorum.

Yani çirkin ol diyince yüzünü çirkin yapiyor ama ben onun öyle çirkin gibi yüzünü yaptığında yakalamıştım oyle bi anını baya tepkiler alkışlar yapıp gene çirkin ol dediğimde öğrenmişti şuan onu yapıyor alkış diyince yapiyor şuan birde bay bay yapiyor ama işte bunların hepsini yapıp sonradan 15. Ayda otizm teşhisi alan çocuklar varmış ,mesela oyuncagini bana getir desem hiç anlamaz yani belli başlı şeyler bay bay, alkış bide çirkin ol diyince bunları yapiyor onun dışında bir etkileşim yok aramızda belkide gelisim geriligimi acaba diye düşünüyorum goz temasi uzaktan var ama yakindan kısıtlı 😔

Sadece baba,aba,mama diyor ama bilinçli değil çünkü ben ona surekli baba abla diye söylüyorum gün içerisinde yani hani baba diyorum dönüp babasına bakmıyor yada hani abla diyince ablasına bakmıyor çünkü o yüzden bildigini düşünmüyorum 😔

Yani soyledikleriniz cok arada seyler, anladigim kadariyla hicbir alanda cok geri degil (goz temasi var ama az, hece cikariyor ama bilincsiz vs) o yuzden bizim buralardan bir sey soylememiz cok zor. Anlattiginiz kadariyla normal bir cocuk gibi geldi bana. Isaret ediyor mu peki? O da onemli bir gosterge.

İsaret etmiyor şuanda evet çok arada yada otizm değil başka bisey bilmiyorum göz dalmalari çok fazla bide surekli kabız 😔beyin bagirsak bağlantısı diyorlar acaba alakası var mıdır bilmiyorum tekrarlayan hareketleri yok suan otizm olsa tekrarlayan hareketleri olurdu .Kafam çok karışık o yüzden aynı durumu yaşayanlar vardır belki diye yazdım birde yazmayı unuttum surekli eli kulağına gidiyor kulağını cekiyor yada saçını 😔

Merhaba arkadaslar

Daha öncede konu açmıştım buradan fakat gerçekten içim rahat olmadığı için buradaki tecrübeli annelerinde fikrini almak istiyorum

Oğlumun el ve ayaklarini çevirmesi ile şüphe etmis ve konu acmistim, Şuan oglum 12 Aylik fakat emar,eeg de bisey çıkmadı hatta wes testi yaptırdık genetik bir problem yok ancak oğlumda hala içimi kemiren biseyler var emzirirken goz temasi kurmuyor,İsmine bakıyor diye düşünüyorum ama sese mi bakıyor yoksa adına mı emin olamıyorum yakindan goz temasi kurmaktan kaçınıyor yani yakindan bi değişik bakıyor gözümün içine değilde sanki kaşima burnuma bakıyor gibi oda saniyelik ayrıca çok gözleri dalıyor bana bakıyor aaa ne guzel bakıyor şuanda diyorum kenara çekildiğimde hala ayni yere bakmış oluyor ,beni sanki bi araç olarak görüyor acıkınca yada canı yanınca beni istiyor yabancılarda ağlamıyor,sosyal gülümsemesi çok az nesneleri takip ediyor fakat hiç oyuncaklarla oynamıyor bi oyuncağı eline alıyor 5 sn sonra bırakıyor,surekli evde koltuk kenarlarını ve kapıları tutunarak yürüyor eline geçeni çekip yere atıyor keşfediyor belki ama aşırı bu şekilde 11.ayda emekleye baslasi fakat tek ayağını normla emekler şekilde yapiyor emeklerdekn diğer ayağını dizine değil de ayagina basarak ilerliyor tek ayağını örümcek bacağı gibi yapoyor yani ,ben hamile olduğumu bilmeden antibiyotik kullanmıştım acaba onun mu bir zararı oldu yada 38 yasinda dogum Yaptım ileri yaş annelik mi ? Birde uzamis sarilik oldu 3 ay cocuk sapsarı ve uyuyordu surekli bunlar mı sebep bilmiyorum,bazı anneleri okuyorum taklit yani alki ,bay bay yapıyormuş ama 15 . Ayda bunlarda kaybolmuş otizm tanisi almışlar. Oğlumda şuan alkış bay bay yapiyor ama bi etlilesimsizlik var konu hakkında bilgisi olan anneler yada başından böyle bir süreç geçmiş anneler var mıdır acaba çünkü 18 aylik olmadan kimse bir teşhis koymuyor.Bende bu süreçte kendimi aşırı derece yıprattım
İsaret etmiyor şuanda evet çok arada yada otizm değil başka bisey bilmiyorum göz dalmalari çok fazla bide surekli kabız 😔beyin bagirsak bağlantısı diyorlar acaba alakası var mıdır bilmiyorum tekrarlayan hareketleri yok suan otizm olsa tekrarlayan hareketleri olurdu .Kafam çok karışık o yüzden aynı durumu yaşayanlar vardır belki diye yazdım birde yazmayı unuttum surekli eli kulağına gidiyor kulağını cekiyor yada saçını 😔
osman
Merhaba arkadaslar

Osman gönülalı takip ediyorum bir cümlesinde annesiyle göz teması kurmayabilir bebek demişti çünkü anneler sürekli bir şeyler yaptırıyor emziriyor aktiviteler vs ama babayla kuruyor ya da başkalarıyla çünkü onlarla eğleniyor bence videolarına göz atın

Takip edeceğim çok teşekkür ederim yani oğlumda çok göz dalmalari var oda beni yanıltıyor ay ne güzel bakıyor diyorum sonra kenara çekiliyorum hala ayni noktada takılmış kenara çekilmedikce anlamiyorum gözlerinin daldığıni aslında biseyleri yaptığında yakalayınca mesela AA bay bay mi yaptın diyince onu hemen öğreniyor bi dahakine bay bay yap diyince yapiyor ,arada kafasini vuruyor mama sandalyesine duvara ablasıyla geçen toss diyip kafalarını tokusturuyorlardi aşırı derecede vuruyor kafasini ablasının kafasına mesela canı acimayacakmis gibi bunların hepsi beni düşündürüyor büyüdükçe neyle karsilasicaz diye

Merhaba arkadaslar

Merhaba canım bebeğim tanıdığı oyuncağını ismiyle getir vs başka herhangi birşeyi istediğin zaman getiriyor mu yada bişey olduğu zaman parmağıyla işaret ediyor mu yaşıtlarıyla oynuyor mu yada otizmlerde en çok bilinen yüksek seste kulağını kapatıyor mu dönen şeylerde ona odaklanıyor mu araba tekerleğiyle oynuyor mu sürekli evin içindeyse ve tek çocuksa sosyallesmemesi konuşmaması da normal bunu başta bil ve en önemlisi de öyle bir şüphelerinde varsa TV daha çok tetikliyor ve her bebeğin yürüme zamanı konuşma zamanı farklı belkide göz yada kulaklarında sorun vardır belki başka sorun vardır hemende otizme bağlama

Getir dediğimde getirmiyor ,parmagiyla isaret etmiyor,ablasıyla bazen yakaliycam diyince kaçarak oyun yapiyor yüksek seste kulagini kapatmiyor ama kulağını çekiyor. Evdeki temizlik robotu supururken surekli peşinde ona bakıyor tv zaten hiç izletmiyorum,bir hafta öncesine kadar ismine bakıyordu şuan bakmıyor canım çok sıkkın 😥

Merhaba arkadaslar

Merhaba yazdıklarınızı okuyunca kaygıkarınızı ne kadar ıyı anladıgımı sıze aktarmak ıstedım, oncelıkle oglum suan 22 aylık ve bende yaklasık 17. Ayında bazı seylerı yapmadıgı ıcın cok uzuluyordum 15 16. Ayda adını soylerken bı bakar bı bakmaz,el sallamaz 4 5 kelımesı vardı, heycanlaınınca kolları ellerı cırpardı ve ıstemedıgı olunca sureklı bagırırdı parkta falan, konut alır ama getır gıtur ver al yapar kapı acma kapama ve ısık acma kapama oyunu oynad neyse , annelık ıcgudusu cocuk ergen paıkıyatrna goturdum otuzm oldugunu sanmıyorum duyusal butunleme sorunu olabkr belkı dıyıp bızı ergoterapıate yonelndırdı neyse 3 5 krz gıttık cocuj hasta oldu oksuruk falan agır usuttu neyse ne dedın gondermrdın sonra bazı seylerı sanırım zamana bırakmam getekıyormus cocuk gıderek el sallamaya daha fazla tepkı vermeye basladı, saun 22 aylık 20 30 kelımesı var, hala ınatcı asırı hareketlı, ıstemedıgı olunca vuruyor ama bence bu normal , aslında demem o kı bu aylarda cok agır bır tablo yoksa konukan teshısler cok yanıltıcı, hıc oturmayan oglun magnetlı bır lego gıbı bıseyı var uzun sureker oynuyır ınunka ev yapıyorzu hayvanları ıcıne koyuyoruz falan… ama parkta hala kus kovalıyor 😂 bıraz akısa bırakın bence derm zaman verın cocuga

Bence çocuğunuzun hiçbir şeyi yok kendinize hayatı dar etmeyin böyle

Merhaba yazdıklarınızı okuyunca kaygıkarınızı ne kadar ıyı anladıgımı sıze aktarmak ıstedım, oncelıkle oglum suan 22 aylık ve bende yaklasık 17. Ayında bazı seylerı yapmadıgı ıcın cok uzuluyordum 15 16. Ayda adını soylerken bı bakar bı bakmaz,el sallamaz 4 5 kelımesı vardı, heycanlaınınca kolları ellerı cırpardı ve ıstemedıgı olunca sureklı bagırırdı parkta falan, konut alır ama getır gıtur ver al yapar kapı acma kapama ve ısık acma kapama oyunu oynad neyse , annelık ıcgudusu cocuk ergen paıkıyatrna goturdum otuzm oldugunu sanmıyorum duyusal butunleme sorunu olabkr belkı dıyıp bızı ergoterapıate yonelndırdı neyse 3 5 krz gıttık cocuj hasta oldu oksuruk falan agır usuttu neyse ne dedın gondermrdın sonra bazı seylerı sanırım zamana bırakmam getekıyormus cocuk gıderek el sallamaya daha fazla tepkı vermeye basladı, saun 22 aylık 20 30 kelımesı var, hala ınatcı asırı hareketlı, ıstemedıgı olunca vuruyor ama bence bu normal , aslında demem o kı bu aylarda cok agır bır tablo yoksa konukan teshısler cok yanıltıcı, hıc oturmayan oglun magnetlı bır lego gıbı bıseyı var uzun sureker oynuyır ınunka ev yapıyorzu hayvanları ıcıne koyuyoruz falan… ama parkta hala kus kovalıyor 😂 bıraz akısa bırakın bence derm zaman verın cocuga
Yaa emek verip bu kadar uzun yazıp açıkladığınız için ne kadar teşekkür etsem az gerçekten cocuk doktoru bile bana bu kadar açıklayıcı konuşmadı otizmden şüpheleniyorum dedim inşallah değil dedi bide doktor olacak...Bende bazen değil bu cocukta bisey yok diyorum ama bazen yok diyorum var ama bakışları hala net değil ismine az da olsa bakıyor ama dediğiniz gibi annelik iç güdüsü biseyler eksik diyorum ...Gerçekten çok yıprandım hala daha çok üzülüyorum bizde alti seans ergo terapiye gittik sonra bıraktık biseyler gosterice taklit ediyor al ver yapiyor ama getir götür henüz yapmıyor isaret parmağını kullanmiyor 12 aylik şuanda bilinçli anne baba demiyor henüz baba aba mama kelimeleri var başka yok insallah zamanla düzelir tek duam o yönde ama gerçekten çok yıprandım psikolojik olarak 😔

Bahsettiginiz dalmalar 15 20 saniyelik ve başı öne doğru da düşebilir sonra kendine gelebilir.buna petit mall küçük hastalik denir. Böyle bir durum olabilir bu da büyüdükçe duzelen bir durum.

Bazen kolunu üstüne yatiriyor kafasini ama o yüzden dolayı mı bilmiyorum çok sık yaptigi icin dikkatimi cekiyor hatta bugünlerde kafasini yere koymaya başladı anlamsız bi şekilde alnını halıya koyuyor 😔

X