Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
masumcum mesela 80-90 kelime biliyor. kapıyı aç kapa diyorum yapıyor.al veri aştık zaten. renkleri biliyor. eşleştirme çok iyi. göz teması benle ve babasıyla çok iyi yabancılarla az ama. eğitimde al ver otur kalk vs. bunları geçti eşleştirmeleri geçti enkleri geçti. öğretmenimiz eylemlere geçti birde tek heceli kelimeleri öğretin diyo. liste verdi baya kabarık bir liste. benim merak ettğim bana kendisi ne zaman "anne acıktım" anne şu ne" " bu ne " diyecek. iletişimi ne zaman kendisi başlatıcak? çok merak ediyorum ve bunu hiç yapamazsa diye evhamlanıyorum.

Son düzenleme:

çok küçük canım daha 80 90 kelime bildiğine sükretmelisin bence diğer saydıklarında çok güzel ilerlemiş epey kreşe gidiyormu kreşin çok faydası olur sosyalleşir bahsettiğin gibi karşılıklı konuşmaya başlar diğer çocukları örnek alır iletişime girer

masumcum keşke kreş olsa bulunduğum yerde. yok malesef. anaokulu var o da çişini söylemeyeni almıyor. benimkide daha çişini söylemiyor. evde kardeşi var allahtan o var. onunla oynuyor.

birşey daha sorucam arkadaşlar. özellikle çocuklarına özel eğitim aldıranlara bu sorum. eğitime ilk neleri yaparak başladınız. ben özel eğitime başlayalı 1 ay oldu merkezin iyi olduğundan emin olmak istiyorum böyle sizlerle kıyaslama yaparak. çünkü bu konuya çok yabancıyım. benim oğluma basit komutlardan başladılar "al ver gibi" eşleştirme ipe boncuk dizme, çivi çakma, ve "bu ne " soruları..... en çok yaptıkları şimdiye kadar bunlar oldu. şimdi ufak ufak eylemlere geçtiler . sizce nasıl bu uygulamalar... şimdiden teşkkrler..

merhaba rapor düzelme oldukça yüzdesinde azalma yapıyorlar tamamen düzelincede rapor kalkıyor diye biliyorum

selam benim oğlum da bizle göz teması vardı azda olsa ama yabancılarla yoktu önce bunun için çalışma yaptılar baloncuklarla sağladılar bunuda sonra komut almıyordu otur deyince oturmuyordu bunu sağladılar şimdi otur kalk hepsini yapıyor gel deyince geliyor susayınca su ver diyor bizde başlarda boncuk dizdik büyük boncuklardan başladık küçüğe doğru aşama aşama gittik eşleştieme ana ve ara renkler şimdide taşıtların isimlerini öğrendi bizim ev zaten derslik gibi oldu evede alın sizde böle şeyler çünkü öğretmenden fazla bizle zaman geçiriyor evde eğitim yeterli gelmiyor işaret parmağını kullanmıyordu bişey isterken şimdi kullanıyor

Merhaba arkadaşlar,

Benim oğlumda hiç bir komutu yerine getirmiyor.Bizim doktor randevularımız bu hafta bahsettiğiniz bu komutların hepsini cocuklarınız eğitimdemi öğrendi..Benim oğlumda 27 aylık..Görüşme sonucu doktormu belirlilyor özel eğitim almasını..Sonrasında nasıl oluyor başvuru nasıl yapılıyor arkadaşlar lüften bilgilendirirmisnizi?Hiç konuşamazken hiçbir komutu yerine getiremezken eğitim sayesinde bütün bunlar aşabildinizmi lütfen yazarmısınız?

Merhaba arkadaşlar,

Benim oğlumda hiç bir komutu yerine getirmiyor.Bizim doktor randevularımız bu hafta bahsettiğiniz bu komutların hepsini cocuklarınız eğitimdemi öğrendi..Benim oğlumda 27 aylık..Görüşme sonucu doktormu belirlilyor özel eğitim almasını..Sonrasında nasıl oluyor başvuru nasıl yapılıyor arkadaşlar lüften bilgilendirirmisnizi?Hiç konuşamazken hiçbir komutu yerine getiremezken eğitim sayesinde bütün bunlar aşabildinizmi lütfen yazarmısınız?

inşallah öyle bişey olmaz bişeysi yoktur..özel eğitim almasına doktor karar veriyor sonra bulunduğunuz ileçenin rehberlik araştırma merkezine gidiyosunuz ordada çocuğa bazı testler uyguluyorlar çocuğun ihtiyac olan maddeler raporda yazıyo zaten sonra rapor oranı hesaplanıyo sıra çocuğunuzu emanet edebilecek güzel bir rehabitilasyon merkezi bulmak işi hakkıyla yapan mümkünse zihinsel engelliler bölümü mezunu falan filan sonra mücadele başlıyo

merhaba
Benim anlam veremediğim inşallah bişeyi yoktur ama dolabın tepesine uzanmak için ayağının altına tabure almasını biliyor.dün akşam kucağımda televizyonun üzerindeki kalemi görmüş benim bile göremediğim sonradan fark ettiğim hemen ağlayarak onu istiyor..Bende duvarlara özellikle yazı yazmak istiyor o anlamda vermek istemedim.kucağımdan indirdim misafiri uğurluyorum sehpayı almış televizyonun önüne götürdü üzerine çıktı ama yine boyu yetişemedi almak için.Yine ağlama faslı istediğin yaptırmak için gibi bir sürü değişik hareketleri mevcut kendi istekleri doğrultusunda marketi tanıyor önünden geçerken çikolata cips alınması gerektiğini biliyor.ama otur oğlum kalk şunu bana getir gibi şeyleri yapmıyor...

oğlumun özrellikleri ile ilgili yazdığım herşeyi okuyabildiizmi?

oğlunuz verdiğiniz bütün komutarı yerine getirebiliyor muydu?

oğlumun özrellikleri ile ilgili yazdığım herşeyi okuyabildiizmi?

merhaba...benim oğlumda otizmli ve 3.5 yaşında 1 senedirde eğitim alıyoruz..öncelikle her istediğini ağlayarak yaptırmasının otizmle ilgisi olmadığını düşnüyorum .. biraz şımarıklık gibi geliyor..ayrıca bu sorunu her istediğini yapmayarak ve ağladığında susmasını bekleyek aşabilirsiniz ki ben odadan odaya kaçıyodum taki susana kadar çünkü tüm çocuklarda heleki bu yaşlarda olağan bir durum ki yaşı küçükken önüne geçilmesi gerek..otizmin en büyük göstergelerinden biride göz teması eksikliği ki iletişim önce gözlerde başlar...seslendiğinde bakmıyor içine kapanıyor ve göz teması kurmuyorsa yanlış bişiler var demektir..siz dr yada özel eğitim merkezi bulana kadar eğitime evde başlayabilirsiniz..

MERHABALAR,
benim oğlum 27 aylık 10 aylıkken babnne bakmaya başladı çalışıyorum..1 ve 2 yaş arası televizyona fazla madur kaldı...evde tek çocuk olması nedeni ile aslında getir al ver gibi komutları biz çocuğa 1-2 yaş arası veyahut daha sonrası hiç yaptırmadık hatta yapmasınıda beklemedik konuşmamasına bağlı olarak erkek cocuklar geç konuşur düşüncesi ilede babannesi özellikle hiç önemsemedi herşeye normL GÖZYLE BAKMAYA DEVAM EDİYORDU ANCAK BEN çevremdekilerin etkisi ile ismine bakmaması özellikle beni harekete geçirdi.zar zor randevu alabildim doktorlardan bu hafta full randevumuz var yarın başlıyoruz maratona..geçen ay bi nöroloğa götürdüm.denver testi yaptılar devlet hastanesinde konuşma olarak 11 aylık kişisel sosyal gelişim olarakta yaşından geri olduğunu kreşe oyun gruplarına götürün 4 ay sonra tekrar gelin bakalım dediler otizm die bişey var duydunuzmu bu yönde gibi dedi..bütün isteklerini bize ağlayarak mutlaka yaptırıyor..güler yüzlü yanlız kalmaktan asla hoşlanmaz kesinlikle odada yanlız kalmaz babannesinide beraberinde götürü gittiği yere...kapı sesini anahtar sesini duyduğunda yerinden fırlar babanneyi kontrol eder.yoksa başlar ağlamaya beni kapının önüne götürü bizde gidelim die...yüksek yerlerde almak isdeği bişey olduğunda ayağının altına tabure sehpa tarzı bişeyler alıp üstüne çıkıp yetişmeye çalışıyor..merdiven inip çıkıyor suyunu şişede vbardakta içiyor..2 ay gibi bi dönemde tam2 yaşında iken sağlık problemleri nedeni ile babannein oğlum akrabalarda kaldı 1 gün birinde 15 gün birinde ev değiştirdi fazlasıyla bütün bunlar etken olabilirmi bu davranış bozukluklarında ...Bilmeiyorum kafam çok karışık açıkcası sizin cocuklarınız hal hareket ve davranışları nasıldı nasıl başvurdunuz yada başvurma gereği duydunuz hastaneye hangi yaşlarda dikkatini çekti...

evde eğitim derken neler yapabilirim?

otizimli çocukların zeakaları düşük değil bana doktorda söyledi bunu sosyal olamıyorlar içe kapanıklık kendini ifade edememe daha bir sürü şey var yani benim oğlumda bunları yapıyordu istediği oluncaya dek ağlardı etrafı yıkar dkerdi böyle zamanlarda sakinliğinizi koruyun ve dikkatini başka yöne çekin sakın istediğini yapmayın sakinleştiğinde onu sevin öpün ödüllendirin komut almıyormuş şimdi söylediklerinizi yapmaz duymuyor gibi yapar eşinizde yardımcı olsun size basit şeylerden başlayın topu bana at bende sana atayım gibi sonra al bunu babaya götür babasına götürünce onu sevindirin böyle coşkulu coşkulu alkışlayın çocukların övünülmek her zaman hoşuna gider zaten ama çok sıkmayın bu dediklerim hergün düzenli olarak yapın özel eğitimede başlarsanız onlarda size neler yapacağınızı söylerler sizde izlersiniz derslerini evde tekrar yaparsınız

peki bütün bunlar eğitimle aşılabilecek şeylermi konuşmaya başlayabilirmi?

son yazdıkların dikkatimi çekti (.2 ay gibi bi dönemde tam2 yaşında iken sağlık problemleri nedeni ile babannein oğlum akrabalarda kaldı 1 gün birinde 15 gün birinde ev değiştirdi fazlasıyla bütün bunlar etken olabilirmi bu davranış bozukluklarında ...Bilmeiyorum doktorlar bunu hep sorarlar değişiklik oldumu ailede diye sizden ayrı kaldımı sanada sorucaklardır davranış bozukluklarına yol açabilirmi bilmiyorum ama ben çok duydum bu soruyu ama benim oğlum hiç ayrı kalmadı benden anannesinden başka kimsede kalmadı oda 1 gece kalır ertesi gün gider alırdım halende öyle..bende ismine bakmıyo diye götürmüştüm

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…