Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

evet doğrudur çalıştığım için pek fazla ilgilenemedim..halende çalışıyorum..Bazen onu düşünüyorumda acaba televizyon ,ev değiştirme,herşeyini bütün ihtiyaçlarını bizim gidermeye çalışmmaız gibi etkenler sebep olmuş olabilirmi bu duruma..Ancak kreşe verdik 15 gün önce 1 hafta kadar gitti kreşe sorunsuz sonrasında babanneye karşı aşırı bi bağımlılık başladı babanne götürdü kreşe ...kreş öğretmenleride babanneyi kabul etmesdiler çocukla beraber 45 dakika durmaksızın ağlama 3 günde aynı şey mecburen bıraktık kreşi...şimdilerde dahi kreşin yol güzergahı üzerinden alışveriş merkezine geçiş yaarken kreşe yaklaşırken nerden tanıyosa başlıyo mızmızlanmaya oraya götüreceğmizi zannediyor olmalı...

konuşuyo evet ama benim oğlum büyüdü 5 yaşında özel eğitim başladıktan 1 yıl sonra fln çok değişti ilerledi bizim sıkıntımız yazmak istememesi şu anda sosyal olarak iyi

çok sevindim biliyomusun lütfen bana kaç yaşında başladınız neler yaptınız paylaşırmısınız henüz bize doktor tarafından bir tanı konulmadı ama ben sizin paylaştıklarınıza dayanarak büyük ihtimal bizide özel eğitime yönlendirecekler..nerede yaşıyosunuz..ben istanbulda yaşıyorum.her yıl kontrolerinde raporda düzelme oluyomu tamamen kurtulma şansı olur mu?

peki bütün bunlar eğitimle aşılabilecek şeylermi konuşmaya başlayabilirmi?

otizm çok geniş bir yelpaze..en ağırdan en hafife kadar değişkenlik gösterebiliyo...en hafifi asperger sendromu ve daha sonra atipik otizm ki genellikle bu grupların yaşıtlarını yakalama şansları var..tek ilacı eğitim eğitim eğitim..çünkü beyinleri neredeyse tekrar kodlanıyor..buda sabır gerektiren bir durum..ama yelpazenin sonuna doğru gidildiğinde durum ağırlaştıkça süreç diğerlerine göre dahada uzayabilir sadece gelişimle kalmayadabiliyor zeka geriliği epilepsi nöbetleri gibi durumlarda çıkabiliyor..biz haftalarca göz teması için uğraştık eğitimde evde...daha sonra komutlar al ver.. araba kullanmak bebeğe mama yedirmek basit nesneleri tanımlamak hayvan taklitleri,bul tak la baya bir zaman geçirdik tavsiye ederim...

geçmişi okursan sana faydalı olabilcek epey paylaşım yaptık bizler..2.5 yaşında bile değildi eğitime başladığımızda 3,5 yaş arası konuşmaya başladı a tipik otizm teşhisi konmuştu ilk önce 2 yıl öyle eğitim aldık ikinci raporumuz hipraktive ve dikkat eksikliği olarak yenilendi kurtulma şansı olurmu derken yaşarak öğrenicez şu anda iyi gidiyoruz anaokuluna gidiyo sınıfta herşeyi ilk o ezberliyo şarkıydı şiirdi okunucaksa ilk sırada benimki çekiyo başı ama el becerileri zayıf onun üzerinde duruyoruz

benim oğlumada atipik otizm teşhisi kondu %40 gibi bir oranla..şuan papağan gibi ne söylersek tekrarlıyor tek cümle kurmaya başladı ama kelimeler takısız..konuşmaya başlamadan önce senin oğlunun sürecide bu şekildemiydi?oğlum 3.5 yaşında sayılır..

biliyormusunuz bana umut oluyorsunuz çok teşekkür ederim bu paylaşımlarınız için anlattıklarınızla içime su serpiliyor..Allah razı olsun inşallah benim yavrumdda sizinkilerin seviyelerine ulaşabilir benimkinide en büyük problemi göz teması ayrıca bişey öğretmek istediğimde hemen sıkılıyor al ver topu yakala yakalıyor ama bana at diyorum farklı yöne atıyor ...ben istanbulda yaşıyorum bayrampaşada lütfen bana rehebilitasyon olarak önerebileceğiniz bir yer olurmu işinde başarılı çevrelerinizden filir alabilirmisiniz ?çok teşekkür ederim..

bu kreş nerde acaba?

ulaşabilir tabii ipin ucunu sıkı tutmalısın sadece özel eğitimle fayda olmaz evdede hep gözün üstünde olucak bayrmpasada özel eğitim kurumları çok var mutlaka iyi bir yer bulursun bizim merkezi yazamıyorum burdan ama almazlar çünkü öğrenci sayısı sınırın bile üzerinde yeni öğrenci kabul etmiyorlar

eğitim merkezinin kalitesini nasıl anlayabilirm ki?Ayrıca özel eğitim merkezinin dışında ayrıca evdede özel eğitim almak istesek bunu nasıl sağlarız...Ben çalışan bir anneyim çünkü gün içerisinde yavrumla vakit grçiremiyorumki ancak akşamları....

rehberlik araştırma merkezinede sorabilirsin tavsiye ederler umarım kendin tek tek dolaşıcaksın yada öğretmenin zihinsel engelliler bölümü mezunu olmasına dikkat et genelde okul öncesi bölümü mezunları var ama onlarında sertifikası olması gerek onları görmek isteyebilirsin gittiğin yerlerde mutlaka bi kaç veli görürsün onlara sor evde yapıcaklarınızı özel eğitim öğretmeni söyler zaten size

ayrıca özel eğitim almak istersen seans başı 120 diye biliyorum rehabitilasyondaki çalışan öğretmenlerin çoguda veriyo

evet benim oğlum bunları eğitimde öğrendi ne dr randevunuz var biraz daha açıklayıcı yazsaydınız biz önce çocuk neroloğu ordan psikiloğa gittik özel eğitime ihtiyacı olduğunu söyledi rapor çıkarttık 24 aylıktan beri devam ediyoruz şuan 51 aylık dr sizi durumunuza göre yönlendirir

özel eğitime başladığımızda bizde aynı durumlardaydık ama bu şekilde davranmasının iyi oldu ilk eğitmenimiz bişeye ulaşmak için en azından vazgeçmiyor yapmaya çalışıyor benim oğlumda cama boyu yetmezdi eğitim gördüğü yerde sandalyeyi alıp üstüne çıkardı o zaman sölemişti eğitmeni çare buluyor vazgeçmiyor diye bunun iyi olduğunu sölemişti ama her ağladığındada her dediğini yapmayın demşti çok ağlar ama ben hiç bir zaman yapmam her dediğini bu önceleri zor geliyordu ama onun iyiliği içinse varsın ağlasın bişey olmaz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…