Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Mrb acaba evde kendiniz nasıl eğitim uyguluyosunuz baktım da baya yol alanlar çocuğu konuşanlar falan var :nazar: bizde pek bi gelişme yok gibi neler yaptığınızı söylermisiniz?

Mrb bitmeyen sorularımla yine ben... şey otizimde zeka geriliği var mı gerçekten bu beni çok üzüyo böyle bi durum düşünmek istemiyorum :KK43: tvde izlediğim bir programda otizimin büyük çoğunluğunda zeka geriliği olmadığı ve internette yanlış bilgilerin dolaştığı dendii ama internette hemen hemen tüm siteler aynısını söylüyo bilmiyorum yani tabi her çocuk aynı değildir :KK43: bir de bakıyorum bi 10 yaşında çocuk otizimli gayet normal hiçbişi anlaşılmıyo bi de başkasına bakıyorum 10 yaşında ııı konuşamıyo bile isteklerini bebek gibi ıııı diyerek getirmeye çalışıyo yani bazıları ilerlerken bazıları ilerlemiyomu nasıl oluyo nasıl bi tedavi uygulucaz neler yapmamız lazım evde ya benim kardeşimde ilerlemezse ya hiç yol kat edemezsek ya ilerleyeceğine gerilerse ya daha kötü olursa sorular sorular sorular... ve endişeler mahvediyo kahrediyo beni çok kötü durumdayım yardım biri aydınlatsın beni lütfen... :KK43:

kardeşin çok şanslı senin gibi bir ablası var eminim kısa zamanda düzelecek, üflemesi için bardağa su koyun , pipetle höpürdetin hemen öğrenir üflemeyi, biraz üstü ıslanacak tabi evde , ama pipetle üflemeyi öğrenince su yerine küçük peçete parçaları koparın fındık kadar masanın kenarına dizin pipetle üfleyip onları masadan düşürmeye çalışın inşallah işe yarar...

evde pipet yoktu pipetsiz bir bardağa su koyup üfledim su hareket edince dikkatini çeker diye ama suyu içmeye çalıştı bir de pipet alıp pipetle denicem önerileriniz için teşekkkürler :) flütle denedim o zamanda flütü alıp ağzına sokup uuuuuu diye ses çıkıyo üfleyince çıkıyo diyorum ama o hala ağzıyla yapıyo :KK34: daha 1 yaşındayken flüte üfleyip ses çıkartırdı hatta videosu var galiba sonradan oluştu benim kardeşimde bu hastalık çünkü geriledi bu da beni çok üzüyo yani gerilemesi :KK43:

sıradan bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine gidiyor, haftada 2 saat, özelden msj atmışsınız tam cvp verecektim buraya yazdığınızı gördüm burdan cvp vereyim dedim, ilk 1,5 ay duyu bütünleme terapisi uyguladı eğitimcimiz bize çok yol kat ettirdi hocamız sonra başka bir ile gittiği için normal özel eğitim alıyoruz , ama baştan söyleyim evde destek olmadığınız sürece haftada 2 saat hiç bir işe yaramaz, babası her akşam en az 1 saat aktivite yada destek eğitim verdi oğluma, ( kök yayınlarının destek eğitim setini kullanıyoruz eşleştirmeler, aynısı farklısı, aradaki farkları ondan çalışıyoruz resimleri birlikte yorumluyoruz konuşturmaya çalışıyoruz, neden sonuç ilişkisini kurmaya çalışıyoruz) ayrıca tüm gün çok kaliteli bir kreşe gidiyor, 7 kişilik sınıfta anaokulu setiyle eğitim alıyor, dramadan, müziğe, boyamadan, aktivitelere kadar dolu dolu geçiyor bütün günü, ayda bir tiyatro, gezi piknik tarzı etkinlikleri oluyo, biz en büyük faydayı kreşten, sonra babasının desteğinden aldık özel eğitim bize sadece yol gösterdi, %20 lik etkisi var diyebilirim oğluma... benim küçük bir bebeğim daha var o yüzden oğlumla daha çok babası ilgileniyor destek eğitim konusunda...
dil gelişimi için üfleme çalışması yaptık, flüt, baloncuk, pipetle kağıt parçalarını üfleyerek masadan düşürmece gibi...
motor gelişimi için boncuk dizme, kağıt kesme yapıştırmaca boyama, parmak boyası, hamur gibi aktiviteler yaptık, topa vurmayı tutmayı kafasının üstünden top atmayı öğrettik, bisiklet sürmeyi öğrettik..
kişisel bakım konusunda diş fırçalama, el yıkama kurulama,tuvalet eğitimi, kıyafetlerini çıkarma, giydirme( hala devam ediyoruz çalışmaya) , ayakkabı giyme çıkarma...
sosyal alanda adını öğrettik en başta,adını seslenince efendim demeyi öğrettik, adını soyadını, yaşını anne babasının adını mesleğini kardeşinin adı yaşı, merhaba nasılsın iyimisin sorularını cvplarını,cinsiyetleri öğrendi...
kavramları öğrendi, aşağı yukarı, uzun kısa, ince kalın vssss, yanında içinde arkasında önünde,,,, sağını solunu öğrendi en son...
kreşte ingilizce konuşmayı öğreniyor, sayı saymayı toplama çıkarmayı basit olarak biliyordu zaten pekiştiriyor, alfabeyi biliyor, renkler sayılar şekilleri biliyordu zaten...
özel eğitimde öncelikle dil gelişimi üzerinde durdular oğlum tek tük kelime konuşuyordu çünkü, konuşması için bizde çok konuştuk onunla, o istemeden bişey vermedik, konuştuğunda ödüllendirdik, tehlike algısı yoktu onun için merdivene tırmandırıp en tepede bırakıyordu oğlum korksun diye başarılı oldu, otorite kurma üzerinde çalıştılar bu komut almayı kolaylaştırdı tam 2 hafta devamlı ağladı kurallar ve hayırlar neticesinde... ama artık patronun o değil biz olduğunu biliyor, ceza yöntemine geçtik son bir aydır çünkü artık cezayı algılayabiliyor tam olarak..
bizim evde yaptıklarımız önce özel eğitimde eğitmeniyle çalışıyorlar ardından biz evde aynısını yapmaya çalışıyoruz eksiği varsa eğitimcimiz söylüyor bunun üzerinde durun diye bizde onu yapıyoruz, bu yüzden çabuk yol aldık biz....
tv kesinlikle kalkmadan çevreye olan algısı artmaz bence, arkadaş edinmesi şart birde, yavaş yavaş algısı artıyor zaten, adını öğretin basit komutlar öğretin, ilgisini çeken şeylerle başlayın işe, topu seviyorsa top oynayan adamların resmini asın duvara onunla ilgili konuşun dikkatini çeksin onu konuşturmaya çalışın mesela, bol bol çocuklu ortamlara girin ilk zamanlar yalnız takılıyordu oğlum ağlıyordu istemiyordu ama şimdi kendisi diyor ayşelere gidelimmi diye, kavga etselerde müdahale etmeyin kavgada sosyal bir iletişimdir, ama onu uyarmayıda ihmal etmeyin arkadaş cici seni seviyor gibi şeyler söyleyin yada... uygun ortamı sağladıktan sonra gerisi kendiliğinden geldi bizde, dil gelişimi için bol resimli kitap okuduk, eskiden kitapların farkına bile varmıyorken, okumamıza izin vermezken dinlemezken şimdi markette kitap reyonuna gidiyor sıpa... rahat olun biraz emek ve ilgi sonunda mutlaka düzelecek kuzularımız özel eğitimdekileri evde tekrarlayın o bile yeter aslında... ama algısı için tv ve diğer ekranların kapanması gerek sizinde izlememeniz lazım, sanal dünyayı ortadan kaldırın gerçek dünyayı keşfetmeye başlar zamanla...

Cevap yazdığın için çok teşekkür ediyorum.

oglumun 4 yaşına girmesine 2 ay kaldı,ilacı 3 gündür veriyorum.sanki faydası var gibi,konuşmaya calışıyor,bakışları farklılaştı,bizimle oyun oynuyor şimdi,zaten 0,25 mlgrm önerdi doktor,ben biraz daha az veriyorum

hangi ilacı kullanıyorsunuz ve neden kullanıyorsunuz merak ettim? konuşma konusunda

merhaba arkadaşlar ben de aranıza yeni katıldım. bana da yardımcı olursanız çok sevinirim. çünkü buna ihtiyacım var. oğlum şuan 6,5 yaşında 4 yaşında okumayı söktü şuan doktor yazısını bile rahatlıkla okuyor. renkleri, sayıları (100 e kadar rahat sayıyor) zıtlıkları kavramları biliyor. motor gelişimi gayet iyi . şimdi seslendiğimde efendim diyor fakat yabancı kimse seslendi mi ya bakar yada umursamaz.benimle konuşuyor akıcı değil ama elinden geldiği kadar bana anlatmaya çalışıyor. doktora götürdüm otizm teşhisi koydular:KK43:. en gıcık olduğum şey bizim yanımızda farklı doktorun yanına gittiğinde farklı davranıyor sanki inadıma yapıyor ona hasta desinler diye. özel eğitim için rapor aldık (çağrıldığında cevap vermediği ve konuşmadığı için teşhis koyuldu) 1.sınıfa bu sene 2 hafta gitti fakat çok hareketli ve arada bağırdığı için geri aldık.sebebi de bazı dengesiz veliler bu çocuk rahatsız neden götürmüyorsun ya da bizim çocuklarımızda etkileniyor diyorlar nasıl insanlar var anlamıyorum benim sıkıntım bu insanlar anlayışsız cahil insanlar bide özürlüymüş gibi bakmaları yok mu:KK4: of of bir de kapı takıntısı var açınıp kapanan kapılara bayılıyor bıraksan yapışacak bu takıntılarını nasıl yok edebilirim bilmiyorum. top oynamayı fazla sevmez plates topu aldım dikkatini çekti ve çok da güzel oynuyor. birde arkadaşlık kuramıyor derdini anlatamadığı ve akıcı konuşamadığı için arkadaşı yok gibi bunun için elimden geleni yapıyorum onları kaynaştırıp bende onlarla oynuyorum.

merhaba arkadaşlar ben de aranıza yeni katıldım. bana da yardımcı olursanız çok sevinirim. çünkü buna ihtiyacım var. oğlum şuan 6,5 yaşında 4 yaşında okumayı söktü şuan doktor yazısını bile rahatlıkla okuyor. renkleri, sayıları (100 e kadar rahat sayıyor) zıtlıkları kavramları biliyor. motor gelişimi gayet iyi . şimdi seslendiğimde efendim diyor fakat yabancı kimse seslendi mi ya bakar yada umursamaz.benimle konuşuyor akıcı değil ama elinden geldiği kadar bana anlatmaya çalışıyor. doktora götürdüm otizm teşhisi koydular:KK43:. en gıcık olduğum şey bizim yanımızda farklı doktorun yanına gittiğinde farklı davranıyor sanki inadıma yapıyor ona hasta desinler diye. özel eğitim için rapor aldık (çağrıldığında cevap vermediği ve konuşmadığı için teşhis koyuldu) 1.sınıfa bu sene 2 hafta gitti fakat çok hareketli ve arada bağırdığı için geri aldık.sebebi de bazı dengesiz veliler bu çocuk rahatsız neden götürmüyorsun ya da bizim çocuklarımızda etkileniyor diyorlar nasıl insanlar var anlamıyorum benim sıkıntım bu insanlar anlayışsız cahil insanlar bide özürlüymüş gibi bakmaları yok mu:KK4: of of bir de kapı takıntısı var açınıp kapanan kapılara bayılıyor bıraksan yapışacak bu takıntılarını nasıl yok edebilirim bilmiyorum. top oynamayı fazla sevmez plates topu aldım dikkatini çekti ve çok da güzel oynuyor. birde arkadaşlık kuramıyor derdini anlatamadığı ve akıcı konuşamadığı için arkadaşı yok gibi bunun için elimden geleni yapıyorum onları kaynaştırıp bende onlarla oynuyorum.

özel eğitime gitmedimi.? yeni mi farkettiniz çocuğunuzun durumunu???

Otizm dogustan mi bircok siteye baktim dogustan olmakla yasamin ilk uc yili ortaya cikar diyo yani eger dogustansa iki veya uc yasina kadar muhakkak farkedilir sonradan oluyosa offf kafam durdu

Otizm dogustan mi bircok siteye baktim dogustan olmakla yasamin ilk uc yili ortaya cikar diyo yani eger dogustansa iki veya uc yasina kadar muhakkak farkedilir sonradan oluyosa offf kafam durdu

doğuştan olanlar da var sonradan oluşanlarda doğuştan olanlar 6 aylıktan itibaren farkediliyo 2 yaşından sonra baya belirgin oluyo ama sonradan oluşan durumlar da vardır örneğin orta kulak intihabı ve diğer birkaç hastalık otizm yaparmış bir tv programında izlemiştim benim kardeşim 2yaşında orta kulak intihabı oldu ondan sonra gerilemeye başladı bunu özel eğitimdeki hocasına sordu annem bu yüzden olabilirmi diye o da zaten sonradan olanların belli oluyo onlar çok farklı ve diğerlerine göre durumları çok iyi oluyo demiş benim kardeşim de sonradan olmuş orta kulak intihabı yüzünden öyle diyolar yani google a otizmi tetikleyen hastalıklar yazın çıkar

doğuştan olanlar da var sonradan oluşanlarda doğuştan olanlar 6 aylıktan itibaren farkediliyo 2 yaşından sonra baya belirgin oluyo ama sonradan oluşan durumlar da vardır örneğin orta kulak intihabı ve diğer birkaç hastalık otizm yaparmış bir tv programında izlemiştim benim kardeşim 2yaşında orta kulak intihabı oldu ondan sonra gerilemeye başladı bunu özel eğitimdeki hocasına sordu annem bu yüzden olabilirmi diye o da zaten sonradan olanların belli oluyo onlar çok farklı ve diğerlerine göre durumları çok iyi oluyo demiş benim kardeşim de sonradan olmuş orta kulak intihabı yüzünden öyle diyolar yani google a otizmi tetikleyen hastalıklar yazın çıkar

diğerlerine göre daha iyi oluyor derken?hangi grup daha iyi oluyormuş

Merhaba arkadaşlar...Bugünlerdeki gelişmeleri paylaşmak istiyorum.kızımın kelimeleri hızla artıyor.3-5 kelimden bir ayda 30-40 kelimeye çıktı.Göz temasımız süper.Son gelişim testimiz de iyi.kızım 3 yaşında ve özel eğitime başlayalı 3 ay oldu.Ama canım çok sıkkın gene de çünkü kızım aaaa diye bir çığlık atmaya ve arada kafasını sallamaya başladı.Böyle özellikleri hiç yoktu.Tekrarlayıcı hareketler sonradan oluşur mu?Konuşması arttı ama bu iki davranışı çok moralimi bozuyor.O zman hiç düzelmiyecekmiş gibi geliyor.:KK43:....

Merhaba arkadaşlar...Bugünlerdeki gelişmeleri paylaşmak istiyorum.kızımın kelimeleri hızla artıyor.3-5 kelimden bir ayda 30-40 kelimeye çıktı.Göz temasımız süper.Son gelişim testimiz de iyi.kızım 3 yaşında ve özel eğitime başlayalı 3 ay oldu.Ama canım çok sıkkın gene de çünkü kızım aaaa diye bir çığlık atmaya ve arada kafasını sallamaya başladı.Böyle özellikleri hiç yoktu.Tekrarlayıcı hareketler sonradan oluşur mu?Konuşması arttı ama bu iki davranışı çok moralimi bozuyor.O zman hiç düzelmiyecekmiş gibi geliyor.:KK43:....

olumlu gelişmelerinize çok sevindim.tekrarlayan hareket bizde de var. görmezden geliyoruz hayır yapma falan da demiyoruz hemen ilgisini başka şeye çekmeye çalışıyoruz. eğitmenimiz böyle önerdi. hayır falan da pekiştireç olabiliyormuş. daha önceki sayfalarda okumuştum grup terapisi alanlar kendi çocuklarının gruptaki diğer çocukların olumsuz davranışlarını taklit etttiğini söylemişlerdi. acaba öyle bir şey mi oldu?

bizde sonradan eklenen takıntılar oldu ama ( kağıt kıvırmak gibi bir takıntı oluştu.ama tekrarlayan hareket olmadı. senin gibi ben de bazen hiç düzelemeyecek gibi düşünüyorum. sonra şükrediyorum daha kötüsü de olabilirdi diyorum.biz 2 aydır daha al ver leri geçemedik. kreşten de aldım başıboş kalıyordu.öğretmen tehlike anında ortaya çıkıyordu oyun kurma oyuna katma yapmıyorlardı. durduk yere kreş korkum da oluştu. şimdi nereye vereceğimi şaşırdım.bize kurum müdiresi beden eğitimi dersi ekledi komut almayı kolaylaştırır dedi. 15 şubatta ilk dersimiz olacak inşallah fayda göreceğiz.aslında al ver yapıyor ama tamamen rutininde yapıyor mutfaktan kaşık veriyor ekmek veriyor ama masada ne bana ne öğr. al yapıyor ver yok çok üzülüyorum daha hala ilk etapta takıldık kaldık. başını da göstermiyor. ama burnunu ve kulağını gösteriyor ve galiba çok yüklendim ki olur olmaz zamanda sormadan göstermeye başladı.bazen var ya aç televizyonu al özel eğitimden her şeyi akışına bırak diyor içimdeki ses böyle sınırlamalarla olmayacak diyor. git kenar mahalleye koy çocukların arasına diyorum sonra yok olmaz diyorum.inşallah geçecek diye avunuyorum.

mrb gelişmeler için çok sevindim inş. zamanla tamamen düzelir tekrarlayıcı hareketlerle ilgili benimde pek bilgim yok malesef

olumlu gelişmelerinize çok sevindim.tekrarlayan hareket bizde de var. görmezden geliyoruz hayır yapma falan da demiyoruz hemen ilgisini başka şeye çekmeye çalışıyoruz. eğitmenimiz böyle önerdi. hayır falan da pekiştireç olabiliyormuş. daha önceki sayfalarda okumuştum grup terapisi alanlar kendi çocuklarının gruptaki diğer çocukların olumsuz davranışlarını taklit etttiğini söylemişlerdi. acaba öyle bir şey mi oldu?

bizde sonradan eklenen takıntılar oldu ama ( kağıt kıvırmak gibi bir takıntı oluştu.ama tekrarlayan hareket olmadı. senin gibi ben de bazen hiç düzelemeyecek gibi düşünüyorum. sonra şükrediyorum daha kötüsü de olabilirdi diyorum.biz 2 aydır daha al ver leri geçemedik. kreşten de aldım başıboş kalıyordu.öğretmen tehlike anında ortaya çıkıyordu oyun kurma oyuna katma yapmıyorlardı. durduk yere kreş korkum da oluştu. şimdi nereye vereceğimi şaşırdım.bize kurum müdiresi beden eğitimi dersi ekledi komut almayı kolaylaştırır dedi. 15 şubatta ilk dersimiz olacak inşallah fayda göreceğiz.aslında al ver yapıyor ama tamamen rutininde yapıyor mutfaktan kaşık veriyor ekmek veriyor ama masada ne bana ne öğr. al yapıyor ver yok çok üzülüyorum daha hala ilk etapta takıldık kaldık. başını da göstermiyor. ama burnunu ve kulağını gösteriyor ve galiba çok yüklendim ki olur olmaz zamanda sormadan göstermeye başladı.bazen var ya aç televizyonu al özel eğitimden her şeyi akışına bırak diyor içimdeki ses böyle sınırlamalarla olmayacak diyor. git kenar mahalleye koy çocukların arasına diyorum sonra yok olmaz diyorum.inşallah geçecek diye avunuyorum.
Selam carefully.desteğin için sağol canım.Dün eğitmeni ile konuştum.aaaa sesinin konuşma denemesi olabileceğini,bu aralar başladığı için konuşması ile birlikte arttığı için üzülmememi söyledi. Arada kafa sallamasaı da aynı bazen çocuklar söyleyemediği için yapar dikkatini dağıtın önemli olan sürekli yapmaması dedi.Dün çok fazla yapmadı allaha şükür 1-2 kere yaptı hemen bir oyuna başlayıp dikkatini dağittım.Pekişmeden bırakması gerekiyor...

mrb gelişmeler için çok sevindim inş. zamanla tamamen düzelir tekrarlayıcı hareketlerle ilgili benimde pek bilgim yok malesef

sağol esracım...Bu aralar çok duygusalım.Hem seviniyorum.Kızım kelimleri ve algısı çok arttı.Kreşten de eğitimden de güzel şeyler duyuyoruz.Ama işte bu hareketleri 1 haftadır yapınca çok üzüldüm.Unutturmaya çalışıyorum.Sürekli ilgi bekliyor.Bir de çok hareketli oldu.iyi mi kötü mü bilemiyorum.Senin kızın nasıl canım?

aynen vallla ben de her yaptığı şeyi acaba bu takıntımı şu takıntımı diye düşünüyorum her yaptığını kafama takıyorum sonra da ilerleyeceğine geriliyomuş gibi geliyo bana da ben de bazen sizin gibi düşünyorum aynen bazen diyorum ki her şeyi akışına bırak böyle sınırlamalarla olmayacak git kenar mahalleye koy çocukların arasına ama olmaz böyle inşAllah hepsi geçiçek iyileşecekler zirvede buluşucağız

arkadaşlar genel olarak sorulan soruların bir çoğunu, en azından genel hatlarıyla toparlayıp, otizm hakkında hiç bir şey bilmeyen bir insanın bile 3 aşağı 5 yukarı bir şeyler öğrenebileceği bir yazı derledim şimdiye kadar okuduklarımı ve tecrübe ettiklerimi birleştirerek ve internet sitesinde yayınladım.

Okumak isterseniz ya da size otizm ne oluyo şimdi tam olarak diye soran birilerine okutmak isterseniz şu adreste mevcut http://www.kadinimsi.com/otizm-nedir.html

Oldukça uzun bir yazı oldu ama çok ayrıntıya girmeden kısa ve öz bir şekilde herşeyden bahsetmeye çalıştım

benimde başıma geldi gri noktada olduğu söylendi ismine bile tepki vermiyordu 2,5 yaşında farkedip çocuk psikiyatrına götürdük
televizyonu tamamen hayatımızdan çıkardık hiç açmadık bol bol oyun oynadık çocuklarla olabileceği ortamlara sokun,eğer gözünüzün içine bakıyorsa ismi çağrıldığında dönüp bakıyorsa oyuncakları olması gerektiği gibi oynuyorsa problem yoktur götürdüğünüz doktorun çocuğunun olması çok önemli çocuğu olan halden de çocuğa nasıl yaklaşıcağından da anlıyor bize neredeyse üniversite hastanesinde rapor vereceklerdi doktor değiştirdik şimdi çocuğumuz çok iyi

arkadaşlar genel olarak sorulan soruların bir çoğunu, en azından genel hatlarıyla toparlayıp, otizm hakkında hiç bir şey bilmeyen bir insanın bile 3 aşağı 5 yukarı bir şeyler öğrenebileceği bir yazı derledim şimdiye kadar okuduklarımı ve tecrübe ettiklerimi birleştirerek ve internet sitesinde yayınladım.

Okumak isterseniz ya da size otizm ne oluyo şimdi tam olarak diye soran birilerine okutmak isterseniz şu adreste mevcut http://www.kadinimsi.com/otizm-nedir.html

Oldukça uzun bir yazı oldu ama çok ayrıntıya girmeden kısa ve öz bir şekilde herşeyden bahsetmeye çalıştım

Teşekkür ederiz yaprak.okudum gerçekten çok açıklayıcı bir yazı olmuş.Biz de elimizden geleni yapıp en iyi noktaya getirmeye çalışıyoruz.İnşallah burda iyi haberleri paylaşmaya devam ederiz...

X