Lise Yorum ve Soruları Özel lisemi devletmi?

Clementine_78

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2017
1.713
1.100
Arkadaşlar istanbul anadolu yakasında oturuyoruz. Oğlum 8.sınıfta ancak lgs için pek umudum yok. Dersleri çok iyi değil. Devlet liseleri üniv.başarısı malum. Ayrıca ortamları da pek hoş anlatılmıyor. Özeller çok pahalı. Gecenin bir vakti aklıma takıldı uykum kaçtı.
Hangi tür okulu araştırmalı hiç bilgim yok. :KK76:

Arkadaşlar istanbul anadolu yakasında oturuyoruz. Oğlum 8.sınıfta ancak lgs için pek umudum yok. Dersleri çok iyi değil. Devlet liseleri üniv.başarısı malum. Ayrıca ortamları da pek hoş anlatılmıyor. Özeller çok pahalı. Gecenin bir vakti aklıma takıldı uykum kaçtı.
Hangi tür okulu araştırmalı hiç bilgim yok. :KK76:
TEOG sınavına girmeyecek mi

Durumu çok parlak değilse özel üniversite için para biriktirmek daha mantıklı.emin olun diplomayı aldıktan sonraki süreç özel okul mezunu içinde devlet okulu mezunu içinde aynı.çok üst düzey bir okul kazanmadıktan sonra en azından istediği bölümü okuyup istediği alanda çalışma imkanı olur.

Çalışma azmi olmayan bir çocuk mu ?
Şu anda dersleri ne durumda az orta vs
Hedefi ne ?
Eğer iç açıcı değilse gercekten bence özele para harcamakta sadece maddi olarak yorar. Meslek lisesine gidip oradan da Çalışmaya başlasın. Artık Pahalı okullar ünv Ler bir işe yaramıyor. Elinizde mesleği olur en azından.

Köklü bikaç kurum hariç şuan özel liseler devlet okullarından çok kötü durumda. Ben devlet lisesinde çalışıyorum. Öğrenci sınıf geçemediği için özele gidiyor dediklerine göre yata yata kantinde şurda burda vakit geçirerek ders geçiyorlarmış.Lisede adresiniz nereye çıkıyorsa oraya devlete yollayın. 4 yıl da özel üniversite i için para biriktirin. Lisede özele gitse nolacak üniversite sınavı da kolay değil sonuçta iş bulabileceği bölümler için tabi.

Girecek tabi. Ama o sınav çok zor. Iyi çalışan zeki çocuklar bile kazanamadı geçen sene.umut edemiyorum.
Herkes o sinava girmek zorunda degil ciddi anlamda iyi okula yerlesebilecekse girmeli aksi halde okulun da basarisi düşüyor. Girdiği halde ikamete bağlı bir okula yerleşecekse girmesin ne gerek var. Boşu boşuna stres. Çocuk da kendini bilir siz de çocuğunuzu bilirsiniz.Fen lisesi hedeflemeyen bor öğrencim vardı güzel sanatlar lisesinin sinavina girdi simdi liseyi bitirmek üzere haliden çok memnun.

bize hiç anamız babamız sormadı böyle şeyler. başarısız olan yallah sanayiye kızlar da kuaföre... şimdiki çocuklar çok şanslı. özel üniversitede ya da lisede okuyan çocukların daha sonra mezun olduğu okuldan dolayı ezildiğini biliyor musunuz? mesela bir ortamda hatırı sayılı bir devletten mezun ile özelden mezun kişi arasında seçim yapılırsa devletteki tercih ediliyor. her anlamda çok daha doğru bir karar oluyor. hiçbir zaman özelde okumuş kişilere güvenilmiyor
ben okurken tev yurdunda kalmıştım tek tük devlet üniversitesinden öğrenci vardı. ve ben hemen mezun oldum özeldeki arkadaşlar önce lisansla başladı okumaya üst üste hazırlıkta kaldı iki sene. sonra önlisansa kayıt yaptırdı babası. 3 sene daha okudu mezun oldu. şimdi bir yılın maliyeti babaya nereden bakarsan 80 bin lira idi. tabi artmıştır şimdiye. ama 5*80 dersek hesabı siz yapın.
bence çok ciddi bir durum bu ödenen paralar. ne kazandı? hiçbir şey...
bence meslek edindirmek çok daha önemli.

Oğlum 8.sınıfta ancak lgs için pek umudum yok. Dersleri çok iyi değil.
ben başarının yarı yarıya olduğuna inanırım yarısı okulun eğitim kadrosu verdiği eğitim yarısı öğrencinin çalışkanlığı öğrenme isteği gibi. yani oğlunuz çalışıp çaba göstermedikten sonra derslere ilgisi olmadıktan sonra isterseniz her ders için özel hocalar tutun ne fark eder ki?

Ben özele le de gittim devlete de gittim...
Devlette daha iyiydi durumum(başarı olarak)
Ortam çok iyiydi hem rekabet olarak hem arkadaşlık olarak....
Ama sizin çocuğunuzun teog durumu ne olacak nereyi kazanabılır mesela?
Önemli bu....

Ve şunu söyleyeyim evet özel okulda yok etüt yok haftasonu dersler falan oluyor...
Ama ticari kaygı var yani başarılı öğrencinin üstüne daha çok düşüyorlar normal olarak...
Başarılı insanlara ek şey yapılıyor bunu da göz önünde bulundurun...

Ve atıyorum o özel okulun fen lisesine gidecek
O kadar köklü bir lise olmalı ki burslu ve burssuz arasındaki puan farkı az olmalı...
Çocuğunuz dengini bulmalı...

Ha siz diyorsanız çok pahalı köklüye gönderemem hiç gerek yok göndermeyin...
Ama devlet okulları arasında öyle iyi yerleri kazanamıyorsa da köklü olmayan özel okul bile olur....

Lise de başarı kadar arkadaş ortamı çok önemli çocuk şekillenecek yani

Öncelikle egitimin bu hale getirildiği bir ulkede yaşamaktan ötüru inanilmaz üzüntü içindeyim...bir kısım okul icin kötü seyler konuşuluyor ki aileler oralara yollamak istemiyor...bir kısım okulu cidden kafası basan zeki çocuklar gidebiliyor ki bu da aslında yine zekadan çok paraya bakıyor ozel hoca bol kıtapla zekası açılıyor zaten çocuğun ama sınava hazirlamak ayri maddi külfet...yani demem o ki her türlü kafaya sahip çocugun önüne esit şartlar konulmuyor parasi olan oyi eğitim aliyor yoksa olay çocuğun zekasına kalıyor..yetenek denen şey zaten gözardı ediliyor..hepsi iyi matematik türkçe bilsin isteniyor illa...cok zor..cocuk biraz vasatsa o kötü seyler duyuyorum yollamak istemiyorum dediginiz okullara mahkum ediliyor cocuk belki icinde bir cevher var çıkarmayi öğretmenler bilmiyor...egitim berbat çocuklarımız harcanıyor aileler tükeniyor....hangi okula yollicam diye düşünmeden herseyiyle esit olan evin yanındaki okula gitmeli cocuk aslında ama ulkemizde böyle degil

X