Lise Yorum ve Soruları Özel lisemi devletmi?

Kesinlikle devlet. Yeğenlerimden birini özel liseden devlete aldık. Çocuğun hiç birşey öğrenmediğini gördük ilk sene biraz bocalasada toparladı çok şükür.
Benim fikrim hep üniversiteyi özel okutmak
Özel lise adınız sanını bilmediklerimizdense evet ama Bilfen gibi bir özel lise ise mümkün değil. Özel liseler kötüymüş gibi bir genelleme olmuş sizinki.

Özel lise adınız sanını bilmediklerimizdense evet ama Bilfen gibi bir özel lise ise mümkün değil. Özel liseler kötüymüş gibi bir genelleme olmuş sizinki.

Özel lisede çalıştım daha önce kendi başarılarını arttırmak için başarılı çocuklarla daha fazla ilgilenilip başarısızlara fazla özen gösterilmediğini gözlerimle gördüm. Birde en iyisi olarak adlandırılan. Bu bilinmeyen bişeyde değil. Bazıları hatta öğrenci seçiyor almıyor onlara göre başarısız veya orta düzeyde olanları. Bazılarınada sadece para olsun.
İnşallah dediğiniz gibi bir özel lise vardır. Ve eğitimleri iyidir. Zira bu ülkenin en fazla ihtiyaç duyduğu alanın ilki eğitim. Ben daha görmedim.

Abla bence boşverin özel liseyi üniversiteyi,o parayla bi iş yeri açın ilerde.En azından kendi işi olur rahat olur.Lise olarak da mesleğe gitsin bence iş öğrensin.
En çok çalışan en zeki olan sabahlara kadar ders çalışan masa başında ömrünü çürüten bile en iyi ihtimalle doktor oluyor(küçük gördüğümden değil aksine en kutsal meslek,ama emeklerinin tam karşılığını mı alıyorlar orasını bilemem)
Bence işletmecilik güzel,üni okuduktan sonra ben de para biriktirip o tarz bir iş kurmayı istiyorum.

Son düzenleme:
Çocuk sahibi olmadan birdaha düşün canım
Düşünüyorum.
Çok düşünüyorum.
Ülkede genç işsizlik almış başını gitmiş. Gençler istemedikleri okullarda okumaya mahkum ediliyor. Üniversitede binbir umut okuyorlar. Ama tıp dışında çoğu bölümde artik işsizlik gerçeği var. Özellikle hukuk ve öğretmenlik, mühendislik bölümleri bitirildi.
Acaba kedi annesi olsam veya yeğen sevsem annelik ihtiyacım ikame edilir mi diye düşünüyorum. Sonuçta herkes çocuk doğurmak zorunda değil. Daha çocuğun eğitim basamağında sorun başlıyor. Cok zor cok..Hayat ülkemizde orman kanunları gibi oldu...:KK43:

Umarım çocuğunuz için iyi bir yol belirlersiniz.

bize hiç anamız babamız sormadı böyle şeyler. başarısız olan yallah sanayiye kızlar da kuaföre... şimdiki çocuklar çok şanslı. özel üniversitede ya da lisede okuyan çocukların daha sonra mezun olduğu okuldan dolayı ezildiğini biliyor musunuz? mesela bir ortamda hatırı sayılı bir devletten mezun ile özelden mezun kişi arasında seçim yapılırsa devletteki tercih ediliyor. her anlamda çok daha doğru bir karar oluyor. hiçbir zaman özelde okumuş kişilere güvenilmiyor
ben okurken tev yurdunda kalmıştım tek tük devlet üniversitesinden öğrenci vardı. ve ben hemen mezun oldum özeldeki arkadaşlar önce lisansla başladı okumaya üst üste hazırlıkta kaldı iki sene. sonra önlisansa kayıt yaptırdı babası. 3 sene daha okudu mezun oldu. şimdi bir yılın maliyeti babaya nereden bakarsan 80 bin lira idi. tabi artmıştır şimdiye. ama 5*80 dersek hesabı siz yapın.
bence çok ciddi bir durum bu ödenen paralar. ne kazandı? hiçbir şey...
bence meslek edindirmek çok daha önemli.

Özelde okumuş kişilere hiçbir zaman güvenilmiyor demişsiniz.
Kim güvenmiyor ve güvenilmemesinİn sebebi ne?
Bu kadar kesin bilgi verdiğinize göre bu soruların cevabına da haizsinizdir.

Teog sınavına girdikten sonra Yerleştirme esas puan alınırken (SBS kalktıktan, TEOG geldikten sonra Teog sisteminde) okul puanları da esas alınıyor. Hepsinin ortalaması hesaplanıyor yani. Aslında avantaj bi durum sınav kaygısı olan çocuklarda. Lise kısmında da, gerçekten çok önemli bu tercih. Liseden sonra YKS sınavına girecek, Temel Matematik - Temel Türkçe sorucaklar. Bunun en iyi eğitimini lisede alıcak çocuğunuz. Çevremdeki devlet liseleri çok berbat. Sigara, uyuşturucu, ortam serserileri dolu. Bende devlet lisesi mezunuyum, ama kız meslekti benimkisi. Fakat arkadaşlarımdan dolayı bilirdim. Bu bahsettiğin kötü liseler meslek- endüstri meslek vb liseler. Ödeyebilecek durumunuuz varsa özele yazdırın derim. Çok zorlanacaksanız, bunun altına girmenizi de önermem. Lise hayatı boyunca oğlunuza arkadaş gibi olursunuz ( Allah yanlış şeyler yapmasından korusun) , iyi bi devlet lisesine yazdırırsınız, lise sona geldiğinde dershaneye gönderirsiniz. Dershanede çok yardımcı olur, en iyi yardımlardan biri olur diyebilirim. Bütün devlet lisesi çıkışlı arkadaşlarım üniversitede, çok iyi okullardalar. Hepsi dershaneye gitti.. Ama şu lise ortamında kötü arkadaşlıklar edinmesini önleyin.

Düşünüyorum.
Çok düşünüyorum.
Ülkede genç işsizlik almış başını gitmiş. Gençler istemedikleri okullarda okumaya mahkum ediliyor. Üniversitede binbir umut okuyorlar. Ama tıp dışında çoğu bölümde artik işsizlik gerçeği var. Özellikle hukuk ve öğretmenlik, mühendislik bölümleri bitirildi.
Acaba kedi annesi olsam veya yeğen sevsem annelik ihtiyacım ikame edilir mi diye düşünüyorum. Sonuçta herkes çocuk doğurmak zorunda değil. Daha çocuğun eğitim basamağında sorun başlıyor. Cok zor cok..Hayat ülkemizde orman kanunları gibi oldu...:KK43:

Umarım çocuğunuz için iyi bir yol belirlersiniz.
Yanlış ülkedeyiz.

Durumu pek parlak degilse ben olsam devlete verirdim arti birde özel ders aldirirdim.Devlete gitsin yahu biraz bocalasin ama calişmak zorunda kalsin.Devlette kimsenin cocuguna şişirme notlar vermezler kimsenin gözünün yasina bakmiyorlar.Ya da meslek lisesine gitsin.Üniversiteyi de herkes ozel okusun demis bence orda da devlete gitsin biraz caba ve çalışarak herseyin basarilabilecegini ögrensin.İşe alimlarda da tamam tecrubeye bakılır da devlet universitesi mezunları öncelikli degil mi ya ben mi yanlis biliyorum.
Üniversitede devlete gitsin demişsin ya, devlet üniv.girmek rüya oldu bu ülkede. Herkes çabalıyor ama neredeyse imkânsiz. O yüzden mantar gibi özel üniv.var heryerde.

Benim kızım 12. sınıfta bu sene üniversiteye hazırlanıyor. Özel mi, devlet mi sorusu çocuğun başarısı ve okulla alakalı bence. Kızım teog sınavında iyi bir başarı gösterdi. O puanla rahat rahat girer dediğimiz okullara giremedi malesef (darbe olayları, kapatılan okullar vs.) Kızım %15 lik dilimde kaldı, ismini bile anmadığımız bir okula yetti puanı. Bir sene sonra arkadaşımın oğlu kızıma göre -20.000 puanla %2 lik dilimle İstanbul'un en iyi liselerinden birine girdi düşünün.

Biz iki sene sonunda 11.sınıfta özele almak zorunda kaldık (sınav notları çok düştü, hedefleri negatif yönde değişmeye başladı). Özel okulda ders saati sonrası etütler, birebir ders hakları, haftasonu dershane sistemi etütler derken toparladı kendini. Kızımla birebir ilgilenen koç öğretmeni var, mativasyonu düştüğünde koç öğretmeni, müdür yardımcısına kadar iletişimde oluyoruz. Her hafta birebir değerlendirmeler yapılıyor. Eksik olduğu konular her sınav sonrası tespit edilip o dersin öğretmeninden birebir ders alabiliyor. Malesef bu imkanları 50 kişilik devlet lisesinden alamayız.

Kısacası çocuğunuz başarılı bir çocuk ve gerçekten isim yapmış bir lise kazanırsa devlete verin, okul başarısı düşükse başarısını artıracağına inandığınız bir özel liseye yada meslek lisesine yönlendirin. Bazı çocuklar lisede de açılabiliyor bunu da göz ardı etmeyin derim.

Oğlumda sizin ki gibi liseye hazırlanıyor, okul notları ve deneme sınav sonuçları ortanın bir tık üstünde, 2.dönem biraz daha asılırsa umudum var yani. Köklü bir liseye girerse orada devam ettirmek son iki senede butik bir etüt merkezi yada birebir hoca düşünüyorum. Lgs puanı orta halli bir okula denk gelirse aklımda iki özel okul var onlardan birine göndermeyi planlıyorum.

Son düzenleme:
Özeller berbat. İyi bir kurum senelik 50binden açıyor kapıyı. Bu kadar paranız yoksa devlete verin. Parayı biriktirin üniversitede kullanırsınız. Belli ki üniversite de özel olacak..

Cocuk yapmak istemedikten sonra devlet lisesi ne yapsinki devlet ozel farkedermi madem dersleri basarili degil ben olsam meslek lisesine yollar sonra ise girmesini saglardim
Meslek lisesi çıkışında nasıl bir işe girecek ki şu işsizlikte? Torpilin varsa, bir fabrikaya filan olabilir belki de onun dışında nasıl olacak? Bizim ailenin erkek çocukları genelde meslek lisesine gider, sonra oradan mezun olunca, üniversite sınavına girmeden, not ortalamalarına göre (sistem hala böyle mi bilmiyorum) MYO okurlar. Bir sanayi şehrinde yaşadıkları ve fabrikalarda mutlaka tanıdıkları olduğu için, o şekilde işe giriyorlar. Oysa etraf işsiz MYO mezunu kaynıyor, peki liseli ne yapacak? Valla merakımdan soruyorum, polemik için değil. =)

Bana da bir kaç arkadaşın tavsye ettiği gibi, en mantıklısı bütçenizi özel liseye değil, özel üniversiteye harcamanız olacakmış gibi geliyor. Azıcık kassa özel üniversitede bir mühedislik filan tutturmak zor değil.

Meslek lisesi çıkışında nasıl bir işe girecek ki şu işsizlikte? Torpilin varsa, bir fabrikaya filan olabilir belki de onun dışında nasıl olacak? Bizim ailenin erkek çocukları genelde meslek lisesine gider, sonra oradan mezun olunca, üniversite sınavına girmeden, not ortalamalarına göre (sistem hala böyle mi bilmiyorum) MYO okurlar. Bir sanayi şehrinde yaşadıkları ve fabrikalarda mutlaka tanıdıkları olduğu için, o şekilde işe giriyorlar. Oysa etraf işsiz MYO mezunu kaynıyor, peki liseli ne yapacak? Valla merakımdan soruyorum, polemik için değil. =)

Bana da bir kaç arkadaşın tavsye ettiği gibi, en mantıklısı bütçenizi özel liseye değil, özel üniversiteye harcamanız olacakmış gibi geliyor. Azıcık kassa özel üniversitede bir mühedislik filan tutturmak zor değil.
Ozel uniden cikan ne yapiyor gene tanidigiyla ettigiyle bi yere giriyor bugun cnc tornadan grafik tasarim olsun ticaret meslekte muhasebe vs is ilanlarina girin bakin yetistirmek uzere isteyen cok var maasida asgariyle basliyosunuz yukselirseniz ne ala benim arkadasimin ablasi lise mezunu hic bi isi meslegi yoktu girdi fabrikaya usta basi oldu hemen fabrikalari kucumsemeyin torpille de girmek sart degil hepsi torpile bakmiyor devlet deseniz anliycamda fabrikaya torpil ne alaka

Bir öğretmen olarak diyorum ki dershaneler kapatılınca bazı şartları sağlayanlar okula dönüştü, onların şartları ve eğitimleri berbat, öğretmenine düzgün asgari ücreti zor veriyor, öğrenciyle ilgi Sıfır müşteri gözüyle bakıyor hatta bana bir müdür aman anlamazsa anlamasın hocam bunların kapasite belli kendini çok yorma demişti.
eğer köklü bir özel lise olmayacaksa iyi bir devlet lisesi bulun. Gerçekten iyi eğitim veren iyi öğrenci profili olan devlet liseleri var. Semtine bağlı tabiki.
dediğim gibi köklü kaliteli bir özel okula veremiyorsanız liseden sonra kolay iş bulacağı özel üniye gönderin hatta sağlık alanında bir bölüm vs. Daha mantıklı geliyor bana. Çünkü çocuk okumayı sevmiyorsa ne yapsakta olmuyor bazen

Ozel uniden cikan ne yapiyor gene tanidigiyla ettigiyle bi yere giriyor bugun cnc tornadan grafik tasarim olsun ticaret meslekte muhasebe vs is ilanlarina girin bakin yetistirmek uzere isteyen cok var maasida asgariyle basliyosunuz yukselirseniz ne ala benim arkadasimin ablasi lise mezunu hic bi isi meslegi yoktu girdi fabrikaya usta basi oldu hemen fabrikalari kucumsemeyin torpille de girmek sart degil hepsi torpile bakmiyor devlet deseniz anliycamda fabrikaya torpil ne alaka
Fabrikaları küçümsemiyorum, sadece eğitimi lise olan bir insanın çok fazla seçeneği yok demek istemiştim. Özel sektörde rekabet çok fazla, öyle lise diplomalı insanı ciddiye alıp, nitelikli işlerde işe alacak insan yok denecek kadar az. Muhasebenin de grafik tasarımın da önlisans ve lisans eğitimleri varken ve ortalık işsiz kaynarken, bu bölümlerin lisesinde okumuş insanın piyasada tutunma şansı nedir? İmkansız değil, elbette istisnalar vardır ama istisnadır neticede. Özel de olsa üniversite diplomasına sahip biriyle kıyaslanabilir mi, lise diplomasına sahip birinin sahip olabileceği fırsatlar? Üniversite eğitimi insana kitabi bilgi dışında da çok şey kazandırır ve bunlar bile başlı başına iş hayatında tutunmak için işe yarar. Fabrikalarda torpil ne alaka demişsiniz de, ohooo çok yabancısınız sanırım o zaman bu işlere. MYO mezunu kaç insan tanıyorum bilseniz, tanıdık vasıtasıyla ülkenin önde gelen fabrikalarında, otomotiv firmalarında işe sokulan. Torpili sadece belli alanlarda dönüyor zannediyor olamazsınız.

Devlet okulu diyorum.

Devlet üniversitesi diyorum.

Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Olmaz diye birşey yok derslere asılırsa olur.

Baktınız olmuyor devlet lisesi sonrasında özel üniversite.

Rabbim tüm çocuklarımızın yardımcısı olsun.

özel okul nefretini anlayamıyorum gerçekten. ben de niteliksiz özel okul yerine devlet tercih ederim ama burada ciddi ön yargı olduğunu düşünüyorum.
açıkcası öyle kolay değil büfe açsın demek 13-14 yaşında çocuk için. henüz daha çok küçük ''kafası basmıyor'' demek için.
genelleme olarak değil ama başarısı düşük veya sosyoekonomik olarak düşük semtlerde açıkcası devlet okulları ve öğrenci profilleri belli, daha geçen gün yine birini bıçaklamışlar vs.
tam kişilik ve alışkanlıkların oluştuğu yaşlar ben sizin yerinizde olsam iyice düşünüp tartardım.
ayrıca dershaneden bozma lise, apartmandan bozma üniversite değilse maalesef ki devletten daha nitelikli eğitim veriliyor ve ne şaşırtıcı ki iş de bulunuyor :)

Fabrikaları küçümsemiyorum, sadece eğitimi lise olan bir insanın çok fazla seçeneği yok demek istemiştim. Özel sektörde rekabet çok fazla, öyle lise diplomalı insanı ciddiye alıp, nitelikli işlerde işe alacak insan yok denecek kadar az. Muhasebenin de grafik tasarımın da önlisans ve lisans eğitimleri varken ve ortalık işsiz kaynarken, bu bölümlerin lisesinde okumuş insanın piyasada tutunma şansı nedir? İmkansız değil, elbette istisnalar vardır ama istisnadır neticede. Özel de olsa üniversite diplomasına sahip biriyle kıyaslanabilir mi, lise diplomasına sahip birinin sahip olabileceği fırsatlar? Üniversite eğitimi insana kitabi bilgi dışında da çok şey kazandırır ve bunlar bile başlı başına iş hayatında tutunmak için işe yarar. Fabrikalarda torpil ne alaka demişsiniz de, ohooo çok yabancısınız sanırım o zaman bu işlere. MYO mezunu kaç insan tanıyorum bilseniz, tanıdık vasıtasıyla ülkenin önde gelen fabrikalarında, otomotiv firmalarında işe sokulan. Torpili sadece belli alanlarda dönüyor zannediyor olamazsınız.
Ozel universitenin koc vs disinda diger vasat ve alti olanlarin nitelikli egitim verdigini dusunmuyorum girin bakin hastanelerde sekreter vs olsun ozelde hep lise mezunlari calisiyor cogu insanda bundan yakiniyor acin forumlari okuyun bolum okumus okumamis kamuya ve ozelde prestijli bi yere girmedigi surece hicbir onemi yok torpille ozelde is sahibi olanda cok ama her fabrikaya girende torpilli degil acin is ilanlarina da bakin birsuru isveren ilan koymus meslek lisesi mezunu yetistirilmek uzere diye bakabilirsiniz

Herseyi gectim universite insana bisey katmaz o insan ufkunu genisletmez istiyosa kendini gelistirir bu cocuk ders calismiyorsa okumuyorsa universite ne yapsin benim bi arkadasim vardi lys icin tarihten bile ozel ders aldi dusunun en sonunda parali bi okula gitti benim imkanim hic yoktu ben devleti kazandim hersey kiside bitiyor %60 geri kalan %40ta sanstir

X