Lise Yorum ve Soruları Özel lisemi devletmi?

ben bursluluk sınavları için gezdim bir kaç tane. dediğiniz gibi iyisi zaten paranla bile almıyor. ikisi dedi ki mesela lgs de yüzde 10 a girerse alırım. eh yüzde 6 yla burada iyi bir anadolu lisesi var oraya girebilir zaten. diğer özeller zaten devletten iyi değil. ticarethane olmuşlar. valla stresli bir yıl bizim içinde. hayırlısı inşallah tüm çocuklar için.
Hepiniz için en iyisi olsun inşallahh

Arkadaşlar istanbul anadolu yakasında oturuyoruz. Oğlum 8.sınıfta ancak lgs için pek umudum yok. Dersleri çok iyi değil. Devlet liseleri üniv.başarısı malum. Ayrıca ortamları da pek hoş anlatılmıyor. Özeller çok pahalı. Gecenin bir vakti aklıma takıldı uykum kaçtı.
Hangi tür okulu araştırmalı hiç bilgim yok. :KK76:

İlgisi yoksa kitaba,deftere meslek lisesine gönderin.İş öğrensin.Herkes özel üni demiş de,ee bitirince ne olacak iş hazır mı bekliyor kapıda ? Hiç sanmıyorum,durum iyi değil,üniversite bitiren de iş bulmuyor tak diye,iyisi mi kendini garantiye alsın.

özel üniversiteye sallayanlar olmuş yine ama ben özelede devletede gittim.özel okul mezunları gayette iş buluyor.diplomayı yeni alıp tecrübe kazanıncaya kadar herkes ucuz iş gücü oluyor zaten işveren hangisini en ucuza çalıştırırım derdine.çocuk başarılıdır çok iyi bir devlet okulu kazanacak kapasitedir,ingilizcesi vardır ortamlarda farkı belli olur ama gidip herhangi bir devlet üniversitesi kazanmış bir çocuğun herhangi bir özel okuldan mezun olmuş bir çocuktan hiç farkı yok.çevremde hem özel hem devletten mezun olanlar var hepsi aşağı yukarı aynı süreçten geçiyorlar.özele gönderecekseniz zaten iş bulma imkanı olmayan bölümler değilde önü açık iyi kötü işe girebileceği,itibar kazanabileceği bölümlere gönderirseniz gayette mantıklı bir yatırım yapmış olursunuz.özel liseye yaptığınız yatırım iyi de olabilir kötü de çocuk zamanla olgulaşıp değişebilir.1.yıl sınıfta kalıp ilk senesinde gayet iyi yer kazanmış arkadaşlarım vardı lisede.çocuğun zihniyeti değişirse zaten devlet okulundada fark yaratır bu nedenle özel üniversite daha garanti bir yatırım durumu çok parlak olmayan çocuklar için.

özel üniversiteye sallayanlar olmuş yine ama ben özelede devletede gittim.özel okul mezunları gayette iş buluyor.diplomayı yeni alıp tecrübe kazanıncaya kadar herkes ucuz iş gücü oluyor zaten işveren hangisini en ucuza çalıştırırım derdine.çocuk başarılıdır çok iyi bir devlet okulu kazanacak kapasitedir,ingilizcesi vardır ortamlarda farkı belli olur ama gidip herhangi bir devlet üniversitesi kazanmış bir çocuğun herhangi bir özel okuldan mezun olmuş bir çocuktan hiç farkı yok.çevremde hem özel hem devletten mezun olanlar var hepsi aşağı yukarı aynı süreçten geçiyorlar.özele gönderecekseniz zaten iş bulma imkanı olmayan bölümler değilde önü açık iyi kötü işe girebileceği,itibar kazanabileceği bölümlere gönderirseniz gayette mantıklı bir yatırım yapmış olursunuz.özel liseye yaptığınız yatırım iyi de olabilir kötü de çocuk zamanla olgulaşıp değişebilir.1.yıl sınıfta kalıp ilk senesinde gayet iyi yer kazanmış arkadaşlarım vardı lisede.çocuğun zihniyeti değişirse zaten devlet okulundada fark yaratır bu nedenle özel üniversite daha garanti bir yatırım durumu çok parlak olmayan çocuklar için.
Lise yerine üniversiteye yatırım daha iyi sanki evet.

okuduğum devlet lisesinden onlarca doktor diş hekimi eczacı mimar mühendis çıktı. devlet liselerinin ya da üniversitelerinin bir sorunu yok ki. öğrenci özele de geçince aynı randımanla devam ediyor. boşuna para tuzağı olarak görüyorum özelleri. öğrenci hiçbir imkanından faydalanmıyor zaten idarenin umrunda değil üzerine yoğunlaştıkları üstün zeka öğrencileri var onlarla etiket yapıyorlar işte.
Canım devlete girmek zor zaten, konumuz o

Valla oğlunuzu siz biliyorsunuz. Okumada gözü yoksa neden özele yıllık 15 20k vereceksiniz ki? Eğer yok benim oğlum okumak istiyor derseniz de yazdırırsınız. Onu tanıyan sizsiniz

Bu ülkede çocuk okutmak çok zor.
Daha çocuğum yok. Ama geleceği düşünüp soğudum bile..
Iyi bir devlet okuluna göndermek bile bir sorun..
Şimdi millet neden çocuk sahibi olmuyor anlıyorum.
Hem tüm birikimini çocuğa harca hemde iyi eğitim alamasın. :olamaz:

Allah tüm velilerin yardımcısı olsun..
Çocuk sahibi olmadan birdaha düşün canım

• Beğen
Reactions: 000
Durumu pek parlak degilse ben olsam devlete verirdim arti birde özel ders aldirirdim.Devlete gitsin yahu biraz bocalasin ama calişmak zorunda kalsin.Devlette kimsenin cocuguna şişirme notlar vermezler kimsenin gözünün yasina bakmiyorlar.Ya da meslek lisesine gitsin.Üniversiteyi de herkes ozel okusun demis bence orda da devlete gitsin biraz caba ve çalışarak herseyin basarilabilecegini ögrensin.İşe alimlarda da tamam tecrubeye bakılır da devlet universitesi mezunları öncelikli degil mi ya ben mi yanlis biliyorum.

o öyle olmuyor ama:)
taşınmayla yani..
en iyi devlet lisesine de puanla giriliyor.
eğer meslek lisesi falan da kazanamayacak kadar puan alamazsa imamhatibe gidiyor.

konu sahibesi cidden bir yere yerleşemezse özel düşünün bence.
Mam hatip söz konusu bile olamaz.

Kolay gelsin demeye geldim. Ne kadar sıkıntılı bir surec iyi bilirim. Gecen sene biz de yasadik. Oglumla sinava sanki ben de girdim. O yuzden sizi su an iyi anliyorum. Fikrimi sorarsaniz koleje vereceginiz parayi ozel universite icin saklayin derim. Okuyan inanin her yerde okuyor. Ortami iyi olan bir liseye gidebilir. Arada takviye yaparsiniz. Son iki sene ozel ders alabilir. Kolejlerde de iyi egitim veriliyor diye birsey hepsi icin gecerli degil malesef.

Herkes o sinava girmek zorunda degil ciddi anlamda iyi okula yerlesebilecekse girmeli aksi halde okulun da basarisi düşüyor. Girdiği halde ikamete bağlı bir okula yerleşecekse girmesin ne gerek var. Boşu boşuna stres. Çocuk da kendini bilir siz de çocuğunuzu bilirsiniz.Fen lisesi hedeflemeyen bor öğrencim vardı güzel sanatlar lisesinin sinavina girdi simdi liseyi bitirmek üzere haliden çok memnun.
Anlamadım, lgs ye girerse okul başarısı mi düşüyor?

Özele vereceğiniz paraları biriktirip küçük bir döner salonu açın çocuğa daha iyi yatırım olur(okumak istemiyor veya kafası almıyorsa)
Ne kadar mantikli bir yorum . Cocugunuzun gelecegi icin ozele göndermek yerine 1 yillik ozel okul parasinin yarisina cocugunuzu yazin genclik kamplarina gonderin baska ulkelere. Orada dunyasi gelissin,degisik yerlerden insanlarla tanissin,belki asik olsun haril haril onlarla konuşup ingilizcesini ilerletsin... hem lisedeki apacilerle takilmaz-kendini baska cevreye ait hisseder, hem erken yasta dunya vatandasi gibi hisseder,hem ozguvenli bir cocuk olur. Dilini gelistirdigi icin universite sinavinda dilden giris de yapabilir.
Var binbir tane artisi.
Sizin krediler cekip zorluklarla onu bir okula yollamaniz cocugun sirtinda bir yuk,bir baski bence. Ailem de benim yazilmak istedigim dersanenin iki kati fazla paraya bir yere yazdirmislardi beni. Sahsen bu bile beni strese sokmustu "ya kazanamazsam,onlarin emekleri bosa giderse" diye.
Ayrica okul cocuk öğrenmeye açsa guzeldir. Ben ogrenciyken cok kisi vardi kulakligi takip derste uyuyan. Hem okulda vardi bu tipler hem dersanede. Ayni sekilde universitede ve seminerlerde de var bu sekilde uyuyan insanlar.
Yani o insanin eger o bilgiyi almaya niyeti yoksa kulaginin dibinde konus yine de almaz o bilgiyi. Bari paraniza yazik etmeyin. Tatillerde yurtdışına gönderin. Hatta ulusal ajansin sitesine girin (avrupa birligi egitim genclik programlari) ab fonundan cocugunzu bedavaya yurtdisina götürecek tonla proje bulabilirsiniz. Ki ben de bunlardan biriyle gitmistim ilerleyen yaslarimda. Ama keske ailem bu bilincte insanlar olsalardı da cocukken ilkgenclik yillarimda yaşasaydım boyle deneyimler. Hersey daha farkli olabilirdi..

Benim bir tanıdığım çocuğuna eksik olduğu derslerden özel hoca tuttu ders aldırdı.
Çocuk ankarada devlet üniversitesinde güzel bir bölüm kazandı

Beni bizimkiler dersane dersane gezdirdiler
Şimdi çocuğum olsa katiyen dersaneye göndermem özele de göndermem
Eve hoca çağırırım mis.

Burak Bora, Kartal Anadolu, Kadıköy Anadolu falan olmaz mı? Özel ders şart imkanınız varsa

X