panik atak mı bu?

chamallows

🇹🇷 PARLA... 100 YAŞINDASIN 🇹🇷
Pro Üye
17 Aralık 2015
25.756
46.490
merhaba herkese
dr a tabiki gidecegim ama annemin Ankara ya gelmesini beklemem gerekiyor 1 hafta kadar.
kizimi birakabilecegim kimse yok cunku.
bu surede de en azindan bu durumu yasayan birileri vardir belki diye degerli goruslerinizi ve tecrubelerinizi öğrenmek istedim.
son zamanlar da aslinda yaklasik 2 senedir kizim dogdugundan beri yani bazi olaylar bende asiri bir endise durumuna sebep oldu.
son depremler corona virusu derken iyice ayyuka cikti.
dün gece uyurken birden bi sarsintiyla uyandim once deprem oluyor sandim, sonra sarsintinin bedenimden geldigini farkettim damarlarim bile titriyordu. kalbim sanki saatlerce kosmusum gibi yerinden cikacak gibi gogsume dokunsam elime gelecekmis gibi duzensiz ritimle gum gum atiyor sesini kulaklarimda duyuyorum,bogazimda hissediyorum resmen
nefes taktigi uyguladim bir ise yaramadi
bedenimi boş vitese almislarda bayir assagi gidiyor sanki beynim hukmetmiyor sanki tam anlatabildim mi bilmiyorum.
ama bana his olarak panik atak atlattigimi dusundurdu.
cunku beynimdeki o felaketler hissini silmeye calisip iyi seyler dusunmeye calistikca sakinledim.
yani bi kalp krizi boyle olmazdi sanirim.
sizlere sormak istedigim panik atagi boylemi oluyor?
yada benimle ayni durumu yasayan birileri varmi acaba bunun adi ne?
kizimdan firsat buldukca cevap vermeye calisacagim hepinize tesekkur ederim simdiden.

Siz annenizi beklemeden doktora gidin.Kizinizi da götürün ne yapabilir ki durur yaninizda çok mu yaramaz?

Siz annenizi beklemeden doktora gidin.
maalesef beklemek zorundayim
kizim 2 yas sendromu atlatiyor annem disinda esime bile birakip bir yere gidemiyorum kiyameti kopariyor
onuda goturemem yanimda muayene ettirmiyor sanirim bisey olacak diye korkuyor

yaramazliktan degil dr beni muayene etmeye calisinca korkarak aglayip ellerine yapisiyor dr un bisey yapacak falanmi saniyor anlamadim

Panik atak olabilir ama tabi önce bi kalbe falan bakarlar başka fizyolojik sebep var mı ona bakarlar bende öyle teşhis kondu. Bende de hamilelikte başlamıştı doğumdan sonra iyice arttı dr çocuğuma bir şey olacak kaygısının tetiklediğini söylemişti. Geçmiş olsun. İlk defa mı oldu bu arada daha önce hiç anı halsizlik bayılma hissi gibi bi şeyler yaşadınız mı

Panik atak olabilir ama tabi önce bi kalbe falan bakarlar başka fizyolojik sebep var mı ona bakarlar bende öyle teşhis kondu. Bende de hamilelikte başlamıştı doğumdan sonra iyice arttı dr çocuğuma bir şey olacak kaygısının tetiklediğini söylemişti. Geçmiş olsun. İlk defa mı oldu bu arada daha önce hiç anı halsizlik bayılma hissi gibi bi şeyler yaşadınız mı
daha once kalbim yine boyle bir kaz kez atmisti ama ben hasimatoya baglamistim ve uzun surmemisti sadece bir iki sn surdu
ani halsizliklerimden sonra geliyor bu kalp atmasi hissi
ama hayatimda hic bayilmadim

Daha önce de yazdım, panik atak bozuk yangın alarmı gibidir. Yangında değil, sigara dumanında bile harekete geçer. Atakta vücudunuzu hareket ettirecek gücünüz kalmaz. Ruhunuz bedeninizi köşeden izliyor gibidir. Kalp çarpıntısı, tansiyon yükselmesi, kapalı alanda ve toplu taşımada duramama vs. Karanlık bir odaya girip her yere çarparsınız ama zamanla karanlığa göz alışır ve daha rahat hareket edersiniz.
Hemen hemen her insan atak geçirirmiş ama kiminde bu bir kez olup geçer, kiminde ise devam edermiş. Biraz rahat, güçlü olursanız geçer inşallah. Geçmezse ilaç tedavisi alırsınız

gidecegim yoksa dahiliyeye gidip sikayetlerimi anlatip tetkikler yapip psikolojik olduguna karar verip onlarmi yollayacak
Her ihtimale karşı kardiyolojiye görünün. Sonra psikiyatriste. Ama tavsiyem bir kez daha tekrarlarsa psikiyatriste gidin çünkü onlar hemen ilaç verir. İlaç tedavisi 6-9 ay sürer. Yukarıda da yazdım, her atağın devamı olmayabilir. Belki sizinki tekrarlamaz.

Panik atakta bayılacağını ve öleceğini sanır insan ama bilimsel verilere göre böyle bir şey daha önce olmamış, doktor öyle söylemişti. Genelde stres birikir ve tetikleyici bir şey atağı ortaya çıkarır. Çocuk bakımı yormuş olabilir sizi. Geçmişten kalma yoğun endişeler de varsa

Her ihtimale karşı kardiyolojiye görünün. Sonra psikiyatriste. Ama tavsiyem bir kez daha tekrarlarsa psikiyatriste gidin çünkü onlar hemen ilaç verir. İlaç tedavisi 6-9 ay sürer. Yukarıda da yazdım, her atağın devamı olmayabilir. Belki sizinki tekrarlamaz.
yani bu bir atakti oylemi ?

Panik atakta bayılacağını ve öleceğini sanır insan ama bilimsel verilere göre böyle bir şey daha önce olmamış, doktor öyle söylemişti. Genelde stres birikir ve tetikleyici bir şey atağı ortaya çıkarır. Çocuk bakımı yormuş olabilir sizi. Geçmişten kalma yoğun endişeler de varsa
gecmisi saymaya kalksam sizde benim gibi simdiye kadar nasil delirmedigimi dusunursunuz 😵
bekliyordum zaten bana bir gun bir psikiyatri yolu acilacakti asamiyordum artik cunku

5 aylik kizim var. O dogdugundan beri surekli endise halindeyim, deprem mi olacak yangin mi cikacak sel mi basacak. Beynim bir saniye bile rahat degil. Konunuzu okuyunca demek ki dogum sonrasi endise seline kapilan yalniz ben degilim diye dusundum. Umarim hepimiz feraha cikariz .

gecmisi saymaya kalksam sizde benim gibi simdiye kadar nasil delirmedigimi dusunursunuz 😵
bekliyordum zaten bana bir gun bir psikiyatri yolu acilacakti asamiyordum artik cunku
Atak gibi görünüyor ama doğrusunu uzman bilir. Panik yapmayın, dediğim gibi atakları herkes yaşarmış ama kiminde bir kez, kiminde tedavi gerektirecek kadar çok olurmuş.
Korkmanıza da gerek yok çünkü sizinki geçici bir şeye benziyor. Aksi olsa forumda dolaşıp konulara yorum yazamayacak kadar bitkin ve mutsuz olurdunuz. Bir kere olmuş bitmiş sayın. Çünkü panik atak kişilerin günlük rutinini engelliyor

Atak gibi görünüyor ama doğrusunu uzman bilir. Panik yapmayın, dediğim gibi atakları herkes yaşarmış ama kiminde bir kez, kiminde tedavi gerektirecek kadar çok olurmuş.
Korkmanıza da gerek yok çünkü sizinki geçici bir şeye benziyor. Aksi olsa forumda dolaşıp konulara yorum yazamayacak kadar bitkin ve mutsuz olurdunuz. Bir kere olmuş bitmiş sayın. Çünkü panik atak kişilerin günlük rutinini engelliyor
mutsuz degilim ama esimi ise yollamadim mumkun oldugu kadar yatmaya calisiyorum halsizim sadece

merhaba herkese
dr a tabiki gidecegim ama annemin Ankara ya gelmesini beklemem gerekiyor 1 hafta kadar.
kizimi birakabilecegim kimse yok cunku.
bu surede de en azindan bu durumu yasayan birileri vardir belki diye degerli goruslerinizi ve tecrubelerinizi öğrenmek istedim.
son zamanlar da aslinda yaklasik 2 senedir kizim dogdugundan beri yani bazi olaylar bende asiri bir endise durumuna sebep oldu.
son depremler corona virusu derken iyice ayyuka cikti.
dün gece uyurken birden bi sarsintiyla uyandim once deprem oluyor sandim, sonra sarsintinin bedenimden geldigini farkettim damarlarim bile titriyordu. kalbim sanki saatlerce kosmusum gibi yerinden cikacak gibi gogsume dokunsam elime gelecekmis gibi duzensiz ritimle gum gum atiyor sesini kulaklarimda duyuyorum,bogazimda hissediyorum resmen
nefes taktigi uyguladim bir ise yaramadi
bedenimi boş vitese almislarda bayir assagi gidiyor sanki beynim hukmetmiyor sanki tam anlatabildim mi bilmiyorum.
ama bana his olarak panik atak atlattigimi dusundurdu.
cunku beynimdeki o felaketler hissini silmeye calisip iyi seyler dusunmeye calistikca sakinledim.
yani bi kalp krizi boyle olmazdi sanirim.
sizlere sormak istedigim panik atagi boylemi oluyor?
yada benimle ayni durumu yasayan birileri varmi acaba bunun adi ne?
kizimdan firsat buldukca cevap vermeye calisacagim hepinize tesekkur ederim simdiden.
Evet bende de böyle başlamıştı.. Uykudan uyandırır yada uzanırsın koltuk sallanır deprem oluyor sanırsın ama kalbin çarpıyordur. Şu an eskisi gibi değilim atlattım sayılır. Kesinlikle doktora gidilmeli en yakın zamanda çünkü ataklar zamanla sıklaşabilir bunu da siz kalp krizi sanıp daha da telaşlanabilirsiniz çünkü çoğu belirtiler aynı oluyor.

Evet bende de böyle başlamıştı.. Uykudan uyandırır yada uzanırsın koltuk sallanır deprem oluyor sanırsın ama kalbin çarpıyordur. Şu an eskisi gibi değilim atlattım sayılır. Kesinlikle doktora gidilmeli en yakın zamanda çünkü ataklar zamanla sıklaşabilir bunu da siz kalp krizi sanıp daha da telaşlanabilirsiniz çünkü çoğu belirtiler aynı oluyor.
o sallantilar sarsintilar bayadir vardi bende ama kalp carpintisi olmayinca ben uzerinde durmamistim onemsememistim yani

X