Panik Atakta EMDR Terapisi Alanlar...

Moonlight1993

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2012
60
29
30
Merhabalar başlıktaki yazıdan da anlaşılacağı üzere Panik Atakta EMDR tedavisi almış olanların deneyimlerini yazmalarını istiyorum Pa'dan müzdarip hastalar adına bilgi paylaşımı yapılmış olur.Bilmeyenler için biraz anlatayım EMDR yöntemi yurtdışında da Türkiye'de de uygulanan bir yöntem.İlaçsız ve hipnozsuz.Hiçbir zararı yok...

EMDR TERAPİSİ NEDİR?

EMDR terapisi, hastanın göz hareketleri ile olumsuz yaşantılara, travmatik olaylara karşı duyarsızlaştırılmasını içeren ve yaklaşık 25 yıldır, ruhsal sorunların tedavisinde başarıyla uygulanan psikoterapi tekniğidir. EMDR terapisinin etkinliği, Vietnam savaşı gazileri, cinsel istismara uğramış kişiler ve tecavüz mağdurları ile yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Çalışmalar sonucu, bazı istemli göz hareketleri ile, kişinin zihninden geçen rahatsız edici düşüncelerin yarattığı olumsuz duygularda azalma olduğu görülmüştür. EMDR tekniği, yapılandırılmış 8 adımdan oluşmaktadır. Bu adımlar, kişide travmanın ya da olumsuz sarsıcı anının yaratmış olduğu, olumsuz duygular, bedensel duyumlar ve inançlara karşı duyarsızlaştırma ve olumlu olarak yeniden işlenmesine yardımcı olan teknikleri içerir.

Bu adımlar özet olarak aşağıdaki gibidir:

1. EMDR terapisinin ilk adımı diğer terapi türlerinde olduğu gibi hastayı tanımak ve onunla ilgili bilgiler toplamayı içerir. Ayrıca hastanın ve sorunun EMDR için uygun olup lmadığı analiz edilir ve EMDR çalışılacak olan travmatik yaşantı belirlenir.
  2. Terapist EMDR tekniği konusunda hastaya kısa bir eğitim verir ve hastadan terapi için onay alır. Hasta onayı alındıktan sonra bir sonraki adıma geçilebilir. Hastanın EMDR tekniğini kabul etmeme hakkı vardır. Bazı hastalar travmatik olayla yeniden yüzleşmeyi göze alamamaktadır ve reddetmektedir. Ancak terapistin desteği ve güveni sayesinde hasta bu kaygısını aşabilir ve EMDR terapisine ilerleyen zamanda devam edilebilir.
  3. Çalışılmak istenilen anılar belirlenir ve bu anıyı en iyi şekilde tanımlayan resmi seçer. Hasta resme baktığında kendisi hakkında aklından geçen olumsuz düşünceleri belirler. Bu olumsun inançların ne kadar rahatsızlık verdiği 1 ile 10 arasında puanlanır. Aynı zamanda bu düşünce yerine hangi düşünceye inanmayı hayal ettiği belirlenir ve bu inancın ne kadar gerçek olabileceğine 1 ile 7 arasında bir puan verir.
  4. Bu aşamada, EMDR terapisinin temelini oluşturan çeşitli duyarsızlaştırma teknikleri uygulanılmaya başlanır. Hasta seçilen resme baktığında hissettiği olumsuz düşünce ve hisleri düşünerek terapistin uyguladığı, çeşitli uyarımlara (ses, dokunuş ya da göz hareketleri) odaklanmaya çalışır.
  5. Beşinci adım yerleştirme adımı olarak adlandırılır. Yerleştirme aşamasında hastanın belirlediği olumlu inanç, düşünce yine çeşitli uyarımlar uygulanarak yerleştirilir.
  6. Beşinci adım tamamlandığında beden tarama adımına geçilir. Hasta seçilen resmi düşündüğünde bedeninde hissettiği duyumlara odaklanır. Bu rahatsız edici duyumlara karşı yine EMDR teknikleri kullanılarak duyarsızlaşma sağlanır.
  7. Kapanış adımında terapist hastadan gelecek seansa kadar belirlenen resimle ilgili, düşünce, duygu ve bedensel rahatsızlıklarını not alması istenir. Ayrıca bu rahatsız edici duygu düşünce ve hisler ile baş etmesi için çeşitli teknikler ve egzersizler öğretilir.
  8. Yeniden değerlendirme aşamasında önceki seanslar ve hastadaki iyileşme değerlendirilir. Başarılı bir çalışma sonrasında hastalar çoğunlukla, söz konusu olan anıya dair duyguları, düşünceleri ve bedensel sıkıntılarında iyileşme olduğunu belirtir.
Hangi sorunlar EMDR için uygundur?

• Tecavüz mağdurları, cinsel taciz mağdurları, savaş ya da doğal afet zedeler, kazazedeler ve diğer Travma Sonrası Stres Bozukluğu belirtileri gösteren hastalar,
  • Bir yakının ölümüne bağlı olarak yas yaşayan kişiler,
  • Depresyon,
  • Fobiler,
  • Obsesif Kompulsif Bozukluk,
  • Panik Bozukluk,
  • Yaygın Kaygı Bozukluğu hastaları EMDR çalışmak için uygun hastalardır.
Yaklaşık 2 bucuk yıldır panik atak denen illetle savaşır haldeydim ve gündelik işlerim olsun,gezmek,şehirdışına çıkmak,metroya otobüse binmek olsun hiçbir şey yapamaz haldeyim her an her yerde ataklarım tutuyor ve çok yoruldum.2 bucuk yıl icinde psikiyatristten yardım alarak ilaç tedavisi aldm ama hiçbir faydası olmadı ve artık ilaç kullanmak ta istemediğim için ve EMDR yöntemiyle 20 yıllık panik ataklıların da vs.çoğu kişinin ilaçsız panik ataktan kurtulduğunu duydum..

Ve araştırıp kendime uygun bir doktor bulup EMDR terapilerime başlamış durumdayım.Şuanda 2 hafta oldu ve 2 seans yaptık doktorumun görüşünce taş çatlasın 7 seans hatta daha kısa sürede bitireceğiz dedi ve etrafımdakiler de ben de şu 2 hafta içinde değişimin farkındayım o berbat çarpıntılarım yok oldu sadece gün içinde yoğun gerginlik ve korkularım var ara ara göğüs ağrısı,baş ağrısı,nefes darlığı gibi bedensel şikayetler yaşıyorum evet ama kesinlikle eskisi gibi şiddetli değil..Ve 2 seans daha yaptıktan sonra ilaç kullanmaz o kısmi ağrıları da çekmez hale geleceksin dedi doktorum kendinden emin bir şekilde..Yıllar sonra bunları duymak bile inanın öyle mutluluk verici ki...İnanıyorum başarıcam....

Ben buraya doktor reklamı için konu açmadım..Sizlerden isteğim aranızda EMDR terapisi görmüş PA'lı kişiler yaşadıklarını anlatırsa çok çok sevinirim...
Birbirimize yol göstermiş destek olmuş ve umut aşılamış oluruz...

'''NOT''':Lütfen EMDR hakkında bilgisi olmayan ve ya umutsuz negatif bakış açısıyla yorum yazıp insanları üzmeye çalışanlar,YAZMAYIN. /Herkese tez vakitte şifa dilerim....Sevgiler...

8 aydır emdr terapisi görüyorum eskiye göre çok daha iyiyim panik atak depresyon anksiyete herşey var eskiden dışarı adım atamazken şuanda taksiyle okuluma gidip geliyorum çok şükür

8 aydır emdr terapisi görüyorum eskiye göre çok daha iyiyim panik atak depresyon anksiyete herşey var eskiden dışarı adım atamazken şuanda taksiyle okuluma gidip geliyorum çok şükür

Merhaba şuan daha iyi olmanıza sevindim inşallah çok çok daha iyi olursunuz 8 aydır emdr alıyorum derken siz ayda 1 seans mı alıyorsunuz? Ben haftada 1 alıyorum da o açıdan sordum..

İzmirde emdr terapisi gören memnun kalanlar varmı?

Evet ben İzmir'de yaşıyorum ve şuan başta yazdığım gibi emdr terapisi alıyorum 2 seans oldu.Birkaç seans daha alıcam eskiye göre çok daha iyiyim şahsen mutlaka araştırıp emdr de başarılı iyi bir doktora gitmenizi tavsiye ederim..İnanın ilaç tedavisinden cok daha iyi geldi..

Merhaba şuan daha iyi olmanıza sevindim inşallah çok çok daha iyi olursunuz 8 aydır emdr alıyorum derken siz ayda 1 seans mı alıyorsunuz? Ben haftada 1 alıyorum da o açıdan sordum..
ayda bir gidiyorum ben.sizin nasıl gidiyo

Evet ben İzmir'de yaşıyorum ve şuan başta yazdığım gibi emdr terapisi alıyorum 2 seans oldu.Birkaç seans daha alıcam eskiye göre çok daha iyiyim şahsen mutlaka araştırıp emdr de başarılı iyi bir doktora gitmenizi tavsiye ederim..İnanın ilaç tedavisinden cok daha iyi geldi..

Merhaba dr kim acaba ?

Emdr ilk başladığınızda problem yasdinzmi simdi nasilsinz ben çok korkuyorum bana simdik güvenli yer olusturdu ama çok korkuyorum anı yaşamak falan ya daha kötü olursam diye lütfen bana bilgi verin

emdr iyi bir yöntemdir ben de aldım ve çok memnun kaldım, abazıları hipnoz mu diye soruyor hipnoza da gitmişytim ama emdr çokçok daha etkili bana kalırsa, en azından bende öyle

bende panik atak vardı ve emdr uygulandı. hatta adını unutmuştum şimdi başlığı görünce hatırladım :) çok ilginç birşey bende işe yaradı izmirde yaşıyorum bende. doktorum da çok iyiydi, iki yere gittim biri sadece geçicek bunlar diye diye iki seansı geçirdi, baktım ki bşuna para veriyorum bıraktım. diğerinde ilk seansa gittiğimde atak geçirmiştim kadın benden daha panik oldu, artık kendimi bıraktım kadınla uğraştım sakin olun geçer şimdi iyiyim ben dedim. baktım olmucak dedim bir erkek dr bulayım. üçüncüde tutturdum, 4 -5 seanstan sonra iyice azalmaya bşladı ki o kişi yaptı emdr yi. ama çok da güzel şeyler anlattı atak anında ne yapıcam, atak olmadan hmen önce ne yapıcam, atak sonrası ne yapıcam, bikere atağın ne olduunu anlattı ki asıl beni rahatlatan bu oldu çünkü hiçkimse anlatmamaıştı. ne geçirdiğimi bilmiyordum neden olduunu nasıl etki ettiğini. cidden çookkk memnun kaldım yakın çevreme de hep tavsiye ederim. hayata dödüm hakkaten. ama emdr da yapmıştık demek ki o da gerekiyor

X