Para mı yoksa sevdiğin insanlar mı?

Kazanacaklarım daha fazla karşımda ki insan benden çok daha deneyimli. Ben 9 yıllığım o 18 yıllık. Eminim benden daha iyidir. Benden alacağı şey aşırı sorumluluk ve denetim. Çok ince düşünüp detaylara iniyorum. Yoksa bana teklif etmezdi eminim. Örnek vereyim dilekçe yazar deneyimi olan insan ama ben çok çok sonrasını düşünüyorum. Kendimi ve temsil ettiğim kişiyi zarar uğratmama konusunda abartıyorum. Aman bu önemli değil salla demem. Mazereti verirken bile önemserim reddedilme ihtimalini düşünürüm öyle diyeyim. Bundan istiyor beni yoksa ben uluslarası şirketlerin birleşmesinden falan anlamam deneyimim yok.
Ben sizin anlatmak istediğinizi anladım, benim anlatmak istediğim işin ağır kısmını yaptırıp, beğenmemiş gibi yapıp, aynısını kendi yapmış gibi kullanıp, sonrasında yol vermelerinde. Siz ün sahibi olamıyorsunuz pek yani, onun ünün altında kalacaksınız; ama o sizin sayenizde ününü koruyacak. Para+uluslararası şirketlerle iş deneyimim de olsun bir süreliğine diyorsanız alın risk.

Huyunu suyunu bilmedigim insanla ise girmezdim. Hayirlisi olsun hakkinizda. Ortakla is cok zor. Suan sansli azinliktasiniz. Her ortak boyle olmaz malesef.

Ben de mesela gecen bir teklif aldim. Basta cok cazip geldi. Maasimi 2 kattan fazla katliyor. Ama marka turkiyede tutar mi tutmaz mi? Tutmasa da baska firmaya rahat girerim bizim sektorde issizlik hic yok aksine isci bulunamiyor...

Ama dedim ki evim var. Araba alacak birikimim var. Kullanabildigim babadan kalma yazligim var. Maasim da rahat yetiyor. Hic riske girmedim. O stresi cekmek istemedim. Alistigim yer alistigim duzen cok rahat.
Hangi sektörde ne iş yapiyorsunuz?

Çok yoğun tempoda çalışmak beni kötü etkiler ama dayanıklıyım. İradem kuvvetli yani. Çok çok zor durumlardan sıyrılabildim sakinliğim sayesinde.
İşte kendime katabileceğim çok şey var. O bağlantıları kurmak çok zor. Hatta imkansız. Tanıdık tanıdığı getiriyor mesleğimde. Yani onun sahip olduğu iş alanına ulaşmak için çok uğraşmam gerekli belki hiç ulaşamayacağım bile. Şu an resmen vefa, sevgi ile hayaller arasındayım. Çok seviyorum ortağımı ama yeterli değil. Bir süredir aklımdaydı zaten. Ben yeni yeri seçeceğim , hata ettiysem sorumluluğu alabilecek durumdayım. Tek başıma devam ederim pişman olursam.
Mesleğiniz ne?

Bazen risk almak gerekiyor risk olmazsa kimse zengin olamazdı aileden gelmediği taktirde.Çok detaycısınız benim gibi konuyla alakalı değil ama burcunuz başak mı?Çalışkan ve dürüst olan insanın başaramayacagı hiçbir şey yoktur eminim ki siz bu yolu secerseniz başarısınız.

Esasen aşçıyım. Ama zincir bir markada restoran mudurlugu yapiyorum suan. En cok ilan her zaman magazaciliktadir...

İmrendim size benim hayalimdeki meslekti bu ama malesef bu konuda ne destek çıkan olmuştu ne de yol gösteren kaldım öyle inanırmısınız mutfaga girince kendimi kaybediyorum o kadar zevk alıyorum ki yemek yapmaktan farklı şeyler denemekten.Öyle müdür felan değil de aşçı veya sef olmak istiyordum .Başarınızın devamını dilerim.

İmrendim size benim hayalimdeki meslekti bu ama malesef bu konuda ne destek çıkan olmuştu ne de yol gösteren kaldım öyle inanırmısınız mutfaga girince kendimi kaybediyorum o kadar zevk alıyorum ki yemek yapmaktan farklı şeyler denemekten.Öyle müdür felan değil de aşçı veya sef olmak istiyordum .Başarınızın devamını dilerim.

Ben okulluyum ama sektorun alayi alayli
Hic bir zaman gec degildir herhangi bir yerden ise baslayabilirsiniz. Ben de basta patates soymaktan basladim okullu olmama ragmen. Herhangi bir sart kosmadan herkesi alan bir firmadan basladim...
Ancak endustriyel mutfak ev mutfagindan cok farkli benden soylemesi

Ben okulluyum ama sektorun alayi alayli
Hic bir zaman gec degildir herhangi bir yerden ise baslayabilirsiniz. Ben de basta patates soymaktan basladim okullu olmama ragmen. Herhangi bir sart kosmadan herkesi alan bir firmadan basladim...
Ancak endustriyel mutfak ev mutfagindan cok farkli benden soylemesi

Evet gidip görmüş gezmiştim ama işte sizin gibi ufaktan başlayıp mutfakta yükselme imkanı var mıdır bu konuda fikrim yok.Zaten daha önce çalıştıgım şirkette de yemek yapıyordum ama en fazla 15 kişilik bir de özel bir şirkette patronunm seker hastasıydı ona özel yemekler yapıyordum.Dediğim gibi sadece hayal benim için dünya mutfakları sürekli yemek programları (yabancı kanallarda olan)onları izlerim sadece hoşuma gittiği için.

Çok yoğun tempoda çalışmak beni kötü etkiler ama dayanıklıyım. İradem kuvvetli yani. Çok çok zor durumlardan sıyrılabildim sakinliğim sayesinde.
İşte kendime katabileceğim çok şey var. O bağlantıları kurmak çok zor. Hatta imkansız. Tanıdık tanıdığı getiriyor mesleğimde. Yani onun sahip olduğu iş alanına ulaşmak için çok uğraşmam gerekli belki hiç ulaşamayacağım bile. Şu an resmen vefa, sevgi ile hayaller arasındayım. Çok seviyorum ortağımı ama yeterli değil. Bir süredir aklımdaydı zaten. Ben yeni yeri seçeceğim , hata ettiysem sorumluluğu alabilecek durumdayım. Tek başıma devam ederim pişman olursam.

Aklınızda olan birşeydi madem belki doğru zaman ve doğru kişi size teklifte bulunan kişidir, siz tek başına olsaydınız bu kadar düşünmezdiniz hemen kabul ederdiniz, en azından yazdıklarınızdan anladığım bu, iş hayatı profesyonellik ve kendi menfaatlerinize öncelik ister, maddi menfaatlerden bahsetmiyorum, kazanç tabiri caizse işin kaymaklı kadayıf kısmı :) kariyer, doğru iş bağlantıları, sizi ileriye götürecek yeni insanlar tanımaktan bahsediyorum, tanıdığınız her insan ileride size başka bir iş imkanı için kapı açıyor çünkü, siz benden iyi bilirsiniz hangi sektörde çalışıyor olursanız olun isim yapmak, tanınmak ve geniş bir çevre her zaman bir artıdır, insanlar söz konusu biriyle çalışmak olunca ismi duyulanı tercih eder, isim yapmış bir cerrah, isim yapmış bir avukat, isim yapmış müteahhit, önce isim yapmış mı ona bakılır ve sektörde ne kadar var olduğuna dikkat edilir, iş hayatı bolca rekabet, bolca risk, bolca azim demektir, hedefe ilerlerken yaşadığınız ikilemlerin yaşanması normal ama dediğim gibi iş hayatı bu, arada böyle kararlar alabilmekte lazım.

çok zor bir karar ama iradenize hayran kaldım bence siz yeni yerde de kotarırsınız
ne karar vermiş olursanız olun hakkınızda hayırlısı olsun :kahve:

Son durum: çelişkiler gördüm, ben cevap vermedikçe daha da arttı çelişkiler. Kabul etmedim. Güvenim tamamen bitti çünkü. Risk almaya değmeyecek kadar irite oldum. İyiki ince eleyip sık dokuyan biriyim balıklama atlasam çok pişman olurdum.

Son durum: çelişkiler gördüm, ben cevap vermedikçe daha da arttı çelişkiler. Kabul etmedim. Güvenim tamamen bitti çünkü. Risk almaya değmeyecek kadar irite oldum. İyiki ince eleyip sık dokuyan biriyim balıklama atlasam çok pişman olurdum.
Hakkında hayırlısı olsun canım

ilerde keşke deme sonuçta azimlisin hedeflerin var tabiki yeni teklifi değerlendir derim ben niye sürekli aynı yerde sayasın ki sonuçta kaç katı fazla kazanacaksın emeklerinin karşılığını alacaksın olurda işler kötüye gitse bile hertürlü sonunda toparlarım diorsun ama böle güzel fırsatlar insanın karşısına herzaman gelmez hayallerini hedeflerini gerçekleştirme fırsatını kacırmaa

İyi akşamlar KK hatunları. Çok dertliyim. İş hayatında büyük bir dönemeçteyim. Kısaca anlatacağım. Ortağım var hem gelir hem gider. Çok iyi anlaşıyorum, çok huzurluyum onunla.
Şimdi yeni bir teklif aldım. Şuanda kazandığımın 2 katı para kazanacağım ama biraz zorlayıcı bir tip teklif getiren. Nasıl desem... Benden daha mükemmeliyetçi. Ki ben cidden saplantılı derecede takarım kafama işimi. Hata yapmamak için elimden geleni yaparım.
Şimdiki ortakla iş getirme konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Ben daha fazla emek koyuyorum, para konusunda daha az atılgan ve haliyle daha az kazanıyoruz. Yeni teklifte bulunan ise benden daha takıntılı ama yazdığım gibi daha çok para getirecek biri. Nasıl biri bilmiyorum çünkü hiç beraber çalışmadım. Kişiliği hakkında fikrim yok insanları iyi tanımadan verilen kararların doğru olmadığını çok net şekilde gördüm. Sonradan çıkıyor türlü şeyler. Ama yurt dışı bağlantıları var şimdiki ortağımdan çok daha kurumsal ve yerleşmiş bir ağı var. Büyük şirketlerle çalışıyor, ben müteahhitlerle çalışıyorum. Onun Dubai, İtalya bağlantıları çok kuvvetli. Durumu benden çok çok daha iyi.
Ama.. işte ama şuanki ortağım o kadar kafaki anlatamam bunu size. İnsan olarak çok nadir birini severim ve ben bu insanla 3 senedir aile gibi oldum. Hem yarı yolda onu bırakma duygusu hem geleceğin daha iyi olacağı ihtmali hepsi birbirini kovalıyor resmen.
Şimdikiyle devam etsem her şey olağan şekilde ilerleyecek, geçim sıkıntım olmayacak ama diğeriyle anlaşırsam çok daha erken emekli olabileceğim. Zaten kazancım iyi ama farklı hayallerim var benim.. Çok daha fazla para kazanmamı gerektiren hayaller.Ayrıca mesela atıyorum şimdi Türkiyede 3000 TL'lik tatile gidebileceksem yeni ortak sayesinde Barcelonaya lüks bir otele gideceğim öyle diyeyim aradaki fark olarak. Olmazsa ama anlaşamazsak, eski halimden daha kötü duruma düşerim çünkü hem eskisinden hem yenisinden olurum. Burada bir düzenim var. Gelirimin bir kısmı kesilir doğal olarak. Belli bir yaşam standartım var bunun altına bir süre düşerim ama toparlarım tekrar. Yani her şeyi tamamen kaybetmem.
Şimdi size soruyorum bu riski alır mıydınız? Ben risk alma konusunda resmen özürlüyümdür. Kara kara düşünüyorum 1 haftadır. Kendi yaptığınız işiniz için düşünün sorumu en azından. Şimdi çalıştığınız yerden çok daha iyi maaş veren bir yerden teklif var ama senelerdir alıştığınız, rahat ettiğiniz bir yer var. Yeni teklif eden şirket sizi çok istiyor. Hangisini seçersiniz? Çok önemli bir karar benim için pişman olmak istemiyorum.

Bilmediğin yoğurdu yemektense bildiğin ayranı içmek daha iyidir der eskiler
Daha çok para için mevcut düzenimi bozmazdım
Karşındaki insanı tanımıyorsun, anlaşamazsan geri dönme yolları açık mı ?

X