Para mı zaman mı? Hangisi önemli?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eşinz boşversin bence kamuyu, kamuda pek kariyer olanağı yok. Şimdiki pozisyon ise iyi maaş teklif ediyor, araba da var eminim önü açık bir pozisyondur. Cevap veriyorum başlığa: Zamanı doğru yatırırsanız para ardından geliyor. Eşiniz zamanını doğru yatırmalı yani, bu pozisyonda yükselip daha iyi kariyer olanakları ve para elde edebilir. KPSSyi falan toptan boşversin, kamu kaçmıyor.

Aile düzenine gelince madem karşı tarafın elinde iyi bir imkan var bence ona destek olmalsıınız sizin yerinizde olsam şehire taşınmanın yollarını arardım.
bence zaten şehirde yaşıyolardır

ama kadın köyde çalıştığı için atıyorum sabah 7'de servis vardıro nunla gidiyordur akşam 3'te servis vardır onunla dönüyordur. şanslıysa birisi arabayla götürüp getiriyordur öğretmenlerden 2 gün biri 3 gün biri servis yapanlar var mesela
çocuğu baba kreşe bırakyordur veya bakıcı eve geliyordur
köy öğretmenliği böyle

Eşinz boşversin bence kamuyu, kamuda pek kariyer olanağı yok. Şimdiki pozisyon ise iyi maaş teklif ediyor, araba da var eminim önü açık bir pozisyondur. Cevap veriyorum başlığa: Zamanı doğru yatırırsanız para ardından geliyor. Eşiniz zamanını doğru yatırmalı yani, bu pozisyonda yükselip daha iyi kariyer olanakları ve para elde edebilir. KPSSyi falan toptan boşversin, kamu kaçmıyor.

Aile düzenine gelince madem karşı tarafın elinde iyi bir imkan var bence ona destek olmalsıınız sizin yerinizde olsam şehire taşınmanın yollarını arardım.
Evet çok haklısınız. Gercekten önü açık ve işini de severek yapıyor. Yaptıgı işin içini dolduracak bilgiye sahip. Ama ben gerekli destegı veremiyorum artk yıpranmıs hissediyorum. Ruh sağlıgım iyi mi onuda bilmiyorum

bence zaten şehirde yaşıyolardır

ama kadın köyde çalıştığı için atıyorum sabah 7'de servis vardıro nunla gidiyordur akşam 3'te servis vardır onunla dönüyordur. şanslıysa birisi arabayla götürüp getiriyordur öğretmenlerden 2 gün biri 3 gün biri servis yapanlar var mesela
çocuğu baba kreşe bırakyordur veya bakıcı eve geliyordur
köy öğretmenliği böyle
Kesinlikle böyle sabah 7 aksam 4 ü buluyor ve bu saatlere mecbur kalıyorum halbuki 1 de işim bitiyor bekliyrm 2.5 saat boş boş

Mühendis birisi kamuda napacak. Üstelik iyi bi mühendisse. Şu an tecrübeli iyi mühendisler ayda 10-15 bin arası para kazanıyor. Kamuda çok mutsuz olur bence.
Öyle ama mühendisler artk eskisi gbi iyi şartlarda iyi maaşlarla çalısmıyor ki. Eşim şu tecrübeye gelmek için çok komik rakamlarla çalıstı asgari ücretten de düşük rakamlar gördü bu gözler. Evet iyi bi sürünür 5 6 yıl iş öğrendikten sonra şanslıysa 7 8 bin alır mühendisler. Bulundugumz ilde şartlar böyle

Kesinlikle böyle sabah 7 aksam 4 ü buluyor ve bu saatlere mecbur kalıyorum halbuki 1 de işim bitiyor bekliyrm 2.5 saat boş boş

O zaman adamın yeni kaptığı paracıklarla size de bir araba alın :KK50: 4te çıkarsınız eve gelinceye kadar saat olur 5, gün bitmiş oluyor. Onun yerine çıkar 2de gelirsiniz bu kadar tükenmişlik hissetmezsiniz bence.

Mesleği mühendis ama meslek lisesinde öğretmen olarak atanacak. Keske kamuda mühendis olsaydı. Öğretmenlik içinde fikriniz aynı olur muydu
Kamuda mühendis olsa düşünülebilir belki ama öğretmen olarak atanacaksa, özel sektörde devam etmeli bence.

İşini de severek yapıyor diyorsunuz, kararı size bırakması bile fazla geldi bana açıkçası. Bu işten sonra öğretmenlikte mutsuz olma ihtimali yüksek.

Biraz zaman sonra sizde bir araba alırsınız, gidiş gelişleriniz daha rahat olur.

6 gün çalışmak zor gerçekten

benim de 6 -7 gün çalıştığım yıllarım oldu. tatil yapmak için güzel planlama yapmanız gerekir

mesela atıyorum pazar günü kalkıp avere avere kahvaltı yaptınız bir de çamaşır attınız makineye veya süpürge tuttunuz eve saat 14 olmuş ohoo gün bitmiş zaten eliniz kolunuz kalkmıyor...gibiyse o iş zor.

benim 6 gün çalışan arkadaşlarım mesela hep cumadan çıkmalı (c.tesi izin kullanıp tabi) c. tesi pazar kalmalı p.tesi sabahın köründe dönmeli tatil planları yaparak tüm avrupayı dolaştılar, ben de böyle çok gezdim.

mesela ailelere gitmezsiniz onlar size gelir ya da ortada bir yerde buluşur o şehri de gezer yer içer dönersiniz
evin tüm işini hafta içi halleder h.sonuna bir şey bırakmazsınız

bir şbaşka şehre de gitseniz AVM gezmezsiniz en basitinden (genelde yapılan bu). internetten alarsınız %90 alacağınızı
bir de eşinizden ayrı siz tek ve çocukla da gezip tozabilirsiniz
gibi gibi

tüm bunlar korkarım ki ülkedeki genel öğretmen profilinin mentalitesine uymuyor..öğretmen arkadaşlar linç edecek şimdi ama bizim etrafımda 6 gün çalışan özel sektör çalışanı (ve öğretmen maaşı kadar maaş da almayan) hiç bir arkadaşımın/kuzenimin gezdiğini, yediğini, içtiğini, eğlendiğini öğretmen arkadaşlar yapmıyor: :) kafa meselesi bu. siz diğer öğretmen arkadaşlarınızdan olumsuz etkilenirsiniz yani bu anlamda, maalesef. mesela özelde hemşire olan bekar kızlarla takılın 24 saat nöbetten çıkıp onun üstüne eğlenmeye gidilebildiğini görün ne demek istediğimi anlarsınız.

köylerde küçük ilçelerde yaşayan arkadaşlar bunu büyük şehire gelince fark etmişlerdir hayat yavaş akar oralarda. kimse koşturmaz. e cumartesi de çalışınca pazar zaten avere hafta bitti sar başa.

bir de şey: eşiniz sizin olduğunuz yere atanabiliyor mu? sizin onun yanıza tayin isteme durumunuz olacak mı?

O zaman adamın yeni kaptığı paracıklarla size de bir araba alın :KK50: 4te çıkarsınız eve gelinceye kadar saat olur 5, gün bitmiş oluyor. Onun yerine çıkar 2de gelirsiniz bu kadar tükenmişlik hissetmezsiniz bence.
Evet aklımızdaki bu zaten ama maalesef köyün yolu kötü tek basıma sürecek cesaretim yok o yolda yer yer uçurumlar ve virajlar var 😬

Maaşı çok iyi fakat özel sektör ve işten çıkarmayacaklarının garantisi yok diyorsun. Bunu düşününce; devlette olması daha mantıklı geliyor bana.
Çünkü şu belirsiz dönemde, özel sektörde iş bulmak çok zor.

6 gün çalışmak zor gerçekten

benim de 6 -7 gün çalıştığım yıllarım oldu. tatil yapmak için güzel planlama yapmanız gerekir

mesela atıyorum pazar günü kalkıp avere avere kahvaltı yaptınız bir de çamaşır attınız makineye veya süpürge tuttunuz eve saat 14 olmuş ohoo gün bitmiş zaten eliniz kolunuz kalkmıyor...gibiyse o iş zor.

benim 6 gün çalışan arkadaşlarım mesela hep cumadan çıkmalı (c.tesi izin kullanıp tabi) c. tesi pazar kalmalı p.tesi sabahın köründe dönmeli tatil planları yaparak tüm avrupayı dolaştılar, ben de böyle çok gezdim.

mesela ailelere gitmezsiniz onlar size gelir ya da ortada bir yerde buluşur o şehri de gezer yer içer dönersiniz
evin tüm işini hafta içi halleder h.sonuna bir şey bırakmazsınız

bir şbaşka şehre de gitseniz AVM gezmezsiniz en basitinden (genelde yapılan bu). internetten alarsınız %90 alacağınızı
bir de eşinizden ayrı siz tek ve çocukla da gezip tozabilirsiniz
gibi gibi

tüm bunlar korkarım ki ülkedeki genel öğretmen profilinin mentalitesine uymuyor..öğretmen arkadaşlar linç edecek şimdi ama bizim etrafımda 6 gün çalışan özel sektör çalışanı (ve öğretmen maaşı kadar maaş da almayan) hiç bir arkadaşımın/kuzenimin gezdiğini, yediğini, içtiğini, eğlendiğini öğretmen arkadaşlar yapmıyor: :) kafa meselesi bu. siz diğer öğretmen arkadaşlarınızdan olumsuz etkilenirsiniz yani bu anlamda, maalesef. mesela özelde hemşire olan bekar kızlarla takılın 24 saat nöbetten çıkıp onun üstüne eğlenmeye gidilebildiğini görün ne demek istediğimi anlarsınız.

köylerde küçük ilçelerde yaşayan arkadaşlar bunu büyük şehire gelince fark etmişlerdir hayat yavaş akar oralarda. kimse koşturmaz. e cumartesi de çalışınca pazar zaten avere hafta bitti sar başa.

bir de şey: eşiniz sizin olduğunuz yere atanabiliyor mu? sizin onun yanıza tayin isteme durumunuz olacak mı?
Ah çok güzel yazmıssnz galiba bizde bu ruh yok. Gerci bi ara güzel bir tempo tutturmuştk ama pandemiyle ne tempo kaldı ne enerji. Tayin meseleside bambaska konu. Eşim atandıgı yere giderse ben 4 5 ay ücretsiz izin alıp onunla gitmeliyim. Ev sahibimiz evi boşaltmamızı istiyor burda kalamayacagım eşimle gitmek zorundayım. En yakın tayin ocak şubatta olur. Bu 5 ayda ben maas alamayacagım. Eşimin aldıgı maaşla 5 bin lira ev taksiti ödeyip kalanına soğan ekmek yiyerek geçinmek zorunda kalacagız🤭🤭 Bir miktar birikmiş paramız var ordan geçinecegiz ben işe dönene kadar. Bulundugumz il de ev almıstk onuda kira verecegiz kiramızı öyle karsılayacagız artk.

Maaşı çok iyi fakat özel sektör ve işten çıkarmayacaklarının garantisi yok diyorsun. Bunu düşününce; devlette olması daha mantıklı geliyor bana.
Çünkü şu belirsiz dönemde, özel sektörde iş bulmak çok zor.
Evet bazende korkuyor muyuz belkide daha iyi olacak gelecegimiz için diyoruz ama işte insan hep daha iyisini istiyor

Bence özel sektörde kalmalı işinde başarılı işini seviyormuş onu dahada açık ki mühendisler için özel sektörde kendini geliştirmek daha kolay olur belki 4-5 sonra büyük şehire giderseniz.

Hem devlete atanirsa mühendis değil öğretmen olarak atanacakmis işinde mutsuz olma ihtimali çok yüksek.

Bence özel sektörde kalmalı işinde başarılı işini seviyormuş onu dahada açık ki mühendisler için özel sektörde kendini geliştirmek daha kolay olur belki 4-5 sonra büyük şehire giderseniz.

Hem devlete atanirsa mühendis değil öğretmen olarak atanacakmis işinde mutsuz olma ihtimali çok yüksek.
Firma işten çıkarmama konusunda o güveni vermiyor bize. 3 5 ay sonra çıkarılırsa endişesi yaşıyrz kamu garanti olması cazip

Evet bazende korkuyor muyuz belkide daha iyi olacak gelecegimiz için diyoruz ama işte insan hep daha iyisini istiyor
4-5 yıl öncesi olsa; özel sektörde yani şuanki işinde çalışması çok mantıklı olurdu. Maddi açıdan düşününce, maaşı çok iyi birikim yaparsınız, üstelik arabada var. Devlet memurluğunun maddi açıdan bir cazibesi yok zaten.
Ama öyle bir dönemdeyiz ki, bildiğin her açıdan küresel bir krizden geçiyoruz, garantici olmak daha mantıklı geliyor bana.

Ah çok güzel yazmıssnz galiba bizde bu ruh yok. Gerci bi ara güzel bir tempo tutturmuştk ama pandemiyle ne tempo kaldı ne enerji. Tayin meseleside bambaska konu. Eşim atandıgı yere giderse ben 4 5 ay ücretsiz izin alıp onunla gitmeliyim. Ev sahibimiz evi boşaltmamızı istiyor burda kalamayacagım eşimle gitmek zorundayım. En yakın tayin ocak şubatta olur. Bu 5 ayda ben maas alamayacagım. Eşimin aldıgı maaşla 5 bin lira ev taksiti ödeyip kalanına soğan ekmek yiyerek geçinmek zorunda kalacagız🤭🤭 Bir miktar birikmiş paramız var ordan geçinecegiz ben işe dönene kadar. Bulundugumz il de ev almıstk onuda kira verecegiz kiramızı öyle karsılayacagız artk.
ya o ruh illa olmalı anlamında yazmadım ben, orası yanlış anlaşılmasın. ama kimisi hayatı öyle yaşar öyle beslenir öyle mutlu olur kimisi de bundan bunalır. ya da bir şekilde bıkar devam ettiremez. olabilir. herkesin hayatı kendine...

özellikle bu pandemi dönemi pek çok insana herşeyin ne kadar kaygan bir zeminde olduğunu gösterdi. bu kimini tam garantici olmaya itti (bkz. "devlet memuru mu olsam") kimini de tam tersine "amannnn koy g.tüne" kafasına getirdi. ben tatil beldesinde yaşıyorum. kredi çekip tatile gelen var. kahvaltıcıya gelip kişi başı 70-80 lira kahvaltı parası veremeyeceğini fark edince çocuklara ice tea alıp (çocuklarına bunları neden içiriyorlarsa?) dönenler döndü bu gözler.

bunlar neyse de sizin bu ev kredisi ve taşınma ücretsiz izin filan meseleleri epey büyük bir mevzuymuş. ev sahibi sizi yasal olarak çıkarabiliyor mu gerçekten? yoksa siz çocuğu yanınızda götür-getir filan yapsanız da evinizde kalsanız olmuyor mu öyle?
ben de ev sahibiyim, kiracımın eve giriş ayı da eylüldü ama kıza illa eylülde çık demem mesela, varsın ocakta şubatta çıksın ücretsiz izne ayrılacağına.

siz de çalışıyorsunuz
Eşinizin atanması da gerçekleşmiş daha fazla zaman geçirirsiniz. Öteki türlü evliliğin hicbir anlamı yok bana göre..

Özel sektör bugün varsanız yarın yoksunuz.

Görümcem o kadar pişman ki özel sektörde çalıştığına. 3 yıl calısır 2 yıl evde
1 yıl calısır 6 ay evde. Cunku ya işyeri kapanıyor ya da zamanla maaş konusunda sıkıntı yaşıyor.
Üzerine aşırı çalışıyor

Kpss ye girmediği için bin pişman

Ben garantici insanım, bu sebeple kamu diyorum.Ve zaman da benim önceliğim. Evet gençken çok çalışıp doldurmak lazım ama kimin ne kadar yaşayacağının da bir garantisi yok (Allah gecinden versin )
Kalan zamanımı, ortalama kazançla eşim, dostum ,sevdiklerimle dolu dolu geçirmek isterim.
Bu tamamen benim bakış açım,belki başkasına yanlış gelir 😊

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X