Paranızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

çok maaş almıyorum bekar olunca geçinmke daha kolay oluyo
babam çok karıştırmıyor eve beni
bende ay da 100 yt lık güne girdim
her ayolsada az az 50- 70 arası bir kenara para koyuyorum
altın alıyorum ben biriktirip
bence en iyi yatırım
tutumlu geçimimi bilen biriyimdir
öyle harvurp harman savurmam

şimdilik biriktiriyorum

ev aldık onun taksitlerini ödüyoruz.o yüzden değerlendirecek parada kalmıyor.ne zaman para biriktirsem hep birşey çıkar.araba bozulur, hiç akılda olmayan birşey çıkar vs.biriktirdiğim parada ona gider.o yüzden para artırabilen arkadaşları kutluyorum.

Bizim iki hesabımız var..
Biri piriken paramız aylık faizde o..Büyük hesap diyoruz.Eşimin zamanında biriktirği para ve benim altınlarımı bozarak olan para(düğünde ve nişanda toplanan liralar dolarlar ve hediyelik bilezikler sadece)işte üste üste derken paramız arttı.
Her ay maaşımızı alır almaz da koyduğumuz bir hesabımız var.Ordan tüm ödemelerimiz otomatik olarak alınıyor.Oraya sadece 5 çeyrek altın parası eksik koyuyorum ben maaşımı aldığımda lira yapıyorum her ayda ekstra olarak.
Sonra o hesaptan kalanı büyük hesap dediğimiz yere aktarılıyor her ayın sonunda.Bu şekilde acayip değerlendirmiş oluyoruz hemde kenarda gene altınımız birikmiş oluyor.
Şimdi o altınları gene bozucaz ama değerlenmesini bekliyoruz bakalım hayırlısı..

şimdilik vadeli hesapta tutuyorum ama acaba fon mu alsam diyorum..
siz neler yapıyorsunuz?
yoksa altın ya da yastık altı mı sırnaşık şey

laelaelaelaelae olsa degerlendikmek kolayda olmayınca düşünmeye gerek kalmıyo benneyaptımki:roflol:Çok üzgünüm çoook

bizde fon alıyoruz ama pek bişey getirmiyo altın baya yükseldi düşünce altın almayı düşünüyorum

offf offf param yokki canım ...:senağlama:.
çalıştığım dönemde ise genelde altına yatırırdım paraları ama onlarda harcandı gitti...
benim acil bir iş bulmam gerek bunu anladım:KK43:((

Ahhhh para olsa ben deepfreze bilem atar yine saklar,değerlendirirdim..
Ama şu aralar cep delik,cepken delin..Tık tık yane:))
Bebeğe masraf ediyoruz,uzun bi süre yatırımda olmaz,birikimde..Elimizdekiler de gidiyor..

arkadaşlar ben sunu gördümki 5 liran varsa 5 liralık 10 liran varsa 10 liralık hayat sürüyorsun bu yüzden maaşı alınca 3-5 bir kenara bişeyler atılabilir mesela ben 5 lira 10 lira ile ayda 100 ytl falan toparlıyorum çokmu değil tabii ama harcanacağına birikmiş oluyor
tıpkı küçüklerin kumbarası misali 3-5 ne arttırırsam diye düşünüyorum tabii ki gelirin çogu ödemelere gidiyor birikim hak getire de ufak ufak çoğalır
bu arada altının hiç akıllıca bir yatırım olduğunu düşünmüyorum hadi işçiliksiz alsak bile getirisi çok düşük onun yarine bankaları kullanmak daha mantıklı gibi ufak miktarlarıda yatırabiliyorum ve acil bir olursa da haman nakte çavirebiliyorum aman altın düşük bir iki gün bekleyim demem yani :))
bu arada borsa çok riskli heleki anlamayorsan bilmiyorsan benimde bu i,şten çok kayıp yaşayan yakınlarım var gözden çıkardığınla borsaya girilmelidir bence

efsung'e katılıyorum, gerek birikim yapma şekli gerek borsa hakkındaki düşünceleri.
Evet ben evli değilim ama emekli annemle yaşadığım için ve kendi isteğim de olduğu için evde herşey ortak ödenir bizde. Bir nevi evlilik gibi yani:) ev arkadaşıyız biz:) Çok şükür kiramız olmadığı için ev harcamaları+ benim özel harcamalarımdan artan parayı önce vadesiz hesaba yatırırım ve orada biraz biriktikçe vadeli hesabıma aktarırım.
Öğrenciyken yarı zamanlı çalışırken bile hem okul masraflarımı çıkarırdım üç kuruş kazandığımla hem de kenara az da olsa para biriktirir ev için bir şeyler yapardım. Nerelerden tasarruf yapılabileceğini iyi hesaplardım yıllarca ailemden gördüklerimi kendim uyguladım o yaşlara gelince.

Birikim yapabilme çocukluktan başlayan bir alışkanlıktır bence. En azından bizim ailede öyle oldu. Çocuklarınıza en azından haftalık verme alışkanlığı edinin, her bir şey istediğinde gelip sizden para istemesin, parasını idare etmeyi bilsin. Kumbara da çok güzel bir yöntem. Alışverişe onlarla birlikte çıkın. Nasıl daha hesaplı alışveriş yapılır onlar da görsünler. a.s.

Bende yıllardır çalışıyorum ama hiç para biriktiremedim. Önce aileme yardım sonra çeyiz derken hiç para biriktiremeden evlendim. Eşim benden hiç para almadı biriktir dedi. İlk yıl kardeşimi baya pahalı bi dersaneye gönderdim ve okul masraflarını ödedim. Baktım para çarçur oluyor bende borca girerek parayı değerlendirmeye karar verdim. Evimiz sobalıydı eve doğalgaz çektirdim ve doğalgazın tüm masrafını üzerime aldım. Böylelikle paramı değerlendirmiş oldum. Doğalgaz taksitlerim yaza bitiyor. Önce güzel bi tatil yapıcam. Sonra düğünden kalan bileziklerimi bozdurup geri kalanını yüklü bi takside girerek araba alıcam. Artık paramı bu şekilde değerlendiriyorum. Yoksa ben para tutmasını beceremiyorum.

haftada haftalıgımdan 50 ytl bankaya koymayı düşünüyorum.şimdilik vadesiz hesap açtırdım.fon falan değerlendirirm bu banka işlerini anlayınca diyorum.

benimde biraz altınım ve az dolarım var.. bozdurucam doları ama bekliyorum.. belki 1,300 lere gelir.. ve ytl olarak birktiriyorum.. altın düşünce tekrar altın alıcam birkitirdiğim parayla.. altından şaşmamak gerek derim:)

şu an altın fiatları fırladı. almak için uygunmu? yoksa bekleyelimmi düşer mi?yarem i tebrik ediyorum
çocuklarımızın istikbalini düşünmek zorundayız

altın suan için cok mantıklı gelmiyor bana fiyatları cok yükseldi gerci dahada yükselmesi bekleniyor ama türk lirası daha ii gibi sanki bide bu fon vadeli hesap falan nasıl oluyor bu konuda bilgi verebilcek arkadaslar varsa sevinirim bende ayda 100 falan anca ayırıyorum cok diil ama hiç yoktan iidr

valla bende çok istiyorum borsa da paramı değerlendirmek eger bu konuda gerçekden tecrübesi ve bilgisi olan biri varsa ve yardımcı olursa sevinirim ben şimdilik 5000 ytl biriktire bildim evlilik falan düşünmüyorum böyle planlarım yok abim galerici ona verdim 5000 ytl yi araba alıp satıcak benim içinde ek iş olucak bi nevi paramı işleticek ama borsayıda ögrenmek istiyorum bi erkek arkdaşım çok iyi paralar kazanıyodu çocukla ayrıldık şimdi soramıyorum nasıl kazandıgını

valla bende çok istiyorum borsa da paramı değerlendirmek eger bu konuda gerçekden tecrübesi ve bilgisi olan biri varsa ve yardımcı olursa sevinirim ben şimdilik 5000 ytl biriktire bildim evlilik falan düşünmüyorum böyle planlarım yok abim galerici ona verdim 5000 ytl yi araba alıp satıcak benim içinde ek iş olucak bi nevi paramı işleticek ama borsayıda ögrenmek istiyorum bi erkek arkdaşım çok iyi paralar kazanıyodu çocukla ayrıldık şimdi soramıyorum nasıl kazandıgını

kimsenin agzıyla bu ise girme derim.sevgiler...

offffffffff param yokkiiiiiiiii olsa ama nasıl harcardım bilmiyorum krediyle bir ev aldım 3 yıldır ödemekten param maram kalmadı

bız de meeemur maasından ufaktefek bırseyler kalırsa vadelı hesabe yatırıyoruz. bırde sıze kucuk bır fıkır vereyım. kızım 2 yasında onunda bır hesabı var. 3 er ay vadelı 3 ayda bır kumbarası acılıyor pzraları hesabına aktarılıyor. banka muduru, ılerıde okul masraflarını bıle karsılar bu para dedı. bayram paralarını elımıze gecen ufak tefek paraları atıyoruz kumbarasına bayagı bırıkmıs. ama 18 yasına gelmeden cekemıyoruz kendı cekebılır resıt olunca. bırde konut on bırıktırım fonuna uyeyız ayda 100 ytl cıvarı para kesılıyor maasımızdan. emeklı olunca alacagın evın % 85 ını verıyorlar. buda ayrıca farkında olmadan yaptıgımız yatırım dıyebılırım...

canım rica etsem şu ön ödemeli konuttan biraz bahsedebilir misin bana a.s.

X