Pimpirikli

Yazdığınıza hem güldüm hem üzüldüm.
İnşallah siz de en yakın zamanda çocuk sahibi olur bu dediklerinizi unutursunuz 😅😅😅

Sizin anlattıklarınız bayağı fazla geldi bana bile.
Çocuğu olmayanın yanında çocuklarımla daha az ilgilenirim empati duygum var çok şükür.
Ama çocuklu kişilerin anlayışsız olmasına ne diceksiniz peki 🤷‍♀️
Dedim ya herkesin ebeveynlik anlayışı farklı diye. Her çocuk sahibi olan hayattan kopmuyor.

Bir arkadaşımın ikizleri var. Çocuklar beş aylıkken rock festivaline 7-8 aylıkken blues festivaline gittik birlikte. Öyle 3-5 saatlik değil günlerce süren festivallerdi. Rutinleri bozulmadı, bangır bangır müzikte uyku saatlerinde uyudular, mama saatlerinde yediler. Gece yarılarına kadar evlerinde kakara kikiri yaptık çocuklar uyku saatleri gelince uyudular. Şimdi sekiz yaşındalar anneleri sadece saat 9 oldu diyor, gidip kendi rutinlerini uygulayıp yatıyorlar. Biz yine sohbete muhabbete devam. Çocuklu hayat tercih edince çocuğa göre yaşamaya gerek kalmıyor bazen. Çocuğu da hayata uyduran insanlar var nadir de olsa.

Kendi elinizde bu.
Çocuktan önce ne yapıyordunuz ?
Yani çocukla dışarı da çıkılır, gezmeye de gidilir.
O evde yatarken süpürge de açılır ne bileyim ama anneler bunu ekstra olarak bakıyorlar.
Dişi çıkarken parti verenler, 6 ay kınası yakanlar falanlar filanlar..
Daha çocuğum olmadan boğuldum ben :KK70:
Açıkçası ben cinsiyet partisi, 40 mevlüdü, 6 ay kınası, sünnet düğünü bu gibi şeyleri çooook gereksiz görüyorum.

Yanlış anlaşılmasın inançlarıma göre yaşamaya çalışan biriyim ama deliler gibi millete yaranmak için ikramlar süsler püsler hazırlayım kendimi strese ve gereksiz masrafa sokmayı hiç ama hiç mantıklı bulmuyorum.

Aile içinde sevdiklerimle dualar okuyup sevinmek bana daha makul geliyor.

Bu tür aktivitelere harcayacağım parayı ihtiyaç sahiplerine vermek daha mantıklı geliyor.

Allahtan korona dönemi öylelikle yapmayacağımı söyledim. :KK69:

Bir anne adayı olarak sizin dediklerinize katılmakla beraber inşallah tükürdüğümü yalamam diyorum.

Ben daha çok bizlere has bulduğum bu konunun elalem ne der ve kendini başkalarına beğendirme düşüncesini genetik kodlara dayandırıyorum.

Çünkü mahalle baskısı + bu düşüncelere sarılmış bir toplumumuz var.

Çocuğunu canı gibi seven bir annenin sırf istediği oyuncak alınmadı diye ağlayan çocuğunu eve gelince sen beni orada nasıl rezil edersin diye dövdüğünü duydum.

Çocuğun genel yapısı ebeveyni kullanmaktır. İstediğini yaptırmak için her yöntemi dener ve başarılı olduğu konuda ısrar eder. Ağlaması da bu yüzden.

Bunu kontrol edebilmek ise çocuktan çocuğa, ebeveynden ebeveyne değişen şeyler.

Ama çoğu annenin yaptığı en büyük hata beceremeyecek ya da etrafı batıracak diye çocuğunun yapabileceği her şeyi kendi yapması.

Çocuk hem hazıra alışıyor, motor gelişimi pasifleşiyor hem de özgür hissetmiyor. Hep aile muhtaç bir birey haline geliyor.
ben de bu yazdiklariniza katiliyorum. guzel aciklamissiniz durumun sebeplerini.
bu arkadaslarimdan birinin derdi anneliginin ne kadar iyi oldugunu on plana cikarmak. ama aslina bakarsiniz bu insanlar yuksek egitimli, universiteden de yuksek egitime devam eden insanlar.. cocuk olunca hepsini kendileri bir kenara attilar. onlar da senin maddi manevi yillardir doktugun emeklerin. cocuklarin gibi.. nasil kenara atarsin..

benim yasadigim ulkede anneler cok disiplinli.. daha emzirirken hemsireler enseden tutma egitimi veriyorlarmis. soyle diyorlarmis; patronun kim oldugunu bebege hissettir. yani enseden tutus sekli ve memeye yaklastirinca emmesi gerektigini ona ogret.. ne kadar dogrudur tartisilir. ama anne ne derse o oluyor burada. cocuk odakli degiller. begendigim yonlerinden biri bu cocuk egitimine dair. kustah, simarik, gittigi eve zarar verme hakkini kendinde bulan, markette tutturup istedigini aldiran anneyi parmakta oynatmaktan zevk alan cocuklar olmuyorlar.

Ama mesela o çocuk ana sınıfına, kreşe gitmeyecek mi? Orada her gün biri hasta olur ve diğerlerine de bulaşır. Nereye kadar kaçabileceksiniz?

Ama mesela o çocuk ana sınıfına, kreşe gitmeyecek mi? Orada her gün biri hasta olur ve diğerlerine de bulaşır. Nereye kadar kaçabileceksiniz?
5 yaşından sonra bağışıklık daha çok güçleniyor bunu ben değil doktor söylüyor.
O yüzden rotavirus hastalığı bile 5 yaşından sonra hic bir çocuğu çok fazla etkilemiyor ama 5 yas altindakilere öldürücü etkide bile olabiliyor aşılı dahi olsa.
Bu sadece bir örnek.
Grip de öyle 5 yasindan sonraki çocuklarin çoğu ayakta atlatıyor ama küçükler daha zayıf olduğu için zorlanıyorlar

Son düzenleme:
Açıkçası ben cinsiyet partisi, 40 mevlüdü, 6 ay kınası, sünnet düğünü bu gibi şeyleri çooook gereksiz görüyorum.

Yanlış anlaşılmasın inançlarıma göre yaşamaya çalışan biriyim ama deliler gibi millete yaranmak için ikramlar süsler püsler hazırlayım kendimi strese ve gereksiz masrafa sokmayı hiç ama hiç mantıklı bulmuyorum.

Aile içinde sevdiklerimle dualar okuyup sevinmek bana daha makul geliyor.

Bu tür aktivitelere harcayacağım parayı ihtiyaç sahiplerine vermek daha mantıklı geliyor.

Allahtan korona dönemi öylelikle yapmayacağımı söyledim. :KK69:

Kesinlikle katılıyorum.
Dini şeyler kişinin inancıyla alakalı ama bu 6 ay kınası ıvır zıvır şeyler hep ben daha iyiyim, daha güzelim, evliliğim çok güzel modunda olan kadınlar tarafından yapılıyor.
Çocuklara devasa doğum günleri falan yani bende yanlış buluyorum.
Sonrasında daha o yaşta doyumsuz olmaya başlıyorlar.
Bu kadar çocuk odaklı yaşamak bana yanlış geliyor. :)

Benimde çocuklarım var. Cocuklularla biraraya gelince iyi oluyor çocukları oynatıyoruz vs. Ama çocuklar benim yanımda değilken başka çocuklarda rahatsız oluyorum. Beni yoruyor ortalıkta koşuşturmaları. O yüzden biz ya herkes çocuğunu getirsin diyoruz bazen de çocuksuz gelinecek diyoruz.
Onları da anlamak lazım. O serbest otururken siz çocuğun peşinde hiç muhabbet de edemezsiniz. Etseniz bile anne olunca sohbet konuları değişiyor. Bu da bekarları pek sarmaz. Çocuklarınız biraz büyüyünce eski günlere dönersiniz

o bahsettiginiz iki sebepten pimpirikli diyeceklerini sanmiyorum. yani uyku saati ve hastalik durumu.. ki hastalik durumunda gorusmek istememeniz anlasilabilir bence.

bu konuda ben de cocugu olmayan tarafim. uzun bir sure sabrettikten sonra cocugu olan bir kac arkadasla gorusmeyi kesmeye karar verdim. sebeplerimi sayayim belki size fikir verir. oturduklari zaman surekli ama surekli cocuk, kaka, bez, dis cikarma muhabbeti yapiyorlar. yedi saat oturmusuz bir gun piknikte.. ne konustuk diye bakiyorum sadece cocuk. ortamda ben de varim. dahasi sizin hayatta hicbir seyiniz yok mu? cocuktan once ne yapiyordunuz, bir hic miydiniz?

diger bir sebep pratik olmamalari hazirlanip cikamamalari. zamaninda gelmemekle kalsalar yine iyi cogu zaman sudan sebeplerle iptal ediyorlar. oyleki bu gecikmeler bir bucuk saat.. ne evime cagirdigimda ne disarida plan yaptigimda zamaninda gelmezler. oyle 15 dk vs degil. davet ettigin saate gore cay yapsan kararir, ikramliklarin sogur, tadi kacar.. ayni sebepten evlerine cagirmak veya disariya cagirmak da buyuk problem bu tip insanlar icin. cunku pratik degil. plan yapmayi anne de istemiyor cunku hazirlanip cikamayacak on saat.. ve bu tip insanlari devasa bebek cantalarindan taniyabilirsiniz. ne olur ne olmaz diye yanlarinda ucer beser gerekli olmayan seyler bile tasirlar. bu da onlara kulfet.

cocuk bakim meselesini cok buyutmeleri de bunaltti beni.. tekrar tekrar bez degistirmeleri, kiyafet degistirmeleri, cocuk rahat rahat oturup oynarken derdi varmis gibi surekli ilgilenmeleri.. kucaktan indirmemeleri, cocugu ozgur birakmamalari karsidan beni bunaltti.. cocugu kendi haline birakmiyorlar. inanirmisiniz hasta olmasin diye saglikli cocuga surup icireni bile gordum pimpiriklilikten..

bir diger sebebi anne olmadigim icin anlamiyor olabilirim. cocugumun uyku saati, cocugun mama saati, aman dis cikariyor gelmeyelim cikmayalim.. turk insani cok fazla cocuk odakli yasiyor. cocuk dogunca annenin hayati bitiyor. anne olmamama ragmen suradan kiyaslayabilirim; yurt disinda yasiyorum. baska bir konuda daha yazmistim. luks restaurantlarda hep bebekli aileler. cocugun onune parcalayip koymus pizzayi. o kendi yiyor. anne baba muhabbette.. sarap esliginde sakin sakin.. nerede bagiran kendini yere atan bir cocuk gorsek, markette, havaalaninda yuzde doksan bes turk.. yuzde bes de arap yada latin kokenli.. bu tezim hic sasmadi..

her bahanelerinin cocuk olmasi da bayiyor beni. bulusmayacaksak cocuk sebep.. kitap okuyamiyorum cocuk var.. esimle ozel zamanimiz yok cocuk var..

basta ben de baya sakaya sardim onlarin cocuklu olmasini kuzeniniz gibi. yuzlerine dedim yakinda sizinle gorusmeyecegim, bekar veya cocuksuzlarla gorusecegim diye..
en sonunda gorusmeyi kestim ohh bir rahatladim.. ayda yilda bir eserse gorusuyorum kus gibi kesmedim tamamen.

bir sebep daha geldi aklıma. Bir tanesi yanımızdayken çocuğunu çok fazla seviyor. O kadar seviyor ki sanki ayrılmışlar da hafta sonu almış özlemiş çocuğunu seviyor dersin. Öper öper öper.. doyamaz.. fotoğrafını çeker videosunu çeker. Bunları muhabbetin ortasında yapar. Sana bir şey sorar cevabını almadan döner çocuğuyla konuşur bebek sesi yaparak sever onu.. o kadar abarttılar ki artık incinmeye başladım. Ben istememe rağmen henüz anne olamadım. Bu derece düşüncesizlik, buldumcuk olmak beni sıktı.
Bunları yapmamalıyım bunları yapmamalıyım bunları yapmamalıyım bunları yapmamalıyım 🙈🙈 Doğru söylemişsiniz ama çok sert olmuş 😅

Grip, nezle benzeri bir hastalık yaşarken yetişkinlerden bile uzak durmaya çalışırım ben.
Hele çocuklar söz konusu ise gitmemeye çalışırım.
Başkasının çocuğuna bulaştırmamak için kaç defa plan iptal ettiğim bile olmuştur.
Bence konu sahibine gerek kalmadan kuzenlerin düşünceli olması gerekir.
Hastayken görüşmeyelim diyen birine de kırılmak yerine mahcubiyet duyarım. Benim gönlüm olsun diye neden bir çocuk günlerce hasta olup ateşlensin ki...
Elbette öyle, bende rahatsızsam eğer karşı tarafı böyle zor duruma sokmak istemem. Ancak konu sahibi görüşmek istemediğini dile getirmiş. Bu durumda kuzenleri ne yapabilir ki..

Elbette öyle, bende rahatsızsam eğer karşı tarafı böyle zor duruma sokmak istemem. Ancak konu sahibi görüşmek istemediğini dile getirmiş. Bu durumda kuzenleri ne yapabilir ki..
Sadece hastalık donemlerimizde görüşmeyelim dedim çünkü hepsini seviyor değer veriyorum. Normal zamanlarda görüşmek bana da iyi geliyordu.
Anlayış bekledim ama göremedim bu beni en çok üzen.
Bir arkadaş demişti burda cocuklarinla aşağı inemezsin sen diyeceğine yardım etse demişti.
Bu düşünceyi göremedim mesela.
Yapmak zorunda da değil kimseden böyle bir beklentim olmadi ama insan düşünceli anlayışlı insanlar göremeyince bir şey de diyemiyor.

Pimpirikli değilsiniz, çocuklarınızı haklı olarak koruyorsunuz. Düzenleri bozulsun istemiyorsunuz.

Ben de çocuksuzken çocuklu birileriyle vakit geçirmek istemezdim çünkü sürekli çocuk muhabbeti dönüyor ve onların peşinden koşturuluyor. Rahatça sohbet etmeye uygun bir ortam olmuyor. Bence alınmayın durum sadece bundan ibaret, sizi hala eskisi gibi seviyorlardır ☺️

Pimpirikli değilsiniz, çocuklarınızı haklı olarak koruyorsunuz. Düzenleri bozulsun istemiyorsunuz.

Ben de çocuksuzken çocuklu birileriyle vakit geçirmek istemezdim çünkü sürekli çocuk muhabbeti dönüyor ve onların peşinden koşturuluyor. Rahatça sohbet etmeye uygun bir ortam olmuyor. Bence alınmayın durum sadece bundan ibaret, sizi hala eskisi gibi seviyorlardır ☺️
Çok iyi geldi yazdıklarınız tsk ederim

dün ben bi konuyu açmadan önce stresli mutsuz olduğumu farkettim.
Buraya yazınca bile inanılmaz rahatladım.
En iyi arkadaşım oldun KK

🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰

Küçük kardeşimi gördüm sanki, geçtiğimiz yaz açıkça söyledim kendisine, doğuralı 9 yıl oldu, 9 yıldır iki kelam etmişliğimiz yok. Yemek saatleri, uyku saatleri, ses yapmayın saatleri, çocuklar çocuklar çocuklar yıldım bu muhabbetten dedim, maalesef ki bu bir yaşam şekli, kendi tercihiniz. Ama dışarıdaki insanlar için çok yorucu olabiliyor bu durum. Bir araya geldiğimizde oturup konuşamıyoruz, ortak bir plan yapamıyoruz, çocuğun birine utsa diğerine uymuyor plan. Yeğenlerimi çok severim ama kardeşimi daha çok severim, özlüyorum ama her seferinde sinir olup döndüğüm için artık vazgeçtim, telefonla ne kadar olursa. Aslında etrafınızdaki insanlar anlayışsız değil, bu mesele uzun vadeli bir durum bir süre sonra yoruluyor insan bu şekilde görüşmeye çalışmaktan
Insanin cocugu olunca baska bir hayata sahip oluyor. Uyumasi uyanmasi yemesi hersey planli olmasi gerek. Mesela benim arkadaslarim aksamlari hadi biyerlere gidelim goruselim derlerdi ben gelemem cocugun yatma saati derdim ozaman biz sana gelelim deyince hayir olmaz cocuk uyuyo o saatte ses olur uyanir
Yani gunler torbayami girdi baska gun baska saato secerdim
O cocugu dogurduysam hersekilde yukunu kaldirmam lazim. Aslinda yuk demeyim de, cocugun varligi insanin hayatinda bir cok seyi degistirir. Rutin olusturmak zorundasin
O yokmis gibi davranamam
E tabiki gezmeden, arkadas gorusmesinden dugunden dernekden geri kalmis sayilmam (tabiki korona oncesi 🤭) ama benim yasam tarzim hayatimin bir parcasi olsan benim bir parcam olan cocugum oncelik.
Benimde abim bana sizin yaptiginiz gibi yapardi, onun cocugu yok anlamiyodu benim rutinimi falan. Siz madem ablanizi cok seviyosunuz, ona yardim edin cocuklari uyutmasinda falan bi katlkiniz olsun isler cabucak biter baci kardes oturursunuz guzel guzel sohbetler muhabbetler. Ama cocuklarini yok sayamazsiniz veya ondan yok saymasini istercesine davranirsaniz elinize bise gecmez.

ben de bu yazdiklariniza katiliyorum. guzel aciklamissiniz durumun sebeplerini.
bu arkadaslarimdan birinin derdi anneliginin ne kadar iyi oldugunu on plana cikarmak. ama aslina bakarsiniz bu insanlar yuksek egitimli, universiteden de yuksek egitime devam eden insanlar.. cocuk olunca hepsini kendileri bir kenara attilar. onlar da senin maddi manevi yillardir doktugun emeklerin. cocuklarin gibi.. nasil kenara atarsin..

benim yasadigim ulkede anneler cok disiplinli.. daha emzirirken hemsireler enseden tutma egitimi veriyorlarmis. soyle diyorlarmis; patronun kim oldugunu bebege hissettir. yani enseden tutus sekli ve memeye yaklastirinca emmesi gerektigini ona ogret.. ne kadar dogrudur tartisilir. ama anne ne derse o oluyor burada. cocuk odakli degiller. begendigim yonlerinden biri bu cocuk egitimine dair. kustah, simarik, gittigi eve zarar verme hakkini kendinde bulan, markette tutturup istedigini aldiran anneyi parmakta oynatmaktan zevk alan cocuklar olmuyorlar.
😅Yaa bulunduğunuz yerdeki eğitim şeklini anlatan, dilimize çevrilmiş kitap var mı acaba alıp okusam 🙈🙈

haksız sayılmazlar.
çocuklar kaç yaşında birde. 4-5 yaş falansa artık sosyal oluyor çocuklar.

Onlar da haklı. Çocuksuzla çocuklu görüşmem ben. Çocuk da tek kalıyor, yapma çocuğum, ağzıma toprak sokma evladım derken ne içtiğim kahveyi ne konuştuğumu anlamıyorum.
Yaşıt çocuğu olan çiftlerle gidiyoruz, bir babalar bir anneler parka götürüyoruz. Herkes rahat muhabbet ediyor, çocuklar da bize daha az geliyor.
Biraz da sizin kendinizi adapte etmeniz lazım.
Ben rahat bir anneyimdir. Hastaysa hen evden çıkmam, ama yeğenimden hastalık kapsa o kadar sorun etmem. Hastalık atlatmanın çocuğun bağışıklığını arttırdığına inanıyorum. Burda havalar soğuk kalın giydirip her gün bisiklet scooter bindirmeye çıkıyorum. Hasta olcak diye çıkmayan arkadaşlarım var ateşlenirse de düşer iyileşir diyorum. Çocuk bu hastalanacak ateşlenecek dünyanın sonu değil.
Biraz daha rahat olursanız çocuklarınız için de daha iyi olur.

Görümcem de sizin gibi çocukla yatıp, çocukla kalkıyor.
Her şey ona göre kurulu ama karşınızdaki insanı bıktırıyorsunuz.
Özellikle de çocuklu olmayan çiftler görüşmek istemiyorlar.
Çünkü çocuktan başka konuştuğunuz bir şey olmuyor.
Buda karşınızdakileri bir süre sonra bayıyor.
Korona da görüşmemeyi anlarım ama fazlası bana normal gelmiyor.
Bu kadar çocuk takıntısı olan insanlarla bende görüşmüyorum.
Cocugunuz olunca anlarsiniz :)

X