PKO'yu yenmek isteyenler buyrun içeriye!

Canlarim bebeklerini kaybeden herkese cok gecmis olsun basiniz sagolsun.ben 2 aylikken bile kaybettigimde yikildim Rabbim hepimize sabir versin.bizde saglikli besleniyo duzenli spor yapiyoruz ben 22 kilo verdim yalniz size tavsiyem yag oraninizi olcturun..! İnşAllah hepimiz sabirli ,guclu ve cok daha merhametli anneler olacagiz buna inaniyorum bu kadar zaman bekleyip cogu zama n icten ice agladigimiz gunleri evlatlarimizi kucagimiza aldigimizda unutacagiz hayirlisiyla.. hayirli ramazanlar hepiniz moral oluyosunuz o kadar deger veriyorumki yazdiklariniza tek tek okuyorum ❣ saglicakla kalin

Arkadaşım 6. Ayinda hamile kaldi senle aybi durumdaydi.

Ben pkolu oldugumu denememizin 8. Ayinda öğrendim. Cok gec oldu malesef
Hic gec degil bence sansliyiz bile sakin oyle dusunme allaha sukurki tedavisi ve umudu olan bir rahatsizlik bigun bizde bebeklerimizi kucagimiza alicaz inşallah

Sağol inşaallah bende zayıflarsam olur. Dikiş attırmayı düşünüyorum tabi nasip olurda o günleri görürsem.

Devamı

Tütün: Eğer sigara içen milyonlarca kadından biriyseniz lütfen bırakın. Sigaranın korkunç zararları vardır. 40 yaşından önce sigarayı bırakan kadınlar, sigara içmeye bağlı hastalıklardan ölme risklerini %90'a varana kadar azaltmış olurlar. Üstelik siz şimdi hamile kalmak istiyorsunuz. Gelecekteki bebeklerinizin sağlığı ve kendi sağlığınız için sigarayı bırakmalısınız. Gebelik boyunca sigara içen kadınlarda düşük ve ölü doğum riski daha fazladır. Sigara içen annelerin dünyaya getirdiği bebekler ise sıklıkla erken doğar ve düşük doğum kilosuna sahiplerdir. Doğumsal kusurlara veya astıma daha sık rastlanır. Ani bebek ölümlerine ise 3 kat daha fazla rastlanmaktadır.

Pek çok kadın hamile kalınca elektronik sigara içmeye geçiş yapıyorlar çünkü bu tür sigaranın normal geleneksel sigaradan daha az zararlı olduğuna inanıyorlar. Bu düşünce bilimsel bir araştırmadan değil elektronik sigara satıcılarının söylemlerinden kaynaklanmaktadır.

Araştırmalar elektronik sigaranın güvenli olduğuna dair hiçbir şey söylememektedir. E-sigaranın içinde bulunan nikotin ile normal sigarada bulunan birbirine benzemektedir. Nereden gelirse gelsin nikotin bebeğin akciğer, beyin ve diğer organlarının gelişimine zarar verir. Üstelik e-sigaradaki sıvı ise ekstra kimyasal içerir. Bu kimyasallar tat vermek için olup güvenilirliği konusunda yeterli araştırmalar yapılmamıştır. Son yapılan araştırmalardan birine göre ise gebelikte elektronik sigara kullanımı bebeklerde yarık damak, küçük surat gibi yüz kusurları meydana getirmektedir.

Pek çok kadın için tütünü bırakmak yeterli değildir. Ailenizde birisi sigara içiyorsa bundan meydana gelen etkileri minimuma indirmeniz gerekir. Bu şekilde sigara dumanına maruz kalan pasif içici kadınlarda (ikinci el içiciler) gebelik kaybı ve erken doğum oranları daha yüksektir. Bebeklerinde ise solunum problemleri, öğrenme bozuklukları, kronik enfeksiyon ve ani bebek ölümü görülme oranı çok yüksektir.

Sigaranın tortuları cilde, kıyafetlere, ev eşyalarına, perdeye ve araba döşemelerine tutunur. Bu tütün tabakası onlarca toksik kimyasal barındırmaktadır ki buna maruz kalan kişi üçüncü elden pasif içici gibidir. Bu tabakada bulunan kimyasallaradan bazıları nikotin, kurşun, arsenik ve siyanürdür. Bu tabakanın üzerinde olduğu bir eşyaya dokunduğunuz zaman vücudunuz cilt yoluyla kimyasalları emer. Hamile bir kadın üçüncü elden buna maruz kaldığında bebeğin akciğerlerinin zarar görme riski artmaktadır. Bebek annesinin rahminde gelişirken bu kimyasallar bebeğin akciğer gelişim şeklini değiştirmektedir.

Evinizde sigara içilmemesi kuralını katı bir şekilde uygulamalısınız. Evinizde birisi sigara içmek istediğinde balkonda içmesini rica edin ve sigara içerken üzerine bir kıyafet geçirmesini, eve tekrar girerken de bu kıyafeti çıkarmasını isteyin. Sigara içen kişi eve geldiğinde ellerini yıkamalıdır. Bu yöntemler hem normal hem de elektronik sigara için geçerlidir. Elektronik sigara da aynı normal sigara gibi eşyalar üzerinde toksik bir tabaka oluşturmaktadır.

Bu önlemler yüzde yüz bir koruma sağlamasa da sizin ve ev halkınızın ikinci ve üçüncü dereceden maruz kaldığı kimyasalların oranını epeyce düşürecektir.

Marihuana: Yaşadığınız yere göre marihuana legal veya illegal olabilir. Bu ürünün hammaddesi olan kenevir, vücudun endokanabinoid sistemini (ECS) kullanarak sinyal sistemi ve bunun reseptörleri ile etkileşime geçer.

ECS, kadın üreme sisteminde aktif rol oynamaktadır. Yumurtalıklarda, vajina ve rahimde endokanabinoid reseptörleri bulunmaktadır. Bu reseptörler 2 ana endokanabinoid sinyal dağıtıcı ile etkileşime geçmektedir: 2-AG ve AEA. Bir kadının adet döngüsünde bebeğin yerleşmesinin en muhtemel olduğu zaman diliminde AEA ciddi bir şekilde düşer. Doğuma kadar da bu seviye düşük kalır. Doğum sancılarıyla birlikte AEA yükselir. Bu üreme döngüsünde eğer AEA seviyeleri normalden farklı ise düşüklere, bebeğin rahim dışına tutunmasına veya erken doğuma neden olabilir.

Kenevirden elde edilen bütün ürünler ECS ile etkileşime geçer ve bilim insanlarının henüz tespit edemediği bir yolla ECS'nin çalışma şeklini değiştirir.

Pek çok kadın güçlü bir psikiyatrik ilaç veya ağrı kesici yerine marihuana kullanabilmektedir. Bunun dışında farklı nedenlerle kullananlar da olabilir. Kenevir ürünlerini tamamen bırakabiliyorsanız bu yolu tercih etmenizi öneririm çünkü bu maddeler adet döngünüzü, gebe kalmanızı ve gebeliği devam ettirmenizi etkiliyor olabilir. Herhangi bir nedenle bırakamıyorsanız onun yerine kenevirin başka bir ürünü olan ''hemp''ten elde edilen CBD yağını kullanabilirsiniz. Normalde bu ürünü gebelere veya gebe kalmak isteyenlere önermiyorum ancak marihuanayı bırakamayan kişiler için en azında onun zararlarını hafifletmek için tavsiye edebilirim. Çünkü marihuanayı yüksek dozda kullanıp onun uyuşturucu etkisine giren kadınların bebekleri de aynı şeyi hissetmektedir. CBD yağı ise en azından uyuşturucu etkisi yapmaz. Bu konuda lütfen doktorunuzdan yardım isteyin ve alternatiflerinizin olduğunu bilin.

Yapılacaklar Listesi

• Gluten içeren bütün yiyecekleri mutfağınızdan temizleyin.​

Yemek Planlayıcısı

Eklenmiş şekerlerden ve glutenden uzak durun. Et tüketimini günlük bir küçük servisle ve kafein içeren içecekleri günlük bir bardakla sınırlandırın.

Kahvaltı​

Öğlen Yemeği​

Akşam Yemeği​

Diğer​

Pazartesi​

Salı​

Çarşamba​

Perşembe​

Cuma​

Cumartesi​

Pazar​

Alışveriş Listesi

Paketli gıda alıyorsanız içinde eklenmiş şeker ve gluten olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
  • Yeşillikler (yarım kilo)​
  • Salata malzemeleri (sebze, meyve, kuru yemiş, soslar...)​
  • 1 kiloya yakın (yaklaşık 900 gram) herhangi bir çeşit bakliyat​
  • Yemeklerle beraber yemek için meyve​
  • Yemeklerle beraber çiğ tüketilebilecek sebzeler​
  • Yemeklerle beraber pişirilerek tüketilebilecek sebzeler​
  • Bitter çikolata (en az %90 kakao içerikli)​

Günlük Liste

P.T​

S​

Ç​

P​

C​

C.T​

P​

Günlük 1 kase bakliyat​

Günün herhangi bir vakti 15-30 dakika güdümlü görüntüleme​

Uyanma saati:..............​

Kahvaltıdan önce berberin​

Kahvaltı başlangıç saati:....... (günün en fazla kalorili öğünü, iki bardak bitkisel gıda ile )​

Kahvaltı sonrası 10 dk yürüyüş​

Sabah 20-30 dakika gün ışığı​

Öğlen yemeği öncesi berberin​

Orta halli bir öğle yemeği (iki bardak bitkisel gıda ile)​

Öğle yemeği sonrası 10 dk yürüyüş​

Akşam yemeği öncesi berberin​

Akşam yemeği saati:....... (günün en hafif yemeği, iki bardak bitkisel gıda ile)​

Akşam yemeğinde salata​

Akşam yemeği bitiş saati:.......​

Akşam yemeği sonrası 10 dk yürüyüş​

Akşam saat …........'da ışıklar kısılacak​

Yatmadan 2 saat önce 1 mg melatonin​

Takviyeler​

Yatma saati 2 mg melatonin​

Yatma saati:.....................​

Yumurtlama takibi​

Pazar günü hazırlığı​

X​

X​

X​

X​

X​

X​

11. Hafta İçin Pazar Günü Planlayıcısı
  • Haftalık ölçülerinizi alıp not edin.​
  • 11. haftayı okuyun ve hazırlıklarınızı yapın.​

Bütün bu önerileri deneyeceğim inşallah Allah herkese nasip etsin

Burada anlatılandan yapmadigim birkaç sey var.( Yani cogu şeyi 3 senedir yapıyorum). Neleri daha iyi yapmam lazim;

- bir litre su iciyorum günde 1.5 litre icmeliyim
-sporu biraktim, tekrar baslamaliyim, cok hareketsiz kaldim. (1.5 senedir.)
-sağlıklı besleniyorum zaten diye bazen cikolata,cips gibi yiyecekleri aşırıya kacirdigim oldu.
-bebeğim olmuyor diye üzülüp kahrolup strese girmemeliyim
Bunlar dışında zaten herseyi yapıyorum. Belki de agir pko olmamanın nedeni nispeten sağlıklı yasamamdir. Bir yandan da tam iyileşmememin sebebi hareketsizligim, cikolata cips yeme, oturduğum yerden kalkmama, bol su icmeme olabilir.

Canım pco olup iyi bir doktora denk gelmek çok önemli gerçekten. Oysa pco olduğunun farkında olmayan çoluk çocuğu olan bir sürü insan var. Biz de uygun tedavilerle hamile kalabiliriz.
İnşallah Rabbim nasip eder hepimize aklen bedenen ruhen sağlıklı evlatlar.

Ben pkolu oldugumu denememizin 8. Ayinda öğrendim. Cok gec oldu malesef
Niçin geç kuzum. Hiç bir şey için geç değil. Olumsuz şeyleri aklımızdan çıkarmak lazım ilk önce. Moral motivasyon çok önemli.

1,5 litre bile az en az 2 litre su icmeliyiz. ama 1 litre gercekten cok az bobreklerinize yazik.

Canım A Aynenn paylaşım yapıyor 12 haftalık beslenme alışkanlıkları düzenliyorsun uygularsan etkisini görürsün bence.
Ramazan dolayısıyla ben yarıda bıraktım ama bir kaç haftada bile moralim en azından düzeldi. Yediklerimiz psikolojiyi de etkiliyor diye düşünüyorum.
Bide su çok az kuzum. Hareketsizlik içinde sana dans önerebilirim sanırım. Ben baya baya oryantal yapıyorum artık hem streste atıyorum

Peripella kuzum sen nasılsın? Arada uğra hamilelik nasıl gidiyor.

Bugun dedimki ev islerine usenmeyecegim. Sürekli bir is çıkaracağım kendime. Cok yorulmuşum demekki işe yaradı bütün gun hareket ettim :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…