Pratik Ayakkabı Temizliği

Nevreste

Everest
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
266.761
544.775
41
Bütün gün ayaklarımızdan çıkmayan ayakkabılarımız iş, okul derken sürekli bir kullanım içindeyiz. Kir veya toz la kaplanan veya lekelenen ayakkabılarımızın temizliğine de özen göstermeliyiz. Kışlık yazlık ayakkabılarımızı mevsimine göre kaldıracağımız zaman temizliğine dikkat etmemiz lazım. Özelliklede beyaz spor ayakkabılarımızın temizliği çok önemlidir.

pratik-ayakkabı-temizligi.jpg

Ayakkabılarınız çok çamurlu ve tozlu ise tabanlarını bir fırça yardımı ile güzelce temizleyiniz. Tatbikî bu işlemi yaparken fırçayı çok bastırmayınız fazla bastırmak ayakkabınızın tabanına zarar vermiş olacaktır. Hafif hareketlerle ayakkabınızın tabanını kazıyınız.

Ayakkabıların tabanı temizlendikten sonra üst kısımların temizliğine başlayabilirsiniz. Bütün ayakkabılar aynı aşamadaki temizlikten geçmez sizde ayakkabınıza uygun temizleme koşullarını bunu daha pratik hale getirmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz. İşinize çok yarayacağına emin olun.

suet-ayakkabi-nasil-temizlenir-1.jpg


Pratik ayakkabı temizliği: bütün ayakkabılarımıza aynı şekilde temizleme yapamayız. Her ayakkabının kendine göre bir temizleme yöntemi vardır. Beyaz ayakkabı giymeyi çok seviyor iseniz temizliği nede özen göstermelisiniz. Beyaz ayakkabılar yağmurdan çamurdan bir kere sokakta giymenizde bile simsiyah olur.

Buda çok hoş bir görüntü vermez. Beyaz ayakkabının temizliğinde pratik olarak beyaz sabunlu suyu bir sünger yardımı ile ovarak temizleyin bu basit bilgi sayesinde ayakkabınız temizlenecek ve parlayacak

beyaz-ayakkabilar-nasil-temizlenir-8550568_x_6464_o.jpg


Beyaz ayakkabılarınız bez ise bunu çamaşır makinasında yıkayarak deneyebilirsiniz. Ayakkabılarım yıpranma olmasın hemen eskimesin diyorsanız çamaşır makinasına atarken küçük bir kılıf içerisine koyarak yıkama yaparsanız ayakkabılarınız çok deforme olmaz. Ayakkabılarınızın bağcıkları var ise bunları sık sık makinada yıkayabilirsiniz.

Süet beyaz ayakkabılarınız var ise buna diş macunu deneyin. Diş macununu ayakkabılarınıza azar azar sıkarak veya bir beze sıkarak sürtün diş fırçası ile fırçalayın daha sonra ıslak bir bezle silerek kurulayın. Diş macunu içindeki karbonat ayakkabınızın beyazlamasını sağlar. Daha temiz ve yeni görünür bir hal alır.

Lekeli beyaz ayakkabılarınıza sıcak suyun içine attığınız bulaşık deterjanını bir bezle silerek lekeyi çıkartınız. Daha sonra kurulama yapınız.

Beyaz rugan ayakkabınız için hafif dokunuşlu vazelin ile ayakkabınıza uygulama yapın ve temiz bir bezle siliniz ayakkabınız bu işlem sayesinde daha ışıl ışıl olacaktır. Yeni gibi parlayacaktır.


bez-ayakkabi-nasil-temizlenir-2-674x379.jpg


Ayakkabılarınız koku yapıyorsa çevredekileri ve ayak sağlınızı rahatsız ediyor ise en etkili temizliğin yapılması şarttır. Bu pratik bilgilerle ayakkabılarınızın temizliğine ve kokuların oluşmasını önleyeceksiniz. Ayakkabılarınızın içine bir yemek kaşığı karbonat atınız ve bir süre beklettikten sonra ayakkabılarınızdaki karbonatları temizleyiniz. Ayakkabınızdaki kötü kokuların gitmiş olduğunu göreceksiniz.

Süet ayakkabılarınız için özel üretilmiş fırça temin edinin. Bu fırça ile ayakkabınızda oluşan kirleri yavaşça fırçalayın fırçayı hep aynı yöne doğru nazikçe hareket ettirin bu işleme çok dikkat etmeniz lazım süetin hassas bir özelliği vardır.

Süet ayakkabınızda ki lekeleri çıkartamadınız ise normal bir kalem silgisi ile silerek çıkara bilirsiniz.

Deri ayakkabılarınız için pratik bilgi çok kolay ve her evde bulunabilen vazelin ile deri ayakkabılarınızın parlamasına ve daha temiz görünmesine yardımcı olacaktır. Bir tutam pamuk üzerine vazelin alınır dairesel hareketlerle deri ayakkabının silinmesi sağlanır.

Deri ayakkabınızın pratik temizlenmesine yardımcı olacak beyaz sirke ayakkabıların uzun süre parlamasına ve derinin özelliğinin korunmasına çok yardımcı olacaktır.

Deri ayakkabılar için bir başka temizleme yöntemi ise muz kabuklarıdır. Muz kabuklarını deri ayakkabınız üzerine sürtmeniz yeterli olacaktır. Muz kabukları deyip geçmeyin ayakkabınızdaki parlamaya inanamayacaksınız

Asetonda ayakkabılarınızın temizlenmesinde bir mucizedir bir iki damla asetonu pamuğa damlatınız lekeli bölgeyi asetonlu pamuk ile siliniz. Daha sonra vazelin ile parlatma işlemi yapabilirsiniz.

Kaynak: püf noktaları