Premature Bebekler prematre bebeim periventrikler lkomalazi

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
merhabalar .önce kaybettiğiniz bebeğiniz için baş saglıgı dılıyorum yasayan bebeğinize allah hayırlı ömurler versin. ben sakaryada otuyorum . 23 ekim de 28+3 doğum yaptım . ikiz annesiyim . iki oglum var .bebeklerim 56 gün kuvez de kaldılar. 1010 gr dogan bebegım de önce utrosonografi ile periventriküler lökomalazi görüldü daha sonra emar cekildi ve teshis koyuldu.suan da 5 aylık oldular .bende sizin gibi tedirgin bir halde ne yaşıyacagımı düşünüyorum . yazını okuyunca sızınle ıletısıme geçmek ıstedım .int arastırdıgım kadarıyla bu hastalıgın kesın bır tanısı olmadıgı ancak hareketlerı sonucu yon alacagı yazıyor
suana kadar 3 ayrı noroloji prof. goturdum .ortak cevap yapılacak tek sey var sıkı takıp harekatlerını kontrol altında tutun .bızı bekleyen iki sorun olabılır 1. gelişimi yavaş olabılır veya gelişmeyebılır 2. fizik tedavı gerektırecek fızıksel bozuklullar la karsılasabılırız prof. bana özellıkle soyledığı sey bebeğinle göz tamasında bulun onunla konuş reklı oyuncaklar ıle dıkkatını toplamasını sagla dıyor. suan 5 aylık fakat norolojık gelişimini duzeltılmış tarıhı baz almam gerekıyormuş yanı bızım için konuşursak 2 aylık bır bebeğin yapması gerekenlerı yapması yeterlı buluyor bebeğim çok huzursuz sureklı ağlıyor ağlarken de ellerı ve ayakları kasılıyor sakınleştırmek cok zor .ellerını ve ayaklarını oynatabılıyor ama diger bebegım kadar belırgın degıl . cevreye karsı ısterse duyarlı kafasını kendı kontrolunde tutamıyor bana gore bunlar benım bulgularım . bunları ailemle paylastıgımda ikisini kıyasladıgım zaman tepki alıyorum soyleye soyleye cocukta bır sey buacaksın dıyorlar onlara gore hareketlerı normal bır bebek gıbı sadece bıraz gerıden gelıyor .kısacası kımse benı anlamıyor . bende pes ettım artık onlarla konuşmuyorum . kendımı tesellı edıp yasadıgım her sağlıklı gunun tadını cıkarmaya calışıyorum .sız ne durumdasınız bılmıyorum ama farklı oldugumuz soylenemez .
ben yarın baska bır prof gıdecegım tum sonucları alıp konusacagım hastalık hakkında farklı bır bılgı ögrenırsem sızınle paylasırım . suan o kadar cok sey yazmak ıstıyorum kı toparlayamıyorum . ALLAH ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIKLI HAYIRLI VE UZUN ÖMÜRLÜ OLMALRINI NASIB ETSıN siz ccugunuz için nasıl bır tedavı izliyorsunuz.

Canım ne sıkıntılar yaşıyorsun,sakın umutsuzluğa düşme.İzmir'in en iyi doktoru bence Mete Bey.Çınar'ın doktoru.Üstelik prematürelerle ilgili baya bilgi sahibi.Abuk subuk insanlar işte gerçekten ticari nedenlerle insanlara ne olacağını düşünmeden davranıyorlar.Yapabileceğin herşeyi layıkıyla yapmışsın bu konuda için rahattır.Pes etme lütfen, her zaman her şeye farklı davranabiliyor bebekler.Bir şeyi on kere deniyorsun bir kere cevap veriyorlar o da canları isterse.Sen bıkmadan konuş onunla,oyna keyfi olduğunda mutlaka tepki verecektir.Bu arada seninle tanışmayı çok istiyorum,mümkün olsa da görüşsek birbirimize destek olsak.

Bende çok istiyorum havalar iyice düzeliyor olmazsa bir gün bebişlerimizinde rahat edebileceği bir yerde kahve içeriz dertleşiriz.

merhabalar .önce kaybettiğiniz bebeğiniz için baş saglıgı dılıyorum yasayan bebeğinize allah hayırlı ömurler versin. ben sakaryada otuyorum . 23 ekim de 28+3 doğum yaptım . ikiz annesiyim . iki oglum var .bebeklerim 56 gün kuvez de kaldılar. 1010 gr dogan bebegım de önce utrosonografi ile periventriküler lökomalazi görüldü daha sonra emar cekildi ve teshis koyuldu.suan da 5 aylık oldular .bende sizin gibi tedirgin bir halde ne yaşıyacagımı düşünüyorum . yazını okuyunca sızınle ıletısıme geçmek ıstedım .int arastırdıgım kadarıyla bu hastalıgın kesın bır tanısı olmadıgı ancak hareketlerı sonucu yon alacagı yazıyor
suana kadar 3 ayrı noroloji prof. goturdum .ortak cevap yapılacak tek sey var sıkı takıp harekatlerını kontrol altında tutun .bızı bekleyen iki sorun olabılır 1. gelişimi yavaş olabılır veya gelişmeyebılır 2. fizik tedavı gerektırecek fızıksel bozuklullar la karsılasabılırız prof. bana özellıkle soyledığı sey bebeğinle göz tamasında bulun onunla konuş reklı oyuncaklar ıle dıkkatını toplamasını sagla dıyor. suan 5 aylık fakat norolojık gelişimini duzeltılmış tarıhı baz almam gerekıyormuş yanı bızım için konuşursak 2 aylık bır bebeğin yapması gerekenlerı yapması yeterlı buluyor bebeğim çok huzursuz sureklı ağlıyor ağlarken de ellerı ve ayakları kasılıyor sakınleştırmek cok zor .ellerını ve ayaklarını oynatabılıyor ama diger bebegım kadar belırgın degıl . cevreye karsı ısterse duyarlı kafasını kendı kontrolunde tutamıyor bana gore bunlar benım bulgularım . bunları ailemle paylastıgımda ikisini kıyasladıgım zaman tepki alıyorum soyleye soyleye cocukta bır sey buacaksın dıyorlar onlara gore hareketlerı normal bır bebek gıbı sadece bıraz gerıden gelıyor .kısacası kımse benı anlamıyor . bende pes ettım artık onlarla konuşmuyorum . kendımı tesellı edıp yasadıgım her sağlıklı gunun tadını cıkarmaya calışıyorum .sız ne durumdasınız bılmıyorum ama farklı oldugumuz soylenemez .
ben yarın baska bır prof gıdecegım tum sonucları alıp konusacagım hastalık hakkında farklı bır bılgı ögrenırsem sızınle paylasırım . suan o kadar cok sey yazmak ıstıyorum kı toparlayamıyorum . ALLAH ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIKLI HAYIRLI VE UZUN ÖMÜRLÜ OLMALRINI NASIB ETSİN siz ccugunuz için nasıl bır tedavı izliyorsunuz.

mutlaka paylaşalım birbirimizle bu durumları.Bizde henüz bir tedavi uygulanmadı sadece klinik takip yapılıyor ve eeg çekimi yapıldı kvözdeyken bebeğimiz ultrason ve mr çekildi ve sorunumuz o zaman öğrenildi sonrasındada gen araştırması yapıldı genlerle ilgili herhangi bir bulgu yok sonrasında spontane uykuda eeg çekildi. şu an gözlerini kaydırdığı için vep testi yapılacak nisan ayının sonunda onu bekliyoruz. fizik tedavi önerilmedi bize daha. aileler konusunda bizdede aynı şeyler var eşimle bile paylaşsam sinirleniyor zorla sorun çıkartmaya çalışıyorsun diyor anneannesi bakıyor kızıma oda ben bütün gün onunlayım hiç bir şeyi yok dr dr gezdirip kobay yapma çocuğu diyor. ne yapıcaz böyle bilmiyorum.

zaten tamamıyla netteki hareketlerin hepsini her bebek nyapamaz bazı bebekler daha geç yapabiliyo hareketleri her bebek aynı değil hareket etmesi agu demesi çok iyi göz muayenesi oldumu bebeğin kırmızı renk bebeğin dikkatini çeker kırmızı bişeyi bebeğinin takibi için kullanabilirsin önce yakından dene tepkisine göre yavaş yavaş uzaklaştır yana dönmeyide sen bira destek çık bebeğini yan yatır biraz sonra kendin yavaş yavaş düz haldeyken yan çevir bakalım tepkisi ne olucak geçmiş olsun canım seni çok iyi anlıyorum bende gelişimi için o kadar endişeliydim ki Rabbim yüzüne baksın inşallah bebeğin iyi sağlıklı olsun aminnnnnnnn:Saruboceq::Saruboceq:kasılmayıda benim ilk bebeğimdi kayınvalidem bebek kasılması deyip duruyodu ama ben fark ediyodum çünkü normal bebek sıçrar bu farklı bişeydi bebeğin kolları taha sert bi şekilde kasılıyo sıçramada bebeğin kolları gevşek olur ama kasılma anı refleks hareketi olur ya onun gibi bişey zaten bebek uyanıkkende oluyordu bu sıçrama uykuda olur bunu fark edersin mesela benim bebeğim şu an sıçrıyo bunu fark ediyorum sende fark edebilirsin

Bu senin anlattıkların benim bebeğimdede var. Göz sorumuz yok. Fakat kolları ayakları acayip kasılıyor. Düzleştiremiyorum ve sıçrıyor. Ama normal olduğu yerde sıçrıyor. Senin bahsettiğin sıçrama nasıl oluyor. Başka ne belirtileri var. Çok meraklandım ya. Ben normal bebek kasılması zannediyorum. Arzucum iyiki yazmışsın buraya bende en azından bu kasılmalarla ilgili doktoruna söyleyeyim.

Kasılmları tanımlamak çok zor sanırım bende bebeğimde olup olmadığını bilmiyorum

ben manisada doğum yaptım celal bayar üniversitesinde 1 ay kaldı bebeğim 13 günde benimle hastanede kaldı uyuma ve kilo alımını takip amaçlı sonra eve geldik geldiğimiz gün ben bebekte tuhaflık hissettim nefes almıyo gibiydi o gün behcet uza gittik apne dendi 3 gün kaldık eve geldik apne bebeğin nefes almayı unutması ve ben günlerce doğru düzgün uyumamıştım ve biz hastaneden çıkp tekrar hastaneye yattıkbebek küçücük kan alımı oldu hemde kaç tüpeşim ve kayınvalidem bana inanmamıştı sanki hastaneye yatmaya çok meraklıymışım gibi kan alınırken kızım ağlıyokayınvalidem suratını asmış bebeğe öle bakıyo eşimde eğer bişey yoksa boşuna çocuk böle acı çekiyosa görüşürüz deyip kavga ediyoruz resmen ve bize yatış verildi yüzüğümü çıkartıp eşime vermiştim ben zaten kötüyüm bide onla uğraşıyom oda haklı tam eve geldik sorun bittideken yine hastane 3 gün sonra çıktık ve 10 gün sonrada bıronşt yüzünden 15 gün yattık zaten bütün araştırmalar o zaman yapıldı

Yazdıklarını okurken çok duygulandım. Benim bebeğimde aynı sorunları yaşadı... İnşallah düzelecekler daha iyi olacaklar... Ben inanıyorum.. Rabbim onlara yaşam gücü verdiyse ve bizdendende güçlü oldklarına inanıyorum, olmasalardı bu kadar mücadele etmezlerdi. Benim bebeğimde 1 ay yattı çıktı tekrar 3 gün sonra yattı. bu sefer tüm kan değişti ve nefes alamıyordu bebeğim 15 gün kaldı.Ciğerleri hala hasarlı.. İlaçla nefesimiz düzeliyor. Doğduğunda ciğerinin birisi patladı. ama çok şükür Allah bize o günleri birdaha yaşatmasın.

Bu senin anlattıkların benim bebeğimdede var. Göz sorumuz yok. Fakat kolları ayakları acayip kasılıyor. Düzleştiremiyorum ve sıçrıyor. Ama normal olduğu yerde sıçrıyor. Senin bahsettiğin sıçrama nasıl oluyor. Başka ne belirtileri var. Çok meraklandım ya. Ben normal bebek kasılması zannediyorum. Arzucum iyiki yazmışsın buraya bende en azından bu kasılmalarla ilgili doktoruna söyleyeyim.

kızlar böle şüpheniz varsa nöroloğa götürün emar yada eeg çektirin önlem amaçlı erken teşhis çoook önemli ben28 haftalık doğum yaptım ve doğumdan 1 ay sonra doktora götürdük eeg çekildi ve epilepsi dendi luminalettan kullandım ve kızım iyileşti şu an düzeltilmiş yaş olarak 6 aylık olduk ve bi sorunumuz yok şükür bu ayın sonunda tekrar nöroloğa gidiceğiz takip amaçlı geçmiş olsun kızlar inşallah bişey yokturda bebek kasılmasıdır :Saruboceq::teselli::nazar:

inşallah atlatırsınız canım gerçekten çok zor bi yol anne olmak sen şu an anne oduğunun bile farkında değilsindire herşey bi görev gibi bu bebeği büyütmem lazım ve acıma duygusu ben anneliğimin farkına yeni varıyorum ilk zamanlar benim bebeğim gibi değildi sanki o kadar ayrı kaldık ondan mı bilmiyorum bide bizim hiç şöle oh dediğimiz bi an olmadı hep bi sorun acaba yarın ne olucak diye tedirgin olmaktan mı bilmiyorum sizde geçiceksiniz bu yollardan ve sonunda benim kız gibi cadı olucak sizin masumlarda inşallah:asigim::emir_bebek::Saruboceq::nazar::nazar::nazar:

ınşallah benim bebeğimede artık bir sorunu kalmadı derler ama hala takip istiyor bebeğim ve ayda bir defa nöroloğa gidiyoruz. her defasında başka bir araştırma yapılıyore artık bebeğimden kan alınmasın istiyorum miniğim nasıl çok ağlıyor bir görseniz o gözyaşının akıtmak bile beni günlerce mahvediyor.

ınşallah benim bebeğimede artık bir sorunu kalmadı derler ama hala takip istiyor bebeğim ve ayda bir defa nöroloğa gidiyoruz. her defasında başka bir araştırma yapılıyore artık bebeğimden kan alınmasın istiyorum miniğim nasıl çok ağlıyor bir görseniz o gözyaşının akıtmak bile beni günlerce mahvediyor.

inşallah canım arkadaşım korkuların o kadar tanıdık ki bana hep ağladım hani kendimden geçtim ya kızmda bişey varsa ileride ne olucak ya bana bişey olursa ona kim bakıcak diye sürekli beynimde bunlar vardı.ALLAHIM TÜM BEBEKLERE SAĞLIK SIHHAT VERSıN ıLERıDE KıMSEYE MUHTAC OLMASIN BEBEKLERıMıZ ıNŞALLAH KENDı AYAKLARININ ÜSTÜNDE DURSUNLAR HEP ıYı HABERLERıNı ALALIM ÇOCUKLARIMIZIN ıNŞALLAH (AMıNNN):Saruboceq::nazar::emir_bebek:

sorma sürekli izliyorum ve her hareketinde acaba bu kasılmamı acaba bu etkilerdenmi diye ne çocuğu ne kendimi rahat bırakıyorum. ağlasam hemen etraftan başlanıyor uğursuzluk çağırıyorsun ama kendimide tutamıyorum

sorma sürekli izliyorum ve her hareketinde acaba bu kasılmamı acaba bu etkilerdenmi diye ne çocuğu ne kendimi rahat bırakıyorum. ağlasam hemen etraftan başlanıyor uğursuzluk çağırıyorsun ama kendimide tutamıyorum

canım biraz etrafada kulak ver çünkü ben im içimde hep huızursuzluk vardı ama bebeğimi kim görse bunda bişey yok üzme kendini boşuna dedi bakalım bu ay sonu kontrolummüz var biz 3 ayda bir gidiyoruz kontrole inşallah ii haber alırız canım ben el gücü içinde el mikro cerrahiye götürücem kızımı ne olur ne olmaz göstermekte fayda var dediğim gibi erken teşhis önemli ben hep böleyim eşimde alıştı artık başlarda kendi kendine problem üretiyosun çocuğu o dr bu dr gezdiriyosun derdi şimdi ne desem sorgusuz sualsiz tamam diyo:jeyyar:en ii gelişme bu sanırınm kasılma konusundada bu kadar takma dr söle zaten kasılma varsa eeg de çıkar yada dr sana söler sen dr gitin mi hatırlat dr.a birazda oluruna bırakmak lazım sen yapman gerekenleri yapıyosun gerisi Allah a kalmış kendini bu kadar yıpratma canım eğer bişey varsa bile ki inşallah yoktur kabullenmek lazım senin güçlü ve dimdik ayakta durma zamanın içine hiç birşeyi atma ağlamak istiyosan ağla ama bi yandanda bunu aşmaya ve bazı şeyleri kabullaenmeye çalış beterin beteri var nöroloğa gidiyosun kapıda bekleyen hastalara bak ve haline şükret canım öyleki hiçbir şekilde hareket edemeyen bebekler var Allah yardım etsin haline şükret canım kendini fazla salma herşey ii olucak Allah ın izniyle:Saruboceq::teselli:

tabiki şükürler olsun benim bebeğimded görüntüde hiç bir şey yok. sıçramalar var ama bebeklerin rutin korkma refleksi gibi kasılmamaı diye bilemiyorum

canım sıçramayı sana şöle anlatayım eğer bebeğin kolu açık bi şekilde sıçrıyosa bebek refleksi ama kolu iki yanında olup durduğu yerde titriyo gibiyse kasılmadır çünkü bebekler sıçradı mı iki kolunu açarak sıçrar en azından ben öle ayırt ediyodum canımCADIARZU

ellerini açmıyor sanırım bu akşam yine dikkat edeyim yarın bilgi veririm

tamam canım üzme kendini bişey yoktur inşallah hem kasılsa bile bi süre sonra geçiyo :teselli:

peki evde herhangi bir masaj yada fizik tedavi uyguladınmı bebeğine

hayır canım sadece luminalettan diye bi ilaç kullandım dr verdi zaten ilacı vermedim mi kasılıyodu 2 ay kullandım yavaş yavaş ilcı azalttım geçti bi daha olmadı çok şükür dra gidince sölersin bakalım ne dicek canımCADIARZU

bizede hiç bir şey vermiyor oda beni çok endişelendiriyor ya her şey için artık çok geç olursa.

başka bir dr a göster istersen canım içinde kalmasın bu kadar tedirgin olucağına tedbir al zaten hiçbir zaman tek dr a göre hareket edilmez birinin görmediğini diğeri görebilir belkide bişeyi yoktur kızının sıkma canını tatlım herşey yoluna girer inşallah:Saruboceq::teselli:

X