Psikolojik mi acaba?

Sienatan

Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2021
766
846
36
Kızlar belki aranızda buna çözüm bulmuş kişiler vardır çok fazla tırnaklarımı yiyorum artık dipleri acıyor..Ellerim çok çirkin duruyor:KK43: Bir yerde bir imza işim oluyor aa tırnaklarını mı yiyorsun diyorlar.Oje sürüyorum belki bozulmasın diye yemem diyorum gene yiyorum.Acı oje kullandım faydasını görmedim.Birşey düşünürken birşey izlerken o kadar dalıyorumki eşim sesleniyor öyle duruyorum..Bir de şöyle birşey var birini dinlerken de ılla birşeyle ugrasıyorum ,okulda mesela hoca bıseyler anlatırken ılla bırseylerı karalardım asla bırsey yapmadan duramıyorum. Bu tırnak yeme olayım da farkında olmadan gelişiyor.Protez tırnak yaptırmayı denedim gülmeyin ama protezi yemeye bile teşebbüs ettim kendimi alıkoyamıyorum :))Faydasını gördüğünüz bir yönteminiz kullandıgınız herhangi birşey oldu mu acaba bu sorunu yaşayanlar varsa merak ediyorum.

Psikolojik .
Yeğenimin de öyle problemi vardı. Annesinin güzel konuşup ve ilgili sevgi dolu davranışlarının sonucunda 1 yıl sürse de bırakma başarısına ulaştık.
Artık yemiyor.
Hayatınızda yolunda gitmeyen durumlari ya da ruhunuzda ac kalmış duygularınızı kontrol etmenizi öneririm.

Tırnak yeme olayı huzursuzlukla bağdaştırılan bir şey; mesela yeni girdiğimiz bir ortamda farkında olmadan parmaklarımızı birbirine sürterek tırnaklarımızı kaşır, etlerini itermiş gibi yaparız ya bazen istemeden; bu da huzursuzluk-stres hisleri ile açıklanıyor bildiğim kadarı ile.
Tırnak yeme-koparma ya da itme ara ara ufak saniyelerde belki hepimizin yaptığı şeyler ama bu sürekliyse işte sıkıntı olan bu.

Size huzur veren, yaparken mutlu olduğunuz aktivitelerin arasında da bırakıp tırnak yiyor musunuz? Sanmam.

Psikolojik destek alabilir, huzur verici metotları araştırabilir, iyi-huzurlu hissetme, stresle baş etme üzerine kişisel gelişim ve benzer psikoloji kitaplarını inceleyebilirsiniz.

Konuyu takipteyim , bende dönem dönem yemek değil de koparıyorum diğer parmaklarımla . Umarım çzöüm buluruz
Eltimin öyle yemeden duramıyor etlerini de koparıyor. takıntılı birimisiniz o öyle mesala bir şey söyle iki saat düşünür bunu neden söyledi bana diye..

Kızlar belki aranızda buna çözüm bulmuş kişiler vardır çok fazla tırnaklarımı yiyorum artık dipleri acıyor..Ellerim çok çirkin duruyor:KK43: Bir yerde bir imza işim oluyor aa tırnaklarını mı yiyorsun diyorlar.Oje sürüyorum belki bozulmasın diye yemem diyorum gene yiyorum.Acı oje kullandım faydasını görmedim.Birşey düşünürken birşey izlerken o kadar dalıyorumki eşim sesleniyor öyle duruyorum..Bir de şöyle birşey var birini dinlerken de ılla birşeyle ugrasıyorum ,okulda mesela hoca bıseyler anlatırken ılla bırseylerı karalardım asla bırsey yapmadan duramıyorum. Bu tırnak yeme olayım da farkında olmadan gelişiyor.Protez tırnak yaptırmayı denedim gülmeyin ama protezi yemeye bile teşebbüs ettim kendimi alıkoyamıyorum :))Faydasını gördüğünüz bir yönteminiz kullandıgınız herhangi birşey oldu mu acaba bu sorunu yaşayanlar varsa merak ediyorum.
psikolojik bu tamamen canım

Psikolojik .
Yeğenimin de öyle problemi vardı. Annesinin güzel konuşup ve ilgili sevgi dolu davranışlarının sonucunda 1 yıl sürse de bırakma başarısına ulaştık.
Artık yemiyor.
Hayatınızda yolunda gitmeyen durumlari ya da ruhunuzda ac kalmış duygularınızı kontrol etmenizi öneririm.
Evet zor bir çocukluk geçirdim kendimi bildikten ıtıbaren kendım psıkıyatra gıttım ama daha dinlemeden ilac yazdılar yazdıkları ılacı yarım almama ragmen dengemı sastım yemek yıyemıyordum cok kılo verdım bıraktım ve ondan sonra kesınlıkle gıtmedım

Evet zor bir çocukluk geçirdim kendimi bildikten ıtıbaren kendım psıkıyatra gıttım ama daha dinlemeden ilac yazdılar yazdıkları ılacı yarım almama ragmen dengemı sastım yemek yıyemıyordum cok kılo verdım bıraktım ve ondan sonra kesınlıkle gıtmedım
En güzel ilacın sevgi ve anlayış olduğunu bilselerdi neler değişmezdi ki hayatımızda...

Bende dudağımı yoluyorum tirnak kenarlarını kopariyorum ve yara kabuğu koparıyorum.
Ayy ben senden daha bitermişim yaaa.
Tavsiyeleri dinleyeyim bende.

Merhaba protez tırnak taktırsanız bir süre?
Bu sekilde bu alıskanligini yenen tanidiklarim var.🤷‍♀️
(Görsel olarak güzel duruyor hoş olmasi motive ediyor ayrıca)

Eltimin öyle yemeden duramıyor etlerini de koparıyor. takıntılı birimisiniz o öyle mesala bir şey söyle iki saat düşünür bunu neden söyledi bana diye..
Yok takıntılı değilim , hatta hayat felsefem epey bencillik üzerine kurulu . Yani bana bir adım gelene bir adım atarım o kadar .
Kim ne demiş hiiiiççç düşünmem , sadece bazen ailemden gördüğüm haksızlıklar aklıma geliyor onda da hemen defterimi alıyorum yazıp rahatlıyorum . Geçmişe takılmaktan hoşlanmıyorum ama aşamıyorum da .
Benimki sanki uzun olunca tırnak pismiş gibi bir his oluyor

Tırnak yemenin temeli anne-babaya 'derin' öfkedir. Onu çözümlerseniz geçer. 😊

Ben kendimi bildim bileli tirnak yiyordum. En son protez tirnak taktirde ve tırnaklarım cok yıprandı. Sonra 2 3 hafta gecince protezi internette video izleyerek nasil çıkarılacağını öğrenip cikardim ve kalıcı oje uygulaması yaptim. Yapılırken izledim ve kendim de bunu yapabilirim diyerek Led uvl ışıklı cihaz top coat, primer ve kalici oje aldim.
Her gun bakımlı ve ojeli tutunca yemiyorsunuz. Isterseniz deneyebilirsiniz. Tirnak yenildikce bütür bütür oluyor sonra duzeltiyim derken de yeniliyor. Baktınız kırıldı bir sey oldu sakin ağzınıza götürmeyin torpu ile düzeltin. Yanımda torpu taşıyorum valla

Yok takıntılı değilim , hatta hayat felsefem epey bencillik üzerine kurulu . Yani bana bir adım gelene bir adım atarım o kadar .
Kim ne demiş hiiiiççç düşünmem , sadece bazen ailemden gördüğüm haksızlıklar aklıma geliyor onda da hemen defterimi alıyorum yazıp rahatlıyorum . Geçmişe takılmaktan hoşlanmıyorum ama aşamıyorum da .
Benimki sanki uzun olunca tırnak pismiş gibi bir his oluyor
Herşeyide psikoleji ye baglamamak lazım aslında... bilimsel yönü varmı hiç arastirdinizmi merak ettim 😊

X