Psikolojik mi acaba?

Nereden vardınız bu kanıya ? ailesiyle çok mutlu olan arkadaşım eltim var ikiside tırnak yiyor
'derin' öfkeden kastım görünürdeki iyilik hali değil. Tırnak yemenin kök duygusundan bahsettim aslında. Anne baba ile Geçmişte halledemediği hala içten içe yada gayet aleni öfkeler büyüten insanlarda görülür tırnak yeme davranışı. 😊

'derin' öfkeden kastım görünürdeki iyilik hali değil. Tırnak yemenin kök duygusundan bahsettim aslında. Anne baba ile Geçmişte halledemediği hala içten içe yada gayet aleni öfkeler büyüten insanlarda görülür tırnak yeme davranışı. 😊
Olabilir idda edemem değil diye çok bilgim yok bu konuda.. bir kaç yazı okudum meraktan davranış bozukluğu olduğu söylüyor kişinin mükemmelliyetçi olmasından sinir stresle bu şekilde baş ettiğini yazıyor 😊

Tırnak yeme olayı huzursuzlukla bağdaştırılan bir şey; mesela yeni girdiğimiz bir ortamda farkında olmadan parmaklarımızı birbirine sürterek tırnaklarımızı kaşır, etlerini itermiş gibi yaparız ya bazen istemeden; bu da huzursuzluk-stres hisleri ile açıklanıyor bildiğim kadarı ile.
Tırnak yeme-koparma ya da itme ara ara ufak saniyelerde belki hepimizin yaptığı şeyler ama bu sürekliyse işte sıkıntı olan bu.

Size huzur veren, yaparken mutlu olduğunuz aktivitelerin arasında da bırakıp tırnak yiyor musunuz? Sanmam.

Psikolojik destek alabilir, huzur verici metotları araştırabilir, iyi-huzurlu hissetme, stresle baş etme üzerine kişisel gelişim ve benzer psikoloji kitaplarını inceleyebilirsiniz.
Cevabım hayır demekkı tamamen stresle ılgılı...Önerilerinizi dıkkate alacagım Tesekkur ederım

Merhaba protez tırnak taktırsanız bir süre?
Bu sekilde bu alıskanligini yenen tanidiklarim var.🤷‍♀️
(Görsel olarak güzel duruyor hoş olmasi motive ediyor ayrıca)
Taktırdım hatta yıyemedıgım ıcın tırnaklarım da uzamaya baslamıstı ama temizlik yaparken ya cıkıyorlar ya kırılıyorlar...Elim sürekli suda olduğu için çok uzun durmuyor bende..Yoksa uzun tırnaga hasret kaldıgım ıcın cok da sevmıstım

Ben kendimi bildim bileli tirnak yiyordum. En son protez tirnak taktirde ve tırnaklarım cok yıprandı. Sonra 2 3 hafta gecince protezi internette video izleyerek nasil çıkarılacağını öğrenip cikardim ve kalıcı oje uygulaması yaptim. Yapılırken izledim ve kendim de bunu yapabilirim diyerek Led uvl ışıklı cihaz top coat, primer ve kalici oje aldim.
Her gun bakımlı ve ojeli tutunca yemiyorsunuz. Isterseniz deneyebilirsiniz. Tirnak yenildikce bütür bütür oluyor sonra duzeltiyim derken de yeniliyor. Baktınız kırıldı bir sey oldu sakin ağzınıza götürmeyin torpu ile düzeltin. Yanımda torpu taşıyorum valla
Protez taktırmıstım ama temızlık yaparken benımkıler ya kırıldı ya cıktı..Elim sürekli suda olduğu için protez bana dayanmıyor ama sureklı oje sürüyorum ojem bozulmasın dıye yemem dıye..Bıraz etkılı oluyor ama tırnaklarım o kadar zayıfkı azıcık uzasın hemen kırılıyor dolayısıyla yıyecek alan acılıyor bana :)) Hayatımda törpü kullanmıslıgım yok nasıl kullanılır bılmem bu yeme sevdamdan..Tırnaklarımı bıraz uzatabılırsem manıkur yaptıracagım belkı ondan sonra bozulmasın dıye yemem herhalde :KK43:(

Herşeyide psikoleji ye baglamamak lazım aslında... bilimsel yönü varmı hiç arastirdinizmi merak ettim 😊
Vallahi ne yalan söyleyeyim bu konuyu gerçek kişilerle pek konuşamıyorum, çünkü utanıyorum sanki biraz . Benim oğlanların tırnakları bile benimkilerden 1000 kat daha güzel . Doğdukları günden beri ben keserim tırnaklarını da halbuki .

Azıcık uzasa , manikür yaptırsam belki daha çok hoşuma gider ve belki koparmam ama uzamıyor da. Kısır döngüye girdim 🙃

Kızlar belki aranızda buna çözüm bulmuş kişiler vardır çok fazla tırnaklarımı yiyorum artık dipleri acıyor..Ellerim çok çirkin duruyor:KK43: Bir yerde bir imza işim oluyor aa tırnaklarını mı yiyorsun diyorlar.Oje sürüyorum belki bozulmasın diye yemem diyorum gene yiyorum.Acı oje kullandım faydasını görmedim.Birşey düşünürken birşey izlerken o kadar dalıyorumki eşim sesleniyor öyle duruyorum..Bir de şöyle birşey var birini dinlerken de ılla birşeyle ugrasıyorum ,okulda mesela hoca bıseyler anlatırken ılla bırseylerı karalardım asla bırsey yapmadan duramıyorum. Bu tırnak yeme olayım da farkında olmadan gelişiyor.Protez tırnak yaptırmayı denedim gülmeyin ama protezi yemeye bile teşebbüs ettim kendimi alıkoyamıyorum :))Faydasını gördüğünüz bir yönteminiz kullandıgınız herhangi birşey oldu mu acaba bu sorunu yaşayanlar varsa merak ediyorum.
Bende tırnak degilde tırnak kenarındaki derileri koparma var hatta aynısı annemde var...Acıkcası sorunlu bir evde büyüdüm aile içi şiddet ayyukaydı stresli bir evdi ona bağlıyorum

Olabilir idda edemem değil diye çok bilgim yok bu konuda.. bir kaç yazı okudum meraktan davranış bozukluğu olduğu söylüyor kişinin mükemmelliyetçi olmasından sinir stresle bu şekilde baş ettiğini yazıyor 😊

Vallahi ne yalan söyleyeyim bu konuyu gerçek kişilerle pek konuşamıyorum, çünkü utanıyorum sanki biraz . Benim oğlanların tırnakları bile benimkilerden 1000 kat daha güzel . Doğdukları günden beri ben keserim tırnaklarını da halbuki .
Ben bir iki makale okudum internetten zeki insanlar yermiş stresli mükemmelliyetci insanlar 😊

Öfkem gectı ama hala tabı aklıma bazı seyler gelınce hayıflandıgım konular var..Belki de kendi içimde hallettıgımı dusunuyorum ama halledemıyorum bılemıyorum :KK43:(
Öfkeniz geçse o hayıflandığınız konular olmaz. Bilinç düzeyindeki öfke değil kastım, bilinçaltındaki öfke. :)

Kızlar belki aranızda buna çözüm bulmuş kişiler vardır çok fazla tırnaklarımı yiyorum artık dipleri acıyor..Ellerim çok çirkin duruyor:KK43: Bir yerde bir imza işim oluyor aa tırnaklarını mı yiyorsun diyorlar.Oje sürüyorum belki bozulmasın diye yemem diyorum gene yiyorum.Acı oje kullandım faydasını görmedim.Birşey düşünürken birşey izlerken o kadar dalıyorumki eşim sesleniyor öyle duruyorum..Bir de şöyle birşey var birini dinlerken de ılla birşeyle ugrasıyorum ,okulda mesela hoca bıseyler anlatırken ılla bırseylerı karalardım asla bırsey yapmadan duramıyorum. Bu tırnak yeme olayım da farkında olmadan gelişiyor.Protez tırnak yaptırmayı denedim gülmeyin ama protezi yemeye bile teşebbüs ettim kendimi alıkoyamıyorum :))Faydasını gördüğünüz bir yönteminiz kullandıgınız herhangi birşey oldu mu acaba bu sorunu yaşayanlar varsa merak ediyorum.
jel tırnak dene bir de canım

X