Radyoloji Radyoloji

yesilim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2006
8.977
17
Radyoloji, x ışınları ve diğer görüntüleme yöntemlerinin tıpta tanı ve tedavi amacıyla kullanılmasıdır. İkiye ana başlığa ayrılır.

1-Diagnostik Radyoloji

2-Radyoterapi

Ultrason yöntemleri

* Ultrasonografi: Bu yöntemde X Işını değil, ses dalgaları kullanılır. Karındaki iç organları (taşların varlığı, tümör ve kitlelerin varlığı, üriner ve jinekolojik sistem incelenmesinde...vs) görüntülemede kullanılır. Hiç bir yan etkisi yoktur.

* Doppler Ultrasonografi: Damarları görüntülemede kullanılır.


Radyofrekans dalgaları ve manyetik alan

* Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR): Beyin ve omurilik görüntülemesinde kullanılır. Eklemlerin incelenmesinde kullanılır.3 boyutlu görüntüler alınır. Hareketli organları görüntüleri alınır.


Anjiografi

Genel olarak vücuttaki damarların kontrast maddeler kulanılarak görüntülenmesidir.


Teleradyoloji

Teleradyoloji, radyoloji görüntülerinin dijital olarak bilgisayarlar arasında internet ya da başka bağlantılar aracılığıyla bir noktadan bir başka noktaya gönderilebilmesidir. Bu yolla çok uzaklarda, hatta başka bir kıtada çekilen bir radyoloji görüntüsü saniyeler içinde binlerce kilometre uzaktaki bir radyolog tarafından değerlendirilebilmekte ve raporlanabilmektedir. Radyolog açığı olan bölgeler için oldukça yararlı bir işlemdir.

Alıntı
 

denizyegin

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
6 Ekim 2011
22
0
benim abim radyoloji mezunu ve çok iyi paralar kazanıyo fakat bu radyasyon meselesi var işte zararlı ışınlar olmasa çk daha iyi olucak. çok yğun talepler varç. bu radyasyonu çözüme kavuşturcak teknoloji yokmudur yahu :)