Premature Bebekler *Rahim Ağzı Yetmezliği Topiğinin Mucize Bebişleri*

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Kızlar ben oğlumu 3-4 saatte bir uyandırıyorum beslemek icin bana bana herkes diyorki uyandırma açıkinca uyanır,uyuması daha iyi diyolar ama sabahın 6 su dan beri uyuyor uyanmak üzere simdi mama veriyoruma acikmiyormu anlamıyorum siz nasil yapıyorsunuz ?

sen dinleme onları 3 saati geçirme uyur yoksa görümcem hemşire büyük oğlanda 3 saati geçirtmezdi. hem seninki kçük daha sarılığı artar...

gittim ama burda gittim arda beye gitmedim
oda sadece dikişlere baktı :26:
ben daha kızı hiç yıkamadım derileri soluyor felaket aslında yıkansa kremlense rahatlayacak çocuk
göbeği düşsün diye bekledik şimdi de gözü iltihaplandı, annem daha da mirop kaptırmayalım diyor, kısmetse yarın yıkayacağız

cnm ilk zamanlar uyuyorlar öyle, ama uyandır muhakkak kan şekeri düşmesin
hem senin süt üretimin için de uzun süre emmemesi iyi değil, sağmak da emmeye benzemez

Az sütü gelen annelere nasıl beslenmesini tavsiye ediyorsunuz?
Bu dönemde anne sütünü artıran yiyeceklere ağırlık vermeli. Bunlar kısaca şöyle özetleyebiliriz: Bolca rezene ve ısırgan çayı tüketilebilir . Şişmanlatmayan demir kaynakları olarak yeşil mercimek, brokoli, roka, ıspanak, pazı, dereotu, çekirdekleri ile birlikte yenen siyah üzüm, dut pestili, yumurta ve yağsız kırmızı et tercih edilebilir. Hamilelikle bu demir kaynakları alırken, 20 dakika öncesi veya sonrasında, süt ürünleri ve koyu çay tüketilmemeli. Aksine yenilen yemeklere limon sıkılırsa daha faydalı olur. Susam yağı ile memelere dıştan dairesel şekilde hareketlerle masaj yapılması da katkı sağlar. Ayrıca günde 3 litre su içilmelidir. anne sütünü en çok artıran ise alkolsüz biradır (malt özü), Sabah, öğle ve akşam sadece bir kahve fincanı içilecek alkolsüz bira, anne sütünü artırıp, içeriğindeki B vitamini sayesinde de annenin bağışıklık sistemini korur.
1. saraçoğlu süt kürü
Tek bir kür yok : Bu konuda önerdiğim tek bir kür yoktur. Çünkü, emziren bir annenin sütünün erken azalmasının birçok nedeni olabilir. Bu durumu mutlaka öncelikle hekimleriyle görüşmelerini öneririm.

Hamilelerin, bebeklerini emziren annelerin mevsiminin dışında yetişen hormonlu ve ebter tohumlu sebzeleri tüketmemelerini özellikle belirtmek isterim. Ayrıca mevsiminde olsun veya olmasın ebter tohumdan üretilen sebzelerin tüketilmemesini öneririm. Transgen (genleri ile oynanmış) tohumlardan elde edilen ve ülkemizde de görülmeye başlayan bu ürünleri, örneğin mısır, hamilelerin ve bebeklerini emziren annelerin özellikle tüketmemeleri gerekir.

Önermiş olduğum kürlerin tamamı anne sütünü artırıcı etkiye sahiptir. Özellikle, incir-havuç kürü ve taze beyaz dut oldukça güçlü galactogogue (anne sütünü artırıcı) dır. Bebeklerini emziren annelere öncelikle incir-havuç kürünü uygulamalarını öneririm.
Taze beyaz üzüm
Dereotu
İncir (taze veya kurutulmuş)
İncir-havuç
Taze beyaz dut
Haşlanmış taze beyaz dut kurusu kürleridir.

Yukarıda isimlerini yazmış olduğum kürlerin hazırlanma ve kullanma şekillerini vermiş bulunuyorum. Aynı anda yukarıda belirtmiş olduğum kürleri birden fazla kürün uygulanmaması gerektiğini özellikle belirtmek isterim.

Bunların dışında diğer yardımcı kürler ise,
Anason
Kereviz
Taze kereviz yaprakları
Bal kabağı
Çilek
Kıvırcık salata
Sumak
Rezene çayı
Tere
GÜNÜN KÜRÜ

Kür 1 : Günde iki porsiyon taze beyaz üzüm tüketmek anne sütünü artırıcı etki yapar.
Kür 2 : Sabah akşam yemeklerden önce tüketeceğiniz dereotu sütünüzün artmasını sağlayacaktır.
Kür 3: anne sütünü artırmak için haşlanmış kuru incir suyu da içilebilir. Sekiz- dokuz adet kuru inciri yarım litre suda haşlayınız. İkiye böldüğünüz suyu sabah-akşam olmak üzere günde iki kere tüketiniz.

Not: Bu kürler aynı anda uygulanmaz. Uygulama süresi bir haftadır. Bir haftanın sonunda uygulama bırakılır. Bir hafta uyguladığınız herhangi bir kürden sonra tekrarlama ihtiyacı duyarsanız bu defa başka bir kürü uygulamanızda bir sakınca yoktur. Örneğin, bir hafta taze beyaz üzüm kürü uygulayıp bıraktınız. Daha sonraki bir dönemde yine bir hafta olmak üzere dereotu veya kuru incir kürünü uygulayabilirsiniz.

1. 1-Çaylar

◦Rezene
◦Anason
◦Ihlamur
◦Isırgan Otu (uzmanlar tarafından sürekli kullanımı önerilmiyor 20 gün kullanıp 10 gün ara verilmeli) (Sütün kalitesini de arttırır.)
http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/...yazidizi1.html

2- Yiyecekler

◦Haşlanmış mısır
◦Borulce
◦Soğan

◦Bulgur
◦Pişmaniye
◦Tahin helvası
◦Taze Bezelye
◦Çekirdek
◦Taze Fasulye
◦Tel Kadayıf
◦Sütlü Tatlı
◦Nar

◦Semizotu (Sütün kalitesini de arttırır.)
◦Çemen&çemen otu&çemen otu hapı
◦Pişmaniye

3-İçecekler

◦Vitamalt
◦Kefir
◦Meyva Suları
◦Dut Pekmezi
◦Vişne kompostosu
◦Kayısı Hoşafı
◦Kuru maya (sulandırılıp içilecek)
◦Dolmalık fıstık (8-10 tane ılık şekerli suda bir gece bekletilip suyuyla beraber içilir)
◦Humana still
4- Baharatlar

◦Kimyon
◦Çörekotu

NOT: Altı çizili olanlar tarafımdan denenmiş onaylanmıştır.İtalik yazılanlar aynı zamanda gaz probleminede iyi gelir.

5-Düzenli yemek, uyku ve huzur

Bütün bu gıdaların yanında en önemlisi düzenli yemek, uyku ve huzur, mutluluk :) bide sütüm azmı çokmu,gittimi geldimi diye çok fazla uğraşmamak .(zaten sütün olmaması çok nadir görülen bir durumdur ancak meme dokusunun zedelenmesi veya yokluğu durumunda söz konusudur. Her kadının bebeğine 6 ay yetecek süt üretimi olur, kendisi kurcalayıp düşürmezse) Şu konuyuda eklemek isterim bebek evlatlık edinip emziren anneler var.Düşünün doğum yapmadan sadece severek hormonlarını uyarıyor ve bebeğini emziriyor doğum yapmış onu karnında taşımış bir annenin sütü illaki olacaktır.

Tüm bu yiyecekler anne sütünü belki psikolojik belki bi şekilde arttırıyor ama eğer bu artan sütünüzü bebeğiniz iyice tüketemez memede kalırsa,memede süt bitmediği için yeni süt yapımı için yeterli horman beyne ulaşmayacağından sütünüz artmayabilir, hatta azalabilir.(benim öyle olmuştu) Bunun için bebek emdikten sonra memeyi iyice sağın hiç süt kalmayacak şekilde.Bu sağdığınız sütleri derin dondurucuda bekletin bebek ek gıdaya geçince kahvaltılarına katarsınız.Hemde sağdıkça sütünüzde bariz artar.Ne kadar süt talebi o kadar süt arzı. Benim gördüğüm sağmak tüm bu yiyeceklerden daha fazla anne sütünü artırıyor. Bence düzenli bitki çayı(yukarıdakilerden) baharat ile destekleyip bolbol sağarsanız sütünüz artar azalmaz.

Birde Bebeğinize sevgiyle bakmak,onu okşamak, öpmek, koklamak sonra emzirmek boş memeyi bile dolduruyor. Onun rızkı zaten belli siz ne yeseniz içsenizde Onun için tesbit edilmiş süt mutlaka gelecek.Zaten süt olayı beyindek bi hormandan kaynaklanıyor bunun içinde hormanları en iyi moral,neşe,dinlenme,uyku,ılık duş harekete geçirir.

Sonuç olarak bir anne olarak nacizane tavsiyem; bitki çaylarınızı için, iyi dinlenin,sütünüzü sağın, neşeli olun, bebeğinizi bol bol sevin, sütüm yeterli diye düşünün sütünüz bol,tosununuz hayırlı olsun :)
Yeni doğum yapan veya doğum yapıpta sütü az olan anneler sütünüzün artması için bil hassa denenmiş bitkileri sizlerle paylaşmak istedim.Gerçekten işe yarıyor herkese tavsiye edebilirim.

Isırgan otu: Yarım Tatlı kaşığı yaprak 1 su bardağı suda haşlanıp biraz demlenir ve günde 2-4 bardak içilir.
Funda Yaprağı: 1 lt suya 1 çay bardağı konup 10 dk kaynatılır.
Isırgan funda yaprağı ve kekik ile karıştırılarak içilebilir.
Rezene: İstediğiniz kadar içilir.
Çörekotu yağı: Günde 3 defa 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilir.
Dereotu: Tohumu ezilerek toz haline getirilir 1-2 tatlı kaşığı 1 bardak kaynar suya atılıp 15 dakika demlenir.
Hodon (Hıyarotu, Sığır Dili): 1 bardak suya 2 tatlı kaşığı atılıp 15 dk demlenir ve günde 3 bardak içilir

Az önce Arda çok ağladı ya. gözünden yaş geldi kuzumun. rezene kimyon verdik ayağıa karnına saç kurutma makinası tuttuk gaz çıkardı kaka yaptı rahatladı.

benim kıza istediği anda meme verme anında yaş akıtıncaya kadar bağırarak ağlıyor, çok cadı çok

ahmet ardanın kesin gazdan mı ağlaması? erkek bebekler gazlı olur derler. elma yağı ile karnını yada ayak tabanlarını onsanız o da iyi gelir

bende bende rahim ağzı yetmezliği mücadele ederek mucizemi kucakladım 9 ay önce.
ben yazamadım ama yazanlar hep umut ooldu bana.allahım nasıl özenirdim haftası ilerleyenlere rabbim banada nasip etti.topik te çok şey öğrendim rabbim isteyen herkesenasip etsin.ve allah razı olsun topiği açan hidenişkodan ve yazanlardan.
bu arada 26 haftalık kaybımdan 8 ay sonra hamile kaldım.37 biitiğide doğum yatım.
not,sezeryan olduğum için o kadar bekledik.

canım gaz ve kakadan sonra rahatladı.

bir de arada sağ elini yumruk yapıp emmeye çalışıyor :)) emzik emmiyor ama:))

seni hatırlıyorum yazmıştın galiba. maşallah neyin oldu nasıl bebişin?

Ah ah acemi anne olmak ne zormus oğlumun derdini anlayamıyorum,dün bol bol emzirdim en fazla yarım saat emıyor sonra uyuyor en fazla 1 saat uyuyor uyandimi tekrar emzirdim tek göğsümü digerinin ucu hiç yok onu sağdım,biberonla süt verince uyumuyor ağlıyor mama veriyorum uyuyor,dün 65cc anne sutu verdim biberonla uyumadı ağladı yine mama verdim,bugün bı arkadaşımla konuştum emzir diyor karnı doysa bile ağlar yabancı emzik ver diyor acsa durmazmis,birde öyle deneyim diyorum hem emzirip hem süt sağsam mama vermeden kurtarabilirmiyim acaba yoksa cok fena mamaya alışsak hissediyorum
Chnb cok fayadali bı YAZI,incir kürünu deneyecem,ben hala zamanla sütümün cogalcagni inanıyorum,inanmak başarmanın yarisi derler:)
Hidenisko usg debakmadimi rahime,benim doktor üstten usg ile baktı rahim toparlanmaya başlamış dedi dikisede elle baktı

merhaba, hoşgeldin tekrar
bu topiğe de sık sık yaz :))) eminim burdaki bilgilerde çok faydalı olacak annişlere

canım gaz ve kakadan sonra rahatladı.

bir de arada sağ elini yumruk yapıp emmeye çalışıyor :)) emzik emmiyor ama:))

seni hatırlıyorum yazmıştın galiba. maşallah neyin oldu nasıl bebişin?

ah hayal ettim tostosu, gözümün önüne geldi sapur supur elini emişi

cnm 65 cc baya iyi aslında doyurması gerekiyor
bazı annelerin sütü ince olur derleri acaba chnb nin yazdıgı kürde ısırgan otu kaliteyi artırır diyor, aktardan alıp yapsan mı?

bugun bizde kızımı yıkadık, banyodan sonra emdi emdi uyuyamadı, hep mızıkladı
anladım ki sütüm bitti, mama yaptım 60 lık bir uyudu, 4 saat olacak neredeyse hala uyanmadı
birazdan mıncıklamaya gidceğim

chnb aramışsın duymamışım şimdi baktım tele :)) kızın banyosu ile ugrastık, sonra misafir geldi, ardından da jokere gittik bezlerde indirim varmış
malesef kalmamış alamadık
derken bu saat oldu, aradım seni ama bu sefer de sen mesgulsun herhalde
akşama gene misafir var

canım benim 2. de ne oldu? her bebek ayrı. o yüzden sıkılma:))
bir de uçla ilgili bir arkadaşın yazısını kopyalamıştım başka topikten belki işe yarar.
mamaya yüklenmemeye çalış canım... benim sütüm yeter de şartlandır. bak bugün ne oldu?
sabah oğlanı emzirdim sağayım dedim bakalım süt var mı? sağdım 4-5 dakika 10 cc bile yok. sonra o arada büyük oğlan geldi sohbete daldık. birden süt gelmeye başladı 70 cc çıktı. yani biraz sağınca herhalde yeniden süt üretti vücut. yani emdikçe bitse bile yeniden üretecek o yüzden yok diye düşünme emsin...

ben de havuçsuz olan incir kürünü deniyorum 4. gündü bugün. bir sürü şey de denediğim için ne işe yarıyor bilmiyorum.
gece yatmadan porselen demliğim var içine hepsinden bir tutam atıyorum: kimyon rezene, dere otu tohumu, çemen tohumu 10 dakika sıcak suda dem alıyor bardağın içine de dut pekmezi koyuyorum çayı da içine döküp karıştırıp içiyorum. gece 2 kez kalkıyor ve süt sorunum olmuyor canım. aktardan aldım.

canım ben aktardan aldım ısırgan çok içtim ara verdim. bir de eczaneden sallama ısırgan çayı da almıştım. günvit marka. 4 tl idi kutusu. humana da içiyorum.
aslında 3 fincanı geçmesin dediydi memorial bu çayların benim geçiyor.
bir de bazen çörek otu yağı damlatıp sıcak suya dut pekmezi de koyup içiyorum haftada 3-4 kere.
tabi kiloları da alıyorum. irmik helvası da yaptım az önce...
doğum resimlerini görecek miyiz?

HAYIRLI UĞURLU OLSUUUUN YENİ TOPİĞİMİZZ ,GELECEM YAKINDA BANA DA YER AÇIN :) Ben 1 50 boyumla hamileliğimde bayağı genişce bir yer kaplayacağımı bildiğim için şimdiden yer açayım dedim..Öpüyorum sizleri şimdilik gidiyorum :)

canım ben şuna da inanıyorum, süt olsun diye boyna yeyip içmek de dogru değil, bol bol su tüketmek, dinlenmek ve pozitif olmak işin aslı
ama işte bizim şakır şakır sütlerimiz yok malesef o yüzden alternatifler arıyoruz

doğum fotolarını daha ben bıle göremedım, özlem gönderince face e koyarım :)

bu topictekilerin çoğu oldukça yer kaplayan annişler olacak zaten süt yapacağız derken

sen gel biz sana bayaaaa büyük bir yer açarız

mail attım kiralama için
bakalım ne zaman dönecekler
olmadı bunu alacağım gidip yarın yada öbürgün kredi kartı kesim tarihi geçsin

Canım her bebek ayrı gerçekten. İlk oğlum hiç emmedi hep sağım verdim bundada Dr yormamamış lazım en fazla 5 dak diyor. Benım oğlum 15 dak memeyle savaş veriyor bazen o kazanıyor bazen çok yoruldu deyip biboronu veriyorum. Diyorum annecim sen emekte acemi ben emzirmekte. Rabbim yardımcımız olsun.

mail attım kiralama için

Canım hangi firmadan kiralayacalsıb. Hangi model hastane tipimi. İlk gebeliğimde Ameda hastane tipi kiralamıştık. Bunda evde olan aynı markanın Portatifini kullanıyorum. Güzel boşaltıyor fakat tek göğs çalışıyorum ve uzun sağım yapınca tam boşalıyor. Hersağım en az 45 dak sürüyor.

bekliyoruz canımmmm.......

Merakla bekliyorum fotoları:))
Bu süt işi karışık iş vesselam.

Az önce irmik yaptım dedim ya bende işe yarıyor bu irmik.pek de sevmem.
1 su bardağı irmiği tereyağında az kavurup bir bardaktan az şeker atıyorum 3 bardak da su oldu helva.
2 gün yyorum

mail attım kiralama için

Canım ben biraz fazlaysast hemen sağıp 4 tane saklama biberonum var koyuyorum buzluğa ne zaman azsa onu ısıtıp veriyorum.Mama vermek istemiyorum...

Metal canım Allah yardımcın olsun. Büyük oğlunun drsi yok mu? Biz bir de ödevlerle boğuşuyoruz tembel oğlumla:)

sofikaaaaaaaaaa nerdesin?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…