Börekler Rulo Börek (Resimli)

Mxixsra

Paşa nın annesi
Kayıtlı Üye
7 Temmuz 2008
12.041
11
Gerçekten hem lezzeti hem de görüntüsü güzel bir börektir ,evde yapıldığına inanmaz kimsecikler :)

Malzemeler;
- 3 yufka
- Yarım kilo lor veya beyaz peynir
- 70 gr. margarin
- yarım fincan süt
- yarım fincan sıvı yağ
- 1 yumurta sarısı

Yufkalar ortadan ikiye ayrılır, eritilen margarin ve süt-sıvı yağ karışımı her kata sürülmek kaydıyla 3 kat yapılır (süt-sıvı yağ karışımı margarine oranla daha az kullanılmalı). Peynir harcı enlemesine yufkanın uzun olan tarafına serilir sonra yufka rulo yapılıp 10-12 cm arayla kesilip yağlanmış fırın tepsisine dizilir. Kalan diğer yufkalar içinde aynı işlem yapılır. Üzerlerine yumurta sarısı sürülerek 175 C'ye ayarlanmış, önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarıncaya kadar pişirilir.

Son düzenleme:
cnm ben sütlü karışıma biraz kabartma tozuda koyuyorum öylede güzel oluyor

Mısra çiçaam ellerine sağlık harika görünüyor..
Ben bu şekilde el açması börek yapıyorum nişastalı ..Yufkamız yoktuLibyada artık var ama:) Bol bol yaparım yufkalılardan..
Ellerine sağlık gülüm

Libyanacım ve incitanem saolun canlarım.
Libicim nerde bende o marifet yufka açacak:))))))))
Tek denemediğim şeydir sorumlusuda annemdir.Gençkızken çok isterdim hep açmayı ,bizim oraların su böreği ve baklavası ünlüdür sevgili hemşehrim incitanemde bilir.
Titizliğiyle nam salmış olan annem hiç hamur vermezdi,birgün kendir yoğur oyalan derdi sanki fimo oyun hamuru bu tövbe tövbe:KK43:(((((((((((Bende hiçbir zaman hamur yoğurmadım

hhmmm nefis görünüyorcokacimcoook
ah aha simdi gece vakit nasil canim cekti surdan bir dilim asirsammi neCADIARZU
ellerine saglik canimopuyorumnanaktan

böreğini yaptım, fırında şimdi bakalım nasıl bişe olcak cokacimcoook

Hımmm umarım beklediğin gibi bir lezzetle karşılasırsın cnm
Sonucunu bildirirsende çok memnun olurum resim eklemende mümkünse bekliyorum

yaptım çook ta güzel oldu, resim çekmeye kalmadan bitti maalesef çok açtık çünkü :CüvCüv:

Çok süper görünüyor. Yarınki misafirlerim için yapmak istiyorum da 1-2 şey sorcam

Her bir yufkaya mı 3 kat yağ-süt karşımı sürülcek.

ve fotoğraftaki börekler 3 yufka mı daha fazlası mı? 3 yufkadan ne kadar çıkacağını kesitrmeye çalışıyorum :)))

Evet cnm her yufkaya süt-yağ karışımı süreceksin.Kaç tane çıkacağını tam bilemiyorum çünkü keseceğin büyüklüğe bağlı,7-8 tane olabilir.

Fotoğraftaki börekleri yanlış hatırlamıyorsam 2 veya 2,5 kg yufkadan yapmıştım.

Sonucunu bildirirsen çok sevinirim

Son düzenleme:
X