Saç Rengi ve Saç Boyama Saçına kına yapan var mı

saç boyası, turuncu saç, turuncu saç nasıl sarı olur, turuncu saçı sarıya çevirme, turuncu saçı sarıya döndürme, turuncu saçtan sarıya geçiş
Turuncu saç nasıl sarı olur? Kızıl saç nasıl sarıya döner? Turuncu saçı sarıya nasıl çeviririz? Evde turuncu-bakır saçı sarıya döndürme yöntemleri
Turuncu saç nasıl sarı olur? Turuncu saçtan sarıya geçiş biliyorsunuz ki çok zor bir konu. Turuncu/bakır/kızıl tonlarda saçı kullanmak her ne kadar çok güzel olsa da bakımı ve sarıya dönmesi bir o kadar zordur. Elbette kumral veya sarışın kişilerin bu konuda biraz daha şanslı olduğunu düşünüyorum çünkü bu işlemi evde kendimiz yapacağımızdan daha doğal bir sonuç elde edilebileceğini düşünmekteyim.

Ben kendi deneyimlerinden yola çıkarak zamanında bu konuyu ne kadar araştırsam da tam olarak şunu yaparsanız kızıllıktan kurtulursunuz diye bir bilgiye rastlamadım. Hepsi genelde kızıllığı kesin olmamakla birlikte azaltacağını söyleyen sitelerdi. Yalnız hakkını yememeliyim ki Şeyda Erdoğan‘ın bazı saç boyama videolarında kızıl yansımaları yok etmek için bahsettiği yöntemden esinlenerek kendimce bu çözümü buldum.

turuncu-sac-sari-yapma-yöntemleri

Bu işlemi yaparken
Herhangi bir istenmeyen durumla da karşılaşma ihtimali olduğu için mümkünse bir kaç gün belki bir hafta kadar evde kalacağınız bir zaman diliminde uygularsanız sizin için daha doğru bir tercih olur. Özellikle karantinada kaldığımız şu günlerde bunun tam zamanı olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle bu işlemi uyguladıktan sonra saçlarınızın normalde olduğundan daha koyu renkli bir hale bürüneceğini belirtmek isterim. Hatta ilk başta bazı yerler siyaha yakın olabilir. Ama bana güvenin ki bir kaç yıkamadan sonra akıyor. Hatta boya nasıl akıtılır bir sonraki yazımda bununla ilgili olacak. Rengin koyuluğu saçınızdaki kızıllığın tonuna göre fark edecektir.

Gelelim hiçbir şeyin yapamadığı şu mucizevi elemente. Nevacolor’ın 0.11 numara mavi saç boyası.

mavi-sac-boyasi

Biliyorum insan ilk başta duyunca biraz tedirgin oluyor ama inanın kullanınca gerçekten kızıllığın gittiğini göreceksiniz. Hatta mavi saç boyasını zamanla küllü rengi gitmiş hafif bakıra dönmeye başlamış saçlar içinde kullanırsanız sonuç harika bir küllü sarı olmuş olur.

Yani eğer saçlarınız sarıyken veya kumralken oksidanınızın veya açıcı boyanızın içine de biraz mavi saç boyası eklerseniz (ki bu tarz küllü işlemlerde tırnak boyutu kadar eklemeniz yeterli olacaktır çünkü daha fazla eklerseniz saçlarınız yeşile veya maviye dönük bir renk olabilir) güzel bir küllü sarı elde etmiş olursunuz.

Ben uygulama yaparken saçların mavi olması da önemli değildi çünkü ben seviyorum sizde seviyorsanız ne ala! Zaten mavi renk en fazla 2-3 ay içinde saçtan tamamen arınan bir renk. En azından bu markanın öyle.

Ama eğer derseniz ki ben her gün işe/okula gidiyorum o zaman bu işlemi yapmanızı önermem.

Turuncu Saçı Sarıya Döndürme Aşaması
Evet gelelim yapım aşamasına. Baştan belirtmek isterim ki tüm işlemleri tek günde yapmanın saçı fazlasıyla yorduğunu ve yıprattığını düşünüyorum. O yüzden işlemler arasına birkaç gün hatta en iyisi en az bir hafta koyarsanız saçınızın yıpranmasını önlemiş olursunuz.

İlk başta tek yapmanız gereken NevaColor ile birlikte size verilen oksidanları bir kaba almak ve üzerine NevaColor 0.11 numaralı boyadan katmak. Burada bir püf nokta vardır ki oda tüpün hepsini boca etmemek. Demin bahsettiğim gibi bakırlaşmaya/turunculaşmaya başlayan saçınızı küllüye çevirmek için tırnak boyutunda mavi ekliyoruz. Ben normalde hep göz kararı yaptığımdan şuan size tam miktar belirtemiyorum. Ama tüpün yarısını dökseniz bile saçlarınız zaten bakır/turuncu olduğundan üstüne birde mavi eklediğinizden koyu bir renk ortaya çıkacaktır. Tüpün hepsini kullanmanız saçlarınızın daha siyah görünmesine sebep olabilir.

Saçınız siyaha yakın dahi olsa unutmayın ki 1-2 haftaya kadar yıkama sıklığınıza bağlı olarak mavi boya akacak ve saç renginiz açılacaktır. Eğer kumral bir insansanız saçınız birkaç hafta sonra kestane rengini alacaktır.

Mavi renk kontrol etmesi kolay bir renk olduğundan boyama işlemi esnasında koyuluğunu gözle görebilir ve fazla koyulaştığını fark ettiğiniz anda saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Turuncu Saçtan Sarıya Geçiş İkinci Aşama;
Saçımızın kızıllığını attık, mavi boya da biraz olsa aktı. Boya işleminin de üzerinden en az birkaç gün geçti. Peki şimdi ne yapmamız gerekiyor?

Şimdi aşağıda gördüğünüz Palette‘nin Ultra Yoğun Renk Açıcı saç boyasını kullanıcaz.

palette-renk-acici

Tavsiyem saç boyalarında Palette kullanmanızdan yana çünkü bence saçı en yıpratmayan marka bu. Aynı kullanma talimatlarındaki gibi boyayı hazırlıyoruz. Eğer saçınızda akan mavilikle birlikte gelen kızıl yansıma varsa veya saçınıza açıcı uyguladığınızda kızıllaşacağını düşünüyorsanız yine tırnak kadar belki daha az mavi boya katmalısınız. Böylece saçınız kızıllaşmadan rengi açılacak ve sarıya dönecektir. Benim deneyimlerim bu yönde.

Yeni Not: Eğer ilk adımla uğraşmak istemezseniz Saçınıza direkt Palettenin saç açıcısını bir kapta hazırlayıp içine tüp Nevacolor’un mavi boyasını sıkıp karıştırın ve onu sürün. Saçınız kumralımsı bi renkte olacaktır. Birkaç gün sonra saçınıza yine açıcı uygularsanız saçınız küllü sarı olur.

Saçınız ilk aşamada açıcı uygulamadan önce kestanemsi kızılımsı bir renkteyse açıcıyı uyguladıktan sonra az miktarda mavi boya koyarsanız yine açık turuncuya doğru yol alacaktır. O yüzden bir tüpü boşaltmak en iyisi.

Evde bu işlemleri yapmak, istediğiniz saç rengine kavuşmak biraz zor evet ama bence eğlenceli bi yol bu. Yukarıdaki anlattıklarıma göre kafanızda hangi renge ne kadar mavi boya uygulanacağını az çok tahmin edebiliyorsunuzdur artık. Eğer değişikliği ve riski seviyorsanız hiç beklemeden uygulayın derim. Ama riske girmeyi sevmiyorsanız aman diyim denemeyin 🙂 Umarım aklınızdaki saç rengine kavuşursunuz. Sevgiyle kalın…

Son düzenleyen: Moderatör:
X