Sağlık ocağından gebelik var mı diye aranmak?

Sağlık ocaklarının rutin uygulaması bu. Ben ilk evlendigimde hemsire eve gelip sormustu, sonra yasadigım yerlerde hep telefon ettiler. Gebe ve bebek takibi yapmak zorundalar. Kan testi yaptırmazsan sisteme düsmedigi icin haberleri olmuyor.
Evet öyleymiş.
Sağlık ocağında da test yapiyorlarmis öğrenmiş oldum bu vesileyle 😊

Anne ve bebegin sağligı ve aile planlaması icin yapıyorlar. herkes siz biz degil okuma yazma bilmeden evlenen dogum kontrolu nedir bilmeyen hamile kalsa bile doktora gitmeyecek cok kesim var bizim ulkemiz de sağlik bakanlığı halkın sağlığı icin uğrasıyor. Hala hastaneye gidersem sezeryan yaparlar çocuğuma aşi yapıp dnasıni bozarlar diye evde dogum yapmak isteyen ve sosyal medya da grup kurup birbirini gazlayan azımsanmayacak kesim varken. "yetiskin bir kadının hamileliginden onlara ne canim" diyemiyorum ben.

Cehaleti çözmek için özel alandan feragat etmek mantikli degil. Hatta alakasi bile yok. Cidden asil sorun cehaleti çözmek olsa okullardan baslarlardi. Derneklerde bilgilendirme geceleri olur, kadin kuruluslari ile is birilikleri olur, tvlerde kampanyalar olur,..

Yani birçok yöntem var. Ama ne isteniliyor? Özel bilgi. Kimsenin umrunda olmamali nasil korundugumu yada hamile olup olmadigimi. Hamile oldugumda zaten doktorum ile paylasirim. Yasadigim ülkedede biçok cahil insan var fakat böyle bir uygulama olsa saglik bakanligi istifa etmek zorunda kalirdi. Özel hayat ve özel bilgi çok degerlidir.

Ay çok garip :KK70:

Acaba korunmadığınız için mi sormak istedi.

Yada bir numara karışıklığı olup birinin gebelik testini mi teyit etmek istedi ki :KK70:

Biz evlilik işlemleri için sağlık ocaginda kan vermiştik hatta aynı doktorda olmamız gerekiyormus ben eşimin kayıt olduğu doktora geçmistim. Daha bismillah işlemler için kan verirken söylemişlerdi hamile kalınca hemen bildir bize diye.
Evlendikten sonrada bir iki kere arandım en son arandigimda kanser hastasıyım doktorum izin vermiyor bebeğe zaten bizde düşünmüyoruz dedim bir daha aramadılar.

Ay çok garip :KK70:

Acaba korunmadığınız için mi sormak istedi.

Yada bir numara karışıklığı olup birinin gebelik testini mi teyit etmek istedi ki :KK70:
Yani korunduğumu bilmeleri mümkün olabilir de bıraktığımı bilmeleri pek mümkün görünmüyor :KK70:.
Ariyorlarmis bayağı bir kişi söyledi burda da v

Biz evlilik işlemleri için sağlık ocaginda kan vermiştik hatta aynı doktorda olmamız gerekiyormus ben eşimin kayıt olduğu doktora geçmistim. Daha bismillah işlemler için kan verirken söylemişlerdi hamile kalınca hemen bildir bize diye.
Evlendikten sonrada bir iki kere arandım en son arandigimda kanser hastasıyım doktorum izin vermiyor bebeğe zaten bizde düşünmüyoruz dedim bir daha aramadılar.
Çok çok geçmiş olsun.
En yakın arkadaşımın annesi atlattı kanseri üstelik ileri seviyeyken.asla umut kaybetmeyin
Rabbim yardimciniz olsun o güzel haberi en kısa zamanda alın inşallah

Beni de bir iki sene önce aramışlardı , evlilik düşünüyor musunuz yakınlarda , olursa da haber verirsiniz diye . Ben de çok şaşırmıştım . Sanırım 30 u geçtim ondan mı acaba git evlen mi diyorlar falan demiştim kendi kendime :KK70:
Evlilik düşünüyor musunuz mu
E bu daha garipmiş
Şuan benim ki normal geldi :KK70: :KK70:
Bir sonraki adım "bizim neclanin bir kardeşi var bir çay için" olmaz inşallah 😂😂

Her hamile ve yenidoğan aile hekime tarafından takibe alınmalı,bilgilendirilmeli,aylık aşı kontrolleri yapılmalı vs vs. Sağlık bakanlığı tarafından sıkı kontrol ediliyor bu durum. Yoksa hemşire sizin özel hayatınıza meraklı değil,rahat olun. Bilmiyorsam cahilliğime verin demişsiniz ya,cahilliğinize güldüm bende .
İnşallah en büyük cahilligim bu olur hayatim boyunca amin

Arandım hem doğumdan sonra nasıl korunuyorsunuz diye hemde her ay gebelik var mı diye bana da çok komik geliyordu ama uzun süre yaptılar takı ben çocuk düşünmüyorum olursa haber veririm daha aramayın diyene kadar☺️

Cehaleti çözmek için özel alandan feragat etmek mantikli degil. Hatta alakasi bile yok. Cidden asil sorun cehaleti çözmek olsa okullardan baslarlardi. Derneklerde bilgilendirme geceleri olur, kadin kuruluslari ile is birilikleri olur, tvlerde kampanyalar olur,..

Yani birçok yöntem var. Ama devlet ne istiyor? Özel bilgi. Bu benim nezdimden tacizdir. Kimsenin umrunda olmamali nasil korundugumu yada hamile olup olmadigimi. Hamile oldugumda zaten doktorum ile paylasirim. Yasadigim ülkedede biçok cahil insan var fakat böyle bir uygulama olsa saglik bakanligi istifa etmek zorunda kalirdi. Özel hayat ve özel bilgi çok degerlidir.

Bakin kendinizden yola cıkıyorsunuz. hamile olursam zaten dokturuma soylerim diyorsunuz.

Ben size okuma yazma bilmeyen var diyorum siz okulda egitilir diyorsunuz.

cok kozmopolit bir mahallede devlet okulunda ögretmenim. veli egitimleri yapıyoruz katilim o kadar az ki. Ne den biliyor musunuz gitmeyin okul para ister diye birbirini gaza getiriyorlar.

Cehaletle savaşmak emin olun zannettiginiz kadar kolay degil. semineri dinlese bile hic bir sey anlamayacak o kadar cok yetiskin varki.

Bazen cocukları eğitmemizde en buyuk engel veliler oluyor ve biz bu engeki asmaknicin cok zorlanıyoruz.

Velhasılı bir bebegin sağlığı cahil annesinin eline bırakılamıyor eger bırakilsa olu dogumlar sakat veya zihinsel engelli bebek dogumları doğumda anne ölunleri avrupa ortalamasinın cok uzerine cikar.

Turkiye gelismis degil gelismekte olan bir ulke boyle uygulamalar gelismis ulkelerle kıyaslanamaz. halkin yapısı farklı cunkü.

Arandım hem doğumdan sonra nasıl korunuyorsunuz diye hemde her ay gebelik var mı diye bana da çok komik geliyordu ama uzun süre yaptılar takı ben çocuk düşünmüyorum olursa haber veririm daha aramayın diyene kadar☺️

İnsana tuhaf geliyor böyle sorular duymak.
Ben de kocandan sonra haber ver deyince gülmeme engel olamadım o da güldü :KK70:
Ben coşkuyla müjdeyi vermeyi düşünüyorum :KK70:

Takip edilmesi gerekiyormuş sağlık bakanlığı istiyormuş
Benim ebe bir arkadaşım var o da hep sorar düşünürsen haber ver falan diye demek meslektenmiş.
Bende gıcık oluyordum ne alaka diye :KK70:

Orası doğru tabii , güzel bir şey hamilelik takibi yapmaları , ilgilenmeleri.

Sadece hamile değilken ki soruları garip :)

Bana saçma geliyor açikçasi. Nasil korundugunuz yada bebek olup olmadigi kimsenin umrunda olmamali. Bu özel bilgidir. Bu bilgide sadece saglik açisindan doktor ile ve onun yanindaki hemsire ile paylasilir. Tekrar diyorum, saglik açisindan, yani acil gerektiginde.

Sirf biri evli diye kimse o kadina "sen hamilemisin" diye soramaz. Sormamali. Ayni sey erkeklerde niye olmuyor? Niye kimse "babami oluyorsun" diye sormuyor? Ki sadece evliliktede hamilelik olmuyor. O halde tüm yetiskin kadinlarmi aransin hamilemisin diye? Yani en son ne zaman korunmasiz seks yaptin diyede sorabilir. Ayni sey yerine geliyor. Ben Türkiyede yasamadigim içinmi beni ürpertiyor bilmiyorum ama bu bence resmen psikolojik baskidir ve agir özel hayati ihlal etmektir.
Ülkemizde ki eğitimsiz kesimin çokluğundan kaynaklanıyor bence bu durum. Süt korur diyerek art arda hamile kalan insanlar hala var. Geri çekilme yöntemini kullananlar, Veya hamilelikte rutin kontrollerini aksatanlar.

Orası doğru tabii , güzel bir şey hamilelik takibi yapmaları , ilgilenmeleri.

Sadece hamile değilken ki soruları garip :)
Aynen öyle.
Ben de garipsedim o yüzden sorayım dedim belki normaldir ben bilmiyorum diye.
Yaşayan çok kişiler var ama benim gibi ilginç bulanlar da oldu.
Hep beraber yeni bir şey daha öğrendik :KK70:

X