Sakin olmak sıkıcılık mı?

Bigjetplane

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2019
703
552
32
Merhaba kızlar,
Bişey sormak istiyorum. Ben 30 yaş üstüyüm, sakin ve sakinlik seven bir insanım. Öyle emekli gibi düşünmeyin sporumu yaparım, arkadaşlarımla, eşimle çıkar gerekirse sabaha kadar eğlenirim. En fazlası budur.

Ama böyle bana tehlikeli gelen ya da yapamayacağım şeyler söz konusu olunca panik olurum aptal gibi ne yapacağımı bilemem elim ayağıma dolanır. Adrenalin gerektiren aktiviteler sevmem. Bisiklete binmeyi bilirim ama şehirde sürmem çünkü tehlikeli bulurum o yüzden hiç kullanmam. Şu elektrikli scooterları hayatta kullanmam mesela denemedim zaten. Kar tatiline gittiğimizde karda bile tedirgin yürürüm düşüp hem bir yerimi kırarım hem de rezil olurum diye. Kayak denedim dedim ben bunu asla yapamam, bir ders aldım bıraktım. Düşmekten feci korkarım. Sonra çok insanın bunları başarabildiğini görünce canım sıkılıyor. Gözü kara değilim pek böyle konularda. Bakıyorum çevremde de herkeste yavaş yavaş başlayan adrenalin dolu spor, aktivite tutkusu. Eşim de biraz böyledir. Acaba beni sıkıcı buluyor mudur çevremdekiler bilmiyorum.

Özgüvenden mi kaynaklı bilmiyorum ama sevmiyorum işte böyle hareketli, tehlikeli şeyleri. Panik olup fobi oluşturuyorum hemen. Ya da hiç bilmediğim bir şeyi topluluk içinde deneyimleyeceksem de elim ayağıma dolanıyor. Örnek vermek gerekirse seneler önce iş arkadaşlarıyla toplu bowlinge gitmiştik, dedim ben bilmiyorum ama ayak uydururum bir şekilde, ama orda bile ya rezil olursam diye panik yapmış sonra yok ya olmuyor benden diyip yarıda bırakmıştım 😂 Benim gibi sakinlikten hoşlananlar azıcık teselli verebilir mi? Kendimi çok korkak hissetmeye başladım

Tek başınıza topluluk içinde olmadan da böyleseyseniz karakter denebilir ama insanlardan çekiniyorsanız bence özgüven konusunda geliştirmeniz gereken noktalar olabilir. Herkes her şeyi dosdoğru yapsaydı insan olamazdık. Herkes rezil olabilir dünyanın sonu değil. Gülüp geçmeyi bilmek lazım. Ayrıca isteklerinizi başka insanlar için değiştirmeniz gerekmiyor. Öyle etkinlikleri sevmiyorsanız yapmayın.

Hiç alakası yok yeni şeyler denemeyi başka alanlarda yapabilirsiniz yemek mesela yeni dünya mutfağı Yürüyüş turları değişik festivaller yani tedbirli sakin bir insansaniz ne olmuş.Adrenalin dolu ortamlara zorlanmak sizi geriyorsa girmezsiniz olur biter.Yalniz düşerim rezil olurum bunları geçin iki güldüler diye ne rezil olacaksınız siz kendinize daha çok güler siniz olur biter.Tehlikeli şeylere bende pek yanasmiyorum arada yaptığım çılgınlıklar olsada kendimce.Mesela lunaparkta beynimi sarsmaktan hoslanmiyorum diye dönen şeylere binmiyorum.Radar a biniyorum mesela uçma tehlikem olduğu halde yada daha az tehlikeli go kart i severim mesela.Su kaydiraginda belimi sakatladim vakti zamanında 😂Bunun dışında paraşütle atlamak dalmak sizi geriyorsa yapmazsınız olur biter sizde kendi sevdiğiniz şeyleri bulursunuz onları yaparsınız bowling e yalnız gidin deneyin rezil olmazsınız ne olacak en fazla öğrenirsiniz o duygu iyi değil onu yenin sadece bı kere başlayın devamı gelir.Tehlikeli olmayan her seyide baştan elemeyin derim

Sıkıcı değilsiniz kendinize cesaret vermeye ihtiyacınız var önceden kendiniz deneyin bence ayrıca insanların gülmesi ne düşündüğü değil sizin zevk almanız sizin kendinize gulmeniz sizin kendiniz için ne düşündüğünüz sıkıcı diye düşünen insanların kendi fikri saygı duyarım ama kendim için bunu düşünmem kendim için ben tedbirliyim ben zekice kendimi koruyarak eglenmekten zevk alıyorum onlarda bana saygı duysun der geçerim

Tek başınıza topluluk içinde olmadan da böyleseyseniz karakter denebilir ama insanlardan çekiniyorsanız bence özgüven konusunda geliştirmeniz gereken noktalar olabilir. Herkes her şeyi dosdoğru yapsaydı insan olamazdık. Herkes rezil olabilir dünyanın sonu değil. Gülüp geçmeyi bilmek lazım. Ayrıca isteklerinizi başka insanlar için değiştirmeniz gerekmiyor. Öyle etkinlikleri sevmiyorsanız yapmayın.
Yani gülüp geçebiliyorum, dalga geçebiliyorum, dışarıya öyle yansıtsam da içimden çok bozuluyorum tabi😂 bi şunu başaramadın diye yükleniyorum kendime. Kendime ve başkalarına da hep söylüyorum ben kendimi sağlama alırım, beni öyle tehlikeli şeylere bulaştırmayın diye. Sonra da çok mu anormal bu halim diye düşünüyorum işte :)

Ben de sakinligi ve huzur dolu seyleri severim öyle adrenalin seven ya da heyecan arayan biri degilim. Bende de düşme korkusu vardır. O da daha once ayagimi bir cok kez burktugum ve kemiklerimde de hassasiyet olduğu için.
Siz de benim gibi sakin ve dingin yapidasiniz demek ki. Bu sizi sıkmıyor ya da rahatsiz etmiyorsa bir sorun olarak görmeyin. Her insan farklıdır. Esiniz de bu tur heyecan dolu seyleri yapmayi seviyor olabilir. Yani siz kendiniz boyle iyiyseniz sorun etmeyin derim

Kişilerden çekindiğiniz için bazı şeyleri yapmıyormuşsunuz o durum özgüven sorunuyla ilgili gibi duruyor. Tehlikeli dediğiniz şeyleri ben de 22-23 yaşlarıma kadar çok severdim adrenaline bayılırdım, şu an ise tehlikeli şeyleri yapamam anlık adrenalin için sonunda zarar görmeyi kabul edemem bu yaşımda. Ancak sanki konu bu değil, siz bowlingte bile rezil olma korkusu yaşamışsınız. Ben de kötü oynarım mesela ama atarım ne olacak yani iyi oynayınca premium insan mı olunuyor sanki, umrumda olmaz. Eşiniz için de endişelenmeyin. Birlikte tabi ki aktiviteler yapılmalı ama uymadığı durumlarda iki ayrı insanız tek bir bedende değiliz gitsin kendi eğlensin siz de sevdiğiniz başka bir şeyi yaparsınız. Her şeyi birlikte yapma zorunluluğu olmamalı.

Utandığınız için bu saydığınız şeyleri yapmıyorsanız bu sizi bastırır ve rahatsız eder. Eger gerçek sınırlarınızı biliyor ve yapmaya uyumlu olmadığınız için yapmıyorsanız hiç sorun değil.

Bisiklete binmeyi öğrenirken ve denizde dalmayı öğrenirken o kadar rezil olma ve gülme dediğiniz şeyleri yaşadım ki dalıyorum böyle kafam suda bitek gerisi su samuru gibi dışarda herkes gülüyor...Bisiklete biniyorum duran herşeye çarpıp düşüyorum .....Yine çevremde insanlar gülüyor....Hayır yaşımda küçük değildi bunları öğrenmeye çalışırken.Sanirim ben orada bu düşme gülünme hallerini o kadar çok yasadimki bende gülmeye başladım kendime.😂Onlar güldü ben güldüm ama öğrendim sonuçta.😂😂😂😂😂

Hiç alakası yok yeni şeyler denemeyi başka alanlarda yapabilirsiniz yemek mesela yeni dünya mutfağı Yürüyüş turları değişik festivaller yani tedbirli sakin bir insansaniz ne olmuş.Adrenalin dolu ortamlara zorlanmak sizi geriyorsa girmezsiniz olur biter.Yalniz düşerim rezil olurum bunları geçin iki güldüler diye ne rezil olacaksınız siz kendinize daha çok güler siniz olur biter.Tehlikeli şeylere bende pek yanasmiyorum arada yaptığım çılgınlıklar olsada kendimce.Mesela lunaparkta beynimi sarsmaktan hoslanmiyorum diye dönen şeylere binmiyorum.Radar a biniyorum mesela uçma tehlikem olduğu halde yada daha az tehlikeli go kart i severim mesela.Su kaydiraginda belimi sakatladim vakti zamanında 😂Bunun dışında paraşütle atlamak dalmak sizi geriyorsa yapmazsınız olur biter sizde kendi sevdiğiniz şeyleri bulursunuz onları yaparsınız bowling e yalnız gidin deneyin rezil olmazsınız ne olacak en fazla öğrenirsiniz o duygu iyi değil onu yenin sadece bı kere başlayın devamı gelir.Tehlikeli olmayan her seyide baştan elemeyin derim
Yani belki bir arkadaşımla deneseydim bowlingi, böyle hissetmezdim tabi ki. Özellikle kalabalık gruptayken elim ayağıma dolanıyor 😅 Çoğu şeyi de denedim dalışa gittim(dalıştan korkmadım tabi ki), saçma sapan su aktiviteleri yaptım hep başkasının istemesiyle oldu ve hoşlanmıyorum böyle korkuyorum, panik oluyorum. Ben bunu bidaha yapmam diyorum😂 Mesela bana o devasa su kaydırakları da sıkıntılı geliyor siz söyleyince aklıma geldi.

Bisiklete binmeyi öğrenirken ve denizde dalmayı öğrenirken o kadar rezil olma ve gülme dediğiniz şeyleri yaşadım ki dalıyorum böyle kafam suda bitek gerisi su samuru gibi dışarda herkes gülüyor...Bisiklete biniyorum duran herşeye çarpıp düşüyorum .....Yine çevremde insanlar gülüyor....Hayır yaşımda küçük değildi bunları öğrenmeye çalışırken.Sanirim ben orada bu düşme gülünme hallerini o kadar çok yasadimki bende gülmeye başladım kendime.😂Onlar güldü ben güldüm ama öğrendim sonuçta.😂😂😂😂😂
Yaa çok tatlısınız, tabi biraz pozitif olmak gerek, ben de gülüyorum kendime. Sonra düşününce neden rezil oldum diye kızarken buluyorum, böyle mükemmel olma arzusu olabilir bu. Çünkü herkes her şeyi çok iyi yapıyor algısı var sanırım.

Ben de sakinligi ve huzur dolu seyleri severim öyle adrenalin seven ya da heyecan arayan biri degilim. Bende de düşme korkusu vardır. O da daha once ayagimi bir cok kez burktugum ve kemiklerimde de hassasiyet olduğu için.
Siz de benim gibi sakin ve dingin yapidasiniz demek ki. Bu sizi sıkmıyor ya da rahatsiz etmiyorsa bir sorun olarak görmeyin. Her insan farklıdır. Esiniz de bu tur heyecan dolu seyleri yapmayi seviyor olabilir. Yani siz kendiniz boyle iyiyseniz sorun etmeyin derim
Beni aslında rahatsız etmiyordu, kendimi böyle kabullenmiştim yapım bu yani ben bu hayata keyif yapmaya gelmişim hiiç strese sokamam kendimi diye de dalga geçerim hatta dışarıdan. Ama bakıyorum etrafta çoğu kişi cesaretli, korkusuz, yeni şeyler denemek istiyor biraz kendimi korkak hissediyorum onları görünce.

Mükemmel değiliz Dünya bile mükemmel bir yer değil mükemmel olan sadece yenilip yenilip devam etmemiz bir insanın en mükemmel yönü bu ....Ne olursa olsun devam etme potansiyeli olduğunu fark etmesi gülmesi işte bu dünyaya değer.Kimsede herşeyi çok iyi yapmıyor.Yapıyormus gibi lanse ediyor olabilir.Sizde çok tatlısınız teşekkür ederim.

Beni aslında rahatsız etmiyordu, kendimi böyle kabullenmiştim yapım bu yani ben bu hayata keyif yapmaya gelmişim hiiç strese sokamam kendimi diye de dalga geçerim hatta dışarıdan. Ama bakıyorum etrafta çoğu kişi cesaretli, korkusuz, yeni şeyler denemek istiyor biraz kendimi korkak hissediyorum onları görünce.
Küçüklükten beri kıyaslanarak buyutuluyoruz bu ulkede her konuda baskalariyla kiyaslanarak elestiriliyoruz
O yuzden kendinizi kıyaslamayın kimseyle
Kendi adima ben kendimi dünkü benle kiyaslarim yani dün nasildim bugun ondan bir adim öteye gidebildim mi diye. Kisisel gelisim denen seyin bu oldugunu düşünüyorum.
Mesela siz korkmadan ne yapıyorsunuz ya da ne yapmak isterdiniz? Mesela bisiklet biniyormussunuz, ben bisiklet binmeyi cok denedim hatta epey öğrenmiştim ama 2 teker uzerinde denge kuramadigimi farkettim. Onceden bunu korkaklik olarak görüyordum ama belki o denge kuramamak da benim eksigim olabilir ama ben bisiklet binemiyorum diye kendimi eksik gormuyorum.
Yani siz kendinizle mutluysaniz birakin baskasi ne yapiyorsa yapsin

Küçüklükten beri kıyaslanarak buyutuluyoruz bu ulkede her konuda baskalariyla kiyaslanarak elestiriliyoruz
O yuzden kendinizi kıyaslamayın kimseyle
Kendi adima ben kendimi dünkü benle kiyaslarim yani dün nasildim bugun ondan bir adim öteye gidebildim mi diye. Kisisel gelisim denen seyin bu oldugunu düşünüyorum.
Mesela siz korkmadan ne yapıyorsunuz ya da ne yapmak isterdiniz? Mesela bisiklet biniyormussunuz, ben bisiklet binmeyi cok denedim hatta epey öğrenmiştim ama 2 teker uzerinde denge kuramadigimi farkettim. Onceden bunu korkaklik olarak görüyordum ama belki o denge kuramamak da benim eksigim olabilir ama ben bisiklet binemiyorum diye kendimi eksik gormuyorum.
Yani siz kendinizle mutluysaniz birakin baskasi ne yapiyorsa yapsin
O kadar doğru söylediniz ki.. Ben kendimde yıllardan beri büyük değişimler görüyorum tabi ki, ama hep kıyaslama yaparım başkalarıyla ve bu beni üzer😅Ben çoğu şeyi deneyimledim, ha sevdim mi sevdim ama korkularımdan devam ettiremedim. Mesela dalış denemiştim 2-3 kere ama köpekbalığı fobim var, derin sularda yüzmek istemem. Kayak denedim ama düşmekten korktuğum için onu da devam etmedim. Bunlara devam etmek isterdim, diğer insanlar gibi korkusuz olabilmek isterdim ama korkularım müsaade etmiyor. Sonra da aslında çok da korkak değilim diye telkin etmekle uğraşıyorum kendimi. Dediğiniz gibi korkaklık olarak görmemek gerek, her şeyi en iyi yapmak durumunda değiliz.

O kadar doğru söylediniz ki.. Ben kendimde yıllardan beri büyük değişimler görüyorum tabi ki, ama hep kıyaslama yaparım başkalarıyla ve bu beni üzer😅Ben çoğu şeyi deneyimledim, ha sevdim mi sevdim ama korkularımdan devam ettiremedim. Mesela dalış denemiştim 2-3 kere ama köpekbalığı fobim var, derin sularda yüzmek istemem. Kayak denedim ama düşmekten korktuğum için onu da devam etmedim. Bunlara devam etmek isterdim, diğer insanlar gibi korkusuz olabilmek isterdim ama korkularım müsaade etmiyor. Sonra da aslında çok da korkak değilim diye telkin etmekle uğraşıyorum kendimi. Dediğiniz gibi korkaklık olarak görmemek gerek, her şeyi en iyi yapmak durumunda değiliz.
Korkulariniz o denediklerinizden aldiginiz keyiften fazla demek ki...
Denemissiniz tadini almissiniz
Bence kendinizi insanlarla degil dunku kendinizle kiyaslayin
Çünkü insan yaptiklarindan degil yapmadıklarından pismanlik duyar geriye baktiginda
Siz denemissiniz keske deneseydim diyecek bir pişmanliginiz olmaz en azindan 😉

Konunuzu okuyan da Türk toplumu hep doğa sporları/ ekstrem sporlar yapıyor da bir siz eksiksiniz zannedecek. Sevmiyor istemiyorsanız yapmazsınız. Korkmak da çok doğal bir duygu. Etraf bir etiket yapıştıracak diye olmadığımız gibi yaşayamayız.
Konuma aşina olanlar yorum yapsın o zaman. Zira bu tarz sporlar son zamanlarda özellikle beyaz yakaya hitap ediyor çokça :) Ayrıca sadece ekstrem sporlar değil mesela bisikletten de bahsettim konu başında.

X