Şark odası için öneri bekliyorum..

yixgxitimmm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Haziran 2007
467
0
Evimin bir odasını koltuk falan koymadan yer minderleri ile falan döşemeyi düşünüyorum..çokda otantik olmayan şık bir dizaynı olsun istiyorum. kitaplık, büyük sehpa falan olabilir. Başka neler olabilir halısı perdesi nasıl olmalı odada başka ne bulunabilir fikirlerinizi yada varsa resimlerinizi paylaşabilirmisiniz ??

bence fazla otantik olmasın istiyorsan yer minderlerini "düz yeşil-turuncu-kırmızı" gibi tonlarda seçebilirsin üstüne de şu tarz yastıklar koyup odanı süsleyebilirsin..

1216292061kissen_oriental3.jpg

otantik kıyafetler içinde bebek bibloları vs de olabilir..
HO246281IH632_250.jpg
HO246280JJ546_250.jpg
gulefsan_11.jpg
a.jpg

perdeler şu odadaki gibi dantel perde olabilir, çok hoş bence.. bir de ortaya bir semaver koyabilirsin..

perde2yd2.png
resim1.jpg

bild.jpg

Son düzenleme:
bir de şöyle aynalar var:

24831al5.jpg
24821fo2.jpg
24841rm1.jpg

bir de kapalıçarşıda var ya hani rengarenk kandiller, fenerler onları alabilirsin..
bunların hepsini kapalıçarşı'dan eminönünden temin edebilirsin..
daha nice güzel çini vs de görürsün orda..
nasıl heves ettim ahh ahhh hihoyyyt

edit: ay sen mersin'deymişsin ben de eminönü kapalıçarşı diyorum.. pardon canım :)

Son düzenleme:
teşekkürler canım ..Evet yastıklar güzelmiş. dediğin gibi düz ton minderlerin üstüne ,hint tarzı yastıklar olabilir..ben ortaya düz bir sehpa ile odanın bir tarafını olduğu gibi kitaplık düşünmüştüm ama kitaplığı beyaz istiyorum bu durumda minderlre ve sehpa koyu renk olursa uymaz ..turuncu rengi bnde çok seviyorum..bu odayı bir tür okuma ve belki internete girmek için yada rahat çalışmak için bir oda olarak düşünmüştüm..Son resim çok yorucu ve çok otantik ama yere kilim düşünülebilir..

turuncu ile beyaz çok uyar ama, iç açıcı bir oda olur hatta.. :)
son odanın sadece perdelerini örnek verdim zaten, bence bu tarz perdeler de uyar.
hatta ahşap jaluzi kullanıp, üstüne turuncu ya da yeşil tül de koyabilirsin, benim bir arkadaşımın annesi öyle yapmıştı şark odasına çok da güzel duruyor. yerimseniben

evet bu tarz tülleri bende seviyorum..hatta el örgüsü dantel tülleride severim ..Birde şimdilerde ip tüller var ..her rengi var onlarda güzel duruyor öyle birşeyde olabilir belki..minderler uzun ve büyük iki minder (eski yer döşekleri gibi ) şeklinde mi olmalı ,yoksa küçük küçük minderler şeklinndemi olmalı acaba ?/

Neden beyaz mobilya ile koyu renklerin uymayacağını düşündünüz ki, aksine çok şık olur.

Kafamdaki düşünceler şöyle : Yerler eski tip ahşap görünümlü laminant parke düşünüyorum üstüne kilim ortada kahve büyük bir sehpa kenarlarında büyük minderler bir köşdede duvardan duvara kitaplık.kitaplık için hep beyaz düşünmüştüm ama şimdi bu dizayn içinde beyaz sırıtır diye ondan dedim...??ne dersin ,

canım benimde evimde şark odası var artık orayı bozup çocuk odası yapıcam kısmetse ilk resimdeki kalın altları dantelli olanından yerde şu eski tarz kilimlerden var yazında peteklerimin üstüne eşarplarla örtüyorum çok rahat ve çok güsel oluyor tüm misafirlerim bu odamda oturmaktan yana yapınca resimlerini paylaşta görelim canım

anadolu esıntıleri hint uzakdogu mistık örtuler objeler derken bu cok kullanıldı görüldü yani ÇOOOK SIRADAN mersındesin bizim cukurova insanı herkeste olanı bi illa yapar gösterişi sever
bence evın bir odasını kendine ayır kendini şımart ekonomın musaıtse sauna yaptır hiç olmadı spor aleti koy muzık yetenegın varsa mini bir amator studyo kur resim atelyesi yap mini kitaplık calışma odası

:)) Valla o dediklerin benden geçmiş. Sauna değil de türk hamamı düşünüyorum mesela evimde :))
sporla alakam yok alıpda evde boşuna yer işgal etmek istemem ,müzike de hiç yeteneğim yok ..Ben daha çok çalışacağım yada kitap okuyacağım hatta şöyle sere serpe yere uzanacağım rahat bir ortam istiyorum..Ama işte çok böyle bilindik otantik şeylerle oluşturulmuş olsun istemiyorum söylediğin sebepleren ötürü.Fikir teatisi yapıyorum işte ..bu yüzzden açtım bu başlığı

begenirmisiniz bilmiyorum ama söle olabilir
ekledigim yer koltugunun 2 parçasini yere koyarak yere bir oturma bölümü, üzerlerinede bolca koca koca minderler
duvara kitaplar için vs de ekledigim bölme
diger duvarada etajer (Ikea da tutan yeri belli olmayan etajerlerden)
70372-albumler-album4463-resim22268.jpg

70372-albumler-album4463-resim22269.jpg

70372-albumler-album4463-resim22270.jpg

Zaten çok otantik olmasını istemediğin için bence kesinlikle sırıtmaz. Hatta beyaz (lake olmasın) kütüphane, türk motiflerinden ziyade biraz daha hint motifleri( aynalı kumaşlar), yeşil, mor kadife kumaşlar ile yapılmış minderler, ortada da modern ama kitaplığında uyum sağlayacak bir sehpa, duvarlarda çerçeveler, yine aynalı ve boncuklu kumaş kaplı bir lamba çok şirin olurdu. Hatta çok güzel minder sedirler var hemde çok moda bence çok yakışır.

Teşekkürler kızlar ,bayağı fikirler oluştu kafamda .Buraki akçaağaç bir kütüphane nasıl olur peki ,, haki yeşil minderler olabilir.turuncu aksesuarlarla hareketlendirilebilir (ben kütüphaneye takdım çünkü evde en değer verdiğim şey kitaplarım :)) vitrin yada gümüşlerden daha önemli benim için :)

Umarim istedigin gibi bir oda olur
rahat edicegin bir mekan olur, bol bol kitap okursun insallah
bende çok severim kitap okumayi
büyük kizimda çok iyi bakar onlara
ama 2. kizim bilmiyor daha degerlerini

X