Selam herkese , ara ara aklima takilan bir soru var ? Evlilik yasi ?

23 te evlendim 26 da kızımı kucağıma aldım.kesnlkle erken olduğunu düşünmüyorum. 30 dan sonra evlilik için bişey diyemem ama gördüğüm annelik için gerçekten zorlanıyor kadınlar. Kariyerim var ayrıca geziyorum da bunlar asla evlenmek ve çocuk sahibi olmakla alakalı şeyler değil. Siz bunalmışsınız sanıyorum. Kariyerinize odaklamamanızın sebebi belki yurt dışı belki aizin boşlamanız. Gezememeniz eğer maddi imkanınız varsa sadece bahaneler gayet 1 yaşında çocukla krış karış italyayı gezmişlim var. Siz şuan bunalmışsınız sadece ama çocuklar büyüyecek hep böyle kalmayacak. Hazır yurt dışındasınız da çok daha kolay gezi yapmak. Bence korkmayın bir yerden başlayın
Gecen yil bende avrupata gittim 2 cocukla gezdim. Tanidiklarim var orda Ben baska bir ulkedym. Amerika. Iste bekar olunca daha kolay olur daha zevkli olurdu hersey diye düşünüyorum. Evliligin getirdigi sorumlulullar da zor geldi. Esimle super anlasmiyoruz cok kotude degiliz. Ben de sozum gecsin isterim oda oyle bazi konularda catisiyoruz. Iste cocuklar oldu. Ikisi krese gidiyor digeride gidecek seneye ins. Ehliyetimi aliryorum araba vardi suremiyordum ins baslicam. Is icinde seneye basvurucam. Su an okadar belirsizki hersey oda bunaltiyor. Beklemek zorundayim su an. Ins guzel isler nasip olur iyiki beklemisim derim. Bekar insanlar daha degerli gibi gorutorum evlilik cocuk sahibi olmak insanin degerini azaltiyor sanki .Yada oype hissediyorum.

32 yasinda bekarim ben kendim pisman degilim tabi ki ama kendimi sizden avantajli bulmuyorum. Gayet genciz su an. Ne mutlu ki cocuklariniz var ve genc anne olmanin da kendine gore bir suru avantaji var. Biraz buyusunler kimbilir ne keyifli olacak onlarla vakit gecirmek. Hayata sadece kariyer veya sadece cocuk diye bakmak yanlis hayat bir butundur bence. Ayrica kariyer icin gec kalmis filan degilsiniz sacmalamayin insanlar ellisinden sonra bile neler yapiyor. Universite mezunu meslek sahibi dil bilen bir insansiniz. Hepimizin her konuda bir suru avantaji bir suru dezavantaji var. Kimisi 24unde birikim yapmistir kimisi 40inda ceo olur kimisi Biden gibi 80ine merdiven dayar amerikan baskani olur kimisi isi birakir kitap yazar unlu olur kimisi daga cikar inzivaya cekilir yani. Is hayatinda cocuk evet dezavantaj olacak goruluyor somurgen isverenler tarafindan ama her iste boyle degil turkiyede ozel sektorde boyle belki ama yasadiginiz ulkede ogretmenlikte boyle mi? Bir de turkiyede memurlar gecim sikintisi cekiyor bosverin Turkiyede memur olup cile cekmektense yurtdisinda olmak her halukarda daha avantajli bence. Cocuk buyutmek dunyanin en zor isi kendimizi kucumsemeyin. Bence bu dusunceler gecici. Bunlari kendinizi dibe cekmek icin degil istediginiz seylere baslamaya motive olmak icin kullanin derim. Sevgiler.
Allah razi olsun ne guzel seyler yazdiniz biraz iyo hissettim. Amerikadaym. Gecen yil avruoa ya tatile gittim cocuklarla yakinlatmin yanina. Sonra geri geldim. Aslinda evet meslegim var sayilir. Cok iyi bir bolum okumafim ama 2 dil biliyorum. Erasmus ta yaptm zamaninda gezdim. 3 yil calisma hayatim oldu sadece. 4 yildir evdeyim. Seneye diger cocugu krese vericem ins o zaman arastirmalar yapicam is guc ivin belki okurum. Bilmiyorum evlenerej cocuk sahibi olarak sanki pasiflestim ve degersizlestim gibi hissediyorum. Yemek yap temizlik yap cocuk bak. Sonrasi yok:KK43: ins kurtulurum bu dusunvelerden

Bunları düşünmenize sebep olan şey evliliğiniz deki sorunlar olabilir mi ? ( Tamamen tahmini ve meraktan olabilir mi diye soruyorum )
Esimle normal bir evlligmz var. Ben arkadas olacagim birini istemistimdir hep. Onlada konusuruz vs ama erkeklerin dusunce tarzi cok baska bende bunu kabullenemeiyotum tabi. Bekleseydim belki hem arkadas gibi olacagim beni daha iyi anlayacak birini bulurdum. Yazilanlra bakinca 30 Larson sonra insanlar daha dogru tercih yapiolar cunku ne istediklerni biliuolar. Sadece bu dhl tabi ailem istememisti uzak diye. Bide calismami ayaklarmin ustunde durmami istemisti abim su an calismiyorum cocuk bakiyorum. Kendimi degersiz hissediyorum

Ne guzel bi annesiniz. Belki benim cevremde gorduklerim ailemin bazi soylemleri hatta kkda okuduklarim bogle etkiliyor beni. Kkdakiler asla 30 Dan once evlenmeyin. Kariyer yapmadan evlenmeyin diyor ben kkyi cok sonra kesfettim. Belkide evlemmezdim yolunu daha guzel cizerdim. Burdakileri okuyunca col erken evlendim diyorum erken anne olmusum 28 yas neki:KK43: okudum aslinda 2 dilim var. Avrupa da erasmusta yaptim gezdimde biraz. Su an bicok kisinin hayali olan bi ulkedeyim. Oyle drsemdr buranin da cok negatif yani var o ayri. Cocuklarim buranin vatandasi bende 3 4 yil sonra olacagim ins. Ama ama ama memur arkaxazlarima bakiyorum cok ozeniyorum keske memur olsaydim diye. Evde cocuk bakmak ( basit değil asla cocuk guzel sey insan yetisiyor neticede) sanki basit gibi geliyor. Evlenerek anne olarak degerimi dusurxum gibi hissediyorum. Kariyer yapsagdm parami kazanmaya devam etseydm cok baska olurdu belkide. Gec evlenenlere imreniuorum. Guclu olduklarina imreniyorum. Kendi paralarini kazanmalarina imreniyorum. Kendi akilssizlgima uzuluyorum:KK43: 33 yasindayim ins guzel bi Kariyer icin gec kalmamisimdir. Ins bundan sonra guzel bi is beni bekliyodur:KK43:
Haha hoca dediğimi yap yaptığımı yapma demiş. Ben erken evlendim ama bence de 30 dan önce kimse evlenmesin. Eğitimini tamamlasın, parasını yesin, gezsin tozsun sonra alsın o sorumluluğu. Ben hayata erken atıldım ama kaderim buymuş demedim. Karnı burnumda üni sınavlarına girdim, çocuklar ele avuca geldi çalışmaya başladım.
Kendimden yukarıdakine özenmekle kalmadım ben neler yapabilirim dedim. Çok büyük bir şey değil ama kendi adıma güzel şeyler başardım. 40 yaşındayım bu sene kızımla üni sınavlarına tekrar girip aöf den sosyoloji okumayı istiyorum. Diğer yandan koçluk eğitimleri almaya çalışıyorum. İş olarak yapmasam da genel kültür olur, cv me yazacak artı bir farklılık olur diye düşünüyorum. Çocuklarıma da her yaşta eğitim şart algısı olur.
Benden 7 yaş küçüksün git yapmak istediğin işle ilgili eğitim al, kurslara git. Dil biliyormuşsun çevirmenlik eğitimleri al. Yayınevleri ile görüş, yabancı kitapları Türkçeye çevirmek gibi gibi. Kendi yeteneklerine göre bul bir şeyler, ama nasıl olur deme.
"Olmaz olmaz deme olmaz olmaz" diye çok sevdiğim bir söz var. İsteyince ucundan kıyısından bile olsa her şey olur.

Haha hoca dediğimi yap yaptığımı yapma demiş. Ben erken evlendim ama bence de 30 dan önce kimse evlenmesin. Eğitimini tamamlasın, parasını yesin, gezsin tozsun sonra alsın o sorumluluğu. Ben hayata erken atıldım ama kaderim buymuş demedim. Karnı burnumda üni sınavlarına girdim, çocuklar ele avuca geldi çalışmaya başladım.
Kendimden yukarıdakine özenmekle kalmadım ben neler yapabilirim dedim. Çok büyük bir şey değil ama kendi adıma güzel şeyler başardım. 40 yaşındayım bu sene kızımla üni sınavlarına tekrar girip aöf den sosyoloji okumayı istiyorum. Diğer yandan koçluk eğitimleri almaya çalışıyorum. İş olarak yapmasam da genel kültür olur, cv me yazacak artı bir farklılık olur diye düşünüyorum. Çocuklarıma da her yaşta eğitim şart algısı olur.
Benden 7 yaş küçüksün git yapmak istediğin işle ilgili eğitim al, kurslara git. Dil biliyormuşsun çevirmenlik eğitimleri al. Yayınevleri ile görüş, yabancı kitapları Türkçeye çevirmek gibi gibi. Kendi yeteneklerine göre bul bir şeyler, ama nasıl olur deme.
"Olmaz olmaz deme olmaz olmaz" diye çok sevdiğim bir söz var. İsteyince ucundan kıyısından bile olsa her şey olur.
Ne guzel yazdiniz. Aslinda gezdim de okudumda calistimda. 3 yil calisabildim. 28 de anne oldum. Evet hersey denicem kucuk çocuğumu kreşe yerlwstireyim. Cocuklarin gittigi kreşe ayni ve eve 2 dk cok yakin . Memnun uz ordan. Guzel biyer. Buguk kizim anaokulu na gidecek doger ikisi kreste beraber olacaklar. Icim rahat o konuda. Bende gec kalmislik hissi var uni okumama ragmen. Gecmis yillatimda calismadgim icin cok fazla. Ama denicem. Aklimda birkac yere cv birakmak var ama bu tercume isleri icin aynen tuekiyedeki yayineblerine de yazi yazicam. Ne kaybederim. Veya haber ceviririm veya dergide bi kose. Ek is olarak denicem bunlari. Tercumanliktan cok para kazanilmiyot ama ek is olarak denerim

Cocuk sayinizi bilmiyorum ama keşke bir cocuktan sonra kariyer odaklı devam etseydiniz hayatiniza.Ben oyle yaptim,kariyer dedigimde akademik kariyer degil sadece sinavla daha buyuk bir okula gecip,meslegime daha tatminkar bir sekilde devam.ettim.Bu da bana yetti.Siz artik bugünden ötesine bakin.Ne güzel iki diliniz varmis.Deneyebileceginiz her yolu deneyin.Umutsuzluga kapilmayin.

Belki bu evliliği yapmayıp tr de kalsaydınız bu defa da başka pişmanlıklar yaşıyor olacaktınız.
Farzımisal: Şişimdi Kanada’da yaşıyor olacaktım, belki çocuklarım olurdu/ çocuklarım daha iyi şartlarda yaşıyor olacaktı vb. Belki yine de atanamayacaktınız. Belki bu defa da onhayattan şikayetçi olacaktınız keşkelere boğulacaktınız.
İnsanın elinde olanın kıymetini bilmesi ve elinde olanı iyileştirmesi taraftarıyım.
sonuçta yılları geri alıp çocukları olmamış sayamazsınız. Mesela bir çocuk sonrası durulabilirdi, memnundunuz ve durmadınız. Gidince alışamadığınızı farkedip dönenilirdiniz ama kalmayı ve evliliği sürdürmeyi seçtiniz. Yaşadığınız ülkenin imkanlarını değerlendirebilirsiniz, hayata adapte olabilirsiniz. Kendizi ger dönüşü olmayacak şeyler için yıpratmaktansa kazanabileceğiniz şeyler için motive etmek size daha iyi gelecektir.

Degilmi aslinda. Insan evli bekar mutlu olmaya calismal8. Benim kadefim de boule oldu. Avrupada dglm baska bi ulke ama burasida iyidir ehliyet aliyorum su an seneye diger coc8k krese gidecek ins o zaman ins bi is kismet olur
şimdiden araştırın bence
Yaşınız daha çok çok genç
Çalışmak için çok uzun yıllarınız olacak
Mutluluklar :)

özgecanın katillerinin annesinin bankada müdür olduğunu hiç sanmıyorum :)
ya da herhangi bir katilin/tecavüzcünün
maalesef söylediğinizin hiçbir geçerliliği yok.
Yani sizde olayı apayri bir yere cekmissiniz... Ozgecanin katilinin annesini bilmem ama annesi babası savcı olup sokaktaki insanlara silahla ateş eden birinin haberi vardı...kıssadan hisse aile de bir yere kadar...

Bense sizin tam tersinizi yaşadım.27 yaşına kadar atama bekledim ve öğretmen oldum, (atanmadan evlenmem dedim) sonra gezdim tozdum, yedim içtim. Yaş 33 oldu.
Bu sefer de bi aile kuramamış olmanın acısıyla yüzleştim.Geç kalmışlığın korkusunu dibine kadar yaşadım ki çok da güzel bi bekarlık hayatım vardı ve herkes gıpta ederdi gerçekten..

Şuan 5 aylık evliyim ve bebeğimi bekliyorum.Elbette iş kariyer çok güzel ama ben de keşke biraz daha erken olsaymış diyorum evlilik-aile kurmak..

Emin olun o bekar ve kariyer sahibi arkadaşlarınızın bir çoğu da böyle hissediyordur.Kaldı ki isterseniz hala mesleğinizi elinize alabilirsiniz.Yıllarınız boşa geçmemis ne güzel iki evladınız olmuş...

Ben 26 yasinda anne oldum hep diyordum ki erken anne oldum.simdi 33 yasinsayim bazi saglik sorunlarim var iyiki diyorum ki cocugum var.yoksa su an hamileligi kaldiramazdim.her iste bir hayir var deyip onunuze bakin bence

Bense sizin tam tersinizi yaşadım.27 yaşına kadar atama bekledim ve öğretmen oldum, (atanmadan evlenmem dedim) sonra gezdim tozdum, yedim içtim. Yaş 33 oldu.
Bu sefer de bi aile kuramamış olmanın acısıyla yüzleştim.Geç kalmışlığın korkusunu dibine kadar yaşadım ki çok da güzel bi bekarlık hayatım vardı ve herkes gıpta ederdi gerçekten..

Şuan 5 aylık evliyim ve bebeğimi bekliyorum.Elbette iş kariyer çok güzel ama ben de keşke biraz daha erken olsaymış diyorum evlilik-aile kurmak..

Emin olun o bekar ve kariyer sahibi arkadaşlarınızın bir çoğu da böyle hissediyordur.Kaldı ki isterseniz hala mesleğinizi elinize alabilirsiniz.Yıllarınız boşa geçmemis ne güzel iki evladınız olmuş...
Tam su an sizinki gibi hayat isterdim.

Esimle normal bir evlligmz var. Ben arkadas olacagim birini istemistimdir hep. Onlada konusuruz vs ama erkeklerin dusunce tarzi cok baska bende bunu kabullenemeiyotum tabi. Bekleseydim belki hem arkadas gibi olacagim beni daha iyi anlayacak birini bulurdum. Yazilanlra bakinca 30 Larson sonra insanlar daha dogru tercih yapiolar cunku ne istediklerni biliuolar. Sadece bu dhl tabi ailem istememisti uzak diye. Bide calismami ayaklarmin ustunde durmami istemisti abim su an calismiyorum cocuk bakiyorum. Kendimi degersiz hissediyorum
Çalışmıyor , çocuk bakıyor olmaniz neden değersiz hissettiriyor anlayamadım ?Bende çalışmıyorum şu anda çocuğum da yok kendimi çok değerli görüyorum . 29 yaşında evlendim şu an 30mdayim sizin yaşınızda evlenip çocuklarım olsa idi de mutlu olurdum .Çünkü çocuk sahibi olmak istiyorum açıkçası Elimizde olanla mutlu olmak lazım diye düşünüyorum .Şu anki durumdan da mutluyum önemli olan bence bulunduğumuz zamanı en iyi şekilde değerlendirmek .Eşinizle arkadaş olmak da sizin elinizde ,ilişkinizi geliştirmekte .Amerika'dasiniz sanırım yeni bir ülke beni hep cezbetmistir mesela bunu avantaja çevirebilirsiniz diye düşünüyorum .Bu kararı siz verdiniz sonuçta bile isteye tam olarak da bir pişmanlik söz konusu değilse bu düşüncelerden kurtulup ,ileriye bakmanızı öneririm naçizane .

Çalışmıyor , çocuk bakıyor olmaniz neden değersiz hissettiriyor anlayamadım ?Bende çalışmıyorum şu anda çocuğum da yok kendimi çok değerli görüyorum . 29 yaşında evlendim şu an 30mdayim sizin yaşınızda evlenip çocuklarım olsa idi de mutlu olurdum .Çünkü çocuk sahibi olmak istiyorum açıkçası Elimizde olanla mutlu olmak lazım diye düşünüyorum .Şu anki durumdan da mutluyum önemli olan bence bulunduğumuz zamanı en iyi şekilde değerlendirmek .Eşinizle arkadaş olmak da sizin elinizde ,ilişkinizi geliştirmekte .Amerika'dasiniz sanırım yeni bir ülke beni hep cezbetmistir mesela bunu avantaja çevirebilirsiniz diye düşünüyorum .Bu kararı siz verdiniz sonuçta bile isteye tam olarak da bir pişmanlik söz konusu değilse bu düşüncelerden kurtulup ,ileriye bakmanızı öneririm naçizane .
Evet kendi kararlarim sonradan pismanliklar duydum evet amerika. Seneye ins biseyler denicem. Bilmiyorum bekarlık daha degerli sanki. Ozgursun sorumluluk yok. Cocuk yok. Calisip gezersin. Evlilikte birine hesap vermek gerekiyor

Evet o zaman baska sebeblerde vardi evlendim. 27 yas su an cok kucuk geliyor. Hele 33 lerinde evleneni gorunce ne guzel diyorum ne akillilar. Ben cocuk bakiyorum evde. Calisp para kazanmk istiyorum ama cok gec kaldim sigorta m cok az odendi. Bunun icin bile cok üzülüyorum
benim anlamadigim cocugu 33 yasinda yapsaniz yine cocugunuza bakmayacakmiydiniz? hayatinizda ne degisecekti bu konuda ? bakacaksaniz eger o zamanda ayni seneleri kaybedecektiniz sonucta.

Ben 27 yasinda evlendm. Aslinda istedim cocuklarm olsun vs vs. Yasimin gittgni dusundum. Su an 33 oldum ve cocuklarim oldu . Ama bazi arkadaslarim hala bekar ve tabi insan dunki aklini begenmiyor. Keske diyorum bu yaslarda evlenseymisim. Kariyer yapip daha cok gwzseydim
Cocuk daha gec yapsaydim diye düşünüyorum. Hatta annelik garip geliyor bazen . Degisik dusunceler geliyor ve cok mutsuz oluyorum. Uzun suredir evdym cocuklardan dolayi ama ins seneye calisacagim. Gec kaldigimi düşünüyorum is icin arkadazlarim yillardir sigortali calisti bense sadece 2 yil. Yillarimib bosa gectigini düşünüyorum ve bu dusunceler cok uyuyor beni. Sizlerden tavsiye istiyorum rahatlamak icin , 27 de evlendim diyorum . 33 te de evlenseydm bu yillar gececekti nazil olsa diyorum rahatlamakiicin. Ev hanimligi basit geliyor ve ise yaramaz hissediyorum:KK43:(( zira üniversite okudum ogretmenim. Yurtdisindym. Keske diyorum turkiyede kalip memur olsaydim:KK43: yillarim bosa gecmis gibi. 27 yas okadar erken geliyoki simdi dusununce evlilik icin. Cocukmusum daha
Bence şu an mutsuzsunuz .En büyük yanlışınız öğretmenliği bırakıp evlenmek olmuş ama olmuş artık .Şimdi ortada bir de çocuklar var fakat siz anne olduğunuza bile sevinmemişsiniz .Asıl mesele şimdi şu an sizi bu duygulara iten içinde bulunduğunuz durumdan memnun değilsiniz .Geçmiş şimdiye odaklanın bundan sonra ne yapabilirsiniz ?Eşiniz bu düşüncelerinizden habersiz muhtemelen.İçinizde yaşıyorsunuz bazı şeyleri.27 yaş evlilik için erken değilde ne için evlilik kararı aldığınız önemli .Çok mu sevdinizki her şeyi bırakıp evlenme kararı aldınız.Tek üzüldüğüm şey şu psikolojiyle büyüteceğiniz çocuklar .

X