Serebral palsi genetik mi kafam karışık. ikinci çocuk, düşükler

Peki bu sadece benim annemde olan bi şey yani şöyle anne tarafımda hiç kimsede zor doğum veya böyle sp gibi rahatsızlığı ve engeli olan hiç kimse yok. Anneden çocuğa geçen bir durum ise anneannemin hiç bir çocuğu zor doğumlu değil yinede genetik olma ihtimali var mı sizce. Ve dediğiniz çok doğru doktorlar nedese üstüne durmuyor sadece benim durumum değil genel olarak hep üstün körü müdahale..
AADC genetik bir rahatsızlık ve anneniz muhtemelen taşıyıcı,her çocukta olacak diye birşey yok belkide siz taşıyıcı değilsinizdir bunuda bir testle öğrenebilirsiniz,aile geçmişinizde belkide vardır bilinmez,ama eğer bu genetik rahatsızlık gerçektende ailenizde varsa genetik geçişli olduğu için aile bireylerinin test yaptırması gerekli,dediğim gibi birebir SP taklit eden bir rahatsızlık ama genetik.

Öncelikle uzun bi yazı olabilir ama bu halden nasıl kurtulacağım konusunda kesinlikle yardıma ihtiyacım var.
Bir oğlum var 4 yaşında bu yıl ona kardeş istedik önce 8 haftalık kalbi durduğu için düşük yaptım sonrasında da kimyasal gebelik geçirdim. Bu durumlar beni baya bi negatif etkiledi birde abim ve erkek kardeşim var ikiside zihinsel + bedensel engelliler anlayanlar için serebral parsi olarak geçen bir rahatsızlıkları var. Annem, abim için zor doğumdan dolayı beyni oksijensiz kaldığı için öyle olduğunu kardeşimin ise erken doğumdan dolayı olduğunu söylüyor genetik bir durum olmadığını söylüyorlar ama vesvese midir bilmiyorum ben hiç rahat edemiyorum ilk çocuğumda bu tarz düşüncelerim hiç yoktu ve bin şükür sağlıklı çocuğum. Kendimiz için genetik test vermek istiyorum ama eşim gerek olmadığını söylüyor keza gittiğim doktorlarda aynı şekilde ilk çocuğun sağlıklı gerek görmüyoruz size bırakıyoruz vs diyorlar ama benim bi türlü kafam rahat etmiyor. İkinci çocuk için sağlıklı mı olacak endişesi sürekli beni rahatsız ediyor
Genetik bir durum olmadığını mı söylüyorlar 😳 kardeşlerinizden kan örneği alıp genetik tarama yaptırabilirsiniz.

Riske atılacak bir konu değil Allah korusun öyle bir durum olursa 3nüzde çok etkilenirsiniz.

Sp genetik değil.
Doğum sırası sonrası faktörler etkiliyor.
Kardeşlerinizin ikisi de serebral palsili mi yoksa biri zihinsel engelli diğeri serebral palsili mi?
Çünkü genelde serebral palsiye zihinsel engel eşlik etmez.
Siz birkaç düşük yaşadığınız için genetik baktırmalısınız ama.

Sp genetik değil.
Doğum sırası sonrası faktörler etkiliyor.
Kardeşlerinizin ikisi de serebral palsili mi yoksa biri zihinsel engelli diğeri serebral palsili mi?
Çünkü genelde serebral palsiye zihinsel engel eşlik etmez.
Siz birkaç düşük yaşadığınız için genetik baktırmalısınız ama.
Doğumda beynin oksijensiz kalması sonucu beyin hasarı epilepsi geçirip zihinsel engel bırakmış. Diğer kardeşim ise beyin hasarı erken doğumdan kaynaklı emme, yutma refleksi bile yokken dünyaya gelmiş doktorlar beyninin tam gelişmediğini bu şekilde serebral palsisi olduğunu söylemişler. Tabi geçmiş zamanda araştırmalar şimdiki kadar kapsamlı olmadığı için insanın içinde endişeler bitmiyor. Yinede her iki durum için (düşüklerim ve kardeşlerim) genetik test vermeyi düşünüyorum

Genetik başka problemler de 2 düşüğe sebap olmus olabilir. Kesinlikle test yaptırın.

Sizede çok geçmiş olsun siz sonrasında genetik test yaptırdınız mı? Babada ki rahatsızlığın aynısı mı var ikinci çocuğunuzda. Mesela bu genetik olduğu için babadan çocuğa geçmiş ama bizim ne anne tarafında ne de baba tarafında başka hiç sp li veya engelli kimse yok. Her iki tarafın Geçmiş nesillerinde de yok. Annemin zor doğum yapması da çatı darlığından dolayı imiş bu gibi zor doğum yapan hiç bir kadın da yok yinede genetik olma ihtimali var mıdır. Genetik test vermek istiyorum bende kafamın rahat etmesi açısından en azından
Bizim babada vardı ama aynı hastalıkla ilgili face grubu var. Orda ailesinden hiç kimsede olmayan da çok var. Genetik hangi nesilde tekrar ortaya çıkacak bilenen bir şey değil. Bence iki doğumda olması tesadüf olamaz. Riske atmamak için test yaptırmak daha iyi. Biz test yaptırmadık. Kordondan kan alınacaktı onun riskine girmedik..tedavisi olan bir hastalık olduğu için de çocuk öncesi test düşünmedik. Ama arkadaşımın engelli çocuğu var o mesela normal yolla hamile kalmayı düşünmüyor. Tüp bebek yapacak ikinciyi

iki engelli kardeşim olsa değil 2-3, 10 doktora giderim
ayrıca her türlü ihtimali değerlendirir her testi yaptırırım
çocuğunun geleceğini düşünmeyen kocadan da boşanırım
üstelik bunları ilk çocuğu yapmadan önce düşünürüm

Öncelikle uzun bi yazı olabilir ama bu halden nasıl kurtulacağım konusunda kesinlikle yardıma ihtiyacım var.
Bir oğlum var 4 yaşında bu yıl ona kardeş istedik önce 8 haftalık kalbi durduğu için düşük yaptım sonrasında da kimyasal gebelik geçirdim. Bu durumlar beni baya bi negatif etkiledi birde abim ve erkek kardeşim var ikiside zihinsel + bedensel engelliler anlayanlar için serebral parsi olarak geçen bir rahatsızlıkları var. Annem, abim için zor doğumdan dolayı beyni oksijensiz kaldığı için öyle olduğunu kardeşimin ise erken doğumdan dolayı olduğunu söylüyor genetik bir durum olmadığını söylüyorlar ama vesvese midir bilmiyorum ben hiç rahat edemiyorum ilk çocuğumda bu tarz düşüncelerim hiç yoktu ve bin şükür sağlıklı çocuğum. Kendimiz için genetik test vermek istiyorum ama eşim gerek olmadığını söylüyor keza gittiğim doktorlarda aynı şekilde ilk çocuğun sağlıklı gerek görmüyoruz size bırakıyoruz vs diyorlar ama benim bi türlü kafam rahat etmiyor. İkinci çocuk için sağlıklı mı olacak endişesi sürekli beni rahatsız ediyor
Serebral palsi genetik olabilir..Birinci derecede yakınınızda da varsa genetik test verseniz iyi olur..2 kardeşinizin hastalığı da sadece annenizin söylediği sebeplerle açıklanamaz

Doğumda beynin oksijensiz kalması sonucu beyin hasarı epilepsi geçirip zihinsel engel bırakmış. Diğer kardeşim ise beyin hasarı erken doğumdan kaynaklı emme, yutma refleksi bile yokken dünyaya gelmiş doktorlar beyninin tam gelişmediğini bu şekilde serebral palsisi olduğunu söylemişler. Tabi geçmiş zamanda araştırmalar şimdiki kadar kapsamlı olmadığı için insanın içinde endişeler bitmiyor. Yinede her iki durum için (düşüklerim ve kardeşlerim) genetik test vermeyi düşünüyorum
Gerçekten büyük şanssızlık olmuş.
Her ikisinde de böyle olması.
Ama serebral palsi genetik değil..
Bence de yaptırın.

Kesinlikle önce doktora gidin bu sorulari ona sorun. Kadın dogumcuya falan. Sonra bir ömür neden gitmedim diye sorgularsiniz. Eşiniz doktor mu, nerden bilecek? Sürekli düşük yapmanızın başka sebebi olabilir. Ki sizin akrabaların belki başka hastalığı vardır

İkinci çocuğa ne gerek var
Bi tanesinde şanslı olarak sağlıklı bir çocuğunuz olmuş
ailede böyle hastalıklar da varken bence riske girip çocuk yapmaya bile gerek yok

İkinci çocuğa ne gerek var
Bi tanesinde şanslı olarak sağlıklı bir çocuğunuz olmuş
ailede böyle hastalıklar da varken bence riske girip çocuk yapmaya bile gerek yok
Bunuda düşünüyorum inanın.. yarın genetik doktora randevu aldım bakalım

Annenizin iki doğumu da normal doğum değil mi? Sezaryenle doğum yapın bence. Normal doğumda komplikasyonlar daha çok görülüyor. Erken doğum için yapacak bir şey yok.

Annenizin iki doğumu da normal doğum değil mi? Sezaryenle doğum yapın bence. Normal doğumda komplikasyonlar daha çok görülüyor. Erken doğum için yapacak bir şey yok.
İlk doğumu normal doğum zor doğum olan. Sonra ben sezeryan ile doğmuşum kardeşim erken doğum yine sezeryan ile olmuş. Benim ilk oğlum normal doğum ile oldu 36. Haftada sancım başladı 37 de doğdu. Kilosu iyi olduğu için bi sorun olmadı. Her ihtimale karşı yarın için tıbbi genetik bölümünden randevu aldım. Sonuca göre davranacağım.

İlk doğumu normal doğum zor doğum olan. Sonra ben sezeryan ile doğmuşum kardeşim erken doğum yine sezeryan ile olmuş. Benim ilk oğlum normal doğum ile oldu 36. Haftada sancım başladı 37 de doğdu. Kilosu iyi olduğu için bi sorun olmadı. Her ihtimale karşı yarın için tıbbi genetik bölümünden randevu aldım. Sonuca göre davranacağım.
Cp, genetik değil diye biliyorum ki, iki kardeşiniz de farklı nedenlerle olmuş. Benim kızımda zor normal doğum nedeni ile brakial pleksuslu doğdu. Ama yine de doktora görünmenizde fayda var

Genetik testi sadece benim vermem yeterli mi
hamile kaldıktan sonra da amniyon sentez yaptırabilirsiniz. birde illa ki kardeş istiyorsanız evladınıza kontrollerinizi sıkı yaptırın her testi isteyin eğerki maddi imkanınız yeterli değilse o zaman ikinci çocuğu yapmayın.

X