Serebral palsi genetik mi kafam karışık. ikinci çocuk, düşükler

hamile kaldıktan sonra da amniyon sentez yaptırabilirsiniz. birde illa ki kardeş istiyorsanız evladınıza kontrollerinizi sıkı yaptırın her testi isteyin eğerki maddi imkanınız yeterli değilse o zaman ikinci çocuğu yapmayın.
Hamile kaldıktan sonra genetik test yaptırmak geç bi dönem bence öncesinde yaptırmak daha mantıklı.

Benim tanıdığım bir çocuk vardı. Ablası normal sağlıklı bir kızdı fakat kendisinde zihinsel engel vardı. Fakat ben hastalığını bilmiyorum, ailesi gizliyordu.

En güzel açıklamayı siz yapmışsınız teşekkür ederim. Söyledikleriniz mantığa da uygun geliyor fakat annemde böyle bir taşıyıcılık olması için annemin geçmiş nesillerinde de illaki böyle bi durumun olmuş olması gerekmez mi genetik taşıyıcı diyebilmek için. Anne tarafımda nesiller öncesinde bile böyle bi durum hiç kimsede yok. Zor doğumun sebebi çatı darlığı imiş. Babamdan gelen bir genetiklik olsa baba tarafında da hiç kimsede yok böyle bi durum hatta babamın ikiz kardeşi var o kardeşinin çocukları, torunları hepsi sağlıklı. Genetik test yaptırmayı düşünüyorum yinede en azından kafamın rahat etmesi için.
Mutasyonlar yüzünden gen değişebilir.

Öncelikle uzun bi yazı olabilir ama bu halden nasıl kurtulacağım konusunda kesinlikle yardıma ihtiyacım var.
Bir oğlum var 4 yaşında bu yıl ona kardeş istedik önce 8 haftalık kalbi durduğu için düşük yaptım sonrasında da kimyasal gebelik geçirdim. Bu durumlar beni baya bi negatif etkiledi birde abim ve erkek kardeşim var ikiside zihinsel + bedensel engelliler anlayanlar için serebral parsi olarak geçen bir rahatsızlıkları var. Annem, abim için zor doğumdan dolayı beyni oksijensiz kaldığı için öyle olduğunu kardeşimin ise erken doğumdan dolayı olduğunu söylüyor genetik bir durum olmadığını söylüyorlar ama vesvese midir bilmiyorum ben hiç rahat edemiyorum ilk çocuğumda bu tarz düşüncelerim hiç yoktu ve bin şükür sağlıklı çocuğum. Kendimiz için genetik test vermek istiyorum ama eşim gerek olmadığını söylüyor keza gittiğim doktorlarda aynı şekilde ilk çocuğun sağlıklı gerek görmüyoruz size bırakıyoruz vs diyorlar ama benim bi türlü kafam rahat etmiyor. İkinci çocuk için sağlıklı mı olacak endişesi sürekli beni rahatsız ediyor
Ailede iki hasta var ve genetik teste gerek yok mı diyor doktorlar, şaşkınım. Bence riske atmayın. Atla deve değil en fazla 8-10 bin gider ama içiniz rahat eder, yada hayat boyu pişmanlık duyarsınız. Ben böyle bir durumda işimi şansa bırakmazdım

Sp genetik bi hastalık olmadıgı söylensede, akraba evliliği cok arttırmaktadır
Akraba evliliği mi sizin?

Sp genetik bi hastalık olmadıgı söylensede, akraba evliliği cok arttırmaktadır
Akraba evliliği mi sizin?
Merhaba sizin bu yorumunuzu yeni gördüm. Tıbbi genetik doktoruna göründüm ve aynı sizin dediğinizi dedi. Akraba evliliğini sordu hayır değil dedim. Sp için genetik olmadığını ama olaki genetik bir durum olsa dahi eşim ve ben akraba olmadığımız için bu durumu uzaklaştırır dedi. Annem ve babamın akraba durumunu sordu hayır değiller dedim. Akrabada başka bu şekil veya başka bi fiziksel zihinsel rahatsızlık olan var mı dedi hayır yok dedim bunların hepsi genetikliği uzaklaştıran durumlar dedi. Benim düşüklerim ve annemin erken doğum ve ilk çocuğu ölmüştü doğar doğmaz bunlardan sebep kromozom analizine bakıcak kan verdim ne zaman çıkacak bilmiyorum bekliyorum

Hastalıklara önlem almak hasta olduktan sonraki tedaviden her zaman daha ucuzdur.
O yüzden en küçük bir endişeniz varsa testleri yaptırın.
Gerekirse bebek için acele etmeyip para biriktirin. Hamile kaldıktan sonra keşke yaptırsaydım demenin anlamı kalmıyor.

X