Sertifikalı gram altın lütfen yardimci olur musunuz?

loveinnovember

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2019
3.952
6.174
Merhabalar sizden bir konuda yardım istiyorum. Yanlış yönlenmek istemiyorum çünkü pek bilgim yok bu konularda. Bir miktar paramla gram altın almak istedim. 2.5,5,10 gr külçe altın gibi. Kuyumcuya gittigimizde sertifika parasını da katarak hesapliyor yani normalden fazla her birine 5 tl sertifika ücreti ekliyor örneğin. Ablam bunu bir kaç ay önce aldiginda gram neyse ondan hesaplayip almış arkadaşı da öyle. Bu yeni bir şey mi? Ya sertifikali olmali yada güvendiginiz kuyumcudan alin yazmislar internette ama kuyumcu zaten sadece sertifikali külçe altin sunuyor. Baya karıştı aklim sizce ne yapalim? Şimdiden teşekkürler

O gram altınları saklamak da mesele
Neden banka hesabınızla almıyorsunuz?
Ben online bankacılık kullanarak istediğimde gram alıyorum, istediğimde bozduruyorum.
Mesela 20 liram bile artmışsa ay sonunda hemen altın alıyorum 20 lirayla.
Böyle böyle kaç bin liram birikti. Hem de bankada güvende.
Bir düşünün derim.

Simdi ablacim oncelikle gram altin alirken sertifikali olmali zaten mutlaka. Sertifika vermeyen yerden uzak durcaksin. Ziynet altinda sertifika olmaz. O yuzden duymamissinizdir, bilezikte kupede kolyede vb sertifika olmaz.
Sertifika parasi diye bir sey asla yok, yillardir pirlanta aliyorum mutlaka sertifikasi oluyor hic oyle extra para isteyen vb duymadim. Sertifika zaten bir kart seklinde, zaten binlerce lira para vermisken ona da para istemek varosluk.

Konuya gelirsen gram altini mutlaka bankadan alin. Hem almasi, satmasi kolay; hem calinma derdi yok. Evinizde kasa yoksa, o altini nereye koyacaksiniz? Ya sertifikasini kaybederseniz? En iyisi altin hesabi.

O gram altınları saklamak da mesele
Neden banka hesabınızla almıyorsunuz?
Ben online bankacılık kullanarak istediğimde gram alıyorum, istediğimde bozduruyorum.
Mesela 20 liram bile artmışsa ay sonunda hemen altın alıyorum 20 lirayla.
Böyle böyle kaç bin liram birikti. Hem de bankada güvende.
Bir düşünün derim.
Haklisiniz banka iyi aslinda nedense gü enemedim sanirim diyeceksiniz somut elinde olunca çok mu güvenilir asla değil ama bu yoldan başliyayim dedim ama sertifika olayi çıkınca vazgeçtim

Simdi ablacim oncelikle gram altin alirken sertifikali olmali zaten mutlaka. Sertifika vermeyen yerden uzak durcaksin. Ziynet altinda sertifika olmaz. O yuzden duymamissinizdir, bilezikte kupede kolyede vb sertifika olmaz.
Sertifika parasi diye bir sey asla yok, yillardir pirlanta aliyorum mutlaka sertifikasi oluyor hic oyle extra para isteyen vb duymadim. Sertifika zaten bir kart seklinde, zaten binlerce lira para vermisken ona da para istemek varosluk.

Konuya gelirsen gram altini mutlaka bankadan alin. Hem almasi, satmasi kolay; hem calinma derdi yok. Evinizde kasa yoksa, o altini nereye koyacaksiniz? Ya sertifikasini kaybederseniz? En iyisi altin hesabi.
Yaklaşık 10 tl fazlasini söyledi yani gram 485 se 493 sanirim bundan hesapladi hayir bi de bozdurunca normal o zaman gram neyse ondan bozar heralde serrtifika parasini verecegini sanmiyorum. Ablam alınca vardir dedim ama yeni sanirim bu her yer sertifika ücreti istedi altin hesabi daha mantikli geliyor

altın muhafaza etmek zordur. ya bankada kasa tutmalısınız yada banka hesabını açmalısınız.
kasa için de ücret ödeyeceğinizden hesap açmak daha mantıklı.
Haklisiniz o kadar fazla param oldugundan da değil işte hesapta görüp harcamayayim diye alayim demiştim ama zarar edicem bu sertifikali olayiyla. Altim hesabina yönelicem sanirim sagolun

3 yere sunduk sertifikali çıkarıp yüksek hesapliyorlar aklim karişti iyice almadik
Eger saklama konusunda sıkıntı yasamayacaksaniz gram yerine ceyrek alin. Onda sertifika yok diye biliyorum hic duymadim.
Esim evde altin saklamak istemediği icin ben bilezik aldirdim ben kolumda saklarim merak etme dedim :KK70: O sekilde bi 60 bi 50 gr aldik. Sertifika yok.
Onun disinda ise esimin banka hesabina bagli altin hesabi var gramlari orada biriktiriyor. En guvenlisi de o bence.

Vergi adı altında mı yapılan uygulama, doğrudur sertifikalı olmalı da buna ayrı ücreti ilk defa duydum. Biriktirmek için alıyorsanız bankaların altın hesabı çok çok daha iyi. Bu tarz kesintilerden de kurtulmuş olursunuz.

Sertifika parasi diye bir sey asla yok, yillardir pirlanta aliyorum mutlaka sertifikasi oluyor hic oyle extra para isteyen vb duymadim.

Hayatta erişmek istediğim seviye 😬

Konu sahibi ben de buna para istenildiğini hiç duymadım. Çok sahte dönüyor ama en mantıklısı banka hesabı ile almak gibi.

Vergi adı altında mı yapılan uygulama, doğrudur sertifikalı olmalı da buna ayrı ücreti ilk defa duydum. Biriktirmek için alıyorsanız bankaların altın hesabı çok çok daha iyi. Bu tarz kesintilerden de kurtulmuş olursunuz.
485 olan grami 493den hesaplayip serrifika ucreti diyorlar altin hesabina yönelicem

X