Sevgili ile beraber yaşamak ve evlilik

Her davranışımın ailem tarafından onaylanmasına ihtiyaç duymuyorum. Kendi kararlarımı kendim veririm yetişkin bir birey olarak.
Çalışıyorum, ekonomik özgürlüğüm var, senelerdir ailemden ayrı ve onların tasvip etmediği bir hayat yaşıyorum zaten. Erkek arkadaşımla aynı evi paylaşmak o hayatın küçük bir parçasıydı sadece.
Hayır mesela benim ailem muhafazakar değil o yüzden muhafazakar ailelerle ilgili pek bilgim yok ama etraftan muhafazakar ailelerin nasıl oldukları hakkında duyumlar alıyorum. Genelde muhafazakar aileler böyle bir durumda evlatlıktan bile reddederler. O yüzden sormuştum.

"kadının kendini garantiye alması" Eğer kadın ekonomik olarak erkeğe bağımlıysa, çocuğu varsa mantıklı ancak kadının ekonomik özgürlüğü olup da garanti istemesi saçma. Erkek ceketini alıp gidecekmiş ayrılırken, ee bu kadın için de geçerli. Eğer birlikte olduğum adamı o imza tutacaksa, yanımda olmasını istemem. Sevgi, saygı olmadıktan sonra imzanın önemi ne ki? Boşanmaya çalışan kadınların konuları da var, ceketi alıp gitme özgürlüğü bir gün hepimize gerekli olabilir.
ben de evlenmeden önce 1.5 yıl birlikte yaşadım. Evliliğimizin 6. yılında boşandık, tekrar evlenmedik. 10 yıldır birlikteyiz. Hiç kendimi garantilenmiş görmedim, istemediğimde ilişkiden çekildim. neden zorluyorsunuz ki evlenmek için? etrafınızda evlilikle ilgili konuşanlar evlenince çocuk için konuşur, çocuk olunca ikincisi için... bitmez yani onlar. Sizinle evlenmeyecek diye bırakacağınız kişi ile neden hala birliktesiniz diye düşünün.. sizin için ilişki mi evlilik mi önemli?

Kanunen hakları olur ayrılırsa...Bunu anlamak zor mu? Ya da dediği gibi hastanede bile eşi sayılmaz ya da hapse bile girse yakını değil diye ziyaret dahi edemez...bu tarz olaylar...evli gibi yaşayıp imza atmamak ancak erkeğin işine gelir...ayrılacagı zaman tak diye gider bitti..
e gitsin zorla mı tutacaksınız? Boşanmayarak ceza mı verceksiniz? ayrıldığı için süründürecek misiniz? :halay:

Hayır mesela benim ailem muhafazakar değil o yüzden muhafazakar ailelerle ilgili pek bilgim yok ama etraftan muhafazakar ailelerin nasıl oldukları hakkında duyumlar alıyorum. Genelde muhafazakar aileler böyle bir durumda evlatlıktan bile reddederler. O yüzden sormuştum.
Yani valla beni bir kaç kez reddetmeye kalktılar 😅 ilki üniversite ve bölüm değiştirdiğimdeydi. Namus meselesine çevirdiler işi. Kendi bildiğimi okudum. Şuan hayalimdeki işi yapıyorum çok mutluyum. Senelerce okuldan almakla tehdit ettiler (dersin kalırsa eve dönersin gibi gibi) okulu da birinci bitirdim.
İkincisi de bu meseleydi. Ama bunda huyumu çözdükleri için daha az reddettiler😅
Şaka bir yana bizimkiler psikolojik baskıyı sonuna kadar yapar ama evlatlarından da vazgeçmezler tek çocuğum alternatifim yok ondan heralde 🤣 öyle asarım keserim şeyleri de yoktur. Yeterince muhafazakar değiller sanırım😅

Ve olaya sadece imza diye bakmayın. Daha 1 sene olmuş tanışalı. Aynı eve gireli 8 ay. Yeterince tanımamış olabilirsiniz. O da olabilir. Imza atmak 1 gün hazırlığa 10 dakikada nikaha bakıyor ama o imzayı geçersiz kılmak daha da uzun.
Valla burada herkes aynı eve girince çok iyi tanındığını karşı tarafın, sürprizle karşılaşılmayacağını düşünüyor da öyle olmadığına çok kişide şahidim yani. Beraber sekiz ay yaşadım hah tamam olmuyor.

bence çok erken bir sürede aynı eve çıkmışsınız, 8 aydır da yaşıyorsunuz şu an evlilik muhabbetini açmamasının sebebi daha erken olduğunu düşünmesi de olabilir. siz şu anki evi geçindirirken maddiyat sıkıntısında el ele vermeyecek misiniz? eğer gidip tek bir imza atıp dönecekseniz şu anki yaşantınızdan çok farklı olmaz çünkü

Böyle konuşmalar her ilişkide olabilir. Ben "evlenirsek şöyle yaparız, böyle olur" dediğim her adamla evlenseydim ohooo... Üstelik bunlar 1 seneden çok daha uzun ilişkilerdi.
Bunlar genel konuşmalar, hayaller. Bunlar ayrı, ciddi ciddi evlenmek ayrı. Sevgiliniz şu an hazır olmayabilir çünkü anladığım kadarıyla ciddi ciddi oturup planlamamışsınız bunu hiç.
Şu durumda "evlilik nereden çıktı" dese o haklı olur bence.

Siz bunu gerçekten istiyorsanız oturup ciddi ciddi konuşun ne düşündüğünüzü, ne hissettiğinizi. Bunun ayıbı yok.
Bakarsınız, düşünceleriniz örtüşmüyorsa siz de ona göre yolunuzu çizersiniz.
Böyle bir belirsizliğin içinde beklemek de kötü.
Evet biz de fuckbuddyken çocuk ismi, balayına nereye gidilebilir, nasıl bir seremoniyle evlenilir vs konuşurduk. Gerçekten bu konuşmalar sadece görüş, hayata bakış açısı ve beklenti konuşması, bir planlama değil.

Gemileri yakıp gitmek biraz ağır değil mi
Demek ki o kadar kolay vazgeçebileceksin
Eekek arkadaşın duysa herhalde sevgini sorgulardı
Sanki sevgin o kadar yoğun değil gibi
Bir de baştan kabul etmişsin ailen de onay vermiş eğer erkek arkadaşın güven vermeseydi ailen onaylamazdı diye düşünüyorum ben
Gelirinizin düştüğü bir dönemde konuşman olumsuza sürekler ilişkinizi çünkü şuan erkek arkadaşının kafası daha fazla nasıl kazanabilirime odaklı böyle dönemlerde erkeklerle ciddi meseleler konuşmamak lazım evli bile olsan
Ama ara ara artıkkafanda herşeyin oturduğunu kendisiyle bir ömür yaşayabileceğini ekonomik olarak biraz toparlandığınızda evliliği uzatmaya gerek olmadığını ufak ufak çıtlatabilirsin
Kalbini ferahtut

Uzak yerlerde yaşadığımız için ilk günden beri ikimiz de evlilik istedik konuştuk hayaller kurduk ama her defasında söylediğim şey de aynı evde yaşıyor olsaydık sanırım hemen evlenmek istemezdim. Ha o yine isterdim diyor ama bunun için acele etmez bu kadar birikim için cabalamazdi eminim.

Hayret ettim aynı evin içindeyken uzun yıllar da olmamışken bu heves nerden geldi ki. Ben sizin düşüncede olsaydım erkek arkadaşımın evliliğe bakış açısını tam anlamıyla öğrenmeden onunla aynı eve girmezdim. Bence sorun sizin bu kafaya girip kendinizi huzursuz etmeniz. Yaşadığınız zamanların tadını çıkarın. İkinizin de daha fazla sorumluluk altına gireceğini düşünerek biraz da empati kurarak karşılıklı konuşarak çözün bence bu durumu.

Pardon da evli iki insandan ne farkınız var ben anlayamadım. Altı üstü bi imza olsa da olur olmasa da neden bu kadar takıldınız ki. Zaten evliliğin gerektirdiği herşeyi yapıyorsunuz. Aynı ev aynı yatak aynı sofra. Bana çok mantıklı gelmiyor açıkcası

Açık konuşucam. Garanti görüyor. Evli gibisiniz zaten. Evlenince sormluluk almıycak kafası rahat. E çocuk olsa ozaman napıcaksınız. Ya da hiç düşünmezmisiniz yuva kurmayı gerçek bi aile olmayı herkes ister kim istemzki. Sorumluluk alındığında işler farklı boyuta gelir bunu istediğini düşünmüyorum çünkü öyle bi düşüncesi olsa zaten baştan adını koyardı. Ailelerinzde baskı yapmıyomuş e sen her seye tamam demişsin bi imza yok bundan daha rahatı ne varki. Yanlış anlamayın beni lütfen ama nereye kadar böyle gider sizce? Düşünüldüğünde beraber yaşamak güzel bişey ama yaşlarınızı düşündüğümde, istemezdim böyle devam etsin. Zamanı var demiş ya o zaman ne zaman peki? Çünkü su gibi akıp gidiyo zaman denen şey.🤷
Arkadaşlar erkek arkadaşımın üyelik adımı bilmesi sebebi ile yönetime haber vererek bu üyeliğimi açtım. Sitede yaklaşık 10 yıldır aktif kullanıcıyım.
Gelelim konumuza;

1 senedir sevgiliyiz ve yaklaşık 8 aydır beraber yaşıyoruz.
İkimizin de ailesi de bunu biliyor. Yaşlarımız ben 28 o 30
Ev icinde uyumluyuz, iyi anlaşıyoruz, birbirimizi seviyoruz. Ailelerimiz evlilik konusunda baskı yapmıyor ya da çok önem vermiyor evlensekte evlenmesekte artı ya da eksi olmaz onlar için..

Bizim aramızda tek eksik olan resmi imza.
Şuan iş konusunda pandemi sebebi ile evet gelirler bir miktar düştü fakat zaten bir evimiz var düzenimiz var evlilik yapsakta yeni bir seyler almayacağız imza atıp eve döneceğiz muhtemelen :)
Geçen gün biraz içimde tutamayıp patladım.
Nasılsa aynı evde yasıyoruz diye rahat mısın dedim garanti mi görüyorsun beni dedim. Hayır tabi ki dedi zamanı gelince herşey olur dedi.
Yapı olarak tezcanlı biriyim.
Ama sanki önümü göremiyorum
Evlilik meraklısı değilim fakat sorumluluğunu aldığım beraberliğin adını koymak isterim.
Bugün birimiz kaza geçirsek hastaneye bile aile olmadığımız için alınmayacağız.
Zoruma biraz da bu gidiyor.
Erkek arkadaşı ile yaşıyor izleniminden hoşnut değilim.
Açıkçası mutlu değilim.
Bilmiyorum arkadaşlar kafam çok karışık gemileri yakmak için sebep yok elimde ama böyle böyle de kendi kendimi dolduruyorum..

merak ediyorum yorumlarınızı iyiye de kötüye de açığım

Bu denli bu derece açık olmadım. İmalarda bulundum konu açıldığı zaman. Evlilik için maddiyatı öne sürüyor
Konunuzu okurken şunu farkettim sizin kafanız net ne istediğinizi biliyorsunuz bir ilişkiye yatırım yapıyorsunuz ve bunun nereye gittiğini de bilmek istiyorsunuz. Bence isteklerinize daha fazla sahip çıkın ve imayla değil bunları açıkça dile getirmekten çekinmeyin bu sizin en doğal hakkınız. Siz bunu yaparak "koca meraklısı" falan olmazsınız lütfen öyle düşünmeyin. "Maddiyat" diyorsa açıkça size anlatsın, zaten aynı evde yaşıyorsunuz ve geliriniz azalsa da hala var bu durumda maddiyatı neden sorun yapıyormuş, o zaman bu sorunu çözmek için aklında ne gibi bir plan varmış, bu ne kadar süreli bir plan. Bunların hepsini size açıklasın sizin bunları sorgulamaya, bilmeye hakkınız var.

Türkiye'de evlenmeden birlikte yaşama meselesi kadın için daha zor çünkü erkekten farklı olarak etraftan farklı tepkilere, sorgulamalara maruz kalabiliyor. En basiti kız arkadaşınız sorguluyor mesela "neden evlenmek istemiyor bu ilişkide gelecek mi göremiyor, seni evliliğe mi layık görmüyor" vs. diye bu insanı üzüyor ve düşündürüyor. Sonra bir kadının bir erkekle nikahsız yaşaması daha çok dikkat çekebiliyor ve tüm bunlar bi kadın için ekstra sıkıntı partnerinden bağımsız olarak. Kendi arkadaşım da yaşadı bunu oradan biliyorum. Yani erkek için toplum bunu mesele yapmıyor ama mesele kadın olunca sorguluyorlar bu da kadına ekstra külfet, maliyet.

Şu an yasal haklarınız yok hiçbişey iddia edemezsiniz ve çok haklısınız bunu talep etmekle. Başka bir arkadaşımın başına geldi adamın evinde kalıyorlardı çok büyük kavga ettiler ve adam aniden "beğenmiyorsan git evimden" dedi. Sonra arkadaşım "evli olsaydım o evde hakkım olurdu bu kadar kolay atamazdı evden" diye üzüldü. Lütfen kendi geleceğinizi başkasının fikrine, keyfine bırakmayın, evlilik istiyorsanız, bunu açıkça belirtin evlilik planı yoksa adamın sizde ona göre kendi yolunuzu çizersiniz.

Sizce süre ne olmalı 1 sene erken ise gerçekten merakımdan soruyorum ben biraz tez canlıyım bu durumda kendimden de şikayetçiyim aslında..
Bence karşısındakiyle ilgili bir fikir edinmek için 1 sene asla az değil . Hele de siz aynı evde yaşamışsınız daha neyi anlayacak olabilir? psikolog Tuna tüner'in son videosuydu sanırım orada bir araştırmadan bahsediyor tanıştıklarının ilk senesinde evlenemeyen çiftlerde evlenme oranı düşüyormuş. Alta bir link bırakıyorum sanırım bu videonun içindeydi o araştırmadan bahsettiği bölüm bakarsınız

Haklısınız.
Bu konuya çevremizdeki insanlarda da şahit oluyoruz.
Yılları heba olup giden, evlilik işin içine girdimi yok yapamam diyen, beraber yaşadığı kadınla evlenmeyip ayrılıp hop diye bı başkası ile evlenen vs vs.

Bu durumdan rahatsız iseniz belirtin.

Neyi bekliyormuş ki ev var, eşya var, iki kişi çalışıyor, aileler biliyor, anlaşıyorsunuz ki aynı evde yaşayabiliyorsunuz.

Yaşlarınız evlilik için uygun yaşlar.

Ayni evde yasayip sartlar olgunlasinca evlenen ciftler de var ama burada okudugum konulardan gordugum kadariyla zaten kari koca gibi yasiyoruz, bir imza mi bizi baglayacak, imzaya ne gerek var diyip imza atmaktan korkan erkekler de var. Evlilikten korkuyorum diyenler, tabi ki evlenmeyi dusunuyorum deyip yillarca evlenmeden beraber yasayanlar da.... Ne gerek var bir imzaya diyen de. Cocuk dusunursek o zaman evleniriz diyenler de.
Beraber oldugunuz kisi ile ilgili sizin durumunuz bunlardan hangisi bilemem ama bu durumla her ikinizin de acikca konusmaniz gerekiyor. Beklentileriniz farkli olabilir belki de. Yani siz evlilik dusunutken o evlenmeden bu sekilde devam etmek de istiyor olabilir.
Isleri iyi degilmis. Dugun masraflarini karsilayamayacagi icindir belki de. Korkusu bu ise sade bir nikah ve dugun ile ya da sadece nikah ile evlenme fikrini de sunabilirsiniz. Ailelerin bilmesi belki de daha rahat davranmasini sagliyordur bilemem. Acik acik konusmadan hicbirseyi bilemezsiniz. En azindan neyi beklediginizi ogrenin.

Aynı evde yaşıyor bile olsanız daha 1 yıllık ilişkide evlilik düşünmek için çok erken bence. Bu işin maddi boyutu da var ayrıca, tamam sıfırdan ev kurmayacak olabilirsiniz ama en basitinden teklif için güzel bir yüzük almaya kalksa yüklü bir para ödeyecek mesela. İşleri de kötüye gitti bu dönemde diyorsunuz. Bu pandemi döneminde aceleye getirip sadece bir imza ile evlenmek istemiyordur belki?

Ben nişanlımla 7 yıldır birlikteyim, yaklaşık 1 yıldır birlikte yaşıyoruz, genel olarak bir sorunumuz da yok ama ben bile düşünüyorum arada evlilik doğru karar mı emin miyim diye. Evlenince sorumluluklar artıyor çünkü, ailesiyle daha fazla muhatap olmak durumunda kalınıyor falan. Ayrıca henüz 1 yıl olmuş ilişkiniz, daha doğru düzgün tanıyamamışsınızdır bile erkek arkadaşınızı, neden bu kadar acele ediyorsunuz ki evliliğe? Bazı şeyleri zamana bırakın bence

Son düzenleme:
X