Sevgili ile beraber yaşamak ve evlilik

Sadece kültürel değil, kanun bu birlikteliğe devlet güvencesi ekler evlilikle birlikte...kadını koruma amaçlıdır evlilik ama anlayana

Aslında evlenmek istemiyorum yea, evlilik meraklısı değilim, evlilik sadece bi imza, bu birlikteliği devletin hükümetin onaylamasına ihtiyacım yok , evlilik istememek modernitedir, klasik Türk kızlarından farklıyım bla bla blacılaraydı sözüm aslında, işin kanuni boyutundaysa tamamen haklısın

Aslında evlenmek istemiyorum yea, evlilik meraklısı değilim, evlilik sadece bi imza, bu birlikteliği devletin hükümetin onaylamasına ihtiyacım yok , evlilik istememek modernitedir, klasik Türk kızlarından farklıyım bla bla blacılaraydı sözüm aslında, işin kanuni boyutundaysa tamamen haklısın

Nafakaya karşıyım diyen kadın da başına gelmediği için boyle diyor...40 yaşın altında nafakaya karsıymış...40 üstüne cıkınca maaş mı bağlanıyor birden acaba? Farkeden ne?

cocukları bırakacak yeri olmayan ve hiç çalışmamış bi kadın nasıl çalışacak?
Ya amaaan...kadın olarak erkekleri neden korumaya çalışırlar, kanunlar bile kadını korumaya çalışırken anlamıyorum..

Olayda çocuk yok

Konu sahibi ve sevgilisi var

Birlikte yaşamak erkeğin işine yarar istese çeker gider dediniz

Ben de aynı şartlar kadın için de geçerli dedim

Dipnot: çocuk dışında nafakaya da karşıyım özellikle 40 altındaki yaşlarda olanlarda

Erkek çalışıp kazanıyorsa kadın da çalışır kazanır
Erkeklerden de evlenmek isteyen var. Çünkü onlar da kendilerini güvence altına almak isteyebilir. Mesele para da değil ki. Şunu kabul etmek gerekir ki evlilik olmayınca terketmek de kolay. Evli olunca öyle hemen sıkıldım deyip çekip gidemiyorsun. Kanunlara karşı hesap vermek zorundasın. Ve evliliği yalnızca muhafazakar kadınlar istemiyor, mesela ben inançsız biriyim ama eğer hayatımdaki insanla ciddiysem onunla evlenmek isterim. İstemeyen evlenmesin tabi ama evlenmek isteyenlere de neden evliliği istiyorsun denmesini saçma buluyorum. Sonuçta Türkiye Cumhuriyetinde hayatındaki insanla ilgili haklar talep etmek için evli olmak zorundasın. En basitinden bazı yerlerde evli olmadığın sürece partnerini ziyaret bile edemiyorsun. Bu arada konu sahibine yönelik yazmadım bu yorumu, genel olarak yazdım.

Nafakaya karşıyım diyen kadın da başına gelmediği için boyle diyor...40 yaşın altında nafakaya karsıymış...40 üstüne cıkınca maaş mı bağlanıyor birden acaba? Farkeden ne?

Ya amaaan...kadın olarak erkekleri neden korumaya çalışırlar, kanunlar bile kadını korumaya çalışırken anlamıyorum..

Başıma gelmedi ama onlarcası elimden geçti

Adam çalışırsa kadın da çalışır

40 yaş altındakiler çalışacak iş de ararsa bulur

80 sonrası doğan birisi çalışmayı öğrenmeli

Annem 65 yaşında o ve arkadaşları da çalışılıyordu onlardan sonraki kuşak olan ben ve akranlarım da çalışmalı

Çocuk da yoksa adam bana neden baksın hatta çocuk var ve büyükse yine bana neden baksın

Evliliğin amacı koruma sağlamaktır ama eğer hayatın her alanında eşitlik sağlarsak evlilik sadece çocukları korumak için olur

Kadın erkeğin bakımına muhtaç değildir

Çocuk olmadığı durumda demiş zaten. Evlenmeden önce nasıl geçiniyorduysa evlenip boşandıktan sonra da aynı şekilde geçinmeli bir kadın. Evlenmese aç mı kalacaktı, sokakta mı yaşayacaktı?

"Ben meslek edinmeden çalışmadan evleneyim, kocam baksın; hatta boşandıktan sonra da eski kocam baksın" Oh ne ala memleket! Bu kafadaysa ve çocuk yoksa ya da çocuk büyükse sonuna kadar erkekleri savunurum. Herhangi bir sağlık engeli, ya da çalışamama durumunda devletten yardım alınabilir başında ailesi de yoksa. Erkeğe muhtaç olmaya gerek yok.

Erkeklerden de evlenmek isteyen var. Çünkü onlar da kendilerini güvence altına almak isteyebilir. Mesele para da değil ki. Şunu kabul etmek gerekir ki evlilik olmayınca terketmek de kolay. Evli olunca öyle hemen sıkıldım deyip çekip gidemiyorsun. Kanunlara karşı hesap vermek zorundasın. Ve evliliği yalnızca muhafazakar kadınlar istemiyor, mesela ben inançsız biriyim ama eğer hayatımdaki insanla ciddiysem onunla evlenmek isterim. İstemeyen evlenmesin tabi ama evlenmek isteyenlere de neden evliliği istiyorsun denmesini saçma buluyorum. Sonuçta Türkiye Cumhuriyetinde hayatındaki insanla ilgili haklar talep etmek için evli olmak zorundasın. En basitinden bazı yerlerde evli olmadığın sürece partnerini ziyaret bile edemiyorsun. Bu arada konu sahibine yönelik yazmadım bu yorumu, genel olarak yazdım.
Evet iki tarafı da korur

Ama o yorumumu erkek isterse bırakır yazan arkadaşa yazdım

Yani neden birlikte yaşayınca hep kadın mağdur olur hissi var kadın da bırakır gider isterse dedim

Lakin yorumun çocuk içermiyor zira Konu sahibinin çocuğu yok çocuğum olursa gibi bir endişesi de yok

Evliyim ve çocuğum var

Çocuğum evlilik dışı dünyaya geldiğinde toplumsal olarak yıpratılabilir diye düşünüp evlendik

Yoksa dün de yazdım evlenmeden önceki hayatım ile evlilik hayatım arasında bir fark yaşamadım

Ayrılırsak da bölüşürüz olanı olur biter

Başıma gelmedi ama onlarcası elimden geçti

Adam çalışırsa kadın da çalışır

40 yaş altındakiler çalışacak iş de ararsa bulur

80 sonrası doğan birisi çalışmayı öğrenmeli

Annem 65 yaşında o ve arkadaşları da çalışılıyordu onlardan sonraki kuşak olan ben ve akranlarım da çalışmalı

Çocuk da yoksa adam bana neden baksın hatta çocuk var ve büyükse yine bana neden baksın

Evliliğin amacı koruma sağlamaktır ama eğer hayatın her alanında eşitlik sağlarsak evlilik sadece çocukları korumak için olur

Kadın erkeğin bakımına muhtaç değildir
Bir de arada cocuk olmadan nafaka isteyen kadin var midir acaba? Dediginize katiliyorum evlilik cocugu korur ancak onda bile karsidaki adam vicdansiz ise yine bir yere kadar kkorur.Evlilikten beklenti nafaka olan kadinlar, kendilerini ise yaramaz ve bakima muhtac gibi gosteriyorlar aslinda..Kadin bu dusunce ile evlilige baslarsa, biz kadin erkek esitligini nasil savunacagiz? Hem evlilik bitince erkekten maas bekle hem biz esitiz de olur mu? Nitekim de olmuyor zaten iste goruyoruz örneklerini..Her anlamda esitlik istiyorsak once bi ayaklarimizin uzerinde durmayi ogrenmeliyiz..

Evlilik vaadiyle mi aynı eve çıktınız? Bir süre yaşayalım evleniriz diye konuştunuz mu? Konuşmadıysanız bu konuda haklı değilsin , nasıl olsa aynı evde yaşıyoruz eksik olan sadece imza gibi bir durum olmuyor. İmza olunca işin içine fazlaca sorumluluk giriyor aileler giriyor, bir bağlayıcılık var. Hazır olmayabilir evliliğe , sadece maddi olarak düşünmüyorum manen de böyle hissediyor olabilir. Konuyu sadece bu açıdan değerlendiriyorun. Evlilik öncesi aynı evi paylaşmak konusu , bunun özellikle kadınlar açısından yaratabileceği mağduriyet vs bunlar insanların beraber yaşamadan önce düşünmesi gereken şeyler zaten.

Bir de arada cocuk olmadan nafaka isteyen kadin var midir acaba? Dediginize katiliyorum evlilik cocugu korur ancak onda bile karsidaki adam vicdansiz ise yine bir yere kadar kkorur.Evlilikten beklenti nafaka olan kadinlar, kendilerini ise yaramaz ve bakima muhtac gibi gosteriyorlar aslinda..Kadin bu dusunce ile evlilige baslarsa, biz kadin erkek esitligini nasil savunacagiz? Hem evlilik bitince erkekten maas bekle hem biz esitiz de olur mu? Nitekim de olmuyor zaten iste goruyoruz örneklerini..Her anlamda esitlik istiyorsak once bi ayaklarimizin uzerinde durmayi ogrenmeliyiz..
Bknz Serdar Ortaç ın eski karısı 😂

Maddiyatı öne sürmesi aranızda bi iletişim kopukluğu olduğunu gösteriyor sanki. Siz maddi açıdan hiçbir şeyi değiştirmek istemediğinizi söylüyorsunuz. Ee şu zamanda görkemli bir düğün yapıp ona masraf çıkması ihtimali de yok. Eşya alınmayacaksa, büyük düğün yapılmayacaksa, ev değiştirilmeyecekse neyin masrafı bu? Bence erkek arkadaşınız bunların isteneceğini düşünüyor, mobilyaları beyaz eşyayı vs yenilemekten korkuyor olabilir(her şey inanılmaz pahalı zaten biliyosunuz siz de)
Sadece imzayı atıp evinize dönecekseniz korkulacak bir tarafı yok. Ama bence onun kafasında bu olay sizin kafanızdaki gibi değil, bu yüzden korkuyor. Erkeklere nedense aşırı maddi yük yüklüyor evlilik kavramı. Bütün evi tek başına çekip çevirecek kadar parayı kazanmak zorundaymış gibi bir toplum baskısı var. Belki bu sebepten kendini sıkışmış hissediyodur. Sizin hiçbir eşya vb. istemediğinizi ona uygun şekilde belli etmeniz lazım.

Çocuksuz nafaka da o kadar çok ki

Çocuksuz çalışmayan kadına nafaka verme diye mahkemeyi ikna etmek dahi zor çalışırsa kesilir diyor

Ama kimse resmî çalışmıyor oradan gelecek 500 tl için

Zira o alınacak parayı adama ceza olarak hissediyor

Bu dediklerim hakkı olan nafakayı alamayan Kadınlar aleyhine cümleler değil ama olması gerekene dair fikirlerim

Nafaka odemek zorunda işte cocuk varsa
Evlilik olmazsa kanuninen hiçbi yükümlülüğü yok
E gitsin mi
Yarın hamile kalsa ben istemiyorum üstüme almak diyebilir mesela ama evli isen boyle bi seçeneği olmuyor...

kabul etmeme durumu kanunen yok. İlla edecek. Nafaka da verecek. Ancak zaten çocuk yapmak tarafların beraber aldığı bir karar. Taraflardan biri istemiyorsa çift korunabilir. Önlemi alınamayacak bir şey değil. Ayrıca ilişkide bulunduğu kişiye güvenmiyorsa çocuk da yapmayabilir. Bu da bir seçenek. Dediğim gibi eğer kişiler resmi olarak evli değilse baba çocuğu nüfusuna geçirebilir kolaylıkla. Hatta beyanla bile geçirebilir. Geçirmeyeceğini düşünen birisiyle çocuk yapmayıversin kişi. Gitsin yani. evlilik pranga değil, üzerinde anlaşılmış gönüllü bir birlikteliktir.

Evlilik ve aile yaşantısına önem veren biriyim o yüzden sevgilim dönemi aynı evde yaşamak bana göre değildi, yaşamadım.

Ama sizin için bir sıkıntı yokmuş.cevresel anlamda da bir sıkıntı yok, bı imza atıp gelmek olacaksa madem, ne gerek var?

Sizin gibi düşünen biri olsaydım asla evlenmezdim. Bence öyle hayat daha rahat, daha az sorumluluk ve büyük sıkıntılar yaşanacak olsa daha rahat bir ayrılık...

Ancak çocuk için düşünülür herhalde bir imza. O da ileri de çocuk sorun etmesin diye.

Benim genel düşünce ve yasayisima, dediğim gibi, uygun değil bu durum.

Ayni evde yaşayıp bütün sorumluluğu beraber paylaşıyorsanız bunu evliliğe götürmek istemek sizin en doğal hakkınız ve bence geciktirmeyin. Medenî kanun arkanızda oluyor, kendinizi yasalarla güvenceye almış oluyorsunuz en temelde. Yani bütün evin işini, birlikte hayatı kuruyorsak bir zahmet o imzayı da atalım derdim ben tutup götürüp.

bu dusunce akliniza bir kere girdi mi bundan kurtulamazsiniz.ya o imza atilacak.ya evler ayrilip iliskiye devam edilecek.ya da ayrilinacak bana gore.ortalama bir turk erkegi duzenli cinsel hayat, ev duzeni, yemegi camasiri bulasigi vs olunca evlilige niye heveslensin ki.dediginiz gibi o kadar yatirim yapilirken bir hastane, hapishane, maddi konular, ailelere karsi sorumluluklar, bayram ziyaretleri vs. bambaska bircok sorumluluk getirecek size ve erkek arkadasiniza.bence sizin suanki hislerinizde evleri ayirip iliskiye devam etmek daha iyi hissettirecek gibi.

X