Simdi barış zamanı!

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
6.268
91
34
Şimdi barış zamanı!


Arkadaş edinin

Her zaman aynı grupla dolaşmaya, bir şeyler paylaşmaya çalışmayın. Farklı zamanlarda ve mekanlarda tanıştığınız arkadaşlarınızı bir araya getirerek küçük ama birbiriyle kaynaşmış bir grup oluşturabilirsiniz. Siz onlara açılabilmelisiniz, onlar da size her konuda danışabilmeli. Her şeyi açık açık konuşabildiğiniz arkadaşlıklar kurmak tabii ki kolay değil. Çünkü arkadaşlık ilişkilerinin gelişmeye ihtiyacı vardır. Sürekli olarak büyüyen ilişkiler sizin özel konularda dahi rahatça konuşabilmenize ortam hazırlayacaktır.

Maceracı olun

En favori lise anınızı hatırlayın. Hemen aklınıza ne kadar çok ders çalıştığınız ve bir türlü kimya dersinden yüksek not alamadığınız geliyorsa bir sorun var. Laboratuvarda hiç küçük bir patlama yaratacak kadar heyecanı göze alamadıysanız, hayatınızı renklendirmeyi bilmiyorsunuz demektir. Biz size "Şimdi kendinizi rüzgarın önüne atın" gibi tavsiyelerde bulunmuyoruz. Ama kendinizi her zaman belli bir düzen ve sınır dahilinde tutmaktan vazgeçebilirsiniz. Bazen riskleri göze almak da mutluluğu getirir.

Parayı takmayın

Para size hiçbir zaman gerçek mutluluk getirmez. Amerika'da varlıklı insanlar arasında yapılan bir incelemenin sonucuna göre, bu varlıklı insanların çoğu diğer insanlardan daha mutsuz. Trilyoner olmak gibi istekleriniz yoksa, kesinlikle bu tuzaklara düşmemelisiniz. Evinizde bulunan eski eşyaları atamamanız da bir problem oluşturabilir. Mesela lisede giydiğiniz süveterinizi hala saklıyorsanız bir problemle karşı karşıya olabilirsiniz.

Zamanı yönetin

İşyerinde kısa süreli bir tuvalet molası verecek kadar vaktiniz olmadığını düşünerek çalışıyorsanız, bunun bedelini ruhsal durumunuzdaki birtakım sıkıntılarla ödeyebilirsiniz. Boş günlerinizi sadece bir kanepenin üzerinde yatarak geçirmeniz de bir sorun. Potansiyelinizin üzerine çıkmaya
çalışmanız kendinizi üretken hissetmenize yardımcı olsa da sizi strese sokacaktır. Boş zamanlarınızla, meşgul olduğunuz zamanlar arasında denge kurabilirseniz kazanan siz olursunuz.

Fren yapmayın

İsteklerinizi yerine getirmelisiniz. Akşam yemeğinde kepek ekmeği yerine beyaz ekmek yemek istiyorsanız yiyin. Mail adresinize gelen yüzlerce mesajı okumak yerine internette sörf yapmak istiyorsanız yapın. Ara sıra kuaföre gidip pedikür yaptırın ya da masaj salonuna gidin. Kendinizi hiçbir şey yapamayacak kadar kötü hissediyorsanız, bu kendinize bakmanın zamanının geldiğini gösterir.

Kendinizi sevin

Burnunuzdaki hafif bir yamukluk kendi kendinize küfretmeniz için bir neden olmamalı. Herkes yanlış yaptığı 10 şeyi rahatça sayabilir. Önemli olan bu hatalarla da mutlu olabilmektir. Her şeye rağmen kendimizin değerini bilmeliyiz. İyi şeyleri başkalarıyla paylaşmak size mutluluk getirecektir. Sizin için korkunç bir hata gibi görünen olaylar, başkaları için heyecan verici bir macera olarak algılanabilir.

Rahatlayın

Yaşamdan zevk almak istiyorsanız, kendinizi her zaman dışarıda daha iyi şeylerin de olabileceğine inandırmalısınız. Verdiğiniz karar sonucunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, sizin için daha iyi olacaksa kararınızı değiştirmekten korkmayın. Rahatlayın, doğru seçeneği en sonunda bulacaksınız. Umutsuzluğa kapılmanıza hiç gerek yok. Mutluluk başkalarının değil, sadece sizin elinizde!