Doğuma Hazırlık Şimdiden isim sorunu

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Ne tuhaf insanlar ya isimler onemlidir tamam anlamli olsun kisiye birseyler ifade etsin anlarim da illa arapca olmasi ve kuranda gecmesi kim nereden uyduruyor..benim oglumun ismide attila hic bebek attila yoktur heralde ondan baska :KK45:

Var var
Biz size aşık olduk diye bir dizi vardı.
Beyaz ve meltem cumbul un.
Orada levent üzümcü nün karakteri idi
Attila 😅

Evet isim düşünüyor musunuz soruları gelmeye başladı düşünüyoruz ama karar vermedik öz Türkçe bir isim koymayı düşünüyoruz diyorum. Gelen tepkiyse şöyle vov vov vovvv olmazzz arap kökenli olmalıymış çünkü diğer hayatında öyle seslenilecekmiş. Bende diyorum ki biz arap mıyız? Neden Arapça bir isim koyayım? Gidip İngilizce Fransızca Almanca bir isim koymak ne kadar yanlışsa Arapça koymakta öyle.
Düşündüğümüz isimler de öyle sacma isimler değil tanınmış tarihte ismi gecen Türk kadin ve erkeklerin isimleri. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Inglizce, fransizca isimler niye yanlis olsun? Milletin sana "ille arapca olsun" dayatmasi ne kadar yanlis ise, seninde "inglizce isimmi? tüh kaka" demen yanlis.

Herkes begendigi ismi koymali, tabi cocugu rencide etmeyecek sekilde olsun sadece.

her kafadan bir fikir cikiyor- bunlari dinlememeyi ögrenin, yoksa basiniz daha cok agrir.
cocuk sizin olduguna göre, istediginiz isimi verebilirsiniz.
ben daha "arapca isimi olmayan- cehenneme girer (ve benzerleri) " diyen bir ayet okumadim. oysaki kurani 4 degisik dilde okudum ama gözüme öyle bir ayet carpmadi :)

Carpan varsa bana özelden yazsin.

öz türkce olmasi benim icin önemli degil- sadece anlami önemli. cocukla uyumuda.

Not: Isimim arapca ve kuranda geciyor. ben sinavi gectim galiba :) ablamin isimi öz türkce...
Eskiden insanlar fazla önemsemiyordu galiba. annemin kardeslerinin hepsi öz türkce isime sahip. ayni sekilde kuzenlerimde (babalari imam)

Şimdi teknik olarak, öyle uydurma, iki heceyi birleştirip türetme isimler dışında bütün isimlerin anlamı var aslında. Anlamsız isim olmaz. Güzel anlamlı olsun dersek, bunun kriteri ne ki? Bana göre diyelim örnek veriyorum anlamı gökkuşağı olan bir isim benim için çok güzel. Başkası için anlamsız olabilir ama benim için güzel anlamlı. Yani bu güzel anlamlı isim koyun olayı da çok karışık bence.

Bunun kriteri şöyle oluyor açıklamaya çalışayım, en kabul edilebilen ilk akla gelen ve ortak olarak herkeste benzer çağrışım yapabilen anlamlara bakılması gerekiyor.

Oğlana isim ararken, bunları da kendimce araştırmıştım bu yüzden doğruluğu tartışılır:

Çocuk, ömrü boyunca aynı kelimeye defalarca maruz kalacağı, onunla bütün olacağı için, ismi karakterine, ruhuna, davranışlarına işler derler, bu yüzden enerjisi güzel gelen, iyi manada isimler koyun denilmiş.

Basit bir örnek vereyim, Savaş ismi mesela. Bu ismi çocuğuna verirken, kanlı, yıkımlı, işkencesi bol bir meydan, patlayan bombalar, ölen insanları düşünerek vermezsin muhtemelen. İşte savaşçı ruhlu, cesur, kahraman, dünyaya karşı savaşında dik, güçlü bir çocuk düşünür verirsin. Ama ilk çağrışım, genel algı savaş ortamının yıkıcılığıdır ve diğerlerinin istemsizce, bilinmeden, fark edilmesi güç şekilde ismi "Savaş" ı duyunca alacağı gard, çocuğun enerjisini etkiler.

Böyle açıklamaları vardı işte, hep bir psikolojik etkileşim içinde düşünülmesi gerekiyor, ilk çağrışımı daha pozitif şeyler tercih etmek. Öyle deniyor yani.

Inglizce, fransizca isimler niye yanlis olsun? Milletin sana "ille arapca olsun" dayatmasi ne kadar yanlis ise, seninde "inglizce isimmi? tüh kaka" demen yanlis.

Herkes begendigi ismi koymali, tabi cocugu rencide etmeyecek sekilde olsun sadece.
Dinen inançsızların ismini koymak yanlış diye biliyorum çünkü onlara benzemek yasaklanmıştır.

Öbür tarafta öyle mi seslenilecekmiş? :KK70:Gitti milyarlarca insan desene. Tövbe ya yaratan Arapçadan başka dil anlamıyor muymuş? İnsanı günaha sokuyorlar zorla. Ne istiyorsanız koyun kime ne?

Babaannem sırf bu yüzden kardeşimle bana Arap asıllı bir isim koydurmaya kalkmış. Mahşer günü ilk o isimlilere sesleneceklermiş, onlar kalkacakmış sonra diğerleri kalkacakmış. Annem "Yok ben Türkçe isim koyacağım" demiş, zaten başka bir dine mensup. İkimize de Türkçe olduğunu düşündüğü isimler koymuş ama benimki öz Türkçe, kardeşiminki Arapça ve Kuranda da geçen bir isim çıktı 😂 Kardeşim benden önce kalkacak. :)

İnsanlar çıldırmış, çocuğun babası üzerindeki hakkı ona güzel bir isim koymasıdır diye geçen bir hadis var, bunu alıp yürümüşler yıllardır. Arapça olacak diye çocuklara eciş bücüş tuhaf isimler koyup sonra da Türkçe isimleri mi beğenmiyolar :))))
İsmim aslında farsça kökenli ama çağımızda halen modern kabul edilen isim, anlamı hatun kişi ya da ev hanımı diye geçiyor, şimdi ne olacak benim halim vay başıma gelenler :))))

Benim de iki isim var biri Farsça kökenli imiş merak edip bakmıştım. Manası çok rahatsız edici. Bilmeden mi koymuşlar napmışlar :KK70: Üstelik hala da popüler, hala da severek kızlarına koyuyor millet. Telaffuzu güzel, ama manası çok karışık, tartışmaya açık.

Ilave:
Bu arada Farsça isimleri, ismimin anlamını aratirken biraz süzmüştüm ve isimlerimiz aslında aynı ismin evrimleşmişi gibi,senin isminden benimki türetilmiş, tahmin ettiğim isim ise (Anlamını verince direkt oluştu kafamda)
Çok hoş isim seninki,benimki türeyince manası kaymış. (Tahminimdekiyse) :)

Yanlış da biliyor olabilirim tabi, dili bilmiyorum, oradan buradan okuduklarım diye de belirteyim.

Son düzenleme:
Bir de bu benim genel gözlemim, çok çocukla ve ergenle çalıştığım için bu gözlemi yapabilecek yeterlilikte görüyorum kendimi :) Gözlemlediğim şu: peygamber isimleri, evliya isimleri gibi isimler konulan çocuklar (özellikle Muhammed isimliler) daha saldırgan, küfürbaz, kötü alışkanlıklara bulaşmış oluyorlar. Muhtemelen dini hassasiyeti olan bir aile koyuyor bu isimleri ve çocuğun da dine ekstra hassas olması bekleniyor ancak çocukta ters tepiyor. İsmin ağırlığını mı kaldıramıyor nedir, isimlerin verdiği bir ağırlık da oluyor cidden.

Dipnot: İstisnaları vardır muhakkak. Bunu alıntılayıp da "Dayımın oğlu var ismi Muhammed, ÖSS Türkiye 1.si oldu şu an MIT'de bilgisayar mühendisliği okuyor" falan demeyin nolur. Kimse için genellenemez zaten bu söylediğim.

Bir de bu benim genel gözlemim, çok çocukla ve ergenle çalıştığım için bu gözlemi yapabilecek yeterlilikte görüyorum kendimi :) Gözlemlediğim şu: peygamber isimleri, evliya isimleri gibi isimler konulan çocuklar (özellikle Muhammed isimliler) daha saldırgan, küfürbaz, kötü alışkanlıklara bulaşmış oluyorlar. Muhtemelen dini hassasiyeti olan bir aile koyuyor bu isimleri ve çocuğun da dine ekstra hassas olması bekleniyor ancak çocukta ters tepiyor. İsmin ağırlığını mı kaldıramıyor nedir, isimlerin verdiği bir ağırlık da oluyor cidden.

Dipnot: İstisnaları vardır muhakkak. Bunu alıntılayıp da "Dayımın oğlu var ismi Muhammed, ÖSS Türkiye 1.si oldu şu an MIT'de bilgisayar mühendisliği okuyor" falan demeyin nolur. Kimse için genellenemez zaten bu söylediğim.

Çocuk adının manasını hissedemiyor bence Astoria. Adının anlamı geçmiyor, çünkü zihninde, anlayabileceği bir karşılığı yok. Bu belirsizlik de arayış, arayıp bulamamak da sinir, sinir de saldırganlık olarak patlıyor. (Benim teorim bu)

Bir önceki sayfada ismin psikolojik etkisini yazmıştım kendi araştırımca, doğruluğu tartışılır. Sen psikolojinin kitabını yutmuş kişisin, bi baksana fikrini merak ettim.

arap kökenli olmalıymış çünkü diğer hayatında öyle seslenilecekmiş

Buram buram cehalet soslu tötten uydurma şeylere inanmayın. Ne alaka yani. Benim ismim de öztürkce bir isim ve oğluma da öyle bir isim koydum. Ahirette şşşt pişşt diye mi çağıracaklar yani. Gerzekliğin de bu kadarı...

Son düzenleme:
Ben oğluma dünyanın neresine giderse gitsin insanların telaffuz ederken zorlanmayacağı,diğer dillerde de güzel anlamlara gelen isim seçtim .çünkü bazı isimler yurtdışına para transferi yaparken bile bloklanıypr ,ekstra incelemeye giriyor .

Evet isim düşünüyor musunuz soruları gelmeye başladı düşünüyoruz ama karar vermedik öz Türkçe bir isim koymayı düşünüyoruz diyorum. Gelen tepkiyse şöyle vov vov vovvv olmazzz arap kökenli olmalıymış çünkü diğer hayatında öyle seslenilecekmiş. Bende diyorum ki biz arap mıyız? Neden Arapça bir isim koyayım? Gidip İngilizce Fransızca Almanca bir isim koymak ne kadar yanlışsa Arapça koymakta öyle.
Düşündüğümüz isimler de öyle sacma isimler değil tanınmış tarihte ismi gecen Türk kadin ve erkeklerin isimleri. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Söylediğini doğru bulmadım. Arapça isim koymak yanlış demişsin, inananlar için yanlış değil zira insanların kendi dinlerinde anlamlı olan (örneğin bir Halife’nin ismi) isimleri koymasında yanlış bi şey yok. Yanlış olan illa Arapça olmalı diye diretmek anlamı güzel olduktan sonra Dili fark etmez yeterki çocuğun utanacağı absürt bi isim olmasın.

Kokeninin ne oldugu onemli degil bence kulaga hos gelen ve manasi guzel olan bir isim olmali insan isminin agirligini anlamini tasir ben buna inaniyorum sahsen. Arapca da olabilir turkcede yeterki manasiz cicek bocek ismi olmasin.

Ben oğluma dünyanın neresine giderse gitsin insanların telaffuz ederken zorlanmayacağı,diğer dillerde de güzel anlamlara gelen isim seçtim .çünkü bazı isimler yurtdışına para transferi yaparken bile bloklanıypr ,ekstra incelemeye giriyor .

Evet...ben bir bankada avukatim (almanyada)
Terror financing riski yüzünden hergün en az 10 "muhammed" isimli kişilerin hesabina ilk block koyuluyor. Sonra tulumba uğraşsın...
Bunu sistem kendi yapiyor malasef. Bende işim gücüm yokmuş gibi milleti stalkluyorum (resmi stalklama)

Ayet kuranı kerimde geçen yazıya deniyor. Hadis de efendimizin konuşmalarına deniyor. Bu yüzden anlamlı olması lazım yani çocuğa herhangi bir isim vermeyin deniliyor vebali var deniliyor bunu anlatmaya çalışıyorum ınsllah herkes kendinin suale cekilmeyecegi isimler tercih eder ve kimse bunun için cezalandırılmaz. Hakkınızda hayırlısı hepinizin arkadaşın topigini daha fazla meşgul etmeyeyim. Hayırlıca doğurup hayırlıca kucağına alır ınslalah.
Ilk mesajinda kurani kerimde gecmesi lazim demissin, en son mesajinda anlamli olmasi lazim diyorsun :deli:

Evet...ben bir bankada avukatim (almanyada)
Terror financing riski yüzünden hergün en az 10 "muhammed" isimli kişilerin hesabina ilk block koyuluyor. Sonra tulumba uğraşsın...
Bunu sistem kendi yapiyor malasef. Bende işim gücüm yokmuş gibi milleti stalkluyorum (resmi stalklama)
Kesinlikle öyle .bazı isimler otomatik şekilde blocklanıyor.şimfi örnek verip taşlanmak istemiyorum :)

X