Doğuma Hazırlık Şimdiden isim sorunu

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Ablacım cahil cahil konuşma
Peygamber hanımlarından,
Ayse, hatice, sevde, hiç birinin adi kur-an da geçmez.
Nerede hangi ayet yaz bakalım?
peygamber efendimizin hadisi serileri var bu konuda araştırma bilirsiniz aralar koyuyor diye birsey yok yani sizin isteğiniz tabıkı koymak istediğiniz isim ama vefat ettiğinde eğer isminin bir anlamı yok ise anne ve babası cagrilacak ve hesap çekilecek bunlarda hadisi şerif ve kuranı kerimde belirtilmiştir canım

Ek olarak,
Fatma, zeynep, gulsum de geçmiyor.
Sizin iddianiza gore peygamber efendimiz çocuklarına isim koyarken bir yanlışlık yapmış 😅

Evet isim düşünüyor musunuz soruları gelmeye başladı düşünüyoruz ama karar vermedik öz Türkçe bir isim koymayı düşünüyoruz diyorum. Gelen tepkiyse şöyle vov vov vovvv olmazzz arap kökenli olmalıymış çünkü diğer hayatında öyle seslenilecekmiş. Bende diyorum ki biz arap mıyız? Neden Arapça bir isim koyayım? Gidip İngilizce Fransızca Almanca bir isim koymak ne kadar yanlışsa Arapça koymakta öyle.
Düşündüğümüz isimler de öyle sacma isimler değil tanınmış tarihte ismi gecen Türk kadin ve erkeklerin isimleri. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Öncelikle sağlıkla gelsin çok sevindim :)

Desene benim adım darwin ne arapçasından ne öteki taraftan bahsediyorsunuz :)

Bizim kriterlerimiz türkçe olması ama içinde türkçe karakter bulundurmaması, iki hece olması, büyük ve küçük ünlü uyumuna uyması (eşimin kriteri) ve uydurma değil güzel bi anlamı olmasıydı.
Sonuç kızımın ismi inci oldu :KK66: milleti boşver içine sineni koy

Arapça'dan kastim kuranda gecmesi

Kur'an'da şeytan kelimesi de geçiyor.. esas olan anlamının güzel olmasıdır.. dilin ne olduğu önemli değildir nitekim kuranı Kerim'de geçip geçmemesi de önemli değildir..

bu konuda peygamberin tavsiyelerine uyarak hareket ettim anlamı güzel isimler seçim çocuklarıma.. zaten akla uygun olan da budur..

peygamber efendimizin hadisi serileri var bu konuda araştırma bilirsiniz aralar koyuyor diye birsey yok yani sizin isteğiniz tabıkı koymak istediğiniz isim ama vefat ettiğinde eğer isminin bir anlamı yok ise anne ve babası cagrilacak ve hesap çekilecek bunlarda hadisi şerif ve kuranı kerimde belirtilmiştir canım
Sonra,cezası ne? Sorulacak ve cehennemde yanacak mıyız? Ciddi soruyorum yanlış anlaşılmasın.

O bilgi eksik mi desem yanlış mı siz değerlendirin. İslami inançta ismin arapça olması değil anlamının güzel olması önemlidir. Sırf arapça diye ya da kuran da geçiyor diye anlamını bilmedikleri kötü anlamlı isimler koyanlar var.
Önemli olan anlamı. Örneğin sude ismi ezilmiş sürülmüş demek farsça, tdkya göre sürülmüş boyalı demek, ama çok popüler bir isim.
Evet aleyna gibi

Öncelikle sağlıkla gelsin çok sevindim :)

Desene benim adım darwin ne arapçasından ne öteki taraftan bahsediyorsunuz :)

Bizim kriterlerimiz türkçe olması ama içinde türkçe karakter bulundurmaması, iki hece olması, büyük ve küçük ünlü uyumuna uyması (eşimin kriteri) ve uydurma değil güzel bi anlamı olmasıydı.
Sonuç kızımın ismi inci oldu :KK66: milleti boşver içine sineni koy
Onlar darwinligimi bilmiyor :KK70:

Bakara suresi 2 ve 33 ayetinde ilk insan hz. Adem ismi konulurken verilen önem belirtilmiş. Müslim hadisi şeriflerde efendimiz belirtmiş çocuklarınıza isim koyarken dikkat etmemiş konusunda

Evet şuanda cok sacma gelen oz Türkçe isimler var bizim dusunduklerimiz onlar değil

Ama öztürkçe koyacağız deyince insanda değişik çağrışımlar oluşuyor

Bence ya belirleyin direkt söyleyin ya da söylemeyin

Oğlum doğmadan adını söylemedim kimseye

Aaa olur mu nede söylemiyorsun diyene doğsun öğrenirsin dedim

Hatta bir üst kuşağa siz cinsiyetini bile bilmiyordunuz hepiniz adını doğunca koydunuz dedim

Ya da sen de isim öner dedim

Örneğin Kv dem de iş arkadaşlarım da Rüzgar Poyraz vs önerdi onlar modaydı

Hatta Kv ye den de isim öner dedim diye anlattığımda ay Kv de kimbilir ne garip isim önerir diyen arkadaş ile Kv aynı ismi önerdi

Eşimin 4 yaşındaki yeğeni ise annesi babası bulur bir isim bize ne dedi ona da sormuştuk bebeğin adı ne olsun diye senin arkadaşın vardır bilirsin vs demiştik

Oğlumun 20 tane sınıf arkadaşının ismini yazayım diyecektim ama hepsini yazmayayım bir ikisi hiç duymadığım bir isim afişe oluruz

Aras Arda Ege Efe Mete Umut Eray Doruk Toprak Boran Ela Ekin İpek Deren Defne Elif Rüya

biz neredeyse doğduktan sonra net karar verebildik
o yüzden acele etmeye gerek yok :)
isim konusu anne babaya ait olmalı
isteyen istediği ismi de koyabilir herkesin özgür iradesi
siz bu konuda net olursanız, herkes de kendinde bu konuda söz sahibi olmadığını anlar
yani eşimle bizim kararımız filan diyerek geçiştirin
sağlıkla hayırlısıyla kucağınıza alırsınız inşallah :KK200:

Sonra,cezası ne? Sorulacak ve cehennemde yanacak mıyız? Ciddi soruyorum yanlış anlaşılmasın.
Ne ceza sorulacak değil o kadar bilmiyoruz ama çocuğa verilen isim anlamlı olmalı eğer olmazsa anne ve babası özelliklerde babsdi hesaba çekilecek cunki vefat ettiğimizde önce kendi ismimiz ile cagrilacagiz eğer bir anlamı yok babamızın ismi ile czgrilacagiz

Bakara suresi 2 ve 33 ayetinde ilk insan hz. Adem ismi konulurken verilen önem belirtilmiş. Müslim hadisi şeriflerde efendimiz belirtmiş çocuklarınıza isim koyarken dikkat etmemiş konusunda
Bacım isim koyarken dikkat et demiş
Eee hani Kuran da gecsin diyordu ?

Arapça olması değil ama kuranı kerimde geçmesi lazım canım tabıkı kendi isteğini koycaksin ama diğer tarafta sizden sorulacak. Belki size fikir verenler bunu düşünüyor olabilir. Bebeğiniz hayırlıca dünyaya gelsin ınslalah 👶

Şeytan da Kuran'da geçiyor, şeytan koysalar olur mu hoca hanım? :rapci:

Anı Arapça'da da bir çok anlamsız isim var burdaki konuda Arapça isimler soyle boyle diyemeyiz. Kuranı Kerim Arapça olduğu için kökenleri Arapça oluyor. Yani herkes kendi tercihi koymak yada koymamak tartışmaya açık bir konu ama anne baba bilir evladına ne işim vereceginu

İsim olayı bence çok inçe bir çizgi. mümkün olduğu kadar nötr isim konulmalı çocuklara çok fazla siyasi vb. İdeolojiler içermeden . Evet sonuçta aileye benzer çocukların düşüncesi ama her zaman aynı kalmaz . Örneğin eşimin babası eşime ve diğer tüm kardeşlerine öz Türkçe ve siyasi isimler koymuş , eşim nefret ediyor adından . Babasıyla aynı fikirde olmadığı için ...
ama tabiiki siz kimseye açıklama yapmak zorunda değilsiniz . Şimdiden allah kurtarsın ❤️🧿

Bacım isim koyarken dikkat et demiş
Eee hani Kuran da gecsin diyordu ?
Dikkat et demesinin amacı o açıp şuan kuran kerim olucak durumda değilim olsam hangi hadis ve ayet olduğunu da bulurdum yani kayarsaniz geçmeyen isim haram hesaba çekileceksiniz. Bir çok hadistede öyle geçiyor

Arapça isimden kasıt Kuran da geçip geçmemesini sanırım. Isim koymaktaki en önemli unsur anlamının güzel olması. Yoksa firavunda geçiyor Kur-an da.

Ayrıca Arapça isim koyan nice ingiliz, fransız, alman, japon amerikalı, afrikalı, çinli vb ırk var. Müslüman oldukları için o isimleri kullanıyorlar. Meseleye bu yönden bakmak lazım. Öz Türkçe isim koymak istiyorsanız anlamı güzel olsun, söylenişi dalga geçmeye mahal vermesin yeter.

Evet isim düşünüyor musunuz soruları gelmeye başladı düşünüyoruz ama karar vermedik öz Türkçe bir isim koymayı düşünüyoruz diyorum. Gelen tepkiyse şöyle vov vov vovvv olmazzz arap kökenli olmalıymış çünkü diğer hayatında öyle seslenilecekmiş. Bende diyorum ki biz arap mıyız? Neden Arapça bir isim koyayım? Gidip İngilizce Fransızca Almanca bir isim koymak ne kadar yanlışsa Arapça koymakta öyle.
Düşündüğümüz isimler de öyle sacma isimler değil tanınmış tarihte ismi gecen Türk kadin ve erkeklerin isimleri. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Bende bu konuyla ilgili çok tepki aldım ikiz bebek bekliyoruz ve herkes birini biz koyalım derdine düşmüştü özelikle kayın peder ben de gayet yumuşak bir ses tonuyla bizim daha çocuk olmadan ismini hazırladık koyduk kız erkek ne gelirse hepsi hazır kendinizi hiç yormayın diyerek engelledim biraz itiraz oldu tabi ama çocuklar bizim ben taşıyorum bulantısı ağrısı sizi si ben yasiyorum benim kahrimida kocam çekiyor o yüzden kimse heveslenmesin biz ismini koyduk dedim ve konu böylece kapandı detaylara girmeyin koyduk diyip geçin bence yoksa yorum yapan cok

X