Sınav Stresi

Yildizsezen

Atam izindeyiz ∞ <3
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2016
952
1.452
26
Merhaba bu pazar universite sinavina giriyorum ve bu konuyla ilgili bir derdim var. Dershanede surekli denemelere giriyoruz. Evde konu anlatimlari dinleyip ozetler falan aliyorun buraya kadar sorun yok ama ben sinav yaklastikca bildigimi unutup isaretleyememeye basladim. Turkcem sosyalim normalde iyidir ama yanlis cikmasin diye bir sorunun ustunde cok durmaktan vaktim bile dogru duzgun yetmiyor gibime geliyor. 2 şık arasinda kalsam riske atmayayim diye bos birakip geciyorum aklım kaliyor. Matematigi oldum olasi anlamam ama 3 4 soru yapmaya calisirim. Bazen 4-5 soru yaparim hepsi net cikar bazen cok kolay bisey olsa bile bu bu kadar kolay olamaz bi yanlislik var diye bos birakiyorum. Stresim var mi yok mu onu da bilmiyorum ama bazi geceler kabuslarımda herkes sinavini bitiriyor bi ben kaliyorum ve turkceyi bile bitirememis ellerim kitlenmis olarak goruyorum kendimi. Siz ne yapmistiniz sinavda?

ben keşke sınavdan önce psikoloğa gitseydim demiştim.

gerçek sınavda ilk 10 dk panik ve kaygı yaşıyorsun sonra bi bakıyorsun sınav bitmiş puanını almışsın, kaderin neyse o işte.

Sınavda gerçekten çok kolay birkaç soru çıkabiliyor, öyle düşünme yani özellikle matematik için. Türkçe sosyal kısmında sadece çok iyi odaklanman gerekli ki tekrar tekrar okuma, üzerinde fazlaca durup vakit kaybetme. Bunun da yolu zaten pratikten geçiyor. Stresli olman çok normal. İlk üniversite sınavına girdiğimde karın ağrısından ölüyordum ben, arkadaşım kusmuştu. Hiçbir şeyin sonu değil bu sınav, böyle düşün bu düşünce senin rahatlamanda yardımcı olur. Son şansın değil asla. Elinden gelenin en iyisini yapacaksın. bu arada dershaneler kapanmamış mıydı yav?

Çalistim bide calismasam kaderim diyip gecerim de arkadaslarim gezio tozarken ben kutuphanelere kapanip ayda 1-2 gezdim

Sınavda gerçekten çok kolay birkaç soru çıkabiliyor, öyle düşünme yani özellikle matematik için. Türkçe sosyal kısmında sadece çok iyi odaklanman gerekli ki tekrar tekrar okuma, üzerinde fazlaca durup vakit kaybetme. Bunun da yolu zaten pratikten geçiyor. Stresli olman çok normal. İlk üniversite sınavına girdiğimde karın ağrısından ölüyordum ben, arkadaşım kusmuştu. Hiçbir şeyin sonu değil bu sınav, böyle düşün bu düşünce senin rahatlamanda yardımcı olur. Son şansın değil asla. Elinden gelenin en iyisini yapacaksın. bu arada dershaneler kapanmamış mıydı yav?

Temel lise olarak var dershaneler hepsi koleje falan dondu. Insallah yapabilirim bu hafta cumaya kadar full deneme var zaten. Odaklanarak bir kez okuyacagim matematikte de emin oldugumu yaparim 4-5 soru yeterli. Turkceden 30 net falan cikarabiliyorum sosyal de o civarda insallah hayirlisi olur

Özel mesajlarınıza bakın oradan size bilişsel davranışçı terapilerde kullandığımız gevşeme tekniklerinden birinin yönergelerini atacağım. Sınav sabahı kalkın güzel kahvaltınızı edin, evden çıkmadan önce veya sınava girmeden önce banklarda da olabilir, bu gevşeme egzersizini yapın.

Özel mesajlarınıza bakın oradan size bilişsel davranışçı terapilerde kullandığımız gevşeme tekniklerinden birinin yönergelerini atacağım. Sınav sabahı kalkın güzel kahvaltınızı edin, evden çıkmadan önce veya sınava girmeden önce banklarda da olabilir, bu gevşeme egzersizini yapın.

Çok tesekkur ederim bakiyorum hemen :)

Sınav öncesi kaygı aşırı olmadığı sürece iyidir;sınava başladığın an o kaygılar bitecektir.Aklından olumsuzlukları çıkar,kendini gerçekleştiren kehanet diye bir şey vardır.Mesele" Ben matematiği asla yapama "der biri ve çalışmaz,odaklanmaz sonuçta gerçekten de yapamaz...Sen çalışmışsın zaten,elinden geleni yapmışsın,sınav esansında yaşanacakları kafanda canlandırma...Sınav esnasında da bilmediğin soruyu hemen yuvarlak içine al ve geç...En sonunda tekrar dönüp bakarsın..."Bu sınav son ,başka şansım yok "diye düşünme sakın,sınav bu sadece...Sınava çalışırken de kendine geri dönülecekler kutusu yapabilirsin,bilemedğin soruları kafana takmak yerine o kutuya atıp her hafta sonu dönüp o sorular üstünde düşün...

Çok tesekkur ederim bakiyorum hemen :)

Bir de ortalama düzeyde kaygı sınav için maksimum başarıyı getirir. Çok kaygılanıyorsanız, kitlenip kalıyorsanız bu egzersizi yapın sınava girmeden önce. Ama sıfır kaygıyla girmek de iyi değil. Orta düzeyde kaygı seviyesi iyidir.

19 yaşında üni sınavına girecekken, aşık oldum diyip nikah masasında soluğu almıştım..
boşanıyorum ve ilk işim yarım bıraktığımı tamamlamak oldu..

31 yaşındayım ve ilkez üniversite sınavına giricem :KK70: yıllardır kitap kapağı açmadım.

kendini çok kasma, diğer insanları düşün, yalnız değilsin..
gireceksin ve çıkacaksın.. umarım iyi bir sonuç alırsın. başarılar diliyorum...

19 yaşında üni sınavına girecekken, aşık oldum diyip nikah masasında soluğu almıştım..
boşanıyorum ve ilk işim yarım bıraktığımı tamamlamak oldu..

31 yaşındayım ve ilkez üniversite sınavına giricem :KK70: yıllardır kitap kapağı açmadım.

kendini çok kasma, diğer insanları düşün, yalnız değilsin..
gireceksin ve çıkacaksın.. umarım iyi bir sonuç alırsın. başarılar diliyorum...

Umarim siz de iyi biir sonuc alirsiniz :)

Öncesinde yardım alabilirsiniz.
Bu daha başlangıç sınavı daha sonra gireceğiniz çok Sınavlar olacak.

Geçen sene ben de çok stresliydim. Bu sene güzel bir üniversitede güzel bir bölümdeyim. Her şey çok güzel olacak inşallah sen de kazanırsın.

İlk universiteye giriş sinavimda ben de heyecandan sorulari çözememis ve sonrasinda aglayarak disarda bekleyen babama kosmustum. Sonraki sene ise dank etti, ilk sinavdaki stresimin gereksiz ve yersiz oldugunu kabul edip 4 elle sarildim ve ikinci sene sinavim çok iyi gecti ve mühendislik bölümüne yerlestim🥰 bazen insan yaşamadan algilayamiyor, belki bir psikolog ile görüşmen seni rahatlatabilir💕

X