Sizce eşime söylemeli miyim? (Bir KV konusu)

Sanırım yanlış anlattım. Ben eşimin ailesi ile aynı şehirdeyim. Onlara gittiğimde birlikte yemek bulaşık vs yapıyoruz, yada benim pilavım güzel oluyor diye ben yapıyorum. Onlar da bize geldiklerinde sofra kurma kaldırma bulaşık yerleştirme vs yapıyorlar.
Ben kendi ailem uzakta, oraya gidince 1 ay kalıyorum iki çocuğum var, yani kalabalık oluyoruz orada anneme yaptırmıyorum. Tabi o da kahvaltı hazırlıyor bazen, bazen ben hazırlıyorum, yöresel yemekleri yapar. Aslında konu sahibinin tam tersi bizim durum, benim eşimin ailesi etçi biz sebzeciyiz, bizde baharat salça acı pek kullanılmaz. O yüzden gittiğimde et yemekleri yapıyorum. Hem eşime uygun oluyor hem aileme farklı yemekler tattırıyorum. Mesela ev kirleniyor o evde kalıyorum, benden başka kim yapacak anlamıyorum. Küçük oğlum 3 yaşında yemek yerken kırıntılar dökülüyor süpürmek lazım, yani 1 günlüğüne de gitsem anneme mi bırakayım işi.
Bence böyle daha açıklayıcı oldu. Siz ilk öyle komple her işi devraliyorum diyince. Yoksa bu dediklerinizin cogusunu bende yapıyorum. Kv evinde temizlik hariç ama 😁 9 yılda 2 kez supurdum 1 kez sildim ve 1 kez banyo yıkadım bu kadar sayilidir 😁 ama yemek vs yaparım çocuklara uygun veya onların benden sevdiği/benim yapmak istediğim. Annemin evinde genelde dışarda yeriz yemek ama temizlik yapınca kardeşimle yarı yarı yaparız anneme yaptırmayız.

Bence böyle daha açıklayıcı oldu. Siz ilk öyle komple her işi devraliyorum diyince. Yoksa bu dediklerinizin cogusunu bende yapıyorum. Kv evinde temizlik hariç ama 😁 9 yılda 2 kez supurdum 1 kez sildim ve 1 kez banyo yıkadım bu kadar sayilidir 😁 ama yemek vs yaparım çocuklara uygun veya onların benden sevdiği/benim yapmak istediğim. Annemin evinde genelde dışarda yeriz yemek ama temizlik yapınca kardeşimle yarı yarı yaparız anneme yaptırmayız.
Bence de normali bu. Ben kayınvalidemlere de uzaktan gelip kalsam orada da yaparım. Hele ki yemeğini beğenmiyorsam, kendim yaparım.

Güncelleme:
Konuyu takip edenler için güncelleme nam-ı diğer dedikodu 🙈😂

İki gündür kıymalı bir yemeği yapacağım diye söylüyordu. Biz dün denize gittiğimiz için evde yemedik, bugün de yine biz son bayram ziyaretlerimizi yaparken evde yemek yapmış kv özenmiş sağolsun fakat yemeği yine acılı yapmış. Bayağı acıydı. İçine acı biber doğramış.Eşim çok sinirlendi. Bilerek yaptığını düşünüyorum artık bu kaçıncı. Kaç kere söyledim acı yapma diye dedi. Bir daha bu evde çocuğuma yemek yedirmeyeceğim, sürekli bir sorun çıkıyor, bir torunun olduğunu düşünmüyorsun, özenmiyorsun gibi şeyler söyledi. Onun da farkında olduğunu anladım. Dolapta kızımın dünden yaptığım yemeği vardı ama cacıkla ve pilavla karıştırıp biraz yedi acı yemeği yavrum. Zaten eve tok getirmiştim, akrabamda bir şeyler yapıp yedirmiştim. Bir şey olacağını hissetmişim demek ki. Bu evde akşam yemeği yemek konusu da böyle kapandı diye düşünüyorum.
Başta haklı gibi görünüyordunuz ama bu güncellemeyle ne kadar art niyetli olduğunuzu belli etmişsiniz. Yemek güzelmiş ki yavrunuz tok olmasina rağmen bayıla bayıla yemiş acı yemeği. Yemekleri acı yapiyor yazıp durmussunuz ben de sandım ki kv yemeklere kırmızı Meksika biberi katıyor. Dümdüz yeşil bibermis😄 pazardan alırken bile karışık acı tatlı çıkabiliyor. Baştan söyleyin madem bibersiz yemek yapsın. bayram bayram kadını uzmussunuz makarna yapıp koysaydi önünüze kıymetini anlardiniz...

Yumurta olayına şaştım.Organik yumurta diye millet ölür.Market yumurtası yiyorlar öyle mi ?
İşte endustriyel yumurtayı yapan tavuklar hastalık vb düzenli kontrol vb oluyorlar. Babamlarinki hastalanıp olebilir sebebini bilemeyiz.hic olmadı da şimdiye kadar. İhtimal dahilinde. O sebeple sanırım.

Biz kayınvalide ve kayınpederimin yaşadığı şehre 5 saat uzaklıkta başka bir şehirde yaşıyoruz ve ben kızımla ancak senede 1 defa evlerine gelebiliyorum. Eşim işi dolayısıyla sene içinde birkaç kere geliyor. Bu gelişimizde de kayınpederim kurban bayramına gelin dedi, ben de kızım bayramı kalabalık aile ortamında geçirsin, bu kültürü tanısın diye geldim.

Ne zaman gelsek yemek konusunda problem yaşarız. Hatta genelde aç kalırız. Geçen sene çoğunlukla dışarda yemek yemiş hatta bu yüzden covid dahi olmuştuk. Ayrıca nedense bu evde biz gelince hiç et pişmez. Kp zoruyla bir kere balık pişer. Kurban bayramında farklı olur dedim ama yine geldik ve kv yeşil fasülye yapmış, bu akşam onu yedik. Benim tabii modum düştü. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum ama bence bugün adetlerimizi yaşatmak adına da olsa bir kap et pişebilirdi. Senede bir kere geliyoruz kızımla evine. Daha özenli olabilirdi, ben ailemden böyle gördüm ve onlar geldiğinde böyle donatıyorum soframı her seferinde. Bu akşam ise yeşil fasülye, dünden kalan pilav, sarma, ve dünden kalan bir tas arpa şehriye çorbası vardı. Ve fasulye hariç hepsini acı yaptığı için kızım pek yiyemedi. Neyse ki bu sefer kızım için hazırlıklıydım. Ne zaman gelsek menüler bu şekilde olur hep: bir gün fasülye, bir gün dolma, bir gün sade patlıcan yemeği, bir gün makarna cacık… Hatta bir gün tam eve gideceğiz, yola hazırlanıyoruz, mutfakta et yıkıyordu ve gideceğimizi bile bile aaa gidiyor muydunuz? E ben size et yapacaktım dedi…

Ete neden bu kadar anlam yüklemiş ve biz gelince neden yapmıyor anlamıyorum. Eve de 3 maaş giriyor. Durumları olmadığını sanmıyorum. Burada et yiyip yememek umrumda değil, ama bilerek böyle bizden bir şeyler esirgenmesi hoşuma gitmiyor. Umarım kendimi doğru anlatmışımdır. Böyle özensizlikler yaşayınca da kendimi asla buraya ait hissetmiyorum ve hiç gelmek istemiyorum. Buna kafamı taktığımı eşime söylemeli miyim yoksa bir hafta idare edip sessizce gitmeli miyim?
Senede bir defa gidiyormuşsun zaten niye bu kadar takıyorsun gönüllerini yap dön boşver 😉

Kaynana benim kafadan. Benimde ağır yemek anlayışım üç kap yemekten geçer. Zekeriya sofrası hazırlayamam. Onu da ilk gün yaparım sonra kolaya kaçarım. Ayrıca üç yaşındaki çocuğun yemeğini annesi hazırlar diye düşünebilirim. İlk gün et pişirmeyebilirim. Ama gelin istiyorsa kesilmiş kurbandan kendisi pişirir diye aklımdan geçebilir.
İki oğlum var. Ama bu konudan sonra anladım ki benden iyi kaynana olmazmış😄

Çocuğun aç kaldığını nerden çıkardınız? Dikkatli okursanız dünden kalan yemeklerinin dolapta olduğunu ama bugünkü yemeği cacıkla yemeyi tercih ettiğini yazdım. Burada konunun çocuğu düşünmeden acı yemek yapmak olduğunu anlamanız lazım. Tabii ki hazırlıklıyım, akrabamın evinde de ayrıca yemek yapıp yedirdim. Konu bu değil.
Akrabanizin evinde yemek yapabildiğiniz gibi kv evinde de yemek yapabilirsiniz. Hırs yapmış gibisiniz. İnada binmiş sizde bu konu. Benim annem de acı yapar yemekleri..ona ve babama göre asla acı değil. Bense tek toz biber tanesinde bile acı yiyemeyen biriyim. O evin çocuğuyum bunu biliyor da. Ama unutuyor daha doğrusu tadım yaptığında ona acı gelmiyor.
Eşinizi boşa doldurmussunuz. Böyle şeyler bence çıkar bir yerden. Kadının hakkına girmissiniz.

Kendini savundu tabii, işte acı biberleri ayırmıştım nasıl girdiler araya da doğradım bilmiyorum dedi. Dur size göstereyim biberleri deyip uzun bir süre biberleri aradı bulamadı. O ara eşim sinirli, bağırdı. 😔 Açıklama yapmana gerek yok, acı mı acı, bitti. Gerisi önemli değil dedi. Ben bir yandan sakin ol bak cacıkla yiyor diye sakinleştirmeye çalıştım. Bayağı üzüldü eşim çünkü. Kv’ye eline sağlık çok özenmişsin ama acı çocuğa uygun olmuyor dedim.
Eşim bilerek yaptığına emin olduğu için çok sinirlendi çünkü bekarken de yemeklere acı koyma dediği halde koyardı, kendi damak zevkine göre yapıyorsun kimse zevk alamıyor derdi. O da ben böyle seviyorum derdi, espri ile kapanırdı konu. Ama şimdi konu çocuk olunca kabullenemedi o da.
Ahhaahaa ortalığı karıştırıp cuma mesajı atan yenge misali olmuş soyledikleriniz

Kaynana benim kafadan. Benimde ağır yemek anlayışım üç kap yemekten geçer. Zekeriya sofrası hazırlayamam. Onu da ilk gün yaparım sonra kolaya kaçarım. Ayrıca üç yaşındaki çocuğun yemeğini annesi hazırlar diye düşünebilirim. İlk gün et pişirmeyebilirim. Ama gelin istiyorsa kesilmiş kurbandan kendisi pişirir diye aklımdan geçebilir.
İki oğlum var. Ama bu konudan sonra anladım ki benden iyi kaynana olmazmış😄
Aman yıllar sonra kadınlar kulübüne gelinlerinizin açacağı kaynana yorumlarını düşünemiyorum😂😂

Aman yıllar sonra kadınlar kulübüne gelinlerinizin açacağı kaynana yorumlarını düşünemiyorum😂😂
Ben Allah izin verirse oğlana kıza birer ev vericem ama muhtemel konu belli 😁 kv verdiği evde oturmak istemiyorum orayı kiraya verip başka yere geçmem uygun olur mu 😁 gerçi belkide isterler bilemedim ikiside aile apartmanı vs değil.

Ben Allah izin verirse oğlana kıza birer ev vericem ama muhtemel konu belli 😁 kv verdiği evde oturmak istemiyorum orayı kiraya verip başka yere geçmem uygun olur mu 😁 gerçi belkide isterler bilemedim ikiside aile apartmanı vs değil.
Sonra istediğiniz zaman benim evim diye çat kapı gidebilirsiniz 😁

Yani içten içe zaten bileylenip eşinizi doldurmuşsunuz ki(birşey demedim diyorsunuz ama)belli ki sözle değil ama harekelerinizle triplerinizle yemeyilim birbirimizi biz kadınların fırtratında var bu hoşlanmadığımız en ufak duruma yüzümüz düşer eşinizde takılmış bu yüzden acıya memleket meselesi haline getirmişsiniz başta okey özen gösterilmedi diye veryansın etmişsiniz ama sonrası ı ı olmadı

Biz kayınvalide ve kayınpederimin yaşadığı şehre 5 saat uzaklıkta başka bir şehirde yaşıyoruz ve ben kızımla ancak senede 1 defa evlerine gelebiliyorum. Eşim işi dolayısıyla sene içinde birkaç kere geliyor. Bu gelişimizde de kayınpederim kurban bayramına gelin dedi, ben de kızım bayramı kalabalık aile ortamında geçirsin, bu kültürü tanısın diye geldim.

Ne zaman gelsek yemek konusunda problem yaşarız. Hatta genelde aç kalırız. Geçen sene çoğunlukla dışarda yemek yemiş hatta bu yüzden covid dahi olmuştuk. Ayrıca nedense bu evde biz gelince hiç et pişmez. Kp zoruyla bir kere balık pişer. Kurban bayramında farklı olur dedim ama yine geldik ve kv yeşil fasülye yapmış, bu akşam onu yedik. Benim tabii modum düştü. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum ama bence bugün adetlerimizi yaşatmak adına da olsa bir kap et pişebilirdi. Senede bir kere geliyoruz kızımla evine. Daha özenli olabilirdi, ben ailemden böyle gördüm ve onlar geldiğinde böyle donatıyorum soframı her seferinde. Bu akşam ise yeşil fasülye, dünden kalan pilav, sarma, ve dünden kalan bir tas arpa şehriye çorbası vardı. Ve fasulye hariç hepsini acı yaptığı için kızım pek yiyemedi. Neyse ki bu sefer kızım için hazırlıklıydım. Ne zaman gelsek menüler bu şekilde olur hep: bir gün fasülye, bir gün dolma, bir gün sade patlıcan yemeği, bir gün makarna cacık… Hatta bir gün tam eve gideceğiz, yola hazırlanıyoruz, mutfakta et yıkıyordu ve gideceğimizi bile bile aaa gidiyor muydunuz? E ben size et yapacaktım dedi…

Ete neden bu kadar anlam yüklemiş ve biz gelince neden yapmıyor anlamıyorum. Eve de 3 maaş giriyor. Durumları olmadığını sanmıyorum. Burada et yiyip yememek umrumda değil, ama bilerek böyle bizden bir şeyler esirgenmesi hoşuma gitmiyor. Umarım kendimi doğru anlatmışımdır. Böyle özensizlikler yaşayınca da kendimi asla buraya ait hissetmiyorum ve hiç gelmek istemiyorum. Buna kafamı taktığımı eşime söylemeli miyim yoksa bir hafta idare edip sessizce gitmeli miyim?
Senede bir hafta. Hiç ses cıkarma. Hatta dısarıda yiyormuşsunyz. Gezin dolasın yiyin eve öyle dönün.

Bugün annem geliyor. Evdeki pul biberin aşırı acı olduğunu unutup çorbasından ana yemeğine pilavından salatasına her şeye koymuşum, her şey acı. Annem de acı sevmez pek. İnşallah kocama şikayet etmez beni 🥲

X