Sizce Salon Takımı veya Yemek Odası Yeni Evli Çifte Gerekli Mi?

Şimdiki aklım olsa -ki o zaman da almayalım demiştim- asla salon almazdım. Şık, modern bir oturma odası + yemek masası ve belki konsol alırdım; boş olan odayı da içinde ütülerimin çamaşırlarımın, gereksiz ıvır zıvırın olduğu bir oda haline getirirdim. Şu an çalışma odamız, sürekli çamaşırlığın, ütü masasının açık olduğu skandal bir oda olmazdı böylece. :kahve: Yani bana sadece misafirlerin oturacağı ayrıca bir oda bulundurmak, o odayı günlük hayatta kullanmamak aşırı saçma geliyor.

6 yıl önce aynı sizin gibi düşünüyordum. Ama yine de yemek takımı almıştık. Salonum küçük diye sığmayınca arka odaya kurdurmuştum.

2 yıl sonra da gelen giden çok olmuyor diye anneme vermiştim.
2 yıl mutfaktaki küçük masayla idare ettik ama olmadı. Misafir gelen giden için sorun oldu. Sıkışık yemek zorunda kaldık.
Nitekim 2 yıl önce salonumdan iki tekli koltuğu çıkarıp benchli masa yaptırdım. Normal ebatlardan 20cm kısa ama açılıyor en azından.

Yani ayrı ayrı koltuk takımı gereksiz. Köşe koltuk yeterli. Ama yemek masası olmadan olmaz..

Bende şunu anlamıyorum salonu kullanmıyoruz misafir ile kullanıyoruz diyorlar . Neden yani kullanın kimse elinizden almıyor ki 🤣 biz eğer tv izlemek istiyorsak oturma odasında yok izlemeyeceksek Salonda takılıyoruz . PC de birşeyler izleriz orada pizza yedik mesela geçen gün 🤣 yapılmaması oturulmaması için bir sebeb yok ki 🤣 birde kiraya gidiyorsan eşya alma herşeyi döşeme deniyor buda saçma . Biz tayinli çalışıyoruz ben aldım yani evet bir salona 40 bin tl vermedim ama güzel şık döşedim . Çünkü dünyaya ve bu yaşa bir daha dönmeyeceğiz para eşya hepsi yerine gelir . Ama sen 50 yaşına gelmişsin içindeki hisler 25 inde gibi olur mu yani bir kere oluyor bazı şeyler .
Şu anda ben de salonumda yaşıyorum.Tv filan salonda .Salon ayrı iken küçücük bir odada 10 sene oturdum....salon resmen kendi kendine yaşıyordu hayatı :KK45:Sen kiyip oturmasan bile elin nakliyecisi carpa carpa kırıyor ...otur gitsin

Şu anda ben de salonumda yaşıyorum.Tv filan salonda .Salon ayrı iken küçücük bir odada 10 sene oturdum....salon resmen kendi kendine yaşıyordu hayatı :KK45:Sen kiyip oturmasan bile elin nakliyecisi carpa carpa kırıyor ...otur gitsin
Otur tabi oturmamak için bir sebeb yokki şekerim oda bizim malımız sonuçta dimi 🤣

Oturma odasinda yemek masasini koyamazmisin? Bana salon takimi çok gereksiz geliyor. "Biz fakir küçuk salonda oturalim, misafir geldiğinde zenginmişiz gibi davranip büyük salonda oturalim." gibi bir havasi var. Cok sacma.

Bir oda cocuk odasi olabilir, diger oda ise ütü ve ivri zivri koymak için olur.

Ve fazla takim alma, hele vitrin eskiden kalma. Tv konsolu bile eskiden kalma. Duvara monte et, altina zarif bir tv masasi yeter. Benim sadece günlük kullandiğim ikea tabaklarim ve misafire kullandiğim beyaz tabak setim var. Öyle yok kahvalti seti yok bilmem ne setim yok. Hepsi gereksiz.

erkek arkadaşımla bir kaç ay sonra söz-nişan yapacağız ve bazen düğün süreci konusunda konuşuyoruz.
Ben çok çok önceden salon takımı istemediğimi ve gereksiz olduğunu söylemiştim. 2+1 evimiz olursa almayalım demiştim.
Şimdi bu konu birden gündeme geldi, aynen benim söylediklerimi kendisi söyledi. Salon bence çok gereksiz onun yerine oturma grubunun daha iyisini alalım diye.
Bende bu konuda hem fikirim aslında sorun yok gibi. Ama burada evler genelde 3+1 oluyor. Çocuk odası+salon iki oda boş kalacak demek olur bu durumda. Ayrıca yemek masası takımı, konsol (dresuar) ne olacak o zaman onlarda alınmayacak bu konuda ne yapabilirim? yemek takımlarımı nereye koyacağım ben :))
Bu konuda önerileriniz nedir, sizler daha iyi bilirsiniz, şimdiden teşekkürler :)
Salon takımı senin tercihine kalmış ancak yemek masası şart bence.misafirini nerede ağırlayacaksn? Oturma odası şart değil neden drsen ilerde çocuk olunca orayı çocuk odası yaparsın,çocuk olana kadar fazla eşyalarını koyarsın oraya,çamaşır ütü odası gibi kullanırsın vs .ama salon düzenin olsun canım

erkek arkadaşımla bir kaç ay sonra söz-nişan yapacağız ve bazen düğün süreci konusunda konuşuyoruz.
Ben çok çok önceden salon takımı istemediğimi ve gereksiz olduğunu söylemiştim. 2+1 evimiz olursa almayalım demiştim.
Şimdi bu konu birden gündeme geldi, aynen benim söylediklerimi kendisi söyledi. Salon bence çok gereksiz onun yerine oturma grubunun daha iyisini alalım diye.
Bende bu konuda hem fikirim aslında sorun yok gibi. Ama burada evler genelde 3+1 oluyor. Çocuk odası+salon iki oda boş kalacak demek olur bu durumda. Ayrıca yemek masası takımı, konsol (dresuar) ne olacak o zaman onlarda alınmayacak bu konuda ne yapabilirim? yemek takımlarımı nereye koyacağım ben :))
Bu konuda önerileriniz nedir, sizler daha iyi bilirsiniz, şimdiden teşekkürler :)
Evlendikten sonra anladım ki iki tane oturma grubuna gerek Yok. Ancak temizlikle geçiyor vakit. Ama yemek odası takımı olmasa bile büyük bir masa 6-8 sandalye ve konsol lazım oluyor. Ben onları çok kullanıyorum misafir gelince ama yemek yenince salonda oturulmuyor. Tv nerdeyse oraya geçmek istiyorlar haliyle oturma odası daha aktif kullanılıyor. Bence tek bir oda açın. Mesela salon. Yemek odası da orda olsun tv de. İki tane oda takımı almaya gerek Yok keşke almasaymışım

Salon neden boş kalsın

Salın takımınız olsun ayrı oturma odanız olmasın

Yani oturulacak yer masa sandalye tv gerekirse de altına konsol dolap adı her ne ise

Bu şekildeki odayı şaşalı da yaparsın günlük yaşam alanı da yaparsın

Birisi bana salon istemiyorum derse ben onun ayrı bir salon oturma odası istemediğini düşünürüm

Bu arada 40 yaşındayım annemin evinde de anneannemin evinde de salon oturma odası ayrı ev görmedim yani bizde misafir odası yok

benim evim 3+1
yatak odasi, oturma odasi ve yemek odam var.
bos odaya bir yatak kurdum (misafirler icin)- onlari koltugumun üstünde yatirmam. bos odamda ütü yapiyorum, kisin camasirlari vs. kurutuyorum- bir iki spor aletim var. Yogami vs. orda yapiyorum.
yemek odam fazla kullanilmiyor. büyük bir yemek masam ve orta boy konsolum var (isi simdilik bos) mutfagimda ayrica 6 kisilik masa var. arkadaslarim geldigi zaman genelde mutfakta yiyoruz. bazen yemek odasinda yeniliyor.
misafir icin ayri bir yemek takimim yok- zaten gündeliklerim cok sik ve kaliteli.
evinize hangi siklikla misafir gelecegine bagli siz karar verin. ben yurtdisindayim burda fazla yemekli misafir olayi yok. olsada zaten aile ve yakin dost oldugu icin kasilip cingir cingir sunum yapilmiyor.

Salon oturma odası ayrı değil evimde. Bir oturma grubu var işte oturuyoruz kalkıyoruz :KK70: masam yok almayı planlıyorum. Mutfağım epey büyük mutfaktaki masa şimdilil iş görüyor.

Eşyalar kadınların ömründen ömür çalışıyor bence, sürekli ince temizlik istiyor...

Şimdiki aklım olsaydı yemek odası ve salon takımı almazdım...var olan da atılmıyor açıkçası... eşyalara hizmetçilik et dur...

Eğer nişanlınız ve sizin aileniz yerde sofra serip yemek yemeyi problem etmezlerse bence masa bile almayın....

Yarın birgün çocuk olunca çocuklara tek oda vermek yerine iki odayı onlara tahsis edersiniz...ben çocuklar için yatak odası, çalışma odası ve oyun odalarının ayrı ayrı olması taraftarıyım...zaten çocuklar dört duvar arasında büyüyor...birde tek oda vermek haksızlık oluyor çocuklara....

Salonuda oturma odası diye geniş geniş kullanırsınız...

Yemek takımımızı mutfağa yerleştirin.

Yenek takımı iki takım almayın, sürekli yeni modeller çıkıyor, iki takım alıp yıllarca kullanana kadar, birini eskitin sorma tekrar yeni kullanma heyecanı yaşayın...

Ne kadar az eşya o kadar kendine ait zaman demek...

Son düzenleme:
Benim oturduğum ev de 3+1 ve sadece oturma odası yaptık misafir odamız yok. Bir oda yatak odası bir oda çocuk odası oldu boş olan odayı da kiler gibi kullanıyorum ıvır zıvır ne varsa o odaya koyuyorum

Merhabalar,
Benim evim de 2+1 salon yapmadım. Oturma odası büyük olduğu için masa sandalye, koltuklar, televizyon masası orada duruyor. Gayet rahat oldu, temizlik açısından zorlanmadan yapıyorum. Eşya çok olunca temizlik çok sorun oluyor.

Ayrıca annemin evinde yıllardır salon ayrı oturma odası ayrıydı. Biz salonu hiç kullanmadık :KK45: Sadece aç, temizle, geri kapat modunda oldu. Gereksiz yani. Benim fikrim ayrıca oda yapmamanız. Ben bide çalıştığım için evde 2 oda kullanıyorum fakat temizliği çok pratik oluyor.

Salon niye bos kalsin ki salonu oturma odasi olarak kullanin, bir oturma grubu, tv unitesi ve yemek masasi koyun tamamdir.
14 yillik evliyim, evim 3+1 hic ayri salon - oturma odasi ihtiyacim olmadi, evin en buyuk odasi hangisiyse orda oturuyoruz iste :)

Salon ayri oturma odasi ayri mantigini hic bir zaman anlamadim. Yemek masasi denildigi gibi sart ama salon/oturma odasi uygun büyüklükteyse ayri yemek odasina gerek yok bence. Ben Almanya´da yasiyorum daha gittigim hicbir evde salon takimi görmedim sadece L koltuk kullanilir cokta rahat :)

Yemek masası sart,konsol vs keske bende almasaymısım zamanında..

X