Sizin kültürünüzün ta içine!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Burundi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2015
3.595
4.748
Marmaralıyım işim gereği g.dogu anadolu bölge sınırlarında yaşıyorum. Fark etmez; zira bu iğrençliği; ikinci sınıflılığı iç anadoluda da gördüm doğu karadenizde de adana mersinde de; doğu ve güney doğuda zatennn var. Bu bahsettiğim genelde eğitim seviyesinin düşük olduğu kırsal yerlerde var. Konu: MİRAS. Evet kadınlara mirastan pay verilmiyor. Çok üzücü. Çok sinirlerim bozuluyor. Kıza diyorum ki ailene baş kaldır bu senin hakkın diyorum; abilerime saygısızlık yapamam diyor. Hakkını istemek saygısızlık olmuş. (Her ne kadar doğru bulmasam da) bu bölgelerde geçerli olan şeriat kurallarında var olan kadına verilen erkeğin yarı oranında olan pay bile verilmiyor. Düsunun bu bile yok. Yani din kurallarını bile işimize geldiği gibi uyguluyoruz. Çok doluyum bu konuda. Toplum mühendisliği yapmayın diyorlar ya; hayır toplum mühendisliği yapılmalı bunun yanlış olduğu anlatılmalı. Oralardaki imama dedim tesettür ki kuranda tek bir ayette geçer fakat miras onlarca ayette anlatılır tesettür ü anlattığın kadar kadınlara miras verilmesini de anlattın mı diyorum. E damada mı gitsin mallar diyor. Ya sanane ya sanane! Allah izin vermiş hukuk izin vermiş damadın hakkını sorgulamak sana mi düşüyor! Buna kültür diyorlar buna abiye babaya saygı diyorlar. Bi teyze ogluna ev almış kızına da alacak mısın diyorum ona da kocası alsın diyor.
Mersinli bir arkadaşımın babası bir ev kendine bir ev oğluna bir ev yine kendi ne aldı dedim niye senin üstün e yapmıyor haksızlık değil mi ? Hiç haksızlık gibi düşünmedim bence değil bizim orda hep böyle kültürümüz bu sen anlamazsın diyor. Bu hangi kafa ??? Bu nasıl bir öğrenilmiş çaresizlik ? Ben mi ailemi sevmiyorum ki en ufak adaletsizliklerinde testi çekiyorum. Belki uzun oldu affedin ama burası aynı zamanda iç dökme yeri olarak yazıyor. İçimi döktüm.....
Bir gün köy köy gezip kadınlara ve erkeklere hakkı hukuku anlatmak istiyorum....
Ve düşünüyorum da tek mantıklı sebep şu geliyor :: bu iğrençliği genelde mazur görün "devletin adaletinin daha az hissedildiği" yerlerde görüyorum. Şehirde çok yok ama köylerde var mesela. Tek açıklamam şu oluyor: hani devlet teorisini anlatırken derler ya "biz devlete bizi koruması karşılığında özgürlüğümüzü ve vergilerimizi vereceğimizi vaat ettik böylece devlet oluştu" onun gibi mi acaba ...
Yani devlet az hissedilen yerlerde abiye babaya korunma karşılığında miras; ev içi kölelik; ataerkillik; vb gibi hakları biz kadınlar kendimiz verdik sanırım. Kendime tek aciklayabildigim bu....
Bu konu öyle oturmuş ki konusulmuyor bile oralarda... cesur olun kadınlar! Cesur olun. Üç beş lira için kendine yapılmış saygısızlık olarak görüyorsa o abi olmaz olsun zaten!

teşbihte hata olmaz derler bu ülkede aile içi entest o kadar yayginmis ki meğer o cok mutaasip sanilan ozellikle vazi bölgelerde hak hukuk miras cok cok geride kalıyor malesef dediklerinize katilsamda ben mali mülku artik gectim kizlarina bacilarina yan gozle bakmasalar tamam diyorum cok üzücü ama durumumuz bu

Dogru. Cukuorva yöresi, Mersin i de bu isin icine alacaksın, Adana,Osmaniye,Hatay,Kahramanmaras,Gaziantep böyle .. Yine hatayda medeniyetler sehri derler ya,farklı kültürlerde ic ice yaşama, ve egitime onem verme söz konusu..
Orada aile apartmani yapılıp 3 kardese birer daire verme olayı olabiliyor
2 erkek 1 kiz mesela hepsine babalari veriyor ev..
Ben de marmarliyim bizim oralarda böyle seyler pek olmaz hic olmaz neredeyse
Akraba evliligi de yoktur mesela ama bahsettigin yerlerde oluyor
Herkesin kendi seçimi tabiki
Ben sahsen hayal bile edemem ..

Ic anadoluyu da biliyorum ama miras olaylarinin boyle oldugunu bilmezdim. Yapacak birsey yok. Sessiz kalma olayi heryerde var. Kendini ezdirme zaten toplumsal yaramiz..
Hakkimizi savunmama da zaten sosyal hastalığımız
Burda acılan konulari goruyorsundur..

Cahiliye döneminde vazgeçmeyen kişilerin uydurdukları kurallar bunlar...
Oglana ev verince geline mal yapmış olmuyor mu?tabii oluyor
Aman kız evlat yaşlılık için lazım geleneklerinde bu var

Bunun kültürle yerle felan bi ilgisi yok

Doğduğumdan beri istanbuldayım.
Burda bi komşumuz var 7 göbek hep istanbullular
5 çocuğu var 1tane si kız

Tüm erkeklere 2 şer daire verdi anne baba

Ama kıza tek 1 tane ev bile vermediler
Kız yazık 3 çocuğuyla kirada oturuyor
Eşinin 1 maaşiyla anca geçiniyorlar

Etrafindakilerde biz abiyiz diye dolaşiyolar

Allah vicdan merhamet versin öyle insanlara

Bunun kültürle yerle felan bi ilgisi yok

Doğduğumdan beri istanbuldayım.
Burda bi komşumuz var 7 göbek hep istanbullular
5 çocuğu var 1tane si kız

Tüm erkeklere 2 şer daire verdi anne baba

Ama kıza tek 1 tane ev bile vermediler
Kız yazık 3 çocuğuyla kirada oturuyor
Eşinin 1 maaşiyla anca geçiniyorlar

Etrafindakilerde biz abiyiz diye dolaşiyolar

Allah vicdan merhamet versin öyle insanlara

Hainler

Çok haklısın benim memleketimdede öyle asla kıza evlat gözüyle bakilmiyor bırak mirası evladım demiyor adam ya o ele gidicek diyorlar ayrıca doguda değil allahtan benim ailem öyle değil yoksa bende sizin gibi tepkisiz kalamzdim ailemi siler gecerdim ki babamin en kiymetlisiyim evlendi gitti gözüyle bakmıyor onlar gibi. Siz gezip anlatsaniz bile koy koy onlar yine bildigini yapacaklar hiç yorulmayin derim hangi devirdeyiz tv internet var hersey gozlerinde adamlar sanki bilmiyormu, işlerine gelmiyor dini kendi kafalarinda kurup öyle yasiyorlar asla kimseyide dinlemiyorlar malesef

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X