Soğuk hava, dayanamıyorum

Bu konuda bir dünya markası olan Ankaradan bahsetmemek olmazdı 10 yıldır Almanyada yaşıyorum ama hala Ankaraya gelince bacaklarım titrer, ne İsveç ne Norveç varsa yoksa Ankara:halay::halay:
hele o dillere destan ayazı.
Boluya kar yağar Türkiye nin dört tarafına kar yağsa ayazını Ankara çeker soğuktan insanın beyni çıt çıt ses çıkarır beyin kemikleri genleşır falan 🤣🤣🤣

Peki hadi diyelim ev sorununu çözdünuz araba da aldınız.
Yine de o ülkede kalıp evlenmek istiyor musunuz ?
Nisanliniz sizin soğuk derdinize çözüm üretmeye çalışıyor mu bir şeyler yapıyor mu ?

Bu arada asla simariklik değil çünkü fiziksel ihtiyaçlar insanın en temel ihtiyacı.
O ihtiyaçlar karşılanmadan malesef mutlu olmak zor zaten.
Benim öğrenci evim çok soğuktu son senemde inanın eve gitmek istemezdim.
Kütüphaneye giderdim ısınmak için.
O sene çok mutsuz olmuştum.

Yani nişanlımın da yapabileceği pek bir şey yok ki. Ev değiştirmek için o da çabalıyor ama o da bütçemizle ilgili bir durum.
Şimdi ben de yeni kalıcı iş bulduğum için biraz daha rahat olacağız.

Sizi çok iyi anlıyorum,ben ilk geldiğim senelerde markete gidip gelmemle hemen grip moduna girerdim.Epey sene geçti dahala alışamadım buranın kışına,hergün karanlık,ışık yok gibi…Bütün kışı evde geçiriyoruz ama evde ısınma sorunumuz yok Allahtan.Yazları güzel oluyor ama sizin orada yaz olmaması da büyük şanssızlık.Bir kaç sene daha dayanmaya çalışın bence

Bence burada en buyuk sorun evin de soguk olmasi.Ev sicak olsa insan evinden cikmaz mecbur kalmadikca. Biz de Almanya’nin Pamukovasinda sayiliriz.Ama insan usuyunce usuyor cunku havalar soguk. Ben de soguk olmasina degilde havanin surekli kapali olmasina takintiliyim.Avrupa’da herkes oyle..Gunesi gorememenin depresyonik halleri falan ama yine de 15 yildan sonra biraz alistik tabii..

Şaka bir yana konu sahibesi gelirinizi arttırmak için bir planınız var mı? Meslekleriniz neydi, hanginizin para potansiyeli daha fazla??

Ben hukuk mezunuyum nişanlım finansçı
İkimiz de yüksek almıyoruz çünkü hiç deneyimimiz yoktu
Graduate pozisyonlardan başladık en düşükten
Deneyim artıkça ilerde gelirimiz de artacak diye ümit ediyorum ama benim iş bulmam daha zor oldu

ay bir an ben konu açtım sandım aynı durumdayım birebir .ben henüz gitmedim ama bir kaç aya gidicem ve şimdiden napacağımı düşünüyorum kara kara. eşim kışın da olsa dışarı çıkmaya hatta tatile gitmeye meraklı. bense nefret ediyorum üşüyorum diyorum ya anlamıyor mu ne? kendisi de sıcak ülkeden halbuki ama alışkanlık heralde. ama şımarıklık değil çok haklısınız. ben araba alırız diye düşünüyorum. yoksa o karda buzda otobüs tren beklenmez. siz de bir şekilde araba almaya çalışın yoksa bu psikolojiyi çok etkiliyor gerçekten. hiç dışarı çıkasınız bir şey yapasınız gelmiyor. hiç bir şey zevkli gelmiyor.

geçen kış eşimin zoruyla bir yere gezmeye kısa bir tatile gittik haftasonu sadece. ama rüzgar ve soğuktan suratım beş karıştı. hiç unutmuyorum. yani ne kadar eğlenebilirim ki donuyorum. evde soğuk oluyordu. banyo yapmak işkence gibiydi. resmen mutsuzdum. bu sene daha da soğuk bir yere taşındık resmen beterin beteri. bakalım ne yapacağım. bu arada evde spor yapmaya falan çalışın. internetten pilates videolarını izleyin. onlarla çalışın. hem ısınırsınız hem aktivite olur. insan oturdukça üşüyor çünkü.

Çok tatlısınız ya

Araba diyenler olmuş ama çoğu Avrupa ülkesinde toplu taşıma değil de araba kullananlara sanki ceza veriyorlar. Binanın otoparkı bile olsa ekstra ödüyorsun veya şehir merkezindeki otoparklara bıraksam desen taksinin 2 katı tutuyor. Taksi de bizdeki gibi değil oturur ağlarsın ödediğin paraya. Çok az park alanı var, yer bulmak için dönüp duruyorsun.

Biz çocukken lahana gibi giydirildiğimiz için üşüyoruz. Ben de İsviçre'de yaşadım ve soğuktan çok o gri kapalı havası depresif. Ama gitmeden önce biliyordum araştırmıştım ve bile bile gittim. Bebeklikten başlıyoruz kalın kalın giydirmeye ve vücut soğuğa alışamıyor. İlk gördüğümde çok şaşırmıştım, açık hava oyun grupları var, parkta ormanda götürüyorsun çocuklar 2-3 saat dışarda aktivite yapıyorlar. Bildiğin kreş gibi, öğretmenler ilgileniyor. Bugün çok yağmur var hava - bilmem kaç derece, çok kar yağıyor diye bir şey yok. Kötü hava yoktur yanlış kıyafet vardır lafını duymuşsunuzdur. Çay veriyorlar çocuklara, yanaklarına burnuna soğuk-rüzgar kremi sürüyorlar bebeler oradan oraya koşuyorlar.

Mont ceket vs kar kıyafeti ne kadar ince ve hafif o kadar iyi. Montunuzun fermuarları kapalı mı? Yani fermuarın kumaş kısmı su ve rüzgar geçirmeyen plastik gibi bir malzemeyle kapalı mı? Ben anlamamıştım, ya bunlar çok uyduruk görünüyor niye bu kadar pahalı demiştim. -25 -30 derecelere göre seçiliyormuş malzeme materyal. Genelde herkesin cebinde küçük sıcak su torbası olur her yerde satılıyor. Bebeklerin mont cebine falan da koyarlar, onlardan kullanmayı denediniz mi? Termal içliği herhangi bir yerden mi yoksa sadece bu üründe uzmanlaşmış bir yerden mi aldınız? Şimdi indirim sezonu başlamıştır, paraya kıyın gidip kar montu alın. Hatta çoğu kişi kar pantolonu kar botu bile giyer işe giderken. Binada çıkarır asarlar bir yere. Normal ayakkabı bot değil -32 dereceye dayanıklı kar botu alın.

Son olarak kendinizde o gücü isteği bulamıyorsanız dönün ama nişanlınızı zorlamayın. Adam adapte olmuş düzen oturtmuş. Kendi mutluluğunuz için başkasını mutsuz etmeyin.

Araba diyenler olmuş ama çoğu Avrupa ülkesinde toplu taşıma değil de araba kullananlara sanki ceza veriyorlar. Binanın otoparkı bile olsa ekstra ödüyorsun veya şehir merkezindeki otoparklara bıraksam desen taksinin 2 katı tutuyor. Taksi de bizdeki gibi değil oturur ağlarsın ödediğin paraya. Çok az park alanı var, yer bulmak için dönüp duruyorsun.

Biz çocukken lahana gibi giydirildiğimiz için üşüyoruz. Ben de İsviçre'de yaşadım ve soğuktan çok o gri kapalı havası depresif. Ama gitmeden önce biliyordum araştırmıştım ve bile bile gittim. Bebeklikten başlıyoruz kalın kalın giydirmeye ve vücut soğuğa alışamıyor. İlk gördüğümde çok şaşırmıştım, açık hava oyun grupları var, parkta ormanda götürüyorsun çocuklar 2-3 saat dışarda aktivite yapıyorlar. Bildiğin kreş gibi, öğretmenler ilgileniyor. Bugün çok yağmur var hava - bilmem kaç derece, çok kar yağıyor diye bir şey yok. Kötü hava yoktur yanlış kıyafet vardır lafını duymuşsunuzdur. Çay veriyorlar çocuklara, yanaklarına burnuna soğuk-rüzgar kremi sürüyorlar bebeler oradan oraya koşuyorlar.

Mont ceket vs kar kıyafeti ne kadar ince ve hafif o kadar iyi. Montunuzun fermuarları kapalı mı? Yani fermuarın kumaş kısmı su ve rüzgar geçirmeyen plastik gibi bir malzemeyle kapalı mı? Ben anlamamıştım, ya bunlar çok uyduruk görünüyor niye bu kadar pahalı demiştim. -25 -30 derecelere göre seçiliyormuş o malzeme. Genelde herkesin cebinde küçük sıcak su torbası olur her yerde satılıyor. Bebeklerin mont cebine falan da koyarlar, onlardan kullanmayı denediniz mi? Termal içliği herhangi bir yerden mi yoksa sadece bu üründe uzmanlaşmış bir yerden mi aldınız? Şimdi indirim sezonu başlamıştır, paraya kıyın gidip kar montu alın. Hatta çoğu kişi kar pantolonu kar botu bile giyer işe giderken. Binada çıkarır asarlar bir yere. Normal ayakkabı bot değil -32 dereceye dayanıklı kar botu alın.

Son olarak kendinizde o gücü isteği bulamıyorsanız dönün ama nişanlınızı zorlamayın. Adam adapte olmuş düzen oturtmuş. Kendi mutluluğunuz için başkasını mutsuz etmeyin.

Termal içlik ve tayt aldım Columbia marka. Ama inanın yetmiyor bana.
Dediğiniz kıyafetler için önereceğiniz bir marka var mı?
Ağır ağır montlar giymek daha da yoruyor beni
Of nefret ediyorum kıştan :KK43:

Nişanlımı zorlamıyorum zaten dönmek istememesini de anlıyorum
Ama sonuçta benim mutluluğum da önemli mutsuz olursam kimseyi mutlu edemem

Ben hukuk mezunuyum nişanlım finansçı
İkimiz de yüksek almıyoruz çünkü hiç deneyimimiz yoktu
Graduate pozisyonlardan başladık en düşükten
Deneyim artıkça ilerde gelirimiz de artacak diye ümit ediyorum ama benim iş bulmam daha zor oldu

Yeni başladıysanız biraz sabırlı olucaksınız, direniceksiniz. Junior pozisyonlar için maaşlar gerçekten çok çok az. Şu durumda en az 2 yıl direnin derim, iş değiştirin o zaman daha fazla parası ollan işlere atlarsınız.

Yeni başladıysanız biraz sabırlı olucaksınız, direniceksiniz. Junior pozisyonlar için maaşlar gerçekten çok çok az. Şu durumda en az 2 yıl direnin derim, iş değiştirin o zaman daha fazla parası ollan işlere atlarsınız.

Evet Miss ama 2 yıl nasıl geçicek bu şekilde bilmiyorum
Evden acilen çıkmamız lazım küf falan da var
Cidden ben Tr’de mis gibi hayat yaşıyodum ya aile evinde prenses gibiydim hayatımda küflü ev görmedim
Güya avrupadayız yaşadığım hayata bak

Bugün sevgilimle aynı şeyi konuştuk. O da çok soğuk bir yerde yaşıyor, her gün eksi bilmemkac derece ormana köpek gezdirmeye çıkıyor. Dün tasmanin kayışını dışarda unutmuş, bugün koca kayış donmus, fotosunu attı şuna bak diye. Hava desen 3 dedi mi karanlık. Güneş desen görmeden aylar geçiyor. Bugünkü sohbetimizde o da arkadaşlarından çoğunun iş yaşam dengesinden ve özellikle güneşsiz geçen günlerden dolayı mutsuz olduğunu, herkesin hayalinin bir şekilde daha sıcak bir yerde yeni bir başlangıç yapmak olduğunu söyledi. Ki kendisi de Türkiye'ye gelmek için çabalıyor.
Buradan bakınca anlaması çok zor , "derdini seveyim butonu gelsin" diyesimiz geliyor ama ismi bile var, Winter Blues diyorlar peşpeşe gelen soğuk havadan, güneşin gorunmemesinden, havanın erken kararmasından kaynaklı yaşanan depresyon haline.
Bence yapacağınız şey biraz daha güneş alan refah seviyesi yüksek yerlere taşınmak. Yeni zelanda mesela harika bir alternatif olabilir sizin icin, avusturalya, ne bileyim Avrupa'dan sasmayacaksaniz daha sıcak bir yerler...
Gülmeyin ama tam bu sebeple İngiltere'den yeni dönüş yaptım. Nişanlım ben bir kışı daha bu ülkede geçiremem dedi (Türk değil). Ailem hemen İstanbul dışında ama biz İzmir'e taşınacağız.

O hissi de o kadar iyi biliyorum ki. İnsanın ruhunu yavaş yavaş sömüren bir şey, ve de Seasonal Affective Disorder gerçegi var sonuçta. Konu sahibini çok iyi anlıyorum o yüzden. Malta'ya gitmedim ama Tenerife muhteşem. Geçen yıl Ocak'ta tatile gittiğimizde 26 dereceydi, denize girdik her gün. Muhteşem bir duyguydu "kışın" denize girmek.

.
Bu konuda bir dünya markası olan Ankaradan bahsetmemek olmazdı 10 yıldır Almanyada yaşıyorum ama hala Ankaraya gelince bacaklarım titrer, ne İsveç ne Norveç varsa yoksa Ankara:halay::halay:
Yani ben de yıllarca Ankarada hatta 6 sene de odtude yaşadım o yüzden rahatça söyleyebilirim ki Ankara soğuğu hiçbir şeye benzemez. G.t keser 😅 türkiyede İzmir falan hariç soğur bir yerden gelen kimseye de yabancı değildir soğuk.

Evet Miss ama 2 yıl nasıl geçicek bu şekilde bilmiyorum
Evden acilen çıkmamız lazım küf falan da var
Cidden ben Tr’de mis gibi hayat yaşıyodum ya aile evinde prenses gibiydim hayatımda küflü ev görmedim
Güya avrupadayız yaşadığım hayata bak

Valla kanka aynen öyle, maaşlar gerçekten düşük, iyi bir yerden mezunsan bile düşük ki bu cidden saçmalık. Siz bilirsiniz şu şartlar altında ne yapabilirsiniz hiç konuştunuz mu, nişanlı bu işe ne diyor, soğuk evden o da şikayetçi değil mi? Türkiyede ne iş yapabilirsiniz konuştuysanız fena fikir olmayabilir. Evler gerçekten çok kötü, bizim şehirde ucuz diye köpek bağlasan durmayacak evlerde gayet yaşıyor insanlar. O konuda Almanların hiçbir standardı yok gerçekten varsa yoksa para ucuz diye ahır verseler yatarlar. Türkler konforu sever, haklıyız da şöyle geldiğinde eve bir için açılmalı yahuuu

Bu arada benim ex işyerim buz gibiydi kışlar işkenceydi. En kalın kazağı giyerdim. Giderdim millet oturuyor ama içerisi buzz gibi, bir Allahın kulu da kaloriferi açmamış öylece soğukta oturuyorlar. Kaloriferi açardım yine birileri indirirdi her gün en az 3-5 kez kalorifer açmaya giderdim yani. Bu insanlar bir acaip :KK51:

Küf de soğuktan oluyor malum, önünü almazsanız başınız çok ağrır bu arada. Elektrikli ısıtıcıya ne dersiniz?

Bu arada benim ex işyerim buz gibiydi kışlar işkenceydi. En kalın kazağı giyerdim. Giderdim millet oturuyor ama içerisi buzz gibi, bir Allahın kulu da kaloriferi açmamış öylece soğukta oturuyorlar. Kaloriferi açardım yine birileri indirirdi her gün en az 3-5 kez kalorifer açmaya giderdim yani. Bu insanlar bir acaip :KK51:
Ay bu aynı benim eski iş yerim. Sıcacık odalardan açık plana geçmiştik, millet hem alışkın, hem de menapozlu hanımlar vardı sıcak basan, termostat savaşları yaşanırdı düzenli olarak. Ben şikayet edince çalışanlardan biri bir kat daha giyin demişti. 🤣

İnsan bir yerden sonra iklime alışıyor, üşüme falan geçiyor ama karanlık ve kasvet sorundu benim için, ona hiç alışamadım. Geldim geleli buralarda hırkayla geziyorum, millet deli bu der gibi bakıyor. 18-20 derece bizde yaz ne de olsa.

Ay bu aynı benim eski iş yerim. Sıcacık odalardan açık plana geçmiştik, millet hem alışkın, hem de menapozlu hanımlar vardı sıcak basan, termostat savaşları yaşanırdı düzenli olarak. Ben şikayet edince çalışanlardan biri bir kat daha giyin demişti. 🤣

İnsan bir yerden sonra iklime alışıyor, üşüme falan geçiyor ama karanlık ve kasvet sorundu benim için, ona hiç alışamadım. Geldim geleli buralarda hırkayla geziyorum, millet deli bu der gibi bakıyor. 18-20 derece bizde yaz ne de olsa.

Vallahi panpa ben de doğru yolu geçen yıl buldum, güneş ışığı gibisi yok. Valla insan kalkınca az biraz hava aydınlıksa havası değişiyir. Diğer türlü karanlık basıyor bir noktadan sonra. Ben bu yıl vınlıyorum nasipte varsa, kışları da ev tutup Antalyada geçircem

Termal içlik ve tayt aldım Columbia marka. Ama inanın yetmiyor bana.
Dediğiniz kıyafetler için önereceğiniz bir marka var mı?
Ağır ağır montlar giymek daha da yoruyor beni
Of nefret ediyorum kıştan :KK43:

Nişanlımı zorlamıyorum zaten dönmek istememesini de anlıyorum
Ama sonuçta benim mutluluğum da önemli mutsuz olursam kimseyi mutlu edemem
Ortovoks, Radys, Mountain Hardwear, Schöffel... Çocuklara mesela en son Rukka almıştık. Kayak kıyafetleri satan bir mağazaya gidin ve sorun hangi markayı önerirler. İzolasyonlu mu yoksa kayak montumu sizi daha sıcak tutar söylerler. Kuzey Avrupa özellikle İskandinav ülkelerin de çok markası var. Belki de bu saydığım markalar da İsveç Norveç falandır.

X