Soğuk hava, dayanamıyorum

Heelloo,

Kanadadan yazıyorum. İçinde ısıtıcı olan atlet ve çoraplar gördüm bırada markette.

Öyle iyi anlıyorum ki sizi. Ben de soğuk değil ama yağmurlu bir yerdeyim. Çıksam oturacak bank bile ıslak oluyor. Çıkıp haldır haldır durmadan yürüyorum. Sonra kendimi keyif almış değil de zorlanmış hissediyorum. Hava koşullarına uyum sağlamak çok zor gerçekten.

Kanada çok güzel bi memleket. 6 ay kadar kaldım Toronto’da. Evet kışı çok kötü -40 ama en azından oraya yaz geliyor. Yazı İzmir’den daha sıcaktı güneş yanığı olmuştum.
İnanın Kanada’da olsam belki daha az üzülürüm. Çünkü en azından bi noktada Haziran gelince yaz gelecek. Buraya yaz gelmiyor. Hava hafif ılıyor ama yine de yağmurlu hep kasvetli. Yaz demeye bin şahit ister.

Sadece bu ülkede oturum iznim var. Başka ülkede yok. Buradan vatandaşlık aldıktan sonra belki diğer Avrupa ülkelerini düşünebilirim. Ama maalesef o sıcak avrupa ülkelerinde de işsizlik çok. İtalyada İspanyada Portekizde insanlar iş bulamıyor. Ekonomileri kötü. Maaşlar düşük.
Orada kendinizi geliştirin başka ülkeye geçmeye çalışın şirket çağırınca oturum alınır diye biliyorum

Kanada çok güzel bi memleket. 6 ay kadar kaldım Toronto’da. Evet kışı çok kötü -40 ama en azından oraya yaz geliyor. Yazı İzmir’den daha sıcaktı güneş yanığı olmuştum.
İnanın Kanada’da olsam belki daha az üzülürüm. Çünkü en azından bi noktada Haziran gelince yaz gelecek. Buraya yaz gelmiyor. Hava hafif ılıyor ama yine de yağmurlu hep kasvetli. Yaz demeye bin şahit ister.
evet haklısınız burada yaz çok güzel geçiyor. Malesef kuzey ülkeleri karanlık. D vitamini kullanıyor musunuz? Ben de bu kafanlığa çok takıyordum sonra günde 5000mg d vitamini almaya başladım gerçekten ruhum yükseldi.

Karadenizliyim. Burda doğdum büyüdüm. Ilıman okyanus iklimine alışkınım. 2016da izmire gittim sanırım aralık ayıydı
Dondum soguktan ciddi anlamda söylüyorum 🙈 biz yazları serin kışları ılık mevsimin insanıyız
Buz gibi rüzgar bizi bozar.

Avrupa ülkelerine hevesim var,
Yalan konuşamam ..ama hadi git yaşa deseler sırf gecesi gündüzü olmayan buz gibi ülkelerde de duramam sanırım. Hani norveç isveç kulağa hoş geliyor ama bizim insanımıza göre değil pek.

Sizi anlıyorum asli şımarıklık değil. Ama kalıcı çözümlerin hepsi de paraya bakıyor. Yani ya parayı basıp yeni ve yalıtımlı bir evde oturacaksınız, ya turkiyeye döneceksiniz ya da başka bir ülkeye göc edeceksiniz.

Allah yardımcınız olsun. Ne diyeyim. Sıcak koltukta oturup bol keseden sallamak istemem ama türkiyeye dönmemeye çalışın diyorum ben.

Peki hadi diyelim ev sorununu çözdünuz araba da aldınız.
Yine de o ülkede kalıp evlenmek istiyor musunuz ?
Nisanliniz sizin soğuk derdinize çözüm üretmeye çalışıyor mu bir şeyler yapıyor mu ?

Bu arada asla simariklik değil çünkü fiziksel ihtiyaçlar insanın en temel ihtiyacı.
O ihtiyaçlar karşılanmadan malesef mutlu olmak zor zaten.
Benim öğrenci evim çok soğuktu son senemde inanın eve gitmek istemezdim.
Kütüphaneye giderdim ısınmak için.
O sene çok mutsuz olmuştum.

Konu sahibi siz benim 6-7 yıl önceki halimsiniz. Doğma büyüme izmirliyim bende evlenince Hollanda’ya geldim. İlk birkaç yıl kışları kabus gibiydi sonra biraz biraz alıştım. Aşırı soğuk olmadığı sürece iyiyim. Bu hafta burası - lere düşecek.. Mesela yarın -3 dereceyken sıcacık evimden çıkıp bisiklet işe gideceğim, ağlayabilirim.

Kızlar merhaba.
Kiminize çok şımarıkça gelecek belki bilmiyorum. Ama artık hayatımı çok etkileyen bir şey haline dönüştü bu.
Ben aslen İzmirliyim, orada doğdum büyüdüm. Avrupaya önce yüksek lisansa gittim burada kalıp kalmayacağım belli değildi. Ama masterdan sonra ülke ismi vermeyeyim avrupanın kuzeyinde diyeyim iş buldum nişanlandım nişanlımla buraya taşındık ve nişanlım Türkiye’ye dönmeyi hiç istemiyor. Yani kabullenemesem de yeni evim burası.

Ben ise dayanamıyorum. Hava çok soğuk. Kemiklerim ısınmıyor. Kaloriferi köklüyoruz ev çok eski, yalıtım kötü olduğu için ev ısınmıyor. Buralarda yeni inşa edilmiş ev çok az ve çok pahalı bütçemiz yok. Değerlerimle ilgili bir sıkıntı yok bu arada kan tahlili yaptırdım her şey yolunda. Ben yapı itibariyle alışık değilim soğuğa, sıcacık bir şehirden geliyorum.

Kızlar dışarı çıkasım gelmiyor. Evde otura otura kilo aldım. Nişanlım dışarı çıkalım biraz gezelim etkinlik yapalım falan diyor, hiç ama hiç zevk almıyorum. Mekan içi etkinlikler yapın diyeceksiniz onu bile yapasım yok çünkü arabamız da yok toplu taşımayla kat kat giyinip o soğuk havada otobüs tren vs beklemek beni inanılmaz geriyor.

Belki şımarıkça ama hava soğuk olduğu için çok mutsuzum. Termal içlikler aldım yine de bana yetmiyor hiçbir yerim üşümese yüzüm üşüyor.

Ben İzmir’de sahil kenarında efil efil elbiselerle dolaşmak istiyorum, yemin ederim çok özledim. :KK43: marul gibi giyinip dışarı çıkmak ve o ağır montları taşımak çok canımı sıkıyor. Ayrıca buraya gelen yaza yaz demek çok zor. İzmir’in baharı gibi. Yani bütün sene güneşsiz yaşamak beni çok yordu

Lütfen bana akıl verin tüm emeklerime rağmen bu mutsuzluk yüzünden bi gün kafayı kırıp Trye dönecek moddayım artık.
Sırf bu sebepten ülkeye dönülür mü emin olamadım.

Bence siz o ülkeye uygun kıyafetler giyin (kar montu, yün çorap, termal tayt vb gibi). Evin içinde veya dışarı çıktığınızda yanınızda bir sıcak su torbanız veya tek kullanımlık ısıtıcı paketlerden olsun.

Ayrıca Türkiye'de her şehir sıcak değil. Ülkenin dogusuyla batısı arasında inanılmaz derece farkları oluyor. Yani ülkeden çok şehir seçimi daha önemli gibi. Bulunduğunuz ülkede daha sıcak bir şehir varsa oraya taşınmayı düşünebilirsiniz.

Kızlar merhaba.
Kiminize çok şımarıkça gelecek belki bilmiyorum. Ama artık hayatımı çok etkileyen bir şey haline dönüştü bu.
Ben aslen İzmirliyim, orada doğdum büyüdüm. Avrupaya önce yüksek lisansa gittim burada kalıp kalmayacağım belli değildi. Ama masterdan sonra ülke ismi vermeyeyim avrupanın kuzeyinde diyeyim iş buldum nişanlandım nişanlımla buraya taşındık ve nişanlım Türkiye’ye dönmeyi hiç istemiyor. Yani kabullenemesem de yeni evim burası.

Ben ise dayanamıyorum. Hava çok soğuk. Kemiklerim ısınmıyor. Kaloriferi köklüyoruz ev çok eski, yalıtım kötü olduğu için ev ısınmıyor. Buralarda yeni inşa edilmiş ev çok az ve çok pahalı bütçemiz yok. Değerlerimle ilgili bir sıkıntı yok bu arada kan tahlili yaptırdım her şey yolunda. Ben yapı itibariyle alışık değilim soğuğa, sıcacık bir şehirden geliyorum.

Kızlar dışarı çıkasım gelmiyor. Evde otura otura kilo aldım. Nişanlım dışarı çıkalım biraz gezelim etkinlik yapalım falan diyor, hiç ama hiç zevk almıyorum. Mekan içi etkinlikler yapın diyeceksiniz onu bile yapasım yok çünkü arabamız da yok toplu taşımayla kat kat giyinip o soğuk havada otobüs tren vs beklemek beni inanılmaz geriyor.

Belki şımarıkça ama hava soğuk olduğu için çok mutsuzum. Termal içlikler aldım yine de bana yetmiyor hiçbir yerim üşümese yüzüm üşüyor.

Ben İzmir’de sahil kenarında efil efil elbiselerle dolaşmak istiyorum, yemin ederim çok özledim. :KK43: marul gibi giyinip dışarı çıkmak ve o ağır montları taşımak çok canımı sıkıyor. Ayrıca buraya gelen yaza yaz demek çok zor. İzmir’in baharı gibi. Yani bütün sene güneşsiz yaşamak beni çok yordu

Lütfen bana akıl verin tüm emeklerime rağmen bu mutsuzluk yüzünden bi gün kafayı kırıp Trye dönecek moddayım artık.
Buradan da anlıyoruz ki sandığımız gibi Avrupa cennet değil.

Benim annem de Egede oturuyor Istanbula yanima geldi donuyorum diyor ev merkezi sistem cayir cayir yaniyor🤣 yeleksiz gezmez disari cikarken lahana gibi kat kat :) o yuzden size bir sey diyemiyorum siz Türkiye ozlemi çekiyorsunuz gibi geldi bu arada dalga gecmiyorum oranin kasvetli havasi sizi depresyona sokmus da olabilir
Hergün Türk kanalından ana haber bülteni izlesin bakayım Türkiye özlemi kalıyor mu 😁😁

Konu sahibi siz benim 6-7 yıl önceki halimsiniz. Doğma büyüme izmirliyim bende evlenince Hollanda’ya geldim. İlk birkaç yıl kışları kabus gibiydi sonra biraz biraz alıştım. Aşırı soğuk olmadığı sürece iyiyim. Bu hafta burası - lere düşecek.. Mesela yarın -3 dereceyken sıcacık evimden çıkıp bisiklet işe gideceğim, ağlayabilirim.
Nasıl alistiniz? soğukla başetmek için yaptığınız şeyler var mı?

Ben Hollanda'da yasiyorum, burasi da soguk sayilir. Cocuk yaslarda buraya geldim. Bundan yaklasik 25 sene once buralar daha soguktu. Ekim ayi dedin mi ortalik buz tutardi kalin ceketsiz atkisiz eldivensiz disari cikamazdik. Yollar kayak pistine dönerdi bisikleti zor surerdik. Ama simdi o soguklar kalmadi ama Tr'den gelenler icin hala soguk. Halam 3 ayligina gelmisti 1 ay kalabildi kadina cok soguk geldi. Ben soguga aliskinim mesela asla yazin izine gelmem. Ancak ekim kasim gibi. Sicaklar 25i gecince acayip bunaliyorum yazi hic sevmiyorum. Misal ben de izmir'de yasayamam yani sizi iyi anliyorum. Siz de tam tersi sicaga aliskinsiniz. Belki birkac yil gecince alisirsiniz soguga. Ama bilemedim..

Kızlar merhaba.

neden şımarıkça olsun herkes soğuğu sevmek zorunda değil sonuçta.
ben ankara dan izmire geleli daha 2 sene oldu kışın o tarafa gitmeyi hic istemiyorum artık.
kar kış kiyamet soğuk çile gibi geliyor banada sizi anliyorum o yüzden :)
daha sıcak bir ülkeye vs gitme sansiniz yokmu

Nisanlim üşüyorum diye beni ülkeye döndürse sonra oradaki şartların onda biri olmayan koşullarda yaşasam ömür boyu başına kakardım.

O zaman nişanlı da sıcak bir ev bulacak :KK51: Bulamıyorlarsa da maddiyatları yeterli gelmiyor demektir, o zaman oturup ciddi ciddi plan yapacaklar, daha fazla para olan iş nasıl avlarız düşünecekler olmazsa da fırsat olan başka bir ülkeye çıkıp gidecekler.

neden şımarıkça olsun herkes soğuğu sevmek zorunda değil sonuçta.
ben ankara dan izmire geleli daha 2 sene oldu kışın o tarafa gitmeyi hic istemiyorum artık.
kar kış kiyamet soğuk çile gibi geliyor banada sizi anliyorum o yüzden :)
daha sıcak bir ülkeye vs gitme sansiniz yokmu

Bu konuda bir dünya markası olan Ankaradan bahsetmemek olmazdı 10 yıldır Almanyada yaşıyorum ama hala Ankaraya gelince bacaklarım titrer, ne İsveç ne Norveç varsa yoksa Ankara:halay::halay:

Şaka bir yana konu sahibesi gelirinizi arttırmak için bir planınız var mı? Meslekleriniz neydi, hanginizin para potansiyeli daha fazla??

X