Soğuklar geldi, kombi derdi..

RickandMorty

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2016
2.906
7.903
27
Merhabalar hanimlar
Malumunuz havalar soğuk :) dogalgazi çoğumuz açtı diye düşünüyorum.
Benim çözümleyemedigim sorun, ben tek yaşayan bir insanım sabah 8den aksam 5 e kadar falan ev boş oluyor haftaiçi, ama bazıları kapatma en düşük ayarda bile olsa acik kalsin daha tasarruflu diyor, bana mantikli gelen kapatmak ama emin olamadim sizler ne dersiniz? 45 derece açıyorum iyi mi sizce? 50 açtım aşırı sıcak geldi elime

Bir de gece yatarken kapatilmali mi bu meret?

Biz şuan akşama doğru en kısık derecede açıp sabah kapatıyoruz, geceleri daha soğuk oluyor. Gündüz ya dışardayız ya da hareket halinde iş güç içinde pek üşümüyoruz şuanki hava durumunda. Sürekli yakmak bana daha tasarruflu gelmiyor şahsen, günün 12 saati yanıyorsa 12 saati kapalı bizde gerektiğinde açıyoruz yalnızca, geçen seneden hatırladığım kadarıyla gün içinde kapadığımız aylarda daha az fatura gelmişti

Merhabalar hanimlar
Malumunuz havalar soğuk :) dogalgazi çoğumuz açtı diye düşünüyorum.
Benim çözümleyemedigim sorun, ben tek yaşayan bir insanım sabah 8den aksam 5 e kadar falan ev boş oluyor haftaiçi, ama bazıları kapatma en düşük ayarda bile olsa acik kalsin daha tasarruflu diyor, bana mantikli gelen kapatmak ama emin olamadim sizler ne dersiniz? 45 derece açıyorum iyi mi sizce? 50 açtım aşırı sıcak geldi elime

Bir de gece yatarken kapatilmali mi bu meret?
Kombiye bağlı bu biraz, bazı kombilerde açıp kapama daha masraflı.

Biz şuan akşama doğru en kısık derecede açıp sabah kapatıyoruz, geceleri daha soğuk oluyor. Gündüz ya dışardayız ya da hareket halinde iş güç içinde pek üşümüyoruz şuanki hava durumunda. Sürekli yakmak bana daha tasarruflu gelmiyor şahsen, günün 12 saati yanıyorsa 12 saati kapalı bizde gerektiğinde açıyoruz yalnızca, geçen seneden hatırladığım kadarıyla gün içinde kapadığımız aylarda daha az fatura gelmişti
Yorumunuz icin tesekkur ederim :) bence de sürekli yakmak cok mantıksız en az 6 saat falan kapali duracaksa.

Kombi de eski bir kombi termostat vs yok ama :) her türlü kapatacagim evde yokken doğalgaz kullanmak mantığıma yatmiyor bi türlü:)
Mantığı şöyle kurun;
Evdeyken atıyorum 5 birim yaktınız ısındınız.
Evde değilken kapattınız o 5 birimlik doğalgaz ısınması gitti artı havalardan kaynaklı ısı düştü.
Yeniden eve geldiniz 5 birimlik ısıya yetişebilmek için 10 birim yakmanız gerekecek.
Tam tersi kapatmadınız, kıstınız diyelim o zaman 5 birimlik ısı 3 e düştü diyelim tekrar 5 e yükseltmek için 2 birim yakmanız gerekecek.
Mantık bu :)

Uzun süreli evde değilsen canım kapat yani 10 saat gibi evde değilsen kapat gereksiz, ama birkaç saat içinse kapatma çünkü her kapatıp acmanda daha çok harciyormus gerek yok açık kalsın kısıkta. Geceleri ise 40 falan getir uyu canım yogusmaliysa iyi de kendini ayarlar.

X